Festiwal czterech kultur w Ochotnicy (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Zakopane
Clouds
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 7.74 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
14.08.2017, 11:00 | czytano: 2211

Festiwal czterech kultur w Ochotnicy (zdjęcia)

W Ochotnicy Dolnej odbył się II Festiwal Wolna Republika Ochotnicka 2017.

Fot. Iwona Jurkowska
Fot. Iwona Jurkowska
Pomysłodawcy festiwalu zabrali publiczność w muzyczną podróż poprzez dzieje Ochotnicy i Tylmanowej, prezentując muzykę i historię wszystkich grup etnicznych, które w różnych okresach zamieszkiwały te tereny. Z tego też powodu festiwal jest nazywany festiwalem czterech kultur: góralskiej, bałkańskiej, żydowskiej i romskiej.

W tym roku organizatorzy postawili akcent na historię nowożytną, dlatego festiwal zainaugurowała o msza święta  w intencji ofiar II wojny światowej z terenu Ochotnicy i Tylmanowej, o pokój na świecie oraz w za uczestników festiwalu. Po mszy złożono wieńce na grobie oraz pod pomnikiem upamiętniający ofiary „Krwawej Wigilii”.

Następnie uczestnicy przemieścili się na pobliski, rozległy teren festiwalu, który rozpoczęły występy przedstawicieli pierwszej z kultur - lokalnych kapel góralskich. Jako pierwsza wystąpiła Kapela Tylmanowianie działająca przy WOK i Związku Podhalan w Tylmanowej, a następnie Ochotni z Ochotnicy Górnej. W dalszej części wystąpił zespół romski Tatra Gipsy Band ze Słowacji, a jego występ poprzedziła przemowa ks. Stanisława Opockiego, Krajowego Duszpasterza Romów.

Żywiołowo i nowocześnie na nutę góralsko-bałkańską zagrała Kapela Po Pieronie z Beskidu Żywieckiego. Zespół Tryptyk z pobliskiej Tylmanowej, który gra muzykę wielokulturową zaprezentował etno-folk Łuku Karpat. Tuż przed występem zespołu grającego muzykę żydowską na scenie pojawił się Kazimierz Chlipała, będący jednym z niewielu ocalałych z „Krwawej Wigilii” oraz świadkiem Holokaustu lokalnych Żydów, a jednocześnie najmłodszym bratem oficera z Ochotnicy majora Józefa Chlipały. Opowiedział on publiczności o tych tragicznych wydarzeniach. Następnie księża Opocki, Padewski oraz ks. Leon Królczyk poprowadzili modlitwę za ofiary drugiej wojny.

W ten sposób podczas festiwalu zostały zainaugurowane obchody 75. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego organizowane pod patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera.

Po upamiętnieniu na scenie pojawił się zespół El Saffron, którego trzon stanowią trzy siostry Szafrańskie z Lipnicy Wielkiej, grające muzykę żydowską. Zespół zagrał niezwykle emocjonalny i zarazem żywiołowy koncert muzyki sefardyjskich i aszkenazyjskich Żydów. Na zakończenie festiwalu wystąpiła gwiazda muzyki folkowej programu Mam Talent Bum Bum Orkestar z energetyczną i dynamiczną muzyką bałkańską, która poderwała do tańca zgromadzoną publiczność.Zabawa była tak udana, że festiwal zakończył się dwie godziny później niż planowano.

W przerwach między występami Wojciech Mulet, właściciel Skansenu Studzionki i Zofia Piszczek, prezes ZP w Tylmanowej prezentowali historię Ochotnicy i Tylmanowej. Imprezą towarzyszącą festiwalowi był Kiermasz Lokalnych Produktów, gdzie można było zasmakować kuchni regionalnej i kupić produkty tradycyjne i ekologiczne.
 
Organizatorem festiwalu była Fundacja Wolna Republika Ochotnicka wraz z organizacjami partnerskimi i mieszkańcami. Festiwal dofinansowany był ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu “Ochotnica & Tylmanowa – Małe Ojczyzny – Wielkie Historie”.

Projekt objął swoim patronatem rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Kazimierz Karolczak. Festiwal poprowadził prezes Fundacji WRO Tadeusz Królczyk, który na zakończenie festiwalu zapytał publiczność czy chcą kolejnej edycji festiwalu. Widownia odpowiedziała dwukrotnie chóralnym: TAK!

Materiały prasowe, r/ zdj. Iwona Jurkowska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
~~snieżynki niekoniecznie kolorowej11:26, 16 sierpnia 2017
To jest wspaniała inicjatywa, której zazdroszczą Ochotnicy Gminy Podhalańskie, niechętnie poznające własną historię z różnych względów.
Poznajemy swoją prawdę historyczną i jesteśmy z niej dumni, mimo że mieszkamy poza jej granicami.
Brawo Młodzi.
kolorowa śnieżynka21:03, 14 sierpnia 2017
Ludzie w Ochotnicy dali się w to wrobić?
nieświadomy15:10, 14 sierpnia 2017
... a dzie Potracili 3 kultury jesce i Sorosa mniejszość
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas