Wtorek, 26 maj 2020, Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 88
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
01.04.2018, 12:54 | czytano: 3551

Nadal zdarzają się przypadki palenia śmieci. Burmistrz wnioskuje o kary i jednocześnie stara się o środki z programu "Stop smog"

NOWY TARG. W ciągu ostatnich pięciu tygodni pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przeprowadzili blisko 20 kontroli nieruchomości w zakresie stosowania i przestrzegania przepisów o ochronie środowiska .

Jak mówi burmistrz - "efektem działań podejmowanych przez pracowników Wydziału jest stwierdzanie wycieku nieczystości ciekłych ze zbiornika na jednej z nieruchomości zlokalizowanej na terenie Nowego Targu. Sprawę skierowano do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, a właściciel nieruchomości został ukarany karą grzywny. Ponadto badania dwóch próbek odpadów paleniskowych pobranych przez pracowników Wydziału potwierdziły proceder spalania odpadów na tych nieruchomościach. W związku z powyższym zostaną skierowane do Sądu Rejonowego w Nowym Targu wnioski o ukaranie karą grzywny w kwotach maksymalnych po 5 tysięcy złotych".

- Rozpoczęliśmy - długo oczekiwaną, bo przygotowania i gromadzenie dokumentacji trwały dłuższy okres czasy, ale nareszcie wraz z wiosną - rozpoczęliśmy realizację programu wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania na nowe nisko-emisyjne media grzewcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W chwili obecnej podpisywane są pierwsze umowy z mieszkańcami uwzględnionymi w przedmiotowym programie - dodaje Grzegorz Watycha i przypomina, że w połowie marca w Urzędzie Miasta odbyło się darmowe szkolenie dla mieszkańców będących uczestnikami programu dofinansowań do wymiany kotłów w ramach RPO WM. Szkolenie dotyczyło informacji na temat zasad prawidłowego sporządzania dokumentów wymaganych do rozliczania dotacji. Wszyscy słuchacze obecni na szkoleniu otrzymali wzory przedmiotowych dokumentów.

Burmistrz stara się także o przyłączenie do programu "Stop smog".

- Wystąpiłem do Jadwigi Emilewicz Minister Przedsiębiorczości i Technologii, z prośbą o uwzględnienie naszego miasta w Rządowym Programie Termomodernizacji "Stop smog". Miasto nie zostało ujęte w tym programie, ponieważ nie byliśmy na liście publikowanej przez Światową Organizację Zdrowia liście 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, na którą trafiły aż 33 polskie miasta. Lista była tworzona na podstawie wcześniejszych wyników pomiarów, a nasze pomiary są prowadzone dopiero od marca 2016 roku, kiedy po naszych staraniach i interwencjach została zainstalowana stała stacja pomiarów jakości powietrza i wprowadzona do ogólnopolskiej sieci Państwowego Monitoringu Środowiska. Takie samo pismo skierowałem do Piotr Woźnego Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu "Czyste Powietrze". Mam nadzieję, że prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie i mieszkańcy naszego Miasta również będą mogli skorzystać z programu dofinansowań do termomodernizacji budynków. Mam na myśli tych mieszkańców, których nie stać na termomodernizację, a którzy będą spełniać wymagania programu.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Wataszka22:45, 2 kwietnia 2018
Bio zamiast kupować drony lub stawiać następne stacje pomiarowe to dołóżcie ludziom do pieców bo za to co już wyłożyliście na te ustrojstwa to pół NT miałoby ekologiczne piece. Ale widać rękę PO bo lepiej karać niż dokładać do gospodarstw swoich mieszkańców.
karać dziadów20:55, 2 kwietnia 2018
Powinno byc więcej kontroli. Np. wieczorkiem przejść sie ul. Podtatrzańską. Palą jedni co pewien czas śmieciami, czuć wieczorami swąd plastiku jak nie wiem co :-| Czemu ludzie mają ten syf wdychać, bo jakiś pajac oszczędza? Ta, na cudzym zdrowiu to najłatwiej oszczedzać :-(
Dym18:18, 2 kwietnia 2018
Zobaczymy teraz blokersów w akcji palenia śmieci na swoich ogródkach działkowych wkoncu wiosna i mają gdzie palić
Niezgódka12:35, 2 kwietnia 2018
Żaden burmistrz czy prezydent nie chciał by żeby jego miasto znalzało się na tej liście. Nasz o to prosi? To żart na prima aprillis?
Wojt10:48, 2 kwietnia 2018
Do - AdVocem
Piszesz tylko po to żeby coś napisać,nie masz pojęcia lub czytasz bez zrozumienia
Mieszczuch nie pisał że pali brykietem z miału węglowego tylko brykietem
Jeśli przeczytałbyś ze zrozumieniem lub miałbyś minimalną wiedzę w tym temacie to wiedziałbyś że gość pali brykietem drzewnym
Żenada07:48, 2 kwietnia 2018
Jakie kontrole.?Po co donosy ?wystarczy tylko wyjść na ulice zeby zobaczyć kopcace kominy.....UM nic z tym nie robi.Kopca kominy w pobliżu urzędu i to tak ze cała ulica zadymiona np Parkowa 10.Do kontroli nie trzeba donosów wystarczy panowie urzędnicy ruszyć cztery litery ze stołka .
Mieszczuch07:29, 2 kwietnia 2018
AdVocem, chyba mieszkasz w bloku, wiec raczej nie mamy o czym dyskutować, uzupełnij wiedzę, bo mi jednak szkoda czasu.
AdVocem23:21, 1 kwietnia 2018
Brykiet to prasowany i formowany miał węglowy a Ty się chwalisz że palisz brykietem?
fff22:56, 1 kwietnia 2018
Do Ograbek. W miarę czyste miasto. No błagam... Niech każdy zacznie porządek u siebie. To, że centrum jest całe w sieci gazowej a podłączonych budynków jak na lekarstwo to o czym to świadczy? Tylko o tych co są oburzeni, że smog a sami dokładają ile wlezie dla może 500 zł oszczędności (pozornej) na sezon grzewczy. Żenada... Przez tyle lat.
zatroskany22:31, 1 kwietnia 2018
A ja tam niczym nie pale i nie kopcę nie truję a koszt całkowitej to 18,50 dzierżawa liczników miesięcznie tylko mam jeden problem muszę oddychać smrodem nowotarskim pozdrawiam kopciuchów
Ograbek18:31, 1 kwietnia 2018
Grześ przejął w miarę czyste miasto. Zostawia zasyfione i smogiem słynące. Jeszcze się domaga od ministerstwa potwierdzenia na piśmie. Promocja miasta. Przybywajcie turyści.
wasyl17:37, 1 kwietnia 2018
A z pewnej piekarni na Kolejowej corno w górę leci codziennie. Codziennie ruch tu duży, nieraz korki, ale nikt jakoś tego nie zauważa? Chleba od nich nie kupuję bo mam wrażenie że smogiem by pachniał.

Stażyści z UM do dzieła.
Fty15:25, 1 kwietnia 2018
Mieszkanka a skąd Ty to wiesz wylegitymowałaś??? Czy mieli na czole napisane ???
j5314:52, 1 kwietnia 2018
zgłaszałem kopcący komin mleczarni-zadnej reakcji dalej kopci straszliwie!
Tutejszy żeby nie powiedzieć swój14:51, 1 kwietnia 2018
Mamy włodarza z którym mało kto się liczy. Jest bierny w kontaktach zewnętrznych. Pokazał to minister. Miasto umiera. Czas na zmianę.
mieszkanka14:33, 1 kwietnia 2018
Pracownicy wydziału? Dobre żarty, u mnie byli popatrzeć w piec w którym oczywiście był węgiel ale blokusy widzą lepiej. I żeby było śmieszniej to przyszli stażyści! Brawo, działajcie tak dalej.... Urząd stażystami stoi bo kusi być na rządzących miastem a na pracowników szkoda?!
ola lola14:05, 1 kwietnia 2018
Karać nie 5.000 zł tylko 50.000 zł !!!!!!!!!!!!!!!
Mieszczuch13:00, 1 kwietnia 2018
Ja tam sobie palę brykietem i mam święty spokój, sąsiad przestał gadać, że się kopci na corno, ręce mam czyste, spala się cały, zero popiołu. Nawet tu na tej stronce można znaleść na ten brykiet namiary, więc polecam forumowicze.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij