Sobota, 19 październik 2019, Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita
Zakopane i okolice
Fog
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Fog
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Fog
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Fog
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Fog
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Fog
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
06.12.2018, 11:35 | czytano: 5448

Niższa pensja dla burmistrza

Fot. Piotr Kuczaj

Rabczańscy radni rozpoczęli pracę od znacznego obniżenia pensji nowemu burmistrzowi Leszkowi Świdrowi.

Leszek Świder walczył w drugiej turze o fotel burmistrza z Rafałem Hajdyłą. Wygrał, ale jego konkurent, choć poniósł wyborczą porażkę, wprowadził do Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju aż 8 radnych. Jedną z pierwszych decyzji radnych klubu Nasze Miasto, do którego wszyscy oni wstąpili, było znaczne obniżenie pensji nowemu burmistrzowi.

Leszek Świder będzie zarabiał miesięcznie nieco ponad 7 tys. zł brutto (na rękę niecałe 5 tys. zł). Jego poprzedniczka, Ewa Przybyło miała pensję na poziomie ponad 12 tys. zł brutto. Burmistrz nie skomentował tej decyzji, ale przewodniczący klubu Wspólnie dla Rabki, radny Piotr Ptak, przekonywał, że tak ostre obniżenie pensji jest krzywdzące. - Przed burmistrzem stoi szereg trudnych i strategicznych zadań, które musi realizować w związku ze sprawami bezpośrednio dotyczącymi naszej gminy, a proponowane kwoty są bardzo niskie. Sam ustawodawca obniżył próg wynagrodzenia dla burmistrzów o 20%. Należy zwrócić uwagę na to, że przewodniczący rady ma 98% górnej granicy, a wiceprzewodniczący 74%, natomiast burmistrzowi zaproponowano w projekcie uchwały 64% najwyższej granicy - wyliczał, ale nic nie wskórał.

- Jeśli np. do kwartału pan burmistrz wykaże się w pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mu podnieść pensję. Za solidną i godną pracę, będzie godna zapłata. Podeszliśmy do tematu po gospodarsku - uzasadnił obniżkę pensji przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Zocha00:09, 9 grudnia 2018
Widać manipulowanie informacją. To nie jest niższa pensja dla nowego Burmistrza tylko uchwalenie pensji dla nowo wybranego Burmistrza. Pensja pani Przybyło była rażąco wysoka. Po pańsku też obdarzała wysokimi pensjami swoich popleczników. Była tak zapracowana, ze teraz wraz z olbrzymią odprawą jeszcze żąda ekwiwalentu za urlop. Zostawiła rabczańską kasę z olbrzymim długiem i plikiem w błyskawicznym tempie rozstrzygniętych przetargów wyjątkowo niekorzystnych dla Rabki. Ale o tym już nikt nie pamięta. Wygląda na to, ze ktoś celowo podsyca nienawiść. A ja czekam na wyniki audytu, który pokaże na co Rabkę stać, jakie jest realne zadłużenie, ilu inwestycji nie zrealizowano, ile podjęto błędnych decyzji, dlaczego wiedząc, że koszty wywozu śmieci w ciągu kilku miesięcy znacząco wzrosły (podobno wzrost jest w granicach 500 tyś zł) nie podjęła żadnej decyzji, zostawiając kolejny problem nowemu Burmistrzowi. Pan Świder jest pracowitą osobą, wiec pewnie w przyszłym roku zyska inne uposażenie.
rabczański obserwator13:48, 8 grudnia 2018
Zenada.Panie Skowron, tak jak pan i radni od Hajdyły to nawet Ewa nie upokorzyła Hajdyłę. Sami sobie wzięliście max, czyli widać po co tam poszliście. Po KASĘ. Słuchajcie dalej swego guru to w Rabce nic się nie zmieni.Obniżcie też sobie diety bo to wstyd co innego mówić, a co innego robić. Gdyby można powtórzyć wybory na pewno na was by nie głosowano. Jesteście PAZERNI tak jak to w gminie było. A kiedy śmieci tańsze..?
prezent na mikołajki10:43, 8 grudnia 2018
Sytuacja finansowa bardzo korzystna dla burmistrza.Będzie realizował
idee rozwoju Rabki za niewielkie pieniądze.Gdyż powiedziano, idea- to nie
pieniądz.
Mieszkaniec21:08, 7 grudnia 2018
Żenada pokazaliscie Panie i Panowie Radni w opozycji do nowego Burmistrza że liczy się tylko dla was zemsta za przegrane wybory waszego lidera, który już drugi raz nie został wybrany i pewno nigdy nie będzie burmistrzem w tym mieście . Zobaczymy czy potraficie usiąść i pomoc człowiekowi i zrobić coś dla miasta czy tylko będzie interesowała was zemsta i chęć obrzydzenia nowemu włodarzowi stanowiska. Zastanówcie się co robicie i po co zostaliście wybrani. Jak chcieliście być tacy sprawiedliwi to dlaczego nowy przewodniczący Rady Miasta ma dietę prawie najwyższą z możliwych. Na samym początku waszej kadencji robicie już cyrk. Pewno takie były polecenia.
Rodo20:08, 7 grudnia 2018
A czemu to radni nie zaczęli obniżek wynagrodzeń od siebie? Przecież dopiero zaczynają, a jak zasłużą to sobie podniosą, prawda? To właśnie byłoby po gospodarsku ...
Wojtek14:03, 7 grudnia 2018
Bardzo źle świadczy o radnych w Rabce, zresztą w Rabce dzieje się często wiele negatywnych faktów.
Zachowuję spokój.13:52, 7 grudnia 2018
Bardzo nieładne postępowanie. Przegrać też trzeba umieć z honorem a nie odgrywać się potem pośrednio.
A@10:37, 7 grudnia 2018
No to trochę albo znacznie krzywdzące posunięcie. Uważam, że to zbyt drastyczne obniżenie wynagrodzenia. Nie jest to mobilizujące do pełnienia takiej funkcji.
Bacha09:44, 7 grudnia 2018
Brawo nowa rado czemu nie obniżyliście sobie kasy tylko burmistrzowi przecież wszyscy zaczynacie rządy i motywacja przewodniczącego jest niepoważna ,niech sobie też obniży wtedy uwierzę że radni Od Pana Rafała chcą dobra miasta .Trzeba sprawiedliwie podzielić ,widać o co chodzi tylko wam o kasę nie dobro miasta , żle to wróży miastu i gminie zwłaszcza że słuchacie swego mentora który kieruje wami z telnego fotela ,
DżejDżejOkocza08:18, 7 grudnia 2018
@ PR jak ty za 5k mówisz, że nie można godnie żyć to świadczy to tylko o tym, że masz coś ewidentnie z głową. Myślisz, że jak wydasz 3k na garniaka to jesteś lepszy od kogoś kto wyda 500 zł ? Burmistrz ma przede wszystkim reprezentować urząd a nie siebie, ma być dla ludzi a nie dla nowobogackich co im się od przybytku w d*** poprzewracało.
służba nie drużba00:05, 7 grudnia 2018
Jeszcze 1000 zł mniej i będą wakaty na burmistrzów....-a wszystko po to
by służyć mieszkańcom i wyborcom...
PR (Public relations)20:48, 6 grudnia 2018
Co to za krótkowzroczna, nierozsądna i małostkowa decyzja. Burmistrz reprezentujący całą Gminę ma być reprezentacyjny i mieć gest, musi myśleć o sprawach mieszkańców, a nie zastanawiać się czy mu starczy do pierwszego. Takie miasto jak Rabka chyba stać na to, żeby burmistrz miał godziwe wynagrodzenie. Z praktycznego punktu widzenia, to pierwsza pensja może wystarczy na dwa garnitury, kilka koszul i dwie pary butów. I co dalej?
oli19:36, 6 grudnia 2018
Jedna afera na całą Polskę była już z poprzednią burmistrz,teraz też można nagłośnić szantażowanie burmistrza a nowi radni sami sobie podnoszą stawki i to do górnego pułapu.Im nie chodzi o miasto ,chodzi o wypchanie kieszeni .Szkoda,że nie można jeszcze raz powtórzyć wyborów,dziś już wiemy co oni są warci!
mieszkaniec KR19:33, 6 grudnia 2018
O ile sobie dobrze przypominam to Pan Burmistrz startował na to stanowisko tylko i wyłącznie dla dobra Rabki i jej mieszkańców a nie dla kasy, więc kwota wynagrodzenia nie powinna stanowić dla niego żadnego problemu.
Bo jeśli poszedł tam aby się dorobić to się pomylił, i powinien raczej zostać przedsiębiorcą lub managerem w jakiejś prywatnej firmie cy cuś.
Jeśli okaże się naprawdę dobrym Burmistrzem i każdy z mieszańców osiągnąłby realny "zysk" z jego urzędowania to dałbym mu osobiście i pińcet tysi
klio19:30, 6 grudnia 2018
Dziwi mnie,że radni opozycji to wszyscy nowi,a wynagrodzenie sobie przyznali z górnej granicy 98% a burmistrzowi mówią,że nowy i musi się wykazać dopiero mu coś kapną albo nie.Tylko,że ten burmistrz nie ma się czym wykazać ,bo same dłługi ,więc będzie na tej pensji co mu łaskawie podniosą albo nie.Przypominają mi Bolka,bo p.Świder to osoba mająca doświadczenie w polityce ,człowiek wykształcony a musi się kłaniać takim bolkom co nic nie wiedzą i nie mają o niczym pojęcia ale dorwali się do władzy.
oli16:37, 6 grudnia 2018
Nie wiem,czy za 4.800 można wyżyć i pozapłacać wszystkie rachunki? Praca burmistrza to nie 8 godzin ,tylko grube nadgodziny ,soboty i niedziele czasami.A ja proponuję aby burmistrz robił za darmo ,a jego pensję podzielić między tych radnych z opozycji Hajdyły.Wtedy będą ręce zacierać,że się wreszcie ich zemsta zyściła.Brawo tłumoki rabczańskie!
k.16:11, 6 grudnia 2018
Brawo "wspaniała" drużyno p. Rafała. Wreszcie dorwaliście się ***.
Trzeba było obniżyć wynagrodzenie nie tylko burmistrzowi ale i sobie, bo na razie niczego żeście jeszcze nie dokonali. To była prosta decyzja dla was. Ciekawe co nam - mieszkańcom zaserwujecie jak przyjdą poważniejsze problemy np. podwyżka opłat za śmieci. Jak można się domyślać wtedy to będzie wina burmistrza a wy umyjecie ręce prawda?
Wierzba 15:04, 6 grudnia 2018
Powtarza się scenariusz sprzed lat . Tak samo załatwili Eligiusza Myśliwego i aż sam zrezygnował . Hajdyla to cyniczny gracz i chce zmusić burmistrza do ustąpienia
avivat15:03, 6 grudnia 2018
~do podatnik
Brawo! Masz chłopie rację!
KLOC14:35, 6 grudnia 2018
Bardzo to źle świadczy o p. Hajdyle i radnych z jego ugrupowania. Taka małostkowość i zawiść na początku kadencji to objaw małości tych ludzi. Rada powinna mieć przede wszystkim na celu działanie dla miasta, a obniżenie pensji burmistrzowi na początku jego kadencji nie przyniesie dobrych skutków.
e-ona14:23, 6 grudnia 2018
Mądra i rozsądna decyzja. Jak wyciągnie Rabkę z agonii to mu podniesiemy. To nie radni płacą mu pensję tylko my mieszkańcy. Nie zapominajmy o tym.
I czekamy na zastępce Panie Świder! Oby to nie była ONA!!
koza14:08, 6 grudnia 2018
wyrazy uznania.
Franek13:19, 6 grudnia 2018
W przetłumaczeniu "jeżeli burmistrz będzie słuchał rady z ramienia pana Hajdyły ,która ma większość to dostanie podwyżkę,a jak się nie podporządkuje to nici z podwyżki"dla mnie to szantaż Przewodniczący i zastępca też powinni sobie obniżyć ma być sprawiedliwie niech też się wykażą.
ObserwatoR12:38, 6 grudnia 2018
Było do przewidzenia. Poprzedniczka zarabiała zdecydowanie za dużo - to samo co prezydent Warszawy czy Krakowa. Świder się chyba wkrótce zniechęci do burmistrzowania.
???12:35, 6 grudnia 2018
Rzuciłbym taką odpowiedzialna robotę za tak śmieszne wynagrodzenie, stanowiące 64% najwyższej granicy. Dziwi mnie i śmieszy przy okazji to nowy przewodniczący rady ma 98% górnej granicy, gdzie tu logika i sprawiedliwość???
Podatnik12:32, 6 grudnia 2018
No to teraz panowie radni prześwietlamy ile zarabiają w radach nadzorczych wodociągi szpital i komunalna i obniżamy pensje prezesom
Koniec z układami rodzinnymi byłej burmistrz
tete12:22, 6 grudnia 2018
to się chłop załamie, i po co mu to było, za piątkę to lepiej iść do biedronki
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij