Czwartek, 17 styczeń 2019, Imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana
Nowy Targ i okolice
niewielkie zachmurzenie
-2°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 99%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86%
niewielkie zachmurzenie
-2°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 99%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 5.8 km/h Wilgotność: 83%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 88%
pochmurno
-2°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 97%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
13.05.2018, 14:22 | czytano: 2351

Wolność, a wartość ludzkiej egzystencji w kontekście filozofii ks. Józefa Tischnera

zdj. Łukasz Sowiński

NOWY TARG. W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej zorganizowana została konferencja poświęcona osobie i filozofii ks. prof. Józefa Tischnera ph. "Wolność wartości, wartość wolności: aksjologia współczesności".

Jak zapowiadali organizatorzy, celem konferencji było "podjęcie debaty oraz wymiana poglądów dotyczących relacji zachodzących między wolnością a wartością egzystencji ludzkiej w kontekście filozofii ks. Józefa Tischnera. Temat konferencji został tak sformułowany, by poruszane kwestie były inspirujące nie tylko dla filozofów ale dla wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianą humanistyką i współczesną kulturą. Materialnym efektem końcowym będzie publikacja wybranych i wcześniej zrecenzowanych referatów wygłoszonych podczas obrad".

Wśród prelegentów byli Wojciech Bonowicz, Karol Tarnowski i ks. Jerzy Raźny

Panele wykładowe prowadzili prof. dr hab. Tadeusz Gadacz - Czy możliwa jest wolność bez wartości - Prof. dr hab. Tadeusz Gadacz (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie), Wolność a wymiary egzystencji - dr Wojciech Majka (PPWSZ w Nowym Targu), Czy ,,człowiek" Tischnera może być posthumanistyczny? Czy postczłowiek jest tischnerowski?- mgr Małgorzata Kowalcze (PPWSZ w Nowym Targu), Kultura z ducha wolności. Ks. J. Tischnera  słowo o tradycji, pięknie i byciu w świecie - dr Stanisława Trebunia-Staszel (Uniwersytet Jagielloński), prof. dr hab. Karol Tarnowski - Wpływ twórczości Kazimierza Tetmajera na wizję góralszczyzny ks. prof. Józefa Tischnera - dr hab. Anna Mlekodaj (PPWSZ w Nowym Targu), Dramat Miłości - Dr Wojciech Maciej Frycz (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Wolność a bezpieczeństwo. Współistnienie czy konflikt wartości - mgr Ewa Kościelniak (PPWSZ w Nowym Targu), Zagadnienie nadziei w filozofii Józefa Tischnera -mgr Wojciech Zalewski (Uniwersytet Jagielloński), mgr Wojciech Bonowicz - Moralność - poglądy filozoficzne ukryte w hasłach słownikowych -dr Krzysztof Trochimiuk (PPWSZ w Nowym Targu), Tischner i Thomas: poeta czy teolog - analiza wybranych utworów - dr Ewa Panecka (PPWSZ w Nowym Targu), ,,Kontemplacja więźnia C.3.3 w korelacji z Tischnerowskimi rozważaniami nad dramatem człowieka" - mgr Jadwiga Laskowska, ,,Przepalony trądem". Utrata wartości jako stygmat chorego w Trądzie Grahama Greene'a - dr Zbigniew Głowala (PPWSZ w Nowym Targu).

Z kolei w Łopusznej w "Tischnerówce" prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz wygłosił wykład zatytułowany: Człowiek – Nauka- Prawda.

Konferencji towarzyszyła okolicznościowa wystawa portretów ks. prof. Józefa Tischnera autorstwa Mariana Gromady z Ostrowska oraz muzyczne występy (recital pt. Muzyka gór).

opr. s/ zdj. Łukasz Sowiński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
PRA W DA12:29, 18 maja 2018
Ej Kochani powiem szczerze !
Jest spuścizna po Tischnerze
I mnie się też podoba ;))))
Filozofa-Księdza -Osoba
Mędrca no i Myśliciela-
Nas Górali Przyjaciela
Jego to są inspiracje
TAKIE PROWDY -
TAKIE RACJE :

WARTOŚĆ-WOLNOŚCIĄ
WOLNOŚĆ-WARTOŚCIĄ !

WOLNOŚĆ TO ODPOWIEDZIALNOŚĆ
ODPOWIEDZIALNOŚĆ JEST WOLNOŚCIĄ

PRZEZ SZCZĘŚCIE DO WOLNOŚCI !!!!!!!!
A PRZEZ WOLNOŚĆ DO SZCZĘŚLIWOŚCI

PRZEZ CIEKAWOŚĆ DO PRAWDY :))))))
A PRAWDA JEST CIEKAWA WŻDY !!!!!!

IM BARDZIEJ W NADZIEI PRÓBUJESZ
TYM JEJ WIĘCEJ OTRZYMUJESZ ??

BO PRAWDZIWE SĄ URODZIWE
A URODZIWE PRAWDZIWE ;)

Wymyśliła to tęga głowa
Kapelana to są SŁOWA-
ŻYCIE ZROBIŁO NAM
PSIKUS BYLIŚMY JAK
HOMOSOWIETIKUS
Bez zachwytu09:04, 17 maja 2018
Jaki tam filozof, bajarz bardziej.
tuwalec18:28, 16 maja 2018
Jak to mówią , filozofia to dziedzina , która pozwala być nieszczęśliwym w trochę bardiej inteligentny sposób
hsdt14:30, 16 maja 2018
ciekawe wydarzenie, byle nie umarło i co roku sie odbywalo
tubylec00:21, 16 maja 2018
@ Beata:
Nie jest jeszcze do małżeństwa przygotowany małżonek który chce się przespać z nie swoim mężem lub nie swoją żoną. To nie jest kwestia wartości tylko przestrzegania zasad, przepisów, norm i praw. Gdyby nie te zasady, zapisane w formie pisanych i niepisanych praw, to same wartości nic by nie dały, bo dla danego delikwenta większą wartość prezentuje kochanek/kochanka aniżeli mąż/żona skoro idzie z nim/nią do łóżka. Z małżeństwem jest jak z przepisami ruchu drogowego, a z wartościami jest jak z cenami w sklepie: zielone światło to nie jest wartość tylko prawo do przechodzenia przez jezdnię, a czerwone światło to nie jest wartość w staniu na chodniku i czekaniu na zielone tylko przymus do czekania, tak samo atrakcyjna kobieta to nie jest towar o wysokiej cenie tylko drugi człowiek z potencjałem do dania komuś siebie w zamian za niepieniężne i niematerialne korzyści które ona sama określa bo jest swoim własnym suwerenem i od nikogo nie potrzebuje otrzymywać wolności do zrobienia tego, sorry ale bredzicie z tymi wszystkimi wolnościami i wartościami, szanowni Tischnerowcy.
Beata16:09, 15 maja 2018
Wolność źle rozumiana obniża wartość ludzkiej egzystencji. Np., żona, która uzna, że jest wolną kobietą i wolno zatem jej robić co chce, czyli chociażby przespać się z nie swoim mężem, zaniża wartość swojego małżeństwa, siebie, swojego męża-rogacza w oczach innych, swojego małżeństwa.
prostowac15:16, 15 maja 2018
prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz nie wygłosił wykładu w "Tischnerówce" a na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej.
Tischnerówka to potoczna nazwa Izby Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera, która została do GOKu dobudowana i jest muzeum poświęconym osobie księdza.
tubylec22:16, 14 maja 2018
@ Zyd:
No więc domyślam się że chcesz mi powiedzieć: "g.... prowda", tylko jeszcze spróbuj się zapytać kogokolwiek kto choć trochę liznął informatyki i Internetu, od Jewgienija Kasperskiego począwszy w dół do najzwyklejszego uczniaka, to każdy Ci potwierdzi to co prof. Bauman wywiódł z teorii filozofii, a więc że maksymalna ochrona kompa to zero kontaktu ze światem zewnętrznym przez Internet czyli zero wolności, natomiast pełna wolność to zero ochrony. Nasz wielki polski filozof Zygmunt Bauman wywiódł to z filozofii, rzecz która działa globalnie w Internecie, natomiast te wszystkie tzw. "trzecie prawdy", czcze tautologiczne dywagacje na temat wartości i wolności, dyskusje na temat flaszki i kto je wypija bądź nie, itd. to dla mnie jest niestety taki "Janosik 40 lat później"; a jak pamiętamy w pierwotnym "Janosiku" Passendorfera tytułowy bohater też uczył tego i owego swoich zbójników w swojej jaskini, lecz nic dobrego z tego nie wyszło, dzisiaj musimy jak najdalej trzymać się od tego PRL-owskiego serialu.
b18:21, 14 maja 2018
ciekawe czy to widzi i sie dziwi
jędrek15:52, 14 maja 2018
nowa wspaniała Tradycja się narodziła. Byłem, widziałem. Mnóstwo ludzi, piękna oprawa i niezwykła atmosfera. Tematyka ciekawa. Świetny pomysł.
grazyna15:20, 14 maja 2018
bożeee jaka piekna oprawa... ciekawe kto im zrobil taki wystrój cudowny...
fan12:36, 14 maja 2018
Oj postudiowało by się patrząc na zdjęcia
aa09:13, 14 maja 2018
a Anne Azari była ?
Zyd22:41, 13 maja 2018
tubylec som trzy prowdy więc odpowiedź znasz. A delegacja która była w sejmie i promowała księdza też była?
tubylec22:19, 13 maja 2018
@ jego słowa:
Czyli że to tak jak kiedy się planuje zakup alkoholu na wesele: liczba gości dzielone na dwa, bo kobiety i dzieci nie piją (za to chłopy piją trochę ponad jedną flaszkę). Ale czy o taką naukę i logikę nam tu chodzi? Czy alkohol pomaga w filozofowaniu? Wątpię.
ola22:00, 13 maja 2018
świetne zdjęcia.
Jego słowa20:49, 13 maja 2018
Flaszka na dwóch wystarczy pod warunkiem że jeden nie pije.
baciok@18:51, 13 maja 2018
Ks Profesor mądry, dobry człowiek.
tubylec18:26, 13 maja 2018
Ani 'wolność wartości' ani 'wartość wolności', gdyż już sama wolność jest wartością i sama siebie z bagna wydobywać nie będzie tak jak baron Munchausen (jak definiować metajęzyk za pomocą metajęzyka?), natomiast ciekawe czy ktoś napomknął o innym wielkim myślicielu z Polski, niedawno zmarłym profesorze Zygmuncie Baumanie, który celnie przeciwstawił ideę wolności idei bezpieczeństwa, czyli im więcej wolności tym mniej bezpieczeństwa, a im więcej bezpieczeństwa tym mniej wolności, a więc coś za coś - oto żywotny dylemat współczesności.
Miastowy15:14, 13 maja 2018
Ważne wydarzenie, trzeba przypominać młodym i nie tylko jak wybitna postacią był ks Tischner
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij