Poniedziałek, 19 sierpień 2019, Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
Zakopane i okolice
Clouds
28°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 44
Clouds
27°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 44
Clouds
29°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 44
Clear
28°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 42
Clouds
28°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 44
Clouds
28°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 44
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
18.12.2017, 23:40 | czytano: 2642

Abp Marek Jędraszewski poświęcił część Katolickiej Szkoły Podstawowej w Czerwiennem (zdjęcia)

zdj. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

CZERWIENNE. Metropolita krakowski przewodniczył dziś mszy św. w kościele na Bachledówce i uczestniczył w poświęceniu nowej części budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi SPSK im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz nadaniu przedszkolu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem imienia św. Jana Pawła II.

- Zadaniem ludzi dorosłych jest to, aby każdemu dziecku - także temu pokrzywdzonemu przez los ze względu na swoją chorobę - swoją miłością czynić wszystko, aby w nim była dostrzegalna ta szczególna bliskość wobec Boga - mówił abp Marek Jędraszewski. - Ta dzisiejsza uroczystość jest wielkim dziękczynieniem Bogu za tę szkołę, ale przede wszystkim za ludzi, którzy robili wszystko, by ona była i się rozwijała. Dziękujemy Bogu za to, że mieli w sobie dość odwagi i męstwa, by iść na przekór czysto ludzkiemu myśleniu o naszych sprawach, że zaufali oraz że każdy dzień ich zmagań stawał się dla nich także potwierdzeniem, iż dla Boga nie ma nic niemożliwego - dodał.

- Jestem głęboko przekonany, że z zawierzenia Bogu do końca za przyczyną Matki Najświętszej wyrosła ta szkoła, skazana przez wielkich tego świata na zamknięcie - bo za mała, bo kosztowna, bo nieopłacalna, a budżet jest taki, a nie inny. Istotnie, niekiedy rachunki ekonomiczne są bezwzględne w swojej wymowie, ale przecież dla ludzi wierzących świat nie może kończyć się na rachunku ekonomicznym - mówił metropolita krakowski.

Hierarcha poświęcił też sztandar przedszkola, który jest symbolem wartości, które są fundamentem pracy wychowawczej przedszkola.

- Prosimy o modlitwę, aby nasze dzieci rosły w atmosferze miłości, prawdy i otwartości na innych, zgodnie z wartościami, jakie głosił Jan Paweł II. Prosimy również o poświęcenie płaskorzeźby z wizerunkami patronów przedszkola i szkoły podstawowej oraz tablicy upamiętniającej pomordowanych przez NKWD polskich oficerów w Katyniu i ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem - mówiła Izabella Kuczyńska, dyrektor przedszkola.

Sztandar ma kształt kwadratu. Centralną część stanowi portret św. Jana Pawła II na granatowym tle. Wokół wizerunku papieża umieszczono nazwę przedszkola, miejscowość, w której się ono znajduje i zdobienie z tatrzańskich kwiatów. Szarotka jest symbolem wielkich ideałów i dążenia do pokonywania trudności. Lilia oznacza czystość i niewinność. Rewers sztandaru przedstawia godło państwowe umieszczone na czerwonym tle.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem uhonorował też abp. Marka Jędraszewskiego swoim najwyższym odznaczeniem - Złotą Tarczą za miłość do Boga i Kościoła oraz za troskę o szkoły katolickie, przez które Kościół jest obecny w życiu publicznym.

- Dziękując za to wszystko, co mogliśmy tutaj przeżyć pragnę wyrazić wdzięczność i wielkie serce wobec was, a jednocześnie najserdeczniejsze życzenia, by te ostatnie dni Adwentu dla każdego z was były pięknie przeżyte jako czas przygotowań do świąt. Najważniejsze, byśmy z czystym sercem mogli przystąpić do wigilijnej wieczerzy, do przełamania się opłatkiem, a potem wyśpiewania pełną duszą, jak górale potrafią: „Chwała na wysokości Bogu" - powiedział arcybiskup.

W 2001 roku zdecydowano o zamknięciu Katolickiej Szkoły Podstawowej w Czerwiennem. Budynek groził zawaleniem, ale rodzice podjęli walkę o to, by ich dzieci wciąż mogły się tam uczyć. W 2006 roku w niepełnosprawnych uczniach i ich rodzicach znów pojawiła się wiara w to, że można się kształcić w godnych warunkach. 3 września uroczyście oddano do użytku budynek szkoły, który poświęcił kardynał Franciszek Macharski. Podczas uroczystości przekazano sztandar Katolickiego Gimnazjum Integracyjnego oraz dekret o katolickości szkoły, wydany przez kardynała Stanisława Dziwisza.

Paulina Smoroń, opr.s/ zdj. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Jola21:03, 19 grudnia 2017
Kiedyś pracowałam w tej szkole, nie wspominam miło byłam zestresowana i słyszałam często od dyrekcji że na moje miejsce jest wiele innych.
Krysia15:41, 19 grudnia 2017
Pierwsze słyszę żeby przedszkole miało sztandar. W jakim celu i kiedy te dzieciątka mają nosić te sztandary?Przerost treści nad formą ale P.Słodyczkowa jest zasady zastaw się a pozostaw się. Zresztą na tej samej zasadzie jest w Gminie buduje się skocznie,ścieżki a ludzie od roku nie mają wody pitnej.
@tadek12:56, 19 grudnia 2017
Skoro tak ci ciężko POlecam emigracje do oświeconego Kalifatu Niemieckiego albo Emiratów Francuskich
Marketing12:26, 19 grudnia 2017
Zero nagród, zero trzynastek, zero nadgodzin ale sztandary przepiękne! Poza dobrym słowem biskup przywiózł jakieś dary czy wręcz przeciwnie?
pobozny12:22, 19 grudnia 2017
A czy abp wie o pani Słodyczkowej, jej mezu przetargach, dowożeniu dzieci. Czy ktoś mu powiedział o tym? Czy na pewno przyjałby te ofznaczenia. Po prostu można stracić wiarę
pielgrzym12:01, 19 grudnia 2017
o tempora... o mores ... niedługo nawet żłobki będą miały sztandary... jakaś paranoja
Wyborca11:58, 19 grudnia 2017
Ciekawe czy biskup wie że szkoły gminne zlikwidowano chociaż dzieci pełno w każdej wsi, Czarny Dunajec nie ma wody pitnej ale za to bedzie miał skocznię narciarską?
skąpiec11:43, 19 grudnia 2017
to pewnie wziął tylko część DOBROWOLNEJ ofiary:)
tadek09:40, 19 grudnia 2017
Indoktrynacja kościoła staje się do niezniesienia ,włączam tv ,radio to tylko modły ,w jakim to państwie żyjemy.
Podatnik05:08, 19 grudnia 2017
Pięknie ale mali uczniowie powinni się uczyć a nie paradować ze sztandarami na uroczystosciach! Dyrektor powinien nosić taki ciężki sztandar a nie wysługiwać się maluchami! Cicha prywatyzacja szkół Podhala to dziwnie przemilczany temat. Gminie się nie opłaca prowadzić szkół wiejskich a podmiotom prywatnym jak najbardziej tak? Piękne sztandary a za nimi wolontariat pracy nauczycieli tych szkół. Czyn społeczny na konto prywatnego podmiotu. Może redakcja porówna kiedyś warunki pracy tych szkół z szkołami gdzie wójt lub burmistrz nie pozbył się ustawowego obowiazku prowadzenia szkoly? Gdzie jest PSL?
Robert00:18, 19 grudnia 2017
a reszta budynku to już nie jest dla Nich ??????
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij