Wtorek, 26 maj 2020, Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 86
Clouds
10°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 88
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 86
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
15.11.2017, 16:00 | czytano: 3963

Zanieczyszczenie powietrza w Nowym Targu powyżej norm

Wraca problem z tamtej zimy. W Nowym Targu, Zakopanem i Rabce-Zdroju, ale też w innych gminach Podhala jest smog. Szczególnie wieczorami, gdy wszyscy zaczynają palić w piecach i kłęby dymu buchają z kominów, idąc na spacer trudno odetchnąć świeżym powietrzem.

Wczoraj i w poprzednich dniach w Nowym Targu poziom zanieczyszczenia powietrza kilkakrotnie przekroczył dopuszczalne normy. Trzeba się spodziewać, że tak będzie przez całą zimę. Burmistrz Grzegorz Watycha mówi, że mimo wielu działań ze strony miasta, problem nadal istnieje. Na wyniki, czyli poprawę jakości powietrza, trzeba będzie poczekać pewnie kilka lat, a po drodze dużo zrobić, żeby zlikwidować główne źródło zanieczyszczenia, czyli piece na węgiel.

Na razie, co jest ubiegłoroczną nowością, możemy śledzić poziom stężeń w powietrzu. Stację monitoringu powietrza ma m.in Zakopane, Nowy Targ, a od tej zimy również Rabka-Zdrój. Uzdrowisko, również mocno krytykowane za smog, ma cztery punkty pomiarowe na terenie miasta: przy ujęciu Krakus, Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc, ulicy Dietla i sanatorium Wierchy przy ul. Słowackiego. Informacje o aktualnym stanie powietrza, wraz z komunikatami i ostrzeżeniami, można znaleźć w zakładce "Czyste powietrze" pod linkiem "Monitoring powietrza w czasie rzeczywistym w Rabce-Zdroju" na stronie www.rabka.pl.

r/
najnowsze informacje
komentarze
lol20:06, 19 listopada 2017
W systemie demokracji kompletnie nie rozumiem, dlaczego jaka kolwiek władza chce "walczyć" z tym problemem, to ludzie tworzą smog, to ich problem, jeszcze narzekają i bulwersują się że drogo, wydaje im się, że bardziej opłaca im się palić śmieciami, węglem niż ogrzewać mieszkanie elektryczne, ale nie widzą skutków długotrwałego wdychania tego smrodu, 5-10 lat krótsze życie, demencja mózgu, niższe iq dzieci, wielka mi oszczędność.
lol20:01, 19 listopada 2017
dobra zmiana - wy tylko byście od państwa wymagali by za was rozwiązali ten problem, wy myślicie że smog z kosmosu przyleciał, nie, to WY go tworzycie, a teraz oczekujecie od państwa by za was rozwiązał ten problem??? Przestańcie palić śmieciami w piecach.
profesor17:04, 17 listopada 2017
do lufa kotła : Ale żeś za gwiazdorzył haha.
lufa kotła08:34, 17 listopada 2017
do nauczyciel - zresztą tak jak Ty. Po polsku się pisze, wszak.
dobra zmiana08:32, 17 listopada 2017
do zła zmiana:
czytam ... czytam, i nawet udaje mi się to robić ze zrozumieniem wszystkich idiotyzmów, które dla Ciebie stanowią źródło wiarygodnych informacji. A to tylko taka gra, w której mieszkańcy doświadczają codziennej frustracji w wyniku pozoranctwa i manipulacji danym. Prawda jest jednak bardziej brutalna niż przekazywane obrazki przez władzę, której jedynym celem jest walka o przetrwanie i trwanie przy tym korycie najdłużej jak się tylko da. Realnie po trzech latach w kwestii smogu nie zrobiono nic, o czym świadczą codzienne wyniki pomiaru stanu powietrza w Nowym Targu. To jak papierek lakmusowy umiejętności zarządczych Watychów i umiejętności dokonywania wyborów rzeczy ważnych i najważniejszych. Kolorowe baloniki, kokardki i tabuny beneficjentów Tobie podobnych. Zresztą jak widzę to ta sama trupa, którą zaopatrzyła Dżoana w różowe okulary. Halo, tutaj jest ziemia! I wielka czarna dziura bezmyślności i wazeliniarstwa.
nauczyciel22:20, 16 listopada 2017
Do nowotarzanka. Może i jest pani z Nowego Targu ale nie potrafi pani pisać po Polsku.
:)21:03, 16 listopada 2017
Trza sie nam wyprowadzic poza Nowy Targ (najlepiej kierunek waksmund, Ostrowsko) do wójta Smarducha bo tam smogu sie nie uswiadczy, a ludzie ogrzewaja tylko gazemi elektrycznoscią, nie korzystajac z wegla, plastików, skór czy innych śmieci jak w ciemnogrodzie czyli miescie Nowy Targ.
nowotarzanka18:33, 16 listopada 2017
Panie Wielki Burmiszczu Nowego Targu Pan był nauczycielem my cała rodzina głosowaliśmy na Pana a Pan ma nas. we..... bo nie interesują Pana sprawy mieszkańców w którzy ciężko pracują by utrzymać mieszkanie i media w tym opal ją palę ekogroszek bo mam taki piec a sąsiedzi palą badziewiami i niema nad tym kontroli a ekogroszek w tym roku płaciłam po 960 zł ale co to Pana może pochodzić skoro Pan wybudował sobie dom. za.nasze podatki ale gdzie ta prawda bo jak widzę Pana w kościele na Borze to myślę jak można być tak obłudnym
paranoja16:39, 16 listopada 2017
Wczoraj mieliśmy bardzo złą jakość powietrza a dziś już jest dobra a pogoda jest taka sama czyli na minusie i bezwietrznie. Może ktoś zapomniał zmienić komunikat ? Propaganda i tyle kup sobie nowy piec albo ogrzewaj gazem z rosji bo tak chce unia.
cierpliwy16:35, 16 listopada 2017
Jakby PO dobrze rządziło to dziś byśmy wszyscy ogrzewali się prądem a tak strata 8 lat i teraz znów trzeba czekać 8 lat aż społeczeństwo się wzbogaci.
heathcliff11:50, 16 listopada 2017
Tyle się mówi o zanieczyszczeniu powietrza, że trzeba coś zrobić, że na gaz trzeba przejść, a jak się chodzi za przyłączem do gazu to znudzona pani informuje tylko "mamy na to dwa lata" i czekajmy sobie dalej. Ludzie chcą, ale się nie da, żałosne i tyle.
Gość11:15, 16 listopada 2017
A w szkole na plakacie dalej usmiechnieta buźka, pokazująca ze powietrze jest dobrej jakości. Powinni ściągnąć te tablice.
KNT10:21, 16 listopada 2017
Do e2 i weglarka - polac Wam !
Knt ooo108:59, 16 listopada 2017
wczoraj wieczorem wróciłem z wypadu do At , na SK też mrożno ale do kabiny samochodu nie pcha się żaden smród , w juz w Jabłonce pierwsze symptomy ! a w w NT na alejach wali do auta że hej !!! smutne !!!
zła zmiana07:41, 16 listopada 2017
dobra zmiana
- na jakie bzdury wyrzucane są peniądze?
- o jakich kolesiach mowa?
- dopłaty są cały czas od kilku lat
- kwestia jakości węgla to sprawa norm, których sejm nie uchwalił i nie chwali
- ulgi są dla osób, które wymienią piec.
Twój komentarz to zwykłe wygadywanie bzdur a wystarczy trochę poczytać....
paszka 200707:23, 16 listopada 2017
ogrzewanie elrktryczne podłogowe wygoda i komfort, zamiast dopłacać do górniczego biznesu lepiej dopłacić do prądu w okresie grzewczym.
WARSZAWIANKA06:31, 16 listopada 2017
Do miejscowy szkoda mi ciebie b***
KANTAR PUBLIC06:29, 16 listopada 2017
miejscowy Ale gbur z ciebie a do leclerca pierwszy jedziesz z gumiakami na nogach gdzie wystaje ci sloma.Pracujesz pewnie w NT a zgrywasz cwaniaka leszczu...
Katastrofa23:37, 15 listopada 2017
spoko spoko w nt teraz 684 %
Węglarka23:18, 15 listopada 2017
Narobili czujników i ludziom śmierdzi a jak nie było to nikt nie narzekał a jeszcze dodatkowo kuśnierka paliła odpady ale wtedy było dobrze. Teraz paranoja jak samym węglem palisz to wszystkim śmierdzi i jak widzi czarny węglowy dym to mdleje na ulicy. Moim zdaniem z ludzi robią debili żeby się nakręcali jeden przez drugiego i zmieniali piece bo ktoś tu chce zarobić.
Just Bussines23:17, 15 listopada 2017
Energia ze źródeł odnawialnych mogłaby być w Polsce znacznie tańsza - ale PIS (i poprzednie rządy również) wolą paść górników,bo ci przyjadą z oponami i kilofami i obalą rząd w tydzień. Zaległości górnictwa wobec skarbu państwa to 10 miliardów złotych, na deputat węglowy dla emerytów górniczych - kolejne 2,5 miliarda (w tym roku); każda tona węgla dotowana naszymi podatkami. Zamiast tego dodać ludziom do paneli, fotowoltaiki, gazu i powietrze w rok byłoby krystaliczne...
ctrl+c22:42, 15 listopada 2017
Najwyższy czas się stąd wynieść.
Bednarek21:45, 15 listopada 2017
Zainwestowaliśmy w kocioł na ekologiczne paliwo jakim jest pellet. Nie ma smrodu i syfu. Komfort i wygoda w użytkowaniu. Mam nadzieję, że do takich właśnie urządzeń będą dopłaty. Duża sprawność i wydajność urządzenia w stosunku do zużywanego paliwa. Wygląda to dość niepozornie ale w 100% spełnia swoją funkcję. Nowoczesne urządzenie w rozsądnej cenie. https://....
Smog:(21:25, 15 listopada 2017
Po pierwsze primo to węgiel Ruski mamy i jest do kitu. Po drugie primo dotacje na piece są takie marne ze nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.
miejscowy21:21, 15 listopada 2017
a niech was truje mieszczuchy , na to zasłużyliście , my na wsi oddychamy czystym powietrzem
abc19:40, 15 listopada 2017
czy może być inaczej?
przywykliśmy do tego.
Szopen18:48, 15 listopada 2017
Znowu się zaczyna... Szkoda, że cała otoczka nie jest działaniem na rzecz środowiska lecz polityczna szopka. A póki Warszawka kocha górników i dopłacanie do kopalni zamiasy prokować gaz tak smog będzie
PK17:25, 15 listopada 2017
Czekam na wiatr żeby złapać trochę powietrza,po przyjściu z pola ubrania śmierdzą dymem.Ludzie sami się zabijają.
Dobry duszek17:11, 15 listopada 2017
Dzisiaj tak sobie jechałem na trasie przez wioski naszego regionu, o tym mieście myślałem też, to wszystko, bo mijałem te reklamy kotłów 5 klasy, z dotacjami, cuda wianki, a to jest po pierwsze kosztowne po drugie nie ma z tego kasy. A żeby z palenia w piecu była kasa i nie trzeba było dokladać to jest prosty sposób: nakazać palić od góry w piecach konstrukcji górnego spalania czyli 80% kotłów, w porze wieczornej puścić na przechadzkę uprawnionych urzędników do kontroli palenisk, widać od kopa kto jak pali, wystarczy na komin spojrzeć, tym sposobem mamy wykroczenie, które kara się mandatem (kasa z tego jest) i w dodatku taki delikwent sam o sobie daje znać jak tylko wsadzi zapałke do pieca, więc proste.
e217:10, 15 listopada 2017
Nie tak piece na węgiel, tylko złej jakości węgiel jest przyczyną zatrutego powietrza. Dlaczego nie kontroluje się handel węglem? Dlaczego nie kontroluje się kopalń, ktore sprzedają fatalny węgiel i jeszcze miliony państwo dopłaca do tego biznesu? A właściwie to nie państwo dopłaca /bo ono nie ma pieniędzy/ , tylko my wszyscy dopłacamy do kopalń, które sprzedają nam"syf", a w efekcie nie dość,że płacimy za węgiel podwójnie, płacimy jeszcze zdrowiem, to jeszcze nam się wmawia, że to wina naszych pieców i ogólnie nasza wina bo palimy węglem! Cała ta historia z węglem to wina słabego państwa, które pozwala na taki preceder. Ludzi nie stać na drogi olej opałowy, na drogi prąd, gaz itp. Więc tak naprawdę czyja to wina? Kółko się zamyka, i nikt nie będzie nam ciemnoty wciskał!
jo16:49, 15 listopada 2017
będzie więcej ,obstawiam 500 % .
Rodan16:43, 15 listopada 2017
Jak może być lepiej jak na decyzje o dofinansowaniu wymiany kotła trzeba czekać 2 lata.
n16:24, 15 listopada 2017
babki nasze nie chodzily na spacery bo nie mialy czasu teraz oddychaie przeszkadza a czasu dosc
dobra zmiana16:22, 15 listopada 2017
Jakich działań panie Burmistrzu? To kpina. Lekką rączką wyrzucacie publiczne pieniądze na bzdury lub wsparcie swoich kolesi, a na realne decyzje nie ma już grosza. No niestety w Pana wydaniu to jak zwykle puste słowa, słowa i wizje zielonego Podhala. Był czas i trzeba było go wykorzystać na dopłaty do zmiany pieców, gwarancji jakości węgla, wdrożenie filtrów kominowych, ulg przy przejściu na gaz i wielu innych działań w celu zabezpieczenia zdrowia mieszkańców. Było, minęło. No to się Pan wykazał ...
dd16:14, 15 listopada 2017
Bo palić to trzeba umić.
Pali się w nocy i smogu nima.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij