Niedziela, 05 lipiec 2020, Imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny
Jabłonka i okolice
Clear
17°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 82
Clear
18°
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 90
Clear
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 82
Clear
20°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 77
Clear
18°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 73
Clear
16°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 82
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
29.10.2017, 15:16 | czytano: 5841

Zmiana nazwy nowotarskiej ulicy. Już nie "Wojsk Ochrony Pogranicza" a prawdopodobnie "Marii Pajerskiej"

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. - W związku z pismem Wojewody Małopolskiego wzywającego do zmiany nazwy ulicy Wojsk Ochrony Pogranicza, został przygotowany projekt uchwały Rady Miasta o nadaniu nowej nazwy tej ulicy. Moja propozycja jest, by nadać nazwę ul. Marii Pajerskiej co byłoby upamiętnieniem tej bohaterki w 75 rocznicę jej tragicznej śmierci - informuje burmistrz Grzegorz Watycha.

Z pisma wojewody wynik, iż zdaniem IPN, nazwa "Wojsk Ochrony Pogranicza" narusza postanowienia obowiązującej od roku tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Projekt burmistrza poddany będzie wcześniej ocenie najbardziej zainteresowanych, czyli mieszkańcom - bowiem to oni odczują wprowadzone zmiany. Konsultacje społeczne ogłoszone zostaną na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Maria Pajerska była jedną z Tatrzańskich Kurierek. Zginęła tragicznie w sierpniu 1942 roku, mając 29 lat.

O pamięć o wojennej bohaterce rodem z Nowego Targu zaapelowała do radnych kilka miesięcy temu Maria Pawluśkiewicz. W 2013 roku uhonorowano Marię Pajerską i jej dokonania - przyznając jej pośmiertnie Pamiątkowy Medal "Chwała Bohaterskim Kurierom".

Ulica Wojsk Ochrony Pogranicza znajduje się w zachodniej części Miasta. Ciągnie się od ul. Kolejowej wzdłuż Stadionu Miejskiego. Jej nazwa nawiązywała do mieszczącej się tam przez wiele lat siedziby garnizonu WOP.

s/
najnowsze informacje
komentarze
były wopista19:45, 1 grudnia 2017
Jestem byłym WOPistą służyłem na Batalionie w Nowym Targu w 88 do 89 roku i jest mi przykro że tak się o nas mówi Hen daleko za mgłą
Jest rodzinny mój dom.
Tam dziewczyna ma śpi
W mej rodzinnej wsi.
Gwiazdy gaszą swój blask,
Bo już budzi się czas.
Gdy ty śpisz, kraju strzeże ktoś tu,
By cię nikt nie zbudził ze snu.
jaga218:34, 1 listopada 2017
IPN się nudzi, żeby sobie pożywkę znaleźć zmienia nazwę ulicy,
robota dla urzędników i wydatki dla mieszkańców.
xyz10:14, 1 listopada 2017
Korpusu Ochrony Pogranicza - kosmetyczna zmiana na lepsze
Uczciwygóral23:42, 31 października 2017
Przepraszam Cię- Polsko za to, co narobił PIS...
szary19:05, 31 października 2017
Kasowanie kawałka historii polski po to aby zrobić miejsce dla kogo innego - takiego co się obecnej władzy podoba. Co komu ten WOP przeszkadza ? strażnica była przy tej ulicy ? była, chłopaki słuzyli ? służyli, zapier... po granicach przez 30 lat, zrobili komuś krzywdę ? nie. No to o co chodzi ? urojenia jakiegoś polityka.
Już to przerabialiśmy. Po wojnie władza zmieniła na to, co sie im podobało. Kto pamięta że przedwojenną Szkolną zmienili na Hanki Sawickiej, a jak nazwali Kolejową, Waksmudzką ? no kto pamięta te manifestu Lipcowego, 27 stycznia... podobno nawet Rynek miał być prze krótki czas placem Lenina czy Stalina (ale tego sam nie pamiętam) I co - trochę czasu minęło i stare nazwy wróciły. Z tymi wymyślanymi przez pisowskie władze będzie tak samo. Na razie im się wydaje że będą rządzić tysiąc lat i mogą robić co tylko chcą bo nikt ich nie rozliczy. No ale takich już było w historii wielu.
Nie czepiajcie się ludziska burmistrza, bo to posłowie wymyślili taką ustawę a nie burmistrz. Teraz wojewoda mianowany przez PIS ma obowiązek zmusić wójtów i burmistrzów do zastosowania tego co posłowie wymyślili. Te różne Paluchy, Siarki, Hamerskie - to do nich trzeba mieć pretensje. Albo są tak głupi, że nie wiedzieli za czym głosowali, albo sami tego chcieli. W każdym razie żaden gęby nie otworzył w tej sprawie, tylko ochoczo podnosili rączki. Może niech oni teraz zwracają kasę za wymianę wszystkich dokumentów i zamiast mieszkańców jeżdża załatwiać te zmiany po urzędach i firmach
mieszkanka stolicy Podhala16:46, 31 października 2017
Panie burmistrzu niech rozsądek zwycięży - Korpusu Ochrony Pogranicza.
Cywil12:30, 31 października 2017
Korpusu Ochrony Pogranicza najlepszy pomysł!
BM10:27, 31 października 2017
Kiedeyś nazwiemy tę ulicę im. Aśki Stegowej za wszystkie hejty i obraźliwe słowa jakie przy każdej okazji ktoś wciska do swoich wypowiedzi. proponuję na teraz z okazcji własnie nienawiści nazwać ulicę ku czci Pani Pawłowicz.
Miastowy06:45, 31 października 2017
Wojskowej formacji międzywojnia Korpusu Ochrony Pogranicza to Salomońowe rozwiązanie. Satysfakcjonuje wszystkich i mieszkańców i mąciwodę- wojewodę i IPN
Nogaty18:48, 30 października 2017
Nie zmieniać nazw ulic tylko budować NOWE Panie Burmistrzu.(przelotówkę N.Targu,wschód -zachód odciążającą Ludżmierską) Jak wejdzie w plan za Pana kadencji i zaczną budować, flaki se wypruję( nie realne będę żył) żeby się nazywała pisówka albo watychówka.
KOP16:59, 30 października 2017
Korpusu Ochrony Pogranicza. Wszyscy mieszkańcy są za.
miejscowy wopista14:27, 30 października 2017
glownie chodzilo mi o sluzbe w wopie w stanie wojennym.pilnowanie d...zlew..niech potwierdzom chlopaki na str..moze nie na temat ale przy okazjizagadnienia. dzieki za publikacjie.
mie13:56, 30 października 2017
przepraszam tutejszjch podwladnych.ktorzy tu zostali.szkoda mi ze slad po wopie juz prawie zagina.jak jeden z piszacych napisal nie wszystkich do jednego worka k e.
brunhilda12:42, 30 października 2017
A cóż to komu przeszkadza wspomnienie młodych chłopaków z poboru akurat do w WOPu ? to jakieś wariactwo wielu z nich zostało na zawsze w mojej przygranicznej miejscowości żeniąc się z koleżankami to co mam z nimi nie rozmawiać ? A w mieście to już nie ma innych problemów?
miejscowy wopista12:33, 30 października 2017
czy ja sie prosilem chronic nie granic tylko *** zlewom tak bylo w jednosce sluzylismy iczuwalismy ,by dzisiejsi wlodarze i ich dawni krewni komuchy mogli spac spokojnie.pracowalismy na rzecz miasta basenu.i innych obiektow.posprzedawaliscie to wszysko.banda wszkolonych dzieci komuchow.ina pocz. tyle.odpiepszcie sie od wopu.pisze tym oszolomom co nie sluzyli w tutejszej jednosce.k.e.
obserwator11:25, 30 października 2017
Wyzywanie wszystkich i wszystkiego od komuchów nabiera obłędu. Może trzeba wprowadzić ustawę która z mocy wszystkim urodzonym przed okrągłym stołem nadaje status komucha. Tosz sam urodziłem sie w latach siedemdziesiątych i tez pewnie jestem komuchem.
JANO10:53, 30 października 2017
@lukrecjaB, Koszty swoją drogą, ale ile trzeba się teraz nachodzić czy wysyłać meili o zmianie adresu, banki, ubezpieczenia, urzędy, itd. itd. itd. Najlepiej byłoby napisać listę co mają zrobić panowie z urzędu, wręczyć im i niech zrobią to za tych ludzi
i bedzie git10:30, 30 października 2017
Zostawić skrót WOP a ipeenowi wytłumaczyć że on nic nie znaczy !
A na pewno nie Wojsk Ochrony Pogranicza bo to przecież zakazane.
ppf10:13, 30 października 2017
Tutaj nie chodzi o poborowych którzy nie mieli wyboru służby tylko o formacje WOP która była częścią LWP dlatego podlega ustawie o dekomunizacji Naszą tradycją jest KOP i jego bochaterska walka we wrześniu 1939 r i zamiast WOP zmienić nazwę na KOP tym bardziej że i tak wszyscy mówią ,, na Wojska Polskiego''
NOP09:40, 30 października 2017
Do niedouczony wyjasnij jaki związek z naszym miastem miala pani Pajerska, bo z tego co ludzie mówią wynika że działała na terenie Rabki ps Tereska i byla kurierem miedzy partyzantką z okolic Turbacza plebanią rabczanską zginęła mając 29 lat
piok@O2.PL06:39, 30 października 2017
Proponuję nazwać ulicę św. Lecha Kaczyńskiego a jak sie zmieni władza ponownie zmienic PONOWNIE nazwe ulicy cos w tym jest ........................
Układy układziki22:57, 29 października 2017
Skoro Wojska Ochrony Pogranicza to ustrojstwo komunistyczne to Straż Graniczna to UB? Bo to właściwe to samo. Byłem w wojsku Pułk Zmechanizowany to czy jestem z ormo czy z zomo? Desant to w rozumieniu IPN pewnie oddziały Hitlerjungen albo SS-Mani?? Wymyślili inne nazwy a nie wezmą się za ludzi ze służb mundurowych lub organizacji rządowych gdzie Tata komuch obsadzał stołki całej rodzinie przez wiele lat i jakoś nikt nie miał prawa nic powiedzieć na ten temat
do niedouczonego @Analityka22:55, 29 października 2017
śp. dyrektor Bielecki miał na imię Jerzy.
A pytanie "kto to Pani Pajerska" jest niepotrzebnie obraźliwe, bo w tekście jest jasno napisane kim była ta wspaniała dziewczyna.
Okupowany22:01, 29 października 2017
WOP bardzo dzielnie pilnował aby Polacy nie przekraczali granic w kierunku zachodnim. Nie myślicie chyba że bronił granic PRL przed kimkolwiek z zewnątrz? To klawisze Polski wiezionej przez CCCP i jej sługusów.
Analityk21:58, 29 października 2017
A kto to Pani Pajerska ? mamy w zanadrzu Pana Janusza Bieleckiego uciekiniera z hitlerowskiego ob. ozu w Oświęcimiu.
Analityk21:56, 29 października 2017
Skoro Wojska O.P. to wojsko niechciane to po co nam Straż Graniczna nie mamy przecież granic , logiczne ?
lukrecjaB20:41, 29 października 2017
Jak zwykle przez nieudolność władz miasta z Joaśką na czele za cały ten cyrk zapłacą mieszkańcy. wspólczuję ludziom wyrabiania nowych dokumentów i kosztów z tym związanych. Niestety miłościwie nam panujący dobro zwykłego mieszkanca mają kolokwialnie mówiąc gdzieś. Za to budują za miliony nikomu niepotrzebne muzeum i stawiają wiaty na rynku (cena milion zeta sztuka) Wstyd ! Rozrzutna vice nic nie robi a burmistrz to toleruje...
e219:18, 29 października 2017
Idąc tropem rozumowania Pana Wojewody i IPN to wszyscy my wykształceni i żyjący w czasach komuny, powinniśmy oddać swoje dyplomy i być zdegradowani do roli "niewolnika" I po co to komu?. Zmieniają się czasy, zmieniają się rządy, wpływowe partie , ale granic ktoś zawsze musi bronić bez względu na "widzi misie" polityków. Pytam gdzie się wykształcili dzisiejsi liderzy polityczni? W jakiej Polsce żyli?, w jakiej Polsce pobierali nauki i za czyje pieniądze??? To jakaś obłudna hipokryzja! A bohaterstwo Pani Marii Pajerskiej może by inaczej uhonorowane; może inna ulica, może most, szkoła.........
obcy19:12, 29 października 2017
Żyjemy w coraz bardziej chorym kraju.. Co wam złego zrobił WOP? To byli młodzi ludzie wcielani do wojska bo taki był przymus służenia ojczyżnie.A dziś się ich skreśla. Wprowadzający dekomunizacje będą się w piekle smażyć. Nie wolno wszystkich do jednego wora wrzucić.
Janusz Widelec19:03, 29 października 2017
WOP do zmiany? Przecież ta formacja nawet nie przechodziła weryfikacji w latach 90tych bo to nie było SB! Jak mieszkańcy chcą to niech sami zmienią nazwę ulicy na taką jaka im pasuje. A tak to tylko ludziom zawracają głowy bo się polityką z IPN w d....ch poprzewracało!
we Francji by nie przeszło18:55, 29 października 2017
a może przemianować na WMP
Wniebowstąpienia Marii Panny
STAŚ18:55, 29 października 2017
Może trzeba przejść do innej retoryki.
Może młodym trzeba pokazać, że tak było, to było niedobre, to było złe, a nie tylko usuwać, burzyć, i nienawidzić .
Bo jak już wyżej napisałem, służyłem w WOP-ie, i co w związku z powyższym, mam strzelić sobie w łeb, bo nie rozumiem, nie mam pojęcia w jakim kierunku to wszystko zaiwania ?!!
WOP STO P18:50, 29 października 2017
Nie jest bliski sercu memu
Nowy pomysł IPN-u :(((
Taka głupia rzeczy racja-
TOTALNA DEKOMUNIZACJA
A jakby tak zmienić WOP-
Kopnąć w W i zrobić MOP(s)?
Musze zgłosić to do NIK-u
WOP- to-Warszawski Oddział
Przewodników :P) !!!!!!!!!
Dekomunizacja
Ze wstydu się schowa
WOP-to Wojskowa Ochrona
Przeciwpożarowa :))))!!!!!!
Ten co zmieni to jest frajer
WOP- to (Week-of-Prayer)
CZY I TY ? JESTEŚ PRZECIWNY ?
WOP- z angielskiego to-
TYDZIEŃ MODLITWY
STAŚ18:31, 29 października 2017
Nie spał ktoś, aby ktoś mógł spać?!!
Byłem w tej formacji dwa i pół roku, ku chwale OJCZYZNY !!!

Kto nam zwróci tamte lata ?!! Albo za tamte lata, stanu wojennego?!!
jo18:02, 29 października 2017
d*** w głowie lepiej jaką drogę wyremontować
taka tradycja17:49, 29 października 2017
Ja tu widzę hipokryzję, znam takiego, który nadstawiał ucho w cywilnych ciuchach dla WOP, teraz robi tak samo dla SG. Po co przepłacać, jak nie ma różnicy?
WOPISTA17:43, 29 października 2017
A co temu urzędnikowi złego zrobili młodzi chłopcy siłą wcieleni do tej formacji, wtedy nie było wyboru, dobrze się żyło takim jak ten pan bo ktoś dzień i noc pilnował granicy nie prywatnej tylko państwowej. Dobrze dzisiaj pluć jadem nienawiści, ale że się ma komunistyczne wykształcenie i piastuje tak wysoko płatną posadę to mu nie przeszkadza, niech sięj też zrzeknie swojej posady, skoro czuje taki wstręt do minionych czasów.A może zburzyć wszystko co wybudowano w tamtych latach łącznie z budującymi, zostawić tylko tych obecnie słusznych i sprawiedliwych budowniczych.
POZYTYWNY17:33, 29 października 2017
Może lepiej zmienić nazwę os TOPOLOWE, na Zintegrowane, bo ludzie na samą myśl o tym osiedlu mają dość !!!
Obserwator16:53, 29 października 2017
Widzę,że głupota dosięga dna...choć jeszcze od spodu ktoś może zapukać...tak widzę postępowanie naszych władz...ps. nie mam nic przeciwko Marii Pajerskiej,ale czy ktos wie ile kosztuje wymiana dokumentów wraz ze zmianą nazwy ulicy? ile to zachodu? chyba nie bardzo
kajko16:46, 29 października 2017
'' Dobra zmiana '' wkracza do akcji ....co za ciemnogród
franek baranek16:43, 29 października 2017
ale poco ,co komu przeszkadza
Fryc16:41, 29 października 2017
Chory kraj chorych ludzi na glupote.
Bałagan16:25, 29 października 2017
Ja bym nic nie zmieniał! Powinniśmy pamiętać że granic Polski ktoś dawno pilnował. Teraz Związek Socjalistycznych Republik Unijnych trzyma na tym swoją łapę. Co do porządkowania ulic to zróbcie coś z adresem "Ludzmierska 29" kilka albo kilkanaście firm +Sąd pod jednym numerem.
cykor16:19, 29 października 2017
Skoro Wojewooda bardzo chciał utrudnić życie mieszkańcom trzeba go było przechytrzyć i zmienić jedno słowo w nazwie na Korpusu Ochrony Pogranicza. Upamiętniono by pograniczników i nie robiono trudności w znalezieniu ulicy. Może radni pójdą po rozum do głowy?
były WOP16:16, 29 października 2017
Panie wojewodo jak Pan dorastał to kto chronił naszych granic ,zeby Pan sie mógł wychowywać i kształcić ? a teraz z Burmistrzem mówicie o ustawach dekomunizacyjnych , prosze ochłańcie z emocji
wW16:13, 29 października 2017
Chwała bohaterom poległym za Ojczyznę,zawsze o Nich pamiętajmy!
takitam.15:58, 29 października 2017
a kto za ipn-owskie zajawki zaplaci? za darmo bedzie zmiana dokumentow??? coz zlego ten wop zrobil?
Użytkownik*15:36, 29 października 2017
bo WOP to nie część historii , moze od razu ulica macierewicza
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij