Sobota, 20 październik 2018, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Nowy Targ i okolice
pochmurno
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 99%
mgła
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 93%
pochmurno
Wiatr: 1.4 km/h Wilgotność: 99%
pochmurno
Wiatr: 2.6 km/h Wilgotność: 98%
pochmurno
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 99%
pochmurno
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 97%
17.04.2018, 10:47 | czytano: 3202

Pieniądze na likwidację Barszczu Sosnowskiego trafią na Podhale

Arch. Podhale24.pl

Gminy Nowy Targ, Biały Dunajec, Poronin, Szaflary, Łapsze Niżne, Szczawnica, Czarny Dunajec oraz miasta Nowy Targ i Zakopane, otrzymają pieniądze na walkę z niebezpiecznym Barszczem Sosnowskiego.

Kwoty dotacji wahają się od prawie 3 tys. zł (Czarny Dunajec) do 62 tys. zł (Szaflary). Gmina Nowy Targ otrzymała 35 tys. zł, Biały Dunajec - 24 tys. zł, Poronin - 18 tys. zł, Łapsze Niżne - 26 tys. zł, Szczawnica - 11 tys. zł. Miasta Nowy Targ i Zakopane otrzymają kolejno 20 i 21 tys. zł.

Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przydziela dotacje, barszcz to roślina groźna dla człowieka (powoduje oparzenia II i III stopnia), inwazyjna, powodująca degradację środowiska przyrodniczego. Dodatkowo, często pojawia się masowo, stając się głównym przedstawicielem flory w danym miejscu. Zaznaczyć należy, że w miejscach, w których Barszcz Sosnowskiego wystąpił, liczba innych gatunków spada trzykrotnie.

Z tych też powodów kluczowa jest kompleksowość działań, czyli prowadzenie zabiegów na jak największym obszarze. Prowadzenie bowiem działań na terenie jednej gminy a zaniechanie w gminach sąsiadujących powodowałoby rozsiewanie nasion na tereny gminy, gdzie przeprowadzono zabiegi. 

oprac. r/ źródło: WFOŚiGW
najnowsze informacje
komentarze
jolka16:31, 17 kwietnia 2018
Na razie to od paru lat tylko tablica stoi. A kilometr dalej (jak ktoś ma dobry wzrok, to widać nawet te miejsca w oddali spod tej tablicy;-) piękne dwa ogniska zielska, wręcz plantacje, wspaniale rosnące i kwitnące co roku :-D Ale kaska się przyda, kaska dla urzędaska :-D
:)12:08, 17 kwietnia 2018
:D:D:D:D:D:D:D:D

Informujemy, iż w czasie ciszy wyborczej komentarze są przyjmowane, opublikowane na stronie zostaną po jej zakończeniu.

dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
wybory samorządowe
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij