Niedziela, 05 lipiec 2020, Imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny
Jabłonka i okolice
Clouds
21°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 72
Clear
19°
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 2
Clouds
21°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 72
Clear
25°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 64
Clouds
22°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 72
Clouds
21°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 72
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
02.11.2017, 12:15 | czytano: 7164

Nowy Targ: można budować wieżę widokową

Arch. Podhale24.pl

Urząd Miasta w Nowym Targu otrzymał pozwolenie na budowę wieży widokowej na Polanie Łapsowej.

Jak poinformował na sesji burmistrz Grzegorz Watycha, miasto zamierza teraz pozyskać pieniądze na ten cel. Magistrat liczy na pieniądze unijne. Urząd złożył wniosek o dofinansowanie budowy wieży widokowej ze środków transgranicznych.

Wieża widokowa ma stanowić nową atrakcję turystyczną Nowego Targu. Ta na Łapsowej Polanie (planowane są też wieże na Długiej Polanie i Zadziale), pozwoli spopularyzować turystycznie tę część Gorców oraz skanalizować ruch turystyczny niebieskim szlakiem w kierunku Turbacza jako alternatywę dla najbardziej obleganych turystycznie od strony miasta szlaków na Turbacz - zielonego i żółtego.

Projektowana wieża będzie pełniła funkcję rekreacyjną jako wieża widokowa oraz punkt obserwacyjny. Konstrukcja wieży to drewniana rama przestrzenna, posadowiona na żelbetowych ławach fundamentowych. Podstawowe parametry techniczne: wysokość platformy widokowej od poziomu terenu min. 20,70m; wysokość całkowita wieży 27,68m; klatka schodowa - 5,4 x 5,4m; platforma widokowa 7,8 x 7,8 m; szerokość biegu schodów 150cm.

Zaprojektowano budowę tzw. „zimnej wieży widokowej” bez infrastruktury tj. bez doprowadzania na stałe mediów, bez zaplecza gastronomicznego itp. Wieże wyposażone zostaną w kamery internetowe zasilane hybrydowo tj. z generatora wiatrowego i panelu fotowoltaicznego.

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Wyrocznia19:16, 5 listopada 2017
Bilgun Ariunbatar, jeśli chodzi o Polanę Brożek, nie jest to Nowy Targ lecz Waksmund.
Maciek M17:59, 5 listopada 2017
Szanowna "Władzo" przestań naśladować pomysły innych, nie wiem czy dobre czy niedobre te pomysły. Ale budowa wieży na Łapsowej Polanie to tak jak przysłowiowe wożenie drewna do lasu. Przecież z Łapsowej jest tak wspaniały widok że wybudowana wieża może go tylko zeszpecić. Bo z tej wieży widoku na północ i zachód nie uzyskacie a na południe i wschód nie poprawicie.
Może znacznie lepszym sposobem, dużo tańszym i nie szpecącym krajobrazu byłoby zadbanie o uratowanie kilku polan z których widoki byłyby wspaniałe. Na przykład Wszołowa, Kotlarka i Łapsowa, leżące na terenie Nowego Targu. Może warto by było porozumieć się z właścicielami aby niektóre polany przetrwały. Nawet płacąc im za to żeby je można było wykosić, chroniąc przed zarastaniem.
Gorce były słynne właśnie z pięknych widokowych polan których uratowanie byłoby na pewno cenniejsze niż wybudowanie nawet kilku wież widokowych. Niestety będzie to na pewno mniej efektowne ale mnie się wydaje że uratowanie przed zarośnięciem kilku polan zastąpić może wiele wież widokowych. I pozwoli następnym pokoleniom cieszenia się wspaniałymi widokami siedząc na trawie a nie z wieży szpecącej krajobraz.
GPN też postanowił uratować kilka polan i już je kosi żeby nie zarosły.
Chrońmy nasze piękne Gorce a nie zeszpecajmy ich, wątpliwej urody budowlami.
BM14:08, 5 listopada 2017
O już podejrzenie o napędzanie klientów na Łapsową, po pierwsze schronisko jest własnością Miasta, po drugie dzierżawa to nie jakieś kokosy, a skupienie turystów w tym miejscu to dobry pomysł z dwóch powodów. Raz to możliwość podziwiania panoramy Nowego Targu, a dwa możliwość zatrzymania się przy schronisku, zjedzenie czegoś fajnego, rozpalenie ogniska,w dalszym marszu na Turbacz itp. Czy chciałoby się komuś iśćc tylko na wieżę widokową. Dobry przykład połączenia spaceru z możliwością zatrzymania się w Barwach Lotu jest tego przykładem i nikt (chyba) nie zarzuca Panu Fryźlewiczowi korupcji i naganiania klientów do prywatnego biznesu.
Bilgun Ariunbatar22:39, 4 listopada 2017
Idiotyczny pomysł budowania wieży w takim miejscu. Nic a nic ta wieża nie polepszy widoków bo sama polana jest w kiepskim miejscu.
Wieża powinna stać na płaskim tak aby wyjście na nią pozwalało oglądać panoramę 360 stopni dookoła.
Ciekawi mnie dlaczego ta Łapsowa jest tak lansowana przez miasto? Ktoś komuś daje w łapę czy co? Dlaczego taka wieża nie powstanie na polanie Kolbego? Tam są warunki terenowe na taką wieżę i nie będzie podejrzenie o zmowę w celu napędzenia turystów na czyjś biznes.
Totalnie głupi pomysł moim zdaniem...
Kasia16:20, 3 listopada 2017
Fajny pomysl, ale przydalaby sie taka wieza jeszcze na obrzezach miasta zeby mozna bylo po pracy przyjechac.
BM14:03, 3 listopada 2017
Do Celnika
Ty nienawidzisz ludzi, Pani Steg w szczególności, tak więc każda okazja dobra by jej dołożyć. Poza tym coś Cię w ogóle nawiedziło, proponuję zgłosić się do księdza w celu odprawienia egzorcyzmów.
@ celnik11:51, 3 listopada 2017
Zaprawdę wchodźcie wszyscy przez tę bramę.Albowiem szeroka jest brama i przestronna droga ,a zło za nią panoszy się wszędzie.....Zaś wieża raz zdobyta pokusą być przestaje,zatem w snach lepiej być zdobywca niż na jawie klucznikiem zakazanej bramy. HA ha ha..
Starodziej10:13, 3 listopada 2017
Piotrek, na Turbaczu nie było nigdy wieży widokowej. Była wieża triangulacyjna - czyli taka do pomiarów geodezyjnych. Takich wieży było dużo, prościutka konstrukcja służąca tylko do tego aby z wielu kilometrów wycelować w miarę dokładnie przyrządy. Z czasem gdy zmieniły się metody pomiarowe wieże stały się zbędne i rozsypały się ze starości.
Na Turbaczu stary las zasłaniał cały widok więc i wieża była spora. Wchodzenie było zabronione, tyle że mało kto się tym przejmował.
marika09:15, 3 listopada 2017
Czekałam na odzew w tej kwestii i jest ,oczywiście negatywny.Ludzie z Nowego Targu zadowoleni tylko z własnego czubka nosa.Każda inwestycja jest be..bez względu na to co to jest.
celnik08:26, 3 listopada 2017
Asiu Ty jesteś naszą wieżą, nasza bramą do lepszego świata.
Wyrocznia00:12, 3 listopada 2017
Ludzie kogo wybraliście na rządzenie Nowym Targiem?! To jakieś chore wizje osób, które nie mają zielonego pojęcia o Gorcach i turystyce górskiej. Wieża na Zadziale jest tak potrzebna jak kobiecie lekkich obyczajów bielizna.
Słowak21:33, 2 listopada 2017
Ale inwestycja gdzie będzie ugoscic tysiące odwiedzających cud inżynierii turystów . Tylko na szczycie wieży obowiązkowo krzyż
piotrek20:54, 2 listopada 2017
Była na Turbaczu(drewniana,20 m. z N.Targu było ,,ją,,widać nad drzewami,Turbacza w latach 60,70.Byłem,mam klisze(fotki w albumie).Szczyt obcięli bo korniki żarły, potem zwalili(korniki dalej pustoszą szczyt Turbacza).
Mieszkaniec Nowego Targu.20:07, 2 listopada 2017
Bardzo fajny pomysł - a czy będą tam kamery internetowe ,byłoby SUPER.
Bór19:56, 2 listopada 2017
Kiedyś taka stała na Turbaczu nikt jej nie wyremontował , a ona miała sens ta na dole bez sensu las szybko rośnie i co potem Szyszko nie pomoże
Turysta19:50, 2 listopada 2017
Na Kasprowy Wierchu tez postawić taką wieże albo na Giewoncie
ech19:28, 2 listopada 2017
Na kominie pod Szaflarami wybudować platformę widokową.,,Cygaro,, komin, brzydki, z całego Podhala go widać.Z góry,,cygara,, widok aż dech w piersiach.... całe Podhale i dalej ( ile ma ? 83 m.?)
Klimek19:21, 2 listopada 2017
Wieże widokowe mają sens tam gdzie są zalesione wierzchołki. Akurat na Łapsowej Polanie nie potrzeba wychodzić wyżej aby podziwiać widoki...
SHERIFF19:03, 2 listopada 2017
Walnijcie wieze na rynku w Nowym Targu a nie w Gorcach lapy precz od Gorc...
kornik18:47, 2 listopada 2017
tolo
hala widowiskowo-sportowa też miała być.

A wieża to dobry pomysł, podobnej wysokości powinna stać w Borze nad Czerwonem ale Nadleśnictwo nie myśli... Po co wieża na 2-3 metry, ona powinna być ponad koronę drzew
Nie podoba sie mi władza w naszym mieście18:44, 2 listopada 2017
Z pieniędzy unujnych?? Chyba z tych co dostaja od mieszkańców ulicy Długiej za miejsca parkingowe albo z poobcinanych pensji pracowników spółek.
Ewa18:37, 2 listopada 2017
Mam lęk wysokości. Nie wyjde na taka wieże wyżej niż 1 pomost. Czy wszystkie wieże muszą byc takie? Czy nie mozna zbudować takiej jak w Woli Kroguleckiej - slimaka na który mozna wjechac nawet wózkiem inwalidzkim i nie trzeba bać się wysokości?
Anka15:38, 2 listopada 2017
Nie potrzebne szpecenie Gorców.
tolo15:12, 2 listopada 2017
Miał byc wyciąg krzesełkowy na Turbacz. A tu taki gniot. koszty konserwacji będą ogromne a widok z Łapsowej i tak piękny. Ciekawe co jeszcze nam zafunduje JIS? Bo chyba nie zamierzają nam wciskać kitu że tą wierzą realizują postulaty wyborcze odnośnie mocnego akcentu na turystykę w Nowym Targu.
rysiek13:42, 2 listopada 2017
I pewnie obraz z kamery będzie transmitować Staropolska Telewizja Kablowa :D
wieżowiec13:29, 2 listopada 2017
Mam wrażenie że powstała jakaś moda w ostatnich kilku latach na te wieże, ale OK, z tym że Łapsowa jak mi się wydaje to nie jest szczyt wiec widok z wieży będzię i tak ograniczony. Pozatym z Łąpsowej to piękny widok jest już teraz bez jakiejkolwiek wieży.
Myślwy13:00, 2 listopada 2017
Teraz przy tej na Słowacji, to PO prostu pikuś.... czas zmienić koncepcję myśleć , mysleć, mysleć
Pierdu12:32, 2 listopada 2017
Coś czuje , że 100 tyś. zł to będzie mało .
kull12:29, 2 listopada 2017
Kolejny pomysł Joasi i dzielnie służącego jej skarbnika. Miasta nie stać na boisko na dzieciaków ale na nikomu niepotrzebną wieże jak najbardziej. Burmistrz powinien pogonić vice od basenów i skarbnika bo marnotrawią nasze pieniądze...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij