Stop pożarom traw - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
18.04.2018, 13:07 | czytano: 6143

Stop pożarom traw

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu apeluje do mieszkańców o powiatu o zaniechanie procederu wypalania traw. Tej wiosny strażacy wyjeżdżali do pożarów łąk już 83 razy.

Fot. Michał Adamowski
Fot. Michał Adamowski
Strażacy wystosowali z tej okazji komunikat. Oto jego treść:

"Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu się ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy!!!

Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami. O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1. rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r, poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

W ślad za Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, należy stwierdzić, że wypalanie traw jest środowiskowo szkodliwe, ale także surowo zabronione. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję, czy prokuraturę także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.
Podczas intensywnego prowadzenia prac rolnych na polach, także może dojść do pożarów wskutek nieostrożności osób wykonujących te prace lub niesprawnego sprzętu technicznego.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

W ubiegłym roku w powiecie nowotarskim strażacy wyjeżdżali 129 razy do pożarów traw, w bieżącym roku już 83 razy od początku roku. Niestety słoneczna i ciepła aura sprzyja podpaleniom. Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców Naszego powiatu o zdrowy rozsądek".

oprac. r/ źródło: KP PSP Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
r04:41, 21 kwietnia 2018
No wlasnie.....natura,przyroda ,fauna i flora......nie jestem zwolennikiem
pozarow,ale tez strach wejsc na niektore podworka w obrebie rynku nowotarskiego....szczury i jeszcze raz szczury ...troche w tym winy kamienicznikow ,bo nie potrafia sobie poradzic cywilizowanie ze smieciami.............natomiast ilosc zmij ,zab i kleszczy jest przerazajace....skoro mozna odstrzeliwac sarny,dziki to czemu nie mozna walczyc z plaga gadow i plazow .
Rolnik15:38, 20 kwietnia 2018
Ziemia dla rolników!
Własność prywatna jest świętością!
Śmierć żmijom!
Śmierć kleszczą!
/.../
besala16:53, 19 kwietnia 2018
@kkkk i @...
Słów szkoda, ale zadedykuję Wam refren piosenki Kazimierza Grześkowiaka:
Chłop żywemu nie przepuści!
Chłop żywemu nie przepuści!
Jak się żywe napatoczy,
Nie pożyje se a juści!
Rozumiem, że do czytających nie należycie, ale przeczytajcie cały utwór Grześkowiaka. Może coś zrozumiecie?
jola23:40, 18 kwietnia 2018
Szkoda tłumaczeń, półgłówek i tak nie zrozumie, i na zawsze półgłówkiem zostanie. Tylko surowe kary mogą coś zmienić.
kkkk22:05, 18 kwietnia 2018
a mi się tam ta żmija podoba niech giną żmije, kleszcze, komary i inne wredne gady
ewa20:52, 18 kwietnia 2018
@ Monika bez Stanika hahahahahahahaha ja piernicze ale mnie rozbawił Twoj komentarz hahahahahaahahahahahahaha
Monika bez Stanika15:43, 18 kwietnia 2018
Kto zezwolił bez zezwolienia publikacji zdjecia mojej tesciowej
gazda14:34, 18 kwietnia 2018
PSP niedouczone plecaki, ile mieliscie lekcji chemi w szkole zero.wiedza pokolen historia zawsze na czasie
...14:01, 18 kwietnia 2018
Tak ,tylko nikt nie wspomina o place żmij podchodzącej pod domy,pladze myszy w piwnicach ,norczyc,kretów niszczących wszystko w ogródkach i żabach pod nagami .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas