"Skalni" tańczą i śpiewają od 65 lat - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 3.096 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 3.348 km/h Wilgotność: 100 %
Clouds
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
12.11.2017, 15:58 | czytano: 4158

"Skalni" tańczą i śpiewają od 65 lat

Studencki Zespół Góralski "Skalni" świętuje swój jubileusz. W sobotę, 18 listopada o godzinie 18:00 w sali Kina Sokół przy ul. Orkana 2 w Zakopanem odbędzie się Koncert Jubileuszowy. Dodatkowo, 1 grudnia o godz. 19:00 w Klubie Akademickim „Arka” w Krakowie (Al. 29 Listopada 50) odbędzie się koncert towarzyszący Zespołu. Honorowy patronat nad obchodami Jubileuszu sprawuje JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady.

W tym roku przypada 65. rocznica działalności artystycznej Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni” Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Ten wyjątkowy zespół skupia młodzież akademicką różnych uczelni krakowskich. Łączy ich umiłowanie tradycji, kultury i sztuki góralskiej. Jubileusz jest okazją do spotkania dla kilku już pokoleń członków zespołu, którzy na przestrzeni wielu lat poprzez taniec, śpiew i muzykę góralską podtrzymują tradycję tej kultury. Przez wszystkie lata istnienia zespołu jego członkami byli i są studenci wyższych uczelni krakowskich pochodzący z Podhala, Orawy i Spisza oraz innych terenów Małopolski. Wielu z nich po ukończeniu studiów zajmuje się pracą organizacyjną i artystyczną w swoich rodzinnych stronach.



Studencki Zespół Góralski „Skalni” powstał w 1952 roku. U początków historii istniały kolejno grupy góralskie: przy Zespole Pieśni i Tańca „Krakus” AGH działająca od 1952 roku pod kierunkiem Jana Kuchty, kolejna przy Politechnice Krakowskiej jako Studencki Zespół Góralski pod kierownictwem Andrzeja Gąsienicy-Kotelnickiego, od 1959 roku działająca jako zespół międzyuczelniany. W latach 1964-1968 zespół ten nosił nazwę „Hyrni”. Od roku 1960 przy Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie został założony przez Eugeniusza Kusiora zespół „Holny”, od 1964 roku pod nazwą „Regle”. Działał on równolegle z zespołem „Hyrni”. Rozmowy na temat połączenia obu zespołów dały efekt i w 1968 roku powstał Zespół Góralski „Skalni”. Chociaż członkami zespołu są również studenci pochodzący spoza terenów górskich rozmiłowani w folklorze góralskim,  zespół niezmiennie przedstawia folklor Podhala w formie tradycyjnej. Repertuar prezentowanych programów odzwierciedla bogactwo tego regionu. Muzyka, tańce i śpiewy wyrastają z wielopokoleniowej tradycji mieszkańców Podhala i stanowią odrębną i oryginalną część kulturowego dziedzictwa Karpat.



Z okazji jubileuszu 60-lecia przygotowana została specjalna publikacja pt. "Hyrni. Z dziejów zespołów góralskich w uczelniach Krakowa", której autorami są Maria Jędrychowska, Józef Niewdana i Kazimierz Urbańczyk. Czytamy w niej: Pierwszą wzmiankę o studenckim zespole góralskim posiadamy z 1952 r. W Podhalańskiej Bursie przy ulicy Mikołajskiej 6, pochodzący z Podhala studenci AGH utworzyli pod przewodnictwem Jana Kuchty góralską grupę folklorystyczną w ramach  Zespołu Pieśni i Tańca AGH. Odnieśli [oni] sukces na Festiwalu Folklorystycznym Ziem Zachodnich w 1953 roku we Wrocławiu (…). W październiku 1953 r. na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej zaczyna studia Andrzej Gąsienica Kotelnicki. Już w pierwszym tygodniu października wokół Andrzeja zaczyna zbierać się grupka studentów-górali, by w drugim tygodniu wraz z koleżankami i kolegami z innych uczelni przystąpić do regularnych prób zespołu. Dziewczęta były z Akademii Medycznej, chłopcy z Politechniki, Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego.



Jesienią 1960 r.  liczna grupa  absolwentów Technikum Hodowlanego w Nawojowej, którzy rozpoczęli studia na WSR postanowiła  utworzyć Zespół Góralski. Głównym inicjatorem tej idei i pierwszym kierownikiem zespołu był Eugeniusz Kusior – student drugiego roku Wydziału Rolniczego (też absolwent Nawojowej). Zespół przyjął nazwę „HALNY” i dość szybko przygotował program, wzorowany na Szkolnym Zespole  z Technikum Hodowlanego w Nawojowej. Późną jesienią 1963 r. na przeglądzie folklorystycznym znów „HALNY” przegrał z HYRNYMI. Wtedy to zapadła decyzja, że trzeba wszystko zmienić, że należy skończyć z amatorszczyzną. Była to decyzja zespołu i władz WSR. Do współpracy zaproszeni zostali wybitni fachowcy: mgr Kazimierz Bogucki (choreografia) i jego żona mgr Aleksandra Szurmiak-Bogucka (muzyka i śpiew). Pod ich kierunkiem dość szybko Zespół przygotował nowy program prezentujący folklor górali tatrzańskich i przyjął nową nazwę „REGLE”. Kierownikiem Zespołu został Andrzej Pawłowski. Pierwszy, znaczący występ  w 1964 roku „REGLE” dały z okazji otwarcia „Jubileuszowego Gmachu” WSR – w ramach uroczystości 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego i jednych z najwspanialszych Juwenaliów.



Rok 1968 tak dla „REGLI” jak i dla „HYRNYCH” był niezwykle trudny. Członkowie zespołów kończą studia i wyjeżdżają z Krakowa. W „REGLACH” kierownikiem zespołu został wybrany Franciszek Soból. Do tego też doszły niespokojne czasy. Członkowie obu zespołów prowadzili więc liczne, bardzo przyjazne rozmowy na temat połączenia się. Rozmowy dały efekt i powstał Zespół Góralski „SKALNI”. Było to świetne posunięcie, które stało się fundamentem dla trwającej do dziś potęgi „SKALNYCH”. Była ona budowana już wspólnie przez całą studencką rodzinę góralską i  solidny oraz trwały mecenat Uczelni Rolniczej".


Ważniejsze nagrody i wyróżnienia dla Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni” w konkursach w latach 2013-2017
Rok 2013
I nagroda dla muzyki zespołu w 47. Ogólnopolskim Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, 30.06.2013 r.
Rok 2014
Special prize for female vocal group, festiwal „Akademicka Nitra 2014”, (Nitra, Słowacja) 5-11.07.2014 r.
Rok 2015
I miejsce grupy śpiewaczej dziewczyn, konkurs śpiewu „Sabałowe Bajania”, Bukowina Tatrzańska, 14.08.2015 r. Wyróżnienie dla muzyki zespołu na XL Konkursie Muzyk Podhalańskich im. T. Skupnia, Nowy Targ, 4.10.2015 r.
Rok 2016
I miejsce – „Złoty Polaniarski Zbyrcok” dla grupy śpiewaczej dziewczyn w konkursie śpiewu, Przednówek w Polanach, Kościelisko, 8.05.2016 r.
III miejsce w kategorii muzyki w konkursie podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 9.08.2016 r.
„Złote Zbyrkadło” dla grupy śpiewaczej dziewczyn na 48. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 21-26.08.2016 r.
„Złote Zbyrkadło” - nagroda indywidualna dla Haliny Skupień na 48. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 21-26. 08.2016 r.
"Srebrna Ciupaga" w konkursie za program „Młocka-Hołdymas” na 48. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 21-26.08.2016 r.
Rok 2016
Grand Prix – dla grupy śpiewaczej dziewczyn w konkursie śpiewu na 51. Sabałowych Bajaniach, Bukowina Tatrzańska, 13.08.2017 r.
Wyróżnienie za muzykę Zespołu w 42. konkursie Muzyk Podhalańskich im. T. Skupnia, Nowy Targ, 8.10.2017 r.

Izabella Majewska, zdj. Krzysztof Haładyna i arch. Zespołu
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ino09:04, 19 listopada 2017
Piękna tradycja. Można bez kapelan, można.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas