Piotr Haza i zespół im. Klimka Bachledy z Nagrodami Starosty Tatrzańskiego - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Jabłonka
Clouds
11°
Wiatr: 19.224 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
11°
Wiatr: 20.952 km/h Wilgotność: 54 %
Clear
12°
Wiatr: 18.432 km/h Wilgotność: 50 %
Clear
14°
Wiatr: 19.872 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
13°
Wiatr: 25.74 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
10°
Wiatr: 18.828 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
2 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
17.08.2018, 11:20 | czytano: 2675

Piotr Haza i zespół im. Klimka Bachledy z Nagrodami Starosty Tatrzańskiego

Podczas ostatniego dnia Europejskich Targów Produktów Regionalnych starosta tatrzański Piotr Bąk wręczył doroczne nagrody szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Nagrodami finansowymi w wysokości 4 i 10 tys. zł uhonorowani zostali muzykant Piotr Haza i zespół im. Klimka Bachledy.

Fot. Piotr Korczak
Fot. Piotr Korczak
Piotr Haza urodził się w 1969 roku w Zakopanem. Wychowywał się w rodzinie, w której kultywowane były tradycje górali podhalańskich. Pobierał lekcja gry na skrzypcach u najlepszych muzykantów regionalnych Podhala takich jak: Jan Papież, Jan Stachoń – Kaduk, Florian Walkosz – Berda, Jan Stachoń – Capek. Od 1987 do 2009 roku był wieloletnim członkiem i prymistą muzyki Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont”. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć artystycznych, liczne nagrody i odznaczenia. Do najważniejszych należą: Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w uznaniu za zasługi w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przyznana przez prof. Piotra Glińskiego – Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016r., wyróżnienie za prezentację zapomnianych nut góralskich na Międzynarodowym Festiwalu Folkrolu Ziem Górskich, I nagroda dla instrumentalistów na Sabałowych Bajaniach, w których nieprzerwanie uczestniczy od 2004r. Na 44-tych Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej został podniesiony do honorności i godnego miana zbójnika, natomiast podczas Poroniańskiego Lata w 2017r. został pasowany na prymistę.

Zespół im. „Klimka Bachledy” rozpoczął swoją działalność w 1952 r. w Zakopanem przy ZWW „Cepelia”. W 1957r. po reaktywacji Związku Podhalan przeszedł pod jego opiekę i tak pozostało do dnia dzisiejszego. Zespół od zawsze zrzeszał ludzi, którym kultura góralska, autentyczny śpiew, taniec, muzyka, gwara leżały głęboko na sercu. Od 65 lat pielęgnuje tradycje, które w naszym regionie są ciągle żywe. Od początku swego istnienia zespół rozwinął wszechstronną działalność artystyczną przygotowując przedstawienia: na hali, zaloty, wesela, jasełka, grali sztuki napisane przez Juliana Reimschussela. W latach 60-tych i 90-tych opracowali jedyną na ówczesne czasy operę góralską pt. „Jadwisia spod regli”. W 2012r. zespół brał udział w dużym przedsięwzięciu artystycznym, balet Harnasie Karola Szymanowskiego. Corocznie uświetnia korowód rozpoczynający Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Targi Europejskie Produktów Regionalnych, Dudaskie Ostatki, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, bierze też udział w uroczystościach państwowych i kościelnych. W ciągu ponad 65 lat swego istnienia zespół dał ponad 2000 występów, zarówno w kraju jak i poza jego granicami.

Zespół im. „Klimka Bachledy” ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych, liczne nagrody i odznaczenia.

materiał prasowy, oprac. pk, zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ciotka lipka23:26, 18 sierpnia 2018
Na Podhalu, że jest folklor i góralszczyzna zostało zauważone. Idą wybory !
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas