Czwartek, 13 grudzień 2018, Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
Nowy Targ i okolice
przewaga chmur
-3°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 92%
przewaga chmur
-2°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 78%
pochmurno
-2°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 91%
pochmurno
-2°
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 93%
pochmurno
-2°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 86%
pochmurno
-3°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 75%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Umiarkowana
13.03.2018, 17:24 | czytano: 6953

Sąd nad starostą

Fot. Robert Miśkowiec

Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Nowotarskiego nie poprała wniosku Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie Krzysztofa Fabera ze stanowiska starosty z powodu afery w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu.

Komisja ta wyraziła dziś opinię do wniosku, jaki w lutym na ręce przewodniczącego rady Jana Krzaka złożyło dziesięciu radnych PiS. Radni opozycji zarzucają staroście przede wszystkim brak nadzoru nad PZD, którego kierownictwo aresztowano pod zarzutem korupcji.

Dyskusją na komisji rozpoczął starosta Krzysztof Faber, który odniósł się do wniosku o jego odwołanie. Przekonywał, że zarzuty są bezzasadne. Jego zdaniem nic nie wskazywało na to, że w PZD może dziać się źle. - Brak było jakichkolwiek wskazań, które by mówiły, że w PZD dzieje się coś niezgodnego z prawem - twierdził. - Zadania były wykonywane terminowo i bez zastrzeżeń.

Starosta przekonywał, że liczne kontrole prowadzone w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu m.in. przez służby wojewody małopolskiego czy marszałka województwa nic nie wykazały. Dlatego powiat nie zlecał audytu PZD, "bo nie było dużego ryzyka, że dochodzi tam do nieprawidłowości".

Na posiedzeniu komisji poinformowano, że przeprowadzona w ostatnim czasie kontrola Biura Kontroli i Audytu nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Kontrolerzy starostwa sprawdzili 55 mniejszych postępowań dotyczących mniejszych przetargów, bo tymi interesowała się prokuratura i "nie było zastrzeżeń do nich pod względem formalnym".

Radny opozycji Stanisława Waksmundzki wskazywał, że kontrola starosta pokazała, iż dyrektorzy PZD zlecali mniejsze roboty wybranym firmom, nierzadko bez rozeznania wśród innych za ile i czy nie lepiej by je wykonały. Sekretarz powiatu Bartłomiej Garbacz, który pełni teraz tymczasowo obowiązki dyrektora PZD tłumaczył, że było to postępowanie zgodne z regulaminem i przepisami, a odnosiło się do rzadkich sytuacji.

Radny Jacek Król pokazał liczne artykuły prasowe informujące o zarzutach korupcyjnych dla osób z kierownictwa Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu. To, jego zdaniem, wystarczający dowód na brak nadzoru nad dyrektorem PZD, nad którym starosta pełni bezpośredni nadzór.

W głosowaniu, które zakończyło dyskusję, czterech radnych wyraziło negatywną opinię do wniosku radnych PiS, a trzech pozytywną. Opinia radych Komisji Rewizyjnej nie ma jednak żadnego wpływu na głosowanie w sprawie odwołania starosty, które zostanie przeprowadzone na najbliższej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego. Przewodniczący Jan Krzak jeszcze nie wyznaczył jej terminu.

r/
najnowsze informacje
komentarze
vice versa09:17, 16 marca 2018
a @duch oczywiście podpisał/a sie imieniem i nazwiskiem......;D jesteś żałosna:(
duch21:22, 15 marca 2018
czy czytacie komentarze ??? przeciez to jedno wielkie donosicielstwo !!! jak macie odwage oczerniac anonimowo????? ale na ujawnianie sie juz brakuje odwagi? wstretne .............dlatego NT byl ciemnogrodem i pozostanie bo to mieszkancy taki wizerunek buduja.................
precz z Polski18:04, 15 marca 2018
jak PiS radzi sobie z rządzeniem mamy ogląd
jedynie to co robi dobrze
to SKOK na kasę państwa
i montowanie kolesi na stanowiskach
w imię "wstawania z kolan"
i wskazanie jak robi się ruinę z państwa
naszej kochanej Polski
i to samo chcą zrobić kolesie z PiS w powiecie
dość poniżania!!12:09, 15 marca 2018
Mam nadzieje i mocno trzymam kciuki, ze szanowny pan starosta zostanie usuniety z zajmowanego stanowiska (jeśli nie teraz to przy najbliższych wyborach) i skończy sie kolesiowskie wspieranie i utrzymywanie na stołku, w jednym z ważnych ośrodków, pani dyr. z dyssocjalnymi zaburzeniami osobowości
szkoda gadać11:47, 15 marca 2018
Szkoda gadać. Dyrekcja i kierownictwo PZD - jednostki organizacyjnej podległej Starostwu w areszcie, a wg Starosty wszystko jest ok.
Gul10:30, 15 marca 2018
Ciekaw jestem czy wszyscy komentujący są czyści jak łza, że w tak prosty sposób wydają wyroki ,
do@teraz dobrze.....23:34, 14 marca 2018
dla kogo ja sie pytam ? bo nie dla pracowników i mieszkancow
alex21:58, 14 marca 2018
M. lub MM. prawdę piszesz. Ja odpowiem za nich, że to nie przypadek. Cieszę się, że inni też to widzą. Mam nadzieje, że ktoś z tym zrobi porządek.
widz20:40, 14 marca 2018
Z dps ludzie sie zwalniają -nie ma kto pracować - w żadnej państwówce nie ma takiej rotacji pracowników -o czymś to świadczy ..... tiaaa .... zapewne z dobrobytu ludziom odbija;D
o wilku mowa20:29, 14 marca 2018
na wazelinie daleko nie zajedziesz
poseł Siarka wie o tym20:25, 14 marca 2018
MMM - ta pani pracuje na rzecz PiS i to jest dobra zmiana
wszędzie gdzie jest to z namaszczenia PiS
a doba ma tylko 24 godz
PiS jest wieczny
MM14:36, 14 marca 2018
Nie tylko w Zarządzie Dróg jest problem. A wydział inwestycji? Ktoś w ogóle nadzoruje to co się tam wyprawia? Czy nikogo nie zastanawia, że przetargi wygrywa tylko jedna firma Pana P? Natomiast przetargi w zakresie obsługi prawnej dla starostwa i jednostek podległych wygrywa żona naczelnika wydziału? Przypadek?
Pamiętliwa14:35, 14 marca 2018
"Radny" Jacek Król ma tak dużo do powiedzenia o uczciwości. A ja do dzisiaj pamiętam jak nieuczciwie się wobec mnie zachował. To jest ta tzw. Dojna Zmiana....
teraz dobrze w DPS14:19, 14 marca 2018
pytanie nie pleć bzdur ... za S. w DPS było dobrze dla elity dyrektora
teraz jest ok. wszystko jasne i klarowne
czytam ze S, jest poszukiwany przez ZUS i tak działal układ przed 2007 r. stworzony przez działaczy PiS ?
M.14:18, 14 marca 2018
Nie tylko w Zarządzie Dróg jest problem. A wydział inwestycji? Ktoś w ogóle nadzoruje to co się tam wyprawia? Czy nikogo nie zastanawia, że przetargi wygrywa tylko jedna firma Pana P? Natomiast przetargi w zakresie obsługi prawnej dla starostwa i jednostek podległych wygrywa żona naczelnka wydziału? Przypadek?
Andrzej12:54, 14 marca 2018
I bym odwołał wszystkich dyrektorów których PAN STAROSTA powołał ! Bo to jedna wielka szajka układów !!!
pytanie10:22, 14 marca 2018
do@pytania do PiS - masz coś z głowa:(,pierwszy raz słyszę zeby pracownicy byli wykorzystywani przez Pana Sz.,wręcz przeciwnie -bardzo sobie chwala z nim współpracę- obecnie sytuacja jest tragiczna a wszystko zamiatane przez p.staroste pod dywan
lb10:18, 14 marca 2018
to nieprawda ze dach przeciekal, szczegolnie ze prawie nie padało...
k09:09, 14 marca 2018
Jak to nic nie wskazywało na nieprawidłowości i nadużycia? Ogry żyły jak pączki w maśle . Nie wzbudzało to podejrzeń zwierzchników???? No to jak nie wzbudzało TO JEST POWÓD DO zwolnienia. No chyba że urzędasy mają inne standardy i wszyscy jada na tym samym wózku? Wtedy nie tylko starosta powinien zrobić wylot ale całe cała świta. Tak czy siak płazem to nie może mu przejść w zapomnienie. Wybory jesienią .Ludzie go ocenią. I po temacie.
115KM08:37, 14 marca 2018
Faber wywodzi się z PiS-u i odwołują go radni PiS. (niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę). Uważam, że przy obecnym układzie politycznym w Polsce powinny zniknąć zakamuflowane twory typu: " Ruch Obywatelski...." . " Nowotarżanie.....", " ....Na Rzecz Spisza i Orawy" Trzeba się jasno określić, bo partia PiS podzieliła społeczeństwo na MY i ONI...jak na meczu. Nie ma się co oszukiwać, głosowanie będzie przebiegać w formie: przeciw PiS lub za PiS.
wyborca z Pienin08:36, 14 marca 2018
jak to jest że radny z PIS pan Jan Rataj- widoczny na zdjęciu - nie poparł wniosku swojego klubu i nie poparł go na Komisji Rewizyjnej???
Nowotarżanin 7708:27, 14 marca 2018
@Maria :

Tego też PO nie wie.
"Kto wpierw daje i odbiera ten się w piekle poniewiera" - to a propos b. prezydenta Komorowskiego. Podczas kampanii wyborczej złożył do Sejmu wniosek w sprawie emerytur dla osób mających 40 lat składkowych. Gdy wybory przegrał haniebnie wniosek ów z Sejmu wycofał.
zniesmaczony08:20, 14 marca 2018
~do Archiwalny BIP
A czemuż to inni śmiertelnicy nie mogą sobie dorobić w gminach czy miastach? Nawet tutaj gołym okiem widać kumpelstwo, kumoterstwo a nawet powiem kolesiostwo.
AK Podhale07:48, 14 marca 2018
Specjaliści po szkole podstawowej chcą osadzać człowieka wykształconego.Kandydaci?
Loco23:40, 13 marca 2018
Nie interesuje mnie czy PiS czy PO czy jeszcze inne oszołomy składają wnioski, podobnie jak nie mam żadnego interesu żeby kogokolwiek bronić, ale śmieszą mnie te górnolotne komentarze o honorze i takich tam... Po pierwsze, po to ma starosta dyrektora, żeby ten dyrektor zarządzał i jeśli to robił dobrze, to przecież go starosta z powierzonych zadań rozliczał. Jeśli dyrektor faktycznie wziął łapówkę, to wyobrażam sobie że nie zrobił tego jawnie przy świadkach, a skoro tak, to skąd starosta miał wiedzieć o takim zajściu i dlaczego miałby się teraz podać do dymisji? Jak u was na imprezie pies pod stołem puści bąka, to wy też honorowo przyznajecie się do winy i z przeprosinami opuszczajcie pokój? Co myślicie że w CV miał ten dyrektor wpisane że łapówkarz, a może do PITa sobie wpisywał łapówki jako przychód??? No nie wiem ale od tego służby i sąd żeby sprawę wyjaśnić, a nie jakieś nawiedzone chłopki-roztropki. Wprawdzie PiS zarządza służbami, prokuraturą i sądami, więc z tą sprawiedliwością może być różnie, ale po owocach ich poznacie...
Maria22:37, 13 marca 2018
Stare powiedzenie mówi "szanuj szefa swego, bo możesz mieć gorszego"
Jest też inne: "zamienił stryjek siekierkę na kijek"
Ale PIS niestety nie wie, że przysłowia są mądrością narodów (...)
zmarnowany głos wyborczy22:06, 13 marca 2018
Jak można pełnić mandat radnego,kiedy głosuje się przeciwko
budżetowi,kiedy głosuje się przeciwko udzieleniu absolutorium,czyli neguje
się ważne zadania inwestycyjne jak drogi,sale gimnastyczne,które przecież
służą mieszkańcom i poprawiają ich byt.Jakie sprawozdanie na koniec kadencji złożycie radni powiatowi z klubu PiS,coście dobrego zrobili przez te
4 lata......????
ZP20:34, 13 marca 2018
Audyt to należy wykonać w Starostwie Powiatowym, prześledzić decyzje i wnioski do rady (starosta ma w niej większość), a tak swoją drogą to należny przyjrzeć się staroście czy go /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
pytania do PiS20:29, 13 marca 2018
W związku z wnioskiem o odwołanie starosty nasuwa się refleksja i rodzą się pytania o działania starosty, zarządu w latach 1999 ? 2006, kiedy starostami byli Jan Lasyk, Jan Hamerski, ? Julian Stopka. Jaki był nadzór nad :
- szpitalem powiatowym w Nowym Targu, który w tak krótkim czasie został zadłużony na kwotę 42 miliony kredytu długoterminowego, a kontrakt z NFZ wartości 40 milionów nie był realizowany ?
- jaki był nadzór w latach 1999 ? 2002 nad Poradnią Psychologiczno-Pedagogicznej i Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym - wskazanie nieprawidłowości w gospodarce finansowej na kwote 300 tys. zł i starostowie wyżej wymienieni odstąpili od ścigania sprawców
- jaki był nadzór nad Domem Pomocy Społecznej DPS Zaskale, skoro pracownicy DPS wykonywali prace w prywatnych DPS w Pyzówce i Gronkowie prowadzonych przez zonę dyrektora DPS ?
BETATA20:07, 13 marca 2018
Rok wyborczy trzeba jakoś zaistnieć, a gdzie byli wszyscy radni wcześniej. Uprawiali klakierstwo?. To oni mieli pilnować urzędników takich ja starosta czy dyrektor.
mati20:06, 13 marca 2018
kolesie z PO,was czas już minął i nigdy nie wróci,możecie sobie tylko postękać i wyć do księżyca
taka prawda20:01, 13 marca 2018
kontrole które starosta zleca to tylko pic na wode
!!!!!19:48, 13 marca 2018
Zdaniem starosty w PZD nie dochodziło do żadnych nieprawidłowości....a co z innymi instytucjami panie starosto....też w nich nie dochodzi do żadnych nieprawidłowości....?
xyz19:47, 13 marca 2018
A przyjrzyjcie sie moi drodzy radnym - wszystkim i każdemu z osobna. Kto w tym "towarzystwie" miałby odwagę "rzucić kamienim"? Znacie takiego? Ja nie.
Harnaś19:25, 13 marca 2018
No ale siara ... fuj
ss19:24, 13 marca 2018
W Polsce utarła się taka zasada i to wszędzie, głównodowodzący nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za czyny ludzi, którymi kierują. Ja się zastanawiam po co są ci głównodowodzący, chyba żeby kaskę zarabiać.
Patriota18:51, 13 marca 2018
Normalnie po takiej aferze to starosta powinien się podać do dymisji z tą swoją świątą a nie czekać aż taki wniosek bedzie no ale trzeba by było mieć trochę honoru.Wielki Szacunek dla tych radnych co mieli odwagę złożyć taki wniosek.
Archiwalny BIP18:31, 13 marca 2018
Ja bym nie czpiał się majętności Krzyśka i Roberta. Chłopaki uczciwie dorabiali w gminach i miastach na umowach zlecrniach. Z początkiem lat 2000 Krzysiek w oświadczeniach wyciągał 300 tys, a Robert w okolicach 100 tyś. Jeśli nie mieli pokrycia to ratowali się darowiznami od rodziny.
wyborca18:28, 13 marca 2018
Odwołanie powinno nastąpić już dawno i tyle w tym temacie.Brawo dla Radnych PiSu że taki wniosek złożyli oby inni Radni mieli odwagę zagłosować za wnioskiem.
dr inz mgr18:03, 13 marca 2018
,,NIC nie wskazywalo ze w PZD dzialo sie cos nie tak"" vicek KRZYSZTOF SZ.dziesiec lat temu rozbijal sie range rover za 500 000tys zl a ostatnio bmw 7 a prosze przesledzic oswiadczenia od 12lat ... i podac sie do dymisji
Pożal się Boże.18:02, 13 marca 2018
No jeżeli wszyscy żołnierze Pis-u są pokroju Króla, to winszuję. Z takimi ludźmi PIS niebawem zaliczy samozagładę.
nowotarżanin18:01, 13 marca 2018
Wiecie co normalnie jak człowiekowi jest mi ogromnie wstyd,że mamy takie władze jakie mamy...Afera za aferą a starosta jak przyspawany do stołka. Na dodatek radni wyrazili negatywną opinię o odwołanie.No ludzie ręce opadają :( Czy tych czterech radnych naprawdę nie widzi problemu??? Nie obchodzi mnie czy to PiS czy PO bo jestem bezpartyjny,żeby nie było. Człowiek z honorem już dawno by zrezygnował ze stanowiska.No właśnie ale honorowi już wyginęli...
Czesiu17:59, 13 marca 2018
ręka, rękę myje...
Nowotarżanin 7717:33, 13 marca 2018
Arogancja władzy w pełnej krasie. Ależ "specjaliści" pracują w tym Biurze Kontroli i Audytu którzy "nie wykazali" żadnych nieprawidłowości, strach pomyśleć. Ciekaw jestem ile kosztuje miesięczne utrzymanie takowego Biura ?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij