Sobota, 20 październik 2018, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Nowy Targ i okolice
pochmurno
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 99%
mgła
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 93%
pochmurno
Wiatr: 1.4 km/h Wilgotność: 99%
pochmurno
Wiatr: 2.6 km/h Wilgotność: 98%
pochmurno
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 99%
pochmurno
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 97%
07.12.2017, 09:39 | czytano: 2258

Tak Rabka walczy ze smogiem. Wystarczająco?

Było Zakopane i Nowy Targ. Teraz przyszedł czas na Rabkę-Zdrój. Co uzdrowisko, mocno krytykowane ubiegłej zimy za duże zanieczyszczenie powietrza, zrobiło w ciągu tego roku dla poprawy jego jakości?

Przypomnijmy, iż ubiegłej zimy według raportu Polskiego Alarmu Smogowego, Rabka-Zdrój znalazła się na 14 miejscu wśród miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce.

W odpowiedzi przekazanej naszej redakcji, burmistrz Ewa Przybyło informuje, że w październiku miasto podpisało z Zarządem Województwa Małopolskiego umowę na dofinansowanie wymiany pieców. Miało to nastąpić wcześniej, ale jak przekonuje burmistrz, „rozstrzygnięcie konkursu przedłużało się”. - Mimo to, planuje się realizację zadań zgodnie z harmonogramem, tj. liczba zmodernizowanych źródeł ciepła w 2017 r. ma wynieść: 18 szt., w 2018 r.: 82 szt., w 2019 r. 82 szt., w 2020 r. 89 szt. Łącznie wymienimy 271 szt. wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych, w których zachodzi niskotemperaturowe spalanie paliw stałych, a które są zidentyfikowane jako główne źródła punktowe, generujące lokalną niską emisję – informuje Ewa Przybyło. - Oczywiście, jeśli mieszkańcy będą chcieli wymienić niskosprawne urządzenia grzewcze w 2018 r., złożymy wniosek do Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Małopolskiego o przesuniecie wykonania zakresu rzeczowego wniosków na ten rok. Warto zaznaczyć, że łączna pozyskana kwota wynosi 2.938.846,72 zł.

W 2017 r. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rabce-Zdroju w swoich zasobach wymienił 5 urządzeń grzewczych oraz w ramach własnych środków finansowych wspiera mieszkańców w przechodzeniu z węglowych na elektryczne źródła ciepła. ZGM w domach wielorodzinnych przy ulicy Orkana 14, 16, 18 planuje modernizację starych urządzeń grzewczych na ogrzewanie elektryczne.

W Przedszkolu Miejskim nr 2 zostało zmodernizowano źródło ciepła na kocioł gazowy, natomiast mieszkańcy zgłosili 10 takich przypadków.

- W naszej gminie nabory na wymianę kotłów są ciągłe, a ilość osób deklarujących chęć wymiany niskosprawnych urządzeń grzewczych zbliża się do 550 – przypomina włodarz uzdrowiska.

Dalsze działania, jakie planuje gminy, to przede wszystkim realizacja założeń Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Samorząd informuje, że w okresie od maja do września 2017 r. były przeprowadzone trzy spotkania informacyjno-edukacyjne w zakresie eksploatacji ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Na spotkaniach łącznie było kilkaset osób, które złożyły wstępne ankiety na montaż urządzeń OZE w 2018 r. w ilości 157 instalacji. Działania edukacyjno-informacyjne o nowych przepisach wynikających z Uchwały Antysmogowej dla Województwa Małopolskiego były przeprowadzane w sołectwach, wraz z rozdawaniem materiałów informacyjnych. Publikowano materiały na stronie internetowej http://www.gmina.rabka.pl/, udzielano porad w biurze, telefonicznie, czy na spotkaniach z lokalnymi liderami.

Liczba rozdystrybuowanych ulotek i broszur 675 szt., liczba spotkań z mieszkańcami 113, liczba uczestników spotkań z mieszkańcami 1.221 osób, liczba spotkań z lokalnymi liderami 18, liczba uczestników spotkań z lokalnymi liderami 103, liczba uczestników innych zorganizowanych wydarzeń 423, wykorzystanie mediów 20 razy, porady i pomoc udzielona mieszkańcom w biurze: 3500, w trakcie wizyt w terenie, na spotkaniach 885, telefonicznie 2820, pisemnie lub mailowo 490, badania kamerą termowizyjną 60. Liczba zebranych ankiet wstępnych 362. Podane wartości są szacunkowe.

Do akcji edukacyjno-informacyjnej włączono Straż Miejską, która również przeprowadza kampanie informacyjne w placówkach oświaty i u mieszkańców podczas kontroli kotłów.

- Warto również wspomnieć o monitoringu jakości powietrza. W gminie funkcjonuje stacja monitoringu jakości powietrza w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. W celu informacyjno-edukacyjnym na stronie internetowej gminy funkcjonuje monitoring powietrza z 4 punktów pomiarowych w zakresie pobierania, przetwarzania, analizowania i wizualizacji danych z sensorów, w tym mierzenie jakości powietrza, temperatury, wilgotności, ciśnienie, stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 – dodaje burmistrz w piśmie przesłanym redakcji.

Czy uzdrowisko zrobiło dużo dla walki ze smogiem czy mało? Czekamy na komentarze.

r/
najnowsze informacje
komentarze
bolo15:06, 11 grudnia 2017
Dlaczego nie zrobiono tego tak jak w Niedźwiedziu? Płacę 2500 za piec a gmina płaci za resztę . To co jest w Rabce to jakaś masakra maksymalnie utrudniony dostęp do dofinansowania.
r.B.23:28, 9 grudnia 2017
Szanowni mieszkańcy Rabki-Zdrój ja sobie tak myslę że nie dopłaty na wymianę pieców bo to kasy braknie jak juz nie brakło tylko obniżmy ceny gazu a sami wszyscy sobie piece zmienimy na gazowe to nie tedy droga dawac kowalski dostał dotacje drugi nie bo okna stare i dom nie ocieplony i co jeden pali eko a drugi dalej tym czym palił i tylko donosy jeden na drugiego straże kontrole kary super ......
co do paneli fotowoltanicznych i instalacji słonecznych pytam dlaczego nie jest tak jak w skawie niedzwiedziu i innych miejscowosciach ludzie płaca jedynie około 2500tysiaca za instalacje wiecie dlaczego bo resztę dopłaca miasto gmina u nas sie nie da
u nas zaprasza sie firmy które te same zestawy bez łachy mozna zakupic taniej winduja ceny do góry nastepnie banki udzielaja kredytów itp chyba wszyscy wiedza o co chodzi jak nie to życie
bartek10:45, 8 grudnia 2017
Gdzie jest kryzysowy program rządowy? Jak powódź państwo wspiera.Jak wichura państwo wspiera. A CO ZE SMOGIEM? Mamy się podusić? KAŻDY, POWTARZAM KAŻDY mieszkaniec deklarujący chęć wymiany pieca powinien dostać NATYCHMIAST środki finansowe na jego wymianę!!!!! A tymczasem posłowie z Podhala nie widzą problemu! Rak płuc zbiera żniwo jak kiedyś tyfus. A Pani Burmistrz uważa że wymiana 18 pieców w ciągu roku to powód do dumy!!!!!!!! W uzdrowisku które ma kilkanaście tysięcy mieszkańców!!!!!! Nasza bohaterka! HA ha ha.
stara baba co zeby jak pnioki mo22:18, 7 grudnia 2017
Żebyście czasem sto lat nie chcieli żyć...Nie smog to rak was wykończy,ten od zdrowej żywności.
lato20:48, 7 grudnia 2017
ple,ple,ple aż dym idzie.
kolejna kadencja16:55, 7 grudnia 2017
No cóż za tyle lat nie pozyskano żadnej dotacji do odnawialnej energii.Straż miejska jak szpieg z krainy deszczowców jeżdzi po domach,ale to są
tylko dorażne działania .
oki15:47, 7 grudnia 2017
kłamstwo ma krótkie nóżki jak zwykle u kaczuszki. Pani Ewo! Kasy na wymianę pieców nie macie! Jest tylko to co dał UM dla wszystkich polaków bez względu gdzie mieszkają! Nic więcej nie macie! Ani z racji tego że Rabka to uzdrowisko ani z racji tego że powietrze zakopcone gorzej jak na Górnym Śląsku!!! Nie pozyskaliście żadnych bonusów. nic ponad to co dała UE z rozdzielnika.
@14:22, 7 grudnia 2017
W urzędzie nie ma kasy na dofinansowania wymian starych piców. Mają jakąś rezerwowa listę i bliżej nie określone terminy ewentualnych działań na rok 2018.
igor14:00, 7 grudnia 2017
Właśnie złożyłem wniosek o wymianę pieca w Rabce. Usłyszałem że jestem na liście rezerwowej i w przyszłym roku ktoś do mnie przyjdzie na wizję lokalną a co do środków na wymianę to nie wiadomo kiedy będą. No to nie wiem kto tu kłamie. Pani Burmistrz czy pracownicy. W sytuacji kiedy powietrze jest tak złe to środki na wymianę pieców powinny być od ręki i dla wszystkich którzy chcą przejść na GAZ. Trzeba się skupić Pani Burmistrz na pozyskaniu dodatkowych środków bo to co zrobiliście to nie dość że o wiele za mało to jeszcze pieniędzy zwyczajnie wam zabrakło.A w tej sytuacji to nie dopuszczalne.
czytacz11:51, 7 grudnia 2017
Zrobiło dużo, i to widać i czuć.
kuba11:46, 7 grudnia 2017
czyli nie zrobiono nic !!!!! broszury palą się świetnie w starych piecach a stacja monitoringu ma co badać.
Rabka-Truj-witamy astmatyków.
mieszkaniec11:04, 7 grudnia 2017
Złożyliśmy deklaracje, zapłaciliśmy za wizytę pana, który obejrzał dach i potwierdził, że nadaje się pod panele. A teraz cierpliwie czekamy i czekamy na konkrety. Mam nadzieję, że nie skończy się na szumie medialnym i deklaracjach. Do tej pory z roku na rok jest gorzej - więcej domów, więcej kominów, gorsze powietrze.
Buka10:43, 7 grudnia 2017
plany, plany i plany. Same założenia, a jedynie kilkanaście realizacji :)
Coś tego stanowczo za mało.

Informujemy, iż w czasie ciszy wyborczej komentarze są przyjmowane, opublikowane na stronie zostaną po jej zakończeniu.

dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
wybory samorządowe
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij