Tak wygląda "Czerwony Dwór" po odnowie (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
03.08.2018, 17:17 | czytano: 7189

Tak wygląda "Czerwony Dwór" po odnowie (zdjęcia)

W piątek, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, zaprezentowane zostały zabytkowe wnętrza willi „Czerwony Dwór” w Zakopanem, która w ciągu 12 miesięcy przeszła remont konserwatorski.

Podczas konferencji prasowej przedstawiony został efekty pracy całego sztabu ludzi od etapu projektowania i pozyskiwania środków zewnętrznych po prace budowlane, wykończeniowe i wyposażenie wnętrza. Burmistrz Leszek Dorula dziękował wszystkim za serce, trud i zaangażowanie, podkreślił także jak ważnym miejscem na kulturalnej mapie Zakopanego jest ten budynek i jak ważne funkcje będzie pełnił.

„Czerwony Dwór” to jedna z najpiękniejszych, a także najważniejszych willi Zakopanego. Wybudowana została w stylu zakopiańskim w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza, dla Oktawii Lewandowskiej. Dom nosił początkowo nazwę „Władysławka”, od imienia męża Lewandowskiej. W 1904 roku zamieszkał tu Artur Rubinstein. Lata pierwszej wojny światowej spędził tu Stefan Żeromski, tutaj też w listopadzie 1918 roku mieścił się „zakopiański Belweder”, kiedy to znany pisarz stał na czele zakopiańskiej Rady Narodowej i nazywano go „Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej”. Właśnie tutaj, w oficynie, mieszkał kompozytor Karol Szymanowski i bywał często Stanisław Ignacy Witkiewicz. Bywali u Szymanowskiego m.in.: Zofia Nałkowska, Piotr i Rafał Malczewscy oraz wielu innych ludzi ze świata kultury. Mniej więcej w połowie lat 20. XX w. willę kupiła pani de Pourbeix-Zakrzewska. Nowa właścicielka pokryła dach willi czerwoną blachą i zmieniła jej nazwę na „Czerwony Dwór”. Po II wojnie światowej budynek został przejęty i przekazany na cele oświatowe. Od 1951 do 2016 r. w willi znajdowało się przedszkole.

W roku 2016 budynek został przeznaczony na centrum kultury promujące sztukę rodzimą. W „Czerwonym Dworze” odbywać się będą wystawy twórczości podhalańskich twórców, warsztaty twórczości ludowej, wykłady i prelekcje. Tu właśnie będzie można zapoznać się z tradycyjnym malarstwem na szkle zakopiańskich twórców.

Modernizacja Czerwonego Dworu dofinansowana została w kwocie ponad 3,8 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wykonany przez Konsorcjum Przedsiębiorców – Pawlikowski Wojciech Tatrzańska Firma „JUNIOR” oraz Pawlikowski Wojciech Franciszek „Tatrzańska Firma Budowlana” remont konserwatorski objął wykonanie fundamentów oraz wzmocnienie stropów i konstrukcji dachu. Istniejącą płaską blachę zastąpiła blachodachówka, która swoim kształtem oraz kolorem nawiązuje do pierwotnego pokrycia. Wymienione zostały wszystkie instalacje, zamontowany został system przeciwpożarowy, alarmowy, ogrzewanie geotermalne oraz nowoczesny, elektroniczny system sterowania oświetleniem wewnętrznym i iluminacją zewnętrzną.

Oryginalne ściany i sufity oczyszczone zostały wykorzystując technologię piaskowania strumieniowego, przy pomocy drobnego wiślanego piasku, dzięki czemu udało się przywrócić naturalny kolor drewna i wydobyć rzeźbione zdobienia. Budynek przystosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na parterze oraz na poziomie -1 powstały toalety dla osób poruszających się na wózkach.

Koncepcję modernizacji i dokumentację projektową budynku stworzył znany podhalański architekt, Andrzej Chowaniec-Rybka.

źródło: UM Zakopane, oprac. r/zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Podatnik21:56, 5 sierpnia 2018
Za taką gigantyczną kasę dach powinien być złoty jak w kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.
r.09:35, 5 sierpnia 2018
@konserwator A ty myslisz, że kto zatwierdzał projekt? Płaska blacha nie była zgodna z wytycznymi konserwatora (tego prawdziwego), który stwierdził, że blachodachówka będzie odwzorowywać oryginalne pokrycie dachu. Każdy szczegół remontu był konsultowany - od blachy po kolor płytek i kształt desek parkietu.
Monika co ma cyce jak Donice15:45, 4 sierpnia 2018
Sorki , ponad milon dolarów mialo być .

Kuba dzieki za spostrzegawczosz ;)
#$11:57, 4 sierpnia 2018
Po pierwsze - przez takich "kształconych " jak ta erotyczna dzioucha mamy taki syf w Zakopanem. Żadnego szacunku dla kultury i dokonań przodków. Gdzie to się wychowywało??? Po drugie - gołym okiem widać, że to nie konserwacja, tylko modernizacja - w najgorszym stylu, jaki może być. To wszystko powinno sprawdzić CBA. A jeszcze chciałbym wiedzieć, jakie bedzie przeznaczenie. Mogę się założyć, że jakieś urzędasy bedą sobie grzać tylki w zimie
Konserwator09:40, 4 sierpnia 2018
Wymiana blachy płaskiej na blachodachówkę to nie jest remont konserwatorski tylko zwykła profanacja zabytku!...Kto to wymyślił i kto to zatwierdził?....jeżeli była blacha płaska to taka miała zostać położona na nowo ale że jest o wiele droższa i o wiele bardziej pracochłonna to komuś zależało żeby było łatwiej.....proszę o wyjaśnienie tej sprawy!
Dziewczyna w seksi strinach08:57, 4 sierpnia 2018
Takie stare domy powinno sie rozwalać a na ich miejsce budować ekonomiczne budynki dla rodzin z dziecmi z podziemnymi parkingami .
Cywilizacja sie klania a nie ładować kase w ruiny które nie służą ludziom .
kuba08:01, 4 sierpnia 2018
moniś ? 100 czy milion usd ?
dryf22:00, 3 sierpnia 2018
Złote klamki no, no za taką kskę. Trochę "UE" podobno, a reszta co kredycik ?
Monika bez Stanika20:03, 3 sierpnia 2018
Ponad 100 tys dolarów w błoto , mogli lepiej jakiś parking zrobić , droge albo coś pożytecznego dla ludzi a nie ladować kase w takie dziadostwo .
Magda17:45, 3 sierpnia 2018
Okropnie!!!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas