Niedziela, 18 marzec 2018, Imieniny: Cyryla, Edwarda, Boguchwała
Czarny Dunajec i okolice
śnieg
-11°
Wiatr: 9.3 km/h Wilgotność: 91%
śnieg
-11°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 85%
śnieg
-11°
Wiatr: 9.3 km/h Wilgotność: 91%
śnieg
-11°
Wiatr: 6.9 km/h Wilgotność: 85%
śnieg
11°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 79%
śnieg
-11°
Wiatr: 9.3 km/h Wilgotność: 91%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
13.10.2017, 15:26 | czytano: 5241

Nowotarżanin odznaczony przez Prezydenta RP - Medalem za Ofiarność i Odwagę

źródło: Kancelaria Prezydenta RP

NOWY TARG. Marek Morawski, który w lipcu tego roku rzucił się na ratunek dwóm tonącym osobom - został przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę. Wniosek w sprawie nadania odznaczenia złożył nasz kolega redakcyjny.

Marek Morawski nie po raz pierwszy uratował komuś życie. Emerytowany funkcjonariusz straży granicznej na przestrzeni ostatnich 15 lat co najmniej trzykrotnie reanimował osoby, które przegrywały walkę z nurtem Dunajca.

Nowotarżanin jest wędkarzem i podczas oddawania się tej pasji był świadkiem kilku wypadków. Ostanie tego typu zdarzenie miało miejsce trzy miesiące temu. Wyciągnął wtedy z wody dwie osoby - kobietę i dziecko. Niestety kobiety nie udało się uratować.

Miesiąc temu, podczas sesji, burmistrz Miasta Grzegorz Watycha mówił o bohaterskiej postawie pana Marka: "Postanowiliśmy symbolicznie, na tym najważniejszym forum, podziękować i pogratulować, ale także stawiać za przykład innym, jak należy się zachować w obliczu niebezpieczeństwa. Gdy jesteśmy świadkami: nie odwracać się. Chcieliśmy Panu podziękować za to ratowanie ludzkiego" - mówił burmistrz Watycha.

W międzyczasie z dwóch źródeł do naszej Redakcji nadeszły sygnały - zapowiedzi zamiaru złożenia wniosków o przyznanie nowotarżaninowi stosownego odznaczenia. Ponieważ czas mijał i żadne tego typu działanie nie przynosiło efektów, nasz fotoreporter - Michał Adamowski sam złożył wniosek do Kancelarii Prezydenta o przyznanie Markowi Morawskimu - Medalu za Ofiarność i Odwagę. Wniosek złożony przez naszego kolegę został przyjęty. Odznaczenie zostało przyznane.

"Medal za Ofiarność i Odwagę, ustanowiony w 1960 r. stanowi nagrodę dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały zagrożone życie ludzkie lub mienie" - wyjaśnia prezydenckie Biuro Odznaczeń i Nominacji.

Burmistrz Grzegorz Watycha potwierdza, że Urząd Miasta został już powiadomiony o decyzji Prezydenta Andrzeja Dudy. Wręczenie medalu nastąpi prawdopodobnie podczas uroczystości z okazji 11 Listopada.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Ciekawski08:38, 26 października 2017
Medal za Ofiarność i Odwagę, ustanowiony w 1960 r. wlasciwy dla straznika granicznego sluzacego w P R L.
Ciekawski12:02, 24 października 2017
Mysle tak sobie dlaczego Pan Marek milczy i nie wypowiada sie w tej sprawie odwagi Panie Marku
Qwerty08:13, 18 października 2017
Mefisto dokladnie ,ale nie byli byłymi straznikami granicznymi.
zagubiona w akcji18:45, 15 października 2017
@Nieznany
Owszem, im dać medale, a córuni i koleżance mandat za kąpiel w tym miejscu.
góralka09:47, 15 października 2017
Brawo dla P. Marka i dla p. Adamowskiego
Nieznana08:24, 15 października 2017
Więc ja też bym prosiła o odznaczenie tych chłopaków bo też byli waleczni ratując dwoje młodych ludzi po mimo tego że jeden z nich nie umiał pływać i narażał swoje życie bo gdyby nie oni dziewczynek Ny już nie bylo
Nieznany08:19, 15 października 2017
Gratulacje dla tego pana ale nie jest on jeden w nowym targu tak dzielny bo 6lat temu topila się moja córka wraz z koleżanką na białym Dunajcu i chłopak który nie umiał pływać przechodził wraz z kolego i wskoczyl do wody pomimo tego że nie umiał pływać narażał swoje życie jako pierwszy ratowali ludzkie życie i tez się chłopakom należało ale nasz burmistrz pań fryzlewicz nie umiał ich odznaczyć ja jestem bardzo tym chłopakom wdzięczna za ratowanie bo gdyby nie oni tj Grzesiek Morawa ze szaflarskiej. I jego kolega dziś by nie było mojej córki ani jej koleżanki pomimo że było dużo więcej ludzi bo to było w piękna pogodę i ludzi było dużo tylko oni mimo tego że chłopak nie umiał pływać wskoczyl i ratował we iec też pasowało by ich odznaczyć bo takich ludzi dzielnych jest w nt malo
tyle w temacie19:47, 14 października 2017
Prezydent odznaczy a Błaszczak obetnie emeryturę...takie rzeczy tylko w Pislandii...
kinia13:45, 14 października 2017
Gratuluję z serca Panie Marku a wypocinami zazdrośników, którym sam Pan Bóg nie dogodzi proszę się nie przejmować. Taki czyn zasługuje na uznanie.

Więcej życzliwości racz nam dać Panie!
derr12:32, 14 października 2017
świetna wiadomość
do Mefisto09:48, 14 października 2017
I co w związku z tym? według Ciebie nagrodzenie jednego z takich bohaterów to błąd? fakt, że takich ludzi jest więcej umniejsza piękną postawę Pana Marka?

Co stoi na przeszkodzie żebyś zgłosił tych innych do odznaczenia?
KNT09:48, 14 października 2017
No i super !!!
Mefisto09:32, 14 października 2017
Jest wiele wiele osob na Podhalu, ktore uratowaly komus zycie tak poprostu, bez naglosnienia, bez owacji. Tylko o nich juz nikt nie pamieta...
Waldi08:34, 14 października 2017
ty gość następny *** się znalazł, lekarze oraz strażacy to ich zawód wyuczony do ratowania życia no ale widać z twojej strony że tobie jest to obce jak film.. It.. Spilberga
Chwała01:56, 14 października 2017
Przeczytawszy większość wcześniejszych komentarzy z wcześniejszych reportaży o tej sprawie więc staję po stronie "Jasio". Iż dlatego bowiem Pan Bohater wcześniej służył w organizacji "dawnej" i nie ma to żadnego związku politycznego tylko zachowawcze ponieważ chciał i potrafi ocalić życie ludzkie i za to właśnie dostał medal.
gość21:34, 13 października 2017
Strażacy , goprowcy , lekarze też ratują życie ludzkie. I to nie jedno
kolega od wędki17:13, 13 października 2017
Nareszcie, aż mi ulżyło, że w końcu został dostrzeżony na odpowiednim szczeblu, ten bohaterski czyn Marka. Wielkie Gratulacje Marku, nigdy nie zapomnimy Twojej bohaterskiej postawy, jesteś Wielki.
KNT16:44, 13 października 2017
Jasio , koniecznie musisz udać się do psychiatry , coś niepokojącego dzieje się ci pod kopułą !!!!
wwe16:23, 13 października 2017
@Jasio - twoja uwaga była niepotrzebna i nie na miejscu. Idź sobie uprawiać swoją śmieszną politykę gdzie indziej. Tu jest miejsce na pochwałę dla Marka Morawskiego. Brawo Panie Marku!
spm16:20, 13 października 2017
Jeszcze raz - gratulacje Panie Marku. Jest Pan bohaterem bez dwóch zdań.
Małgosia16:02, 13 października 2017
Jasio o co ci chodzi? Ratownik miał inne poglądy niż tonący? Zgłaszający wniosek o medal nie lubi obecnego prezydenta? A może Prezydent nie lubi naszego bohatera?

Po co ten bełkot o kolorze politycznym?
Jasio15:54, 13 października 2017
Brawo Panie Adamowski. Ofiarność i odwaga w ratowaniu życia ludzkiego nie ma koloru politycznego. A tak w tej sprawie się działo.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij