Sobota, 26 maj 2018, Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Zakopane i okolice
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 99%
płatki mgły
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 95%
płatki mgły
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 99%
pogodnie
11°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 95%
deszcz
14°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 90%
niewielkie zachmurzenie
10°
Wiatr: 3.2 km/h Wilgotność: 83%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
10.09.2017, 11:11 | czytano: 3128

Jest finansowe wsparcie dla rozbudowy geotermii podhalańskiej

zdj. arch. M. Adamowski

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, iż wkrótce kilka projektów geotermalnych otrzyma wsparcie finansowe zarówno z zasobów budżetu państwa, jak i z programów unijnych. Wśród inwestycji jest wymieniana "rozbudowa geotermii podhalańskiej".

"Nowa polityka energetyczna Polski przewiduje m.in. dywersyfikację źródeł energii oraz położenie akcentów na stabilne odnawialne źródła energii (OZE). Plany zakładają również decentralizację gospodarki energią i wprowadzenie – tam, gdzie jest to możliwe z ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia – małych i ekologicznie bezpiecznych systemów energii cieplnej, opartych o odnawialne źródła energii, w tym geotermalne, czyli pochodzące z podziemnych zasobów gorącej wody i skał" - czytamy w komunikacie.

Obecnie w NFOŚiGW zapadają rozstrzygnięcia w dwóch naborach konkursowych: krajowym i unijnym. Do Funduszu wpłynęło 30 wniosków, z czego 17 NFOŚiGW ocenił pozytywnie. Beneficjentami będą przedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego, czyli gminy. Pozytywną opinię Głównego Geologa Kraju uzyskały trzy projekty, które dotyczą gmin: Lądek Zdrój, Sochaczew oraz Sieradz.

Z kolei dla dwóch innych projektów GGK wydał warunkową ocenę pozytywną, co oznacza, że beneficjenci przed zawarciem umów i realizacją prac będą musieli dokonać weryfikacji zakresu i sposobu realizacji robót geologicznych. Jednym z projektów jest "wykonanie otworu badawczo-eksploatacyjnego Bańska PGP-4 w celu ustalenia zasobów wód termalnych w utworach eocenu numulitowego i mezozoicznych podłoża niecki podhalańskiej, w obszarze górniczym "Podhale1". Wnioskodawcą jest gmina Szaflary, a kwota dotacji to ponad 43 mln zł.

Ponadto Narodowy Fundusz zakończył postępowanie konkursowe dla unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (pula 210 mln zł.). Spośród złożonych 14 wniosków - 9 uzyskało ocenę pozytywną. Ministerstwo Środowiska już zakwalifikowała je do dofinansowania. Wśród nich jest: Spółka BANIA w Białce Tatrzańskiej, która na projekt budowy ciepłowni geotermalnej zasilającej w ciepło i chłód obiekty kompleksu turystycznego ubiegała się o ponad 2 mln zł. Z kolei Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. w Zakopanem na rozbudowę systemu geotermalnego ma otrzymać ponad 9 mln dotacji.

s/
najnowsze informacje
komentarze
fortynbras21:51, 10 września 2017
Czy dzięki temu dofinansowaniu w nadchodzącym okresie grzewczym mniej zamożni mieszkańcy Podhala wrzucą do swoich pieców mniej plastykowych butelek, bo nie stać ich na węgiel czy drzewo? Niech się państwo polskie dobrze zastanowi kogo dofinansowuje i czyim to robi kosztem, oraz że to nic a nic nie poprawi stanu zanieczyszczonego powietrza nad Podhalem zimą. Tych beneficjentów i tak stać było na panele fotowoltaiczne, ewentualnie na grzanie prądem. Ta decyzja o dofinansowaniu geotermii nie ma żadnego uzasadnienia: ani ekonomicznego, ani ekologicznego (pozostałe 90% mieszkańców będzie dalej zatruwać paląc w piecach czym popadnie), ani sprawiedliwości społecznej - to jest odwrotność Janosika, daje się bogatym kosztem biednych, wreszcie brak jest tu logiki, bo ci bogaci których dofinansowano tak samo będą wdychać zimą zanieczyszczone powietrze.
gulgul17:37, 10 września 2017
To jest tak, żeby nie było gadania o dofinansowaniu geotermii łojca z Torunia do dorzuci się kasy innym, by prezesy mniej nie zarabiały. W innym przypadku należałoby podnieść ceny, a to byłby wstyd i podstawa by nie korzystać z geotermii.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij