Czwartek, 04 czerwiec 2020, Imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła
Zakopane i okolice
Clouds
17°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 72
Clouds
16°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 72
Clouds
18°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 72
Rain
21°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 49
Clouds
18°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 72
Clouds
17°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 72
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
17.12.2017, 19:19 | czytano: 5234

"Na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie"... Wigilijne spotkanie Związku Podhalan na nowotarskim Rynku (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. Zarząd nowotarskiego oddziału Związku Podhalan już po raz jedenasty zaprosił mieszczan na "Wigilię w Mieście". Tego wieczoru do Nowego Targu dotarło też Betlejemskie Światełko Pokoju.

- Witojcie w ten grudniowy wieczór - zwoływał obecnych na płycie Rynku prezes oddziału ZP Józef Knap. - Niech to dzisiejsze spotkanie pozwoli nam wejść w nastrój, by ten tydzień i całe Święta przeżyć godnie, z miłością, radością, z rodziną - a nie przed telewizorem, czy komputerem. To, że Wigilia przypada w tym roku w niedzielę, może sprawi, że nie spędzimy tego dnia na zakupach, ale już od rana będziemy świętować - dodał towarzyszący mu jako współ-witający - Wojciech Groń.

Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Miejski Nauczycielski Chór Gorce. Na minikoncert złożyły się zarówno pieśni bożonarodzeniowe ("Raduj się świecie"), jaki regionalne pastorałki ("Jam jest dutka"). Potem sceną zawładnęli kolędnicy z Małych Śwarnych. - Tego zespołu, podobnie jak chóru Gorce nie trzeba nikomu przedstawiać. Mali Śwarni są jak "Kevin sam w domu". Bez nich nie byłoby świąt w Nowym Targu - żartował Wojciech Groń.

Mali Śwarni zaprezentowali jasełka, a zgromadzeni przed sceną - jak każe obyczaj - zostali obsypani ziarnem owsa, czemu towarzyszyły życzenia: "Na scyńściē, na zdrôwiē, na tô Bôze Narôdzyniē, côby siē wom darzyło sỳćkiē bôskiē stwôrzyniē!..."Błogosławieństwa zgromadzonym udzielił kapelan Związku Podhalan ks. Mieczysław Łukaszczyk i ks. Zbigniew Płachta. Życzenia świąteczne złożył Nowotarżanom i gościom burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski oraz radny wojewódzki Stanisław Barnaś.

Na Rynku stanęła żywa szopka. Tego wieczoru do Nowego Targu dotarło też Betlejemskie Światełko Pokoju.

Wieczór upłynął na kolędowaniu z chórzystami - także tymi z UTW, zespołem góralskim, składaniu sobie życzeń, łamaniu opłatkiem (w tym wypadku - chałką) i degustacji potraw wigilijnych przygotowanych przez gaździny ze Związku Podhalan.

s/ zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Zadowolona16:49, 18 grudnia 2017
Do oni..
Co tak skucys....bier się na prezesa..
Startowołeś kedysik ale bez szans.
oni13:34, 18 grudnia 2017
ej marys zebys ty widziala kto tym zwiazkiem rzadzi
miotonik08:39, 18 grudnia 2017
ludzie się mijają,ale tradycji się trzymają
STAŚ21:22, 17 grudnia 2017
Tak trzymać !!!

Najważniejsza jest tradycja !
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij