Niedziela, 22 kwiecień 2018, Imieniny: Leona, Kai, Heliodora
Nowy Targ i okolice
niewielkie zachmurzenie
20°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 46%
niewielkie zachmurzenie
23°
Wiatr: 2.1 km/h Wilgotność: 31%
niewielkie zachmurzenie
26°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 37%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 13 km/h Wilgotność: 52%
pogodnie
18°
Wiatr: 9.7 km/h Wilgotność: 54%
niewielkie zachmurzenie
22°
Wiatr: 3.1 km/h Wilgotność: 43%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
17.04.2018, 10:47 | czytano: 3068

Pieniądze na likwidację Barszczu Sosnowskiego trafią na Podhale

Arch. Podhale24.pl

Gminy Nowy Targ, Biały Dunajec, Poronin, Szaflary, Łapsze Niżne, Szczawnica, Czarny Dunajec oraz miasta Nowy Targ i Zakopane, otrzymają pieniądze na walkę z niebezpiecznym Barszczem Sosnowskiego.

Kwoty dotacji wahają się od prawie 3 tys. zł (Czarny Dunajec) do 62 tys. zł (Szaflary). Gmina Nowy Targ otrzymała 35 tys. zł, Biały Dunajec - 24 tys. zł, Poronin - 18 tys. zł, Łapsze Niżne - 26 tys. zł, Szczawnica - 11 tys. zł. Miasta Nowy Targ i Zakopane otrzymają kolejno 20 i 21 tys. zł.

Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przydziela dotacje, barszcz to roślina groźna dla człowieka (powoduje oparzenia II i III stopnia), inwazyjna, powodująca degradację środowiska przyrodniczego. Dodatkowo, często pojawia się masowo, stając się głównym przedstawicielem flory w danym miejscu. Zaznaczyć należy, że w miejscach, w których Barszcz Sosnowskiego wystąpił, liczba innych gatunków spada trzykrotnie.

Z tych też powodów kluczowa jest kompleksowość działań, czyli prowadzenie zabiegów na jak największym obszarze. Prowadzenie bowiem działań na terenie jednej gminy a zaniechanie w gminach sąsiadujących powodowałoby rozsiewanie nasion na tereny gminy, gdzie przeprowadzono zabiegi. 

oprac. r/ źródło: WFOŚiGW
najnowsze informacje
komentarze
jolka16:31, 17 kwietnia 2018
Na razie to od paru lat tylko tablica stoi. A kilometr dalej (jak ktoś ma dobry wzrok, to widać nawet te miejsca w oddali spod tej tablicy;-) piękne dwa ogniska zielska, wręcz plantacje, wspaniale rosnące i kwitnące co roku :-D Ale kaska się przyda, kaska dla urzędaska :-D
:)12:08, 17 kwietnia 2018
:D:D:D:D:D:D:D:D
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij