Niedziela, 15 lipiec 2018, Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
Zakopane i okolice
pochmurno
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 84%
przewaga chmur
16°
Wiatr: 4.7 km/h Wilgotność: 79%
deszcz
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 84%
pogodnie
18°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 82%
deszcz
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 95%
pochmurno
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 84%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
12.10.2017, 10:22 | czytano: 3434

Trzymanie psa na łańcuchu: tradycja, z którą trzeba walczyć

Niestety Podhale wpisuje się w niechlubną czołówkę polskich prowincji, w których psy nadal są przykuwane łańcuchem do budy.

– Dużo ludzi myśląc pies, wyobraża sobie czworonoga stojącego przy budzie na łańcuchu, który szczekaniem informuje, że ktoś się zbliża do domu – mówi Barbara Czuba, hodowca i treser psów z Zakopanego. Obecnie funkcję ostrzegania o osobie wchodzącej na posesję zastąpiły urządzenia elektroniczne, a trzymanie psa na łańcuchu jest zdaniem Barbary tylko tradycją, z którą zakopianka chce walczyć.Mało osób dostrzega cierpienie zwierzęcia, które zostało przykute do budy. Okazuje się, że samo ograniczenie swobodnego poruszania się to tylko wierzchołek góry cierpień jakie ludzie fundują czworonogom. – Łańcuch, który przyrasta do szyi. Nieocieplona buda, kiedy na polu jest – 20 st. C. Pusta miska, kiedy w lecie jest + 30. Choroby zwyrodnieniowe spowodowane brakiem ruchu. Wady kręgosłupa spowodowane zbyt ciężkim łańcuchem – wymienia Czuba zaznaczając, że takich chorób jest znacznie więcej.

– To nie jest tak, że pies jest przypięty łańcuchem do budy na kilka godzin. One są tam na stałe – z żalem mówi zakopiańska hodowczyni psów. Niewiele osób zdaje sobie także sprawę, że takie przetrzymywanie psa na uwięzi jest niezgodne z prawem. – Ustawa o ochronie zwierząt mówi, że pies może być na uwięzi nie dłużej niż 12 godzin, a długość uwięzi musi mieć minimum 3 metry – dodaje Czuba.

Zakopiańska treserka psów chce zmienić mentalności ludzi z Podhala poprzez uświadomienie im, że psy tak samo jak ludzie odczuwają ból. W tym celu w zeszły weekend na Krupówkach zorganizowany został happening „Zerwijmy łańcuchy” podczas którego ludzie przykuwali się do budy.

Marcin Szkodziński, zdjęcia: Organizator happeningu "Zerwijmy Łańcuch"
najnowsze informacje
komentarze
Ewa13:17, 15 października 2017
Popieram!!! Dość tego ciemnogrodu i męczenia zwierząt. Niestety sporo ludzi dalej myśli, że jest to ok...
ja08:25, 13 października 2017
górale to stan umysłu
jaga204:58, 13 października 2017
Do kkk. Co do krów to pasowało by im powiedzieć żeby się umyły. Takie oblepione odchodami tylko rogi widać. Idą przymrozki gazdowie zostawiają je w polu na noc . Nawet się nie pasą bo nie maja po czym
siwy22:40, 12 października 2017
dobrze karmić ,krótko trzymać nie drażnić na noc spuszczać.
zlobcok22:40, 12 października 2017
Wielcy miłośnicy zwierząt i organizacje z tym związane w przypadku dwóch wygłodniałych piesków stwierdzili ze nie mają miejsc w schroniskach a i dokarmiać codziennie aż miejsce się zwolni(czyt. min 3 miesiące) też nie będą:|(lepiej siedzieć za biurkiem i udawać ze się coś robi byle kasa była) o uśpieniu nie wspominając bo nie wolno wiec pewnie owe dwa wygłodzone i głuche pieski w imię prawa i wszystkich cywilizowanych miłośników zostały zostawione na pewną śmierć głodową-brawo dla cywilizowanego myślenia....
a20:59, 12 października 2017
Kto nie ma szacunku i empatii do zwierząt nie będzie miał też do ludzi.
alik19:54, 12 października 2017
Najlepiej ogrodzenie podłączyć do 380 V i Wszelkie sprawy zostaną samoczynnie rozwiązane. Rano tylko się pozamiata i po kłopocie. Poco pies!!!!!!
Ponoć pies ma pilnować gospodarstwa.
ola18:46, 12 października 2017
do baca !!!! najlepiej siebie !!!!
cat18:28, 12 października 2017
Do M. to teraz trzeba kota trzymać na łańcuchu?
Zacofany ciemnogrodziani z Podhala.18:08, 12 października 2017
No "zieloni" brawo!
Psa nie wolna wiązać
Konia zaprzęgać
Krowy doić
Owcy strzyc
Od kur nikt nie śmie brać jajek
Szynka to tylko z arbuza, w żadnym wypadku nie ze świnki
................................
No rozpacz...... na to wasze myślenie.
No wiem wiem czekam już na komentarze rozsierdzonych miłośników eko, wege, czmba wamba, hakuna matata itp.
kkkk17:56, 12 października 2017
a co z krowami?też bidulki na łańcuchach chodzą
baca16:47, 12 października 2017
to kogo mam uwiazac na lancuchu ? moja babe?
Do M16:06, 12 października 2017
A Policja powinna wlepić mandat ale tej uciążliwej sąsiadce za wzywanie na interwencję i za to, ze kota nie pilnuje i włazi na moją posesję. Sąsiadka zazdrości, ze się ma piekne psy i stwarza się im odpowiednie warunki. Mam taką samą sytuację. A co do tematu żaden pies niema prawa być na łańcuchu!!! Właściciel niech się zamieni z psem i zobaczymy jak długo wytrzyma!
wagadugu13:23, 12 października 2017
Psy powinny chodzić w ładnych ubrankach i raz w tygodniu odwiedzić swojego fryzjera.
M13:08, 12 października 2017
Osobiście mam 2 psy, owczarka niemieckiego i huskiego, które biegają swobodnie po MOIM ogrodzie wokół domu, który jest ogrodzony siatką wysoką na 140 cm. Na ogrodzeniu mam 5 tabliczek i każda w innym miejscu, któe mają informować żeby nie wchodzić bo psy to zwierzęta i nigdy nie wiem co im odbije w danej chwili. A moja kochana sąsiadka dzwoniła na policję, że ona boi się wychodzić na swój balkon bo psy ją obszczekują a powinny być trzymane na łańcuchu bo są potencjalnym zagrożeniem dla ludzi. Policja jest u mnie regularnie 3 -5 razy w miesiącu bo zawsze się okazuje, że z innej przyczyny... Czasem dochodzi do sytuacji, że powodem jest zakłócanie ciszy nocnej np. o 23.30 przez szczekanie psa.. Psy nie mają swoich bud bo śpią w garażu na materacach a że mają możliwość swobodnego wchodzenia i wychodzenia z niego na zewnątrz to już nie jest moja wina. A sytuacja zaczeła się od momentu, gdy owej sąsiadki kot wszedł do mnie na posesję, ale już nie zdążył z niej uciec bo jednak 2 psy to mocny duet. Chciałem oczywiście wynagrodzić stratę, ale pewnych rzeczy się nie ogarnie... Pozdrawiam
stróż12:29, 12 października 2017
Lepiej psa uśpić, założyć kamerę i problem łańcucha znika.
gorol11:56, 12 października 2017
glupsi kesi ci ludzie z pokolenia na pokolenie
empatyk10:56, 12 października 2017
Popieram w 1000%! Mentalność naszych "górali" jeżeli chodzi o zwierzęta jest daleka od cywilizowanego myślenia. Dobrze, że jest już projekt ustawy na szczeblu rządowym w tym temacie. Niestety jest jeszcze dużo, dużo do zmienienia. Ale przede wszystkim trzeba zmienić myślenie - trochę więcej empatii "górale", także np. w stosunku do koni w Morskim Oku.
z10:32, 12 października 2017
Brawo !!! dość ciemnogrodu !!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij