Piątek, 23 sierpień 2019, Imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży
Szczawnica i okolice
Clouds
22°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 82
Clouds
22°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 82
Clouds
22°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 82
Clear
22°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 64
Clouds
22°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 82
Clouds
21°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 82
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
11.02.2019, 10:01 | czytano: 8828

Syn "Ognia" nie dostanie miliona złotych odszkodowania (zdjecia i video)

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu ogłosił dziś wyrok w sprawie zadośćuczynienia od Państwa za represje, których Józef Kuraś „Ogień” i jego rodzina doświadczyli w okresie powojennym od aparatu państwowego.

Syn "Ognia" Zbigniew Kuraś walczył o zadośćuczynienie w wysokości miliona złotych oraz 50 tys. złotych na upamiętnienie postaci "żołnierza wyklętego".

Tydzień temu sąd okręgowy, po rocznej przerwie wznowił proces i zapoznał się z ekspertyzą Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie w sprawie legendarnego partyzanta z Waksmundu. Ogłoszenie wyroku przełożył na 11 lutego.Dziś rano Sąd Okręgowy w Nowym Sączu ogłosił, że wniosek Zbigniewa Kurasia został oddalony. Sąd nie uwzględnił wniosku o odszkodowanie, uznając, że wniosek nie znajduje uzasadnienia w przepisach dotyczących osób represjonowanych. Sąd stwierdził, że odszkodowanie można otrzymać za represje w związku z działalnością niepodległościową. Mimo, jak mówiła sędzia prowadząca sprawę, licznych i szczegółowych pytań skierowanych do Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie o działalność "Ognia", nie uzyskano w ocenie sądu jednoznacznej opinii pozwalającej rozstrzygnąć, czy działalność "Ognia" była działalnością na rzecz niepodległości państwa polskiego czy też była jej zaprzeczeniem. Zdaniem sądu, opinia IPN w sprawie Józefa Kurasia "Ognia" jest zbyt ogólna i nierozstrzygająca. Sąd stwierdził też, że nie ma dowodów na to, że "Ogień" został pozbawiony życia przez funkcjonariuszy państwa totalitarnego, a z opisów wynika, że sam się postrzelił w efekcie czego zmarł.
- Jesteśmy o tyle zaskoczeni wyrokiem, bo pozostaje on w absolutnej sprzeczności z treścią opinii przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej - powiedziała mecenas Anna Bufnal, zapowiadając odwołanie do sądu wyższej instancji. Jej zdaniem jeśli sąd uznał, że dowody są niewystarczające, mógł rozszerzyć postępowanie i wyjaśnić kwestie, które są niejasne.Orzeczenie jest nieprawomocne.

r/
najnowsze informacje
komentarze
koza09:39, 13 lutego 2019
To co ustala IPN jest dla mnie absolutnie nie wiarygodne. Nie bez powodu mówi się o likwidacji IPN-u i im dłużej się przyglądam wynikom ich pracy tym bardziej jestem za.
AK08:03, 13 lutego 2019
Poznajmy całą prawdę o "Ogniu"

W związku z wywiadem z p. D. Szczepańska, przeprowadzonym w Waszym Tygodniku Nr. 8/46 z dni 19 ubm prosimy o zamieszczenie poniższego, teksu /.../

Proszę przesłać swój tekst do właściwej redakcji. Moderator.
zaskoczony mile07:09, 13 lutego 2019
Czyli Sąd podważył wiarygodność prac historycznych krakowskich pracowników.Prawda zawsze zwycięża wcześniej czy później.Powinni się w tym temacie wypowiedzieć lokalni parlamentarzyści,niektórzy są historykami przecież
A.19:17, 12 lutego 2019
Do tych wszystkich, którzy tak bardzo bronią Ognia, a atakują jego ofiary nazywający je zdrajcami. Atakują tych którzy ośmielają się mówić dla nich niewygodną prawdę o zbrodniach na niewinnych osobach.
Może niech się nie kryją i przyznają, że są potomkami tych tz. partyzantów.
I jeszcze jedno dla Z. Kurasia lepiej by było, żeby ludzi mu nie przypomnieli co myślą o bohaterstwie jego ojca.
AK18:56, 12 lutego 2019
Teraz kierownictwo IPN powinno rozliczyć pana dr Korkucia.Nie można pisać prac doktorskich na domniemaniu.To nie jest rzetelność naukowa do czego zobowiązuje tytuł.Dr Korkuć nie potrafi dla sądu napisać opinii,to co warte są jego książki.Wydaje się ,że w IPN nie ma ,albo schowane są dokumenty.Broszura wydana przez IPN autorstwa pana Korkucia,to bajka dla przedszkolaków,same gdybania ,żadnych dokumentów potwierdzających.Brawo Pani Sędzio za odwagę.
Maciej Lotny17:47, 12 lutego 2019
Jeśli rodzina dezertera z AK "Ogień" miałby dostać odszkodowanie w wysokości przeszło miliona złotych, to o ile mogliby wystąpić rodziny prawdziwych żołnierzy AK. Era propagandy mistyfikacji postaci "Ognia" przez dr.M. Kokucia pracownika IPN ma coraz mniejsze znaczenie i odzew społeczny. Pora na podawanie faktów i rozliczenie ogniowców za mordowanie niewinnych cywili - Polaków, Słowaków i Żydów.
Wicher13:57, 12 lutego 2019
W gruncie rzeczy Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podważył sens walki "Ognia" Kurasia z komunistami jako działanie na rzecz państwa polskiego. Czyli może ci ubecy mieli rację ? Większość tu komentujących " polaków " bije brawo UBecji ! Hańba !!!
AKpodhale13:00, 12 lutego 2019
Nie uzyskano tego rodzaju danych, które mogłyby pozwolić sądowi na ustalenie stanowczych, kategorycznych i samodzielnych ustaleń oceniających czy charakter działań Józefa Kurasia Ognia miała charakter działalności na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego czy też stanowiła zaprzeczenie tego rodzaju działalności. Józef Kuraś do dnia dzisiejszego jest postacią kontrowersyjną, a jednocześnie jego osoba doczekała się szeregu różnych opracowań i wydawałoby się, że ta informacja Instytut Pamięci Narodowej powinna być jednak nieco szersza
do Wicher09:24, 12 lutego 2019
Chyba za wątpliwe teczki na Wałęse i przydatność Kiszczakowej w całej aferze? A jak juz jesteśmy przy tej rodzinie to może nam wyjaśnisz dlaczego wdowa po Kiszczaku pobiera w dalszym ciągu wysoką emeryturkę po mężu? Kto wie ,może doczekamy i tego procesu syn kurasia uważa ojca za bohatera. a syn kiszczaków matkę? Paranoja. Ale po milion łapę wyciągnięta puki co nikt nie zamierza obcinać.
takitam.08:15, 12 lutego 2019
ogien - czy to nie ten akowiec, ktory otrzymal nominacje na szefa powiatowego urzędu bezpieczeństwa publicznego w nowym targu?
Obserwator06:42, 12 lutego 2019
do@Verity, wejdź na stronę sądu i przeczytaj, to nie wiedza tajemna, poza tym sądy w Polsce wydają wyroki w imieniu RP a nie prywatnie. Prawda, rodziny ofiar z Podhala i nie tylko powinny teraz wystąpić z odszkodowaniem od syna tego Żołnierza wyklętego.
AK wina06:28, 12 lutego 2019
Pani sędzia w uzasadnieniu lepiej gdyby powiedziała. że nie ma pieniędzy na takie odszkodowania, bo teraz sądy przyznają odszkodowania gangsterom za przebywanie w dusznych celach przez co doznają oni dyskomfortu, albo za, za bardzo zaciśnięte kajdanki przez policjanta. A nie poddawała w wątpliwość opinię IPN stwierdzającą charakter walki mjr.Józefa Kurasia "Ognia" po 1945 roku.
leming doskonały22:57, 11 lutego 2019
do : Do leming doskonały i Sobek

ponownie odsyłam do you tube i google - kto chce ten znajdzie - nie wrzucę linku, bo regulamin tego zabrania
Sobek20:38, 11 lutego 2019
Roszczenia finansowe Syna Ognia mogą być kontrowersyjne ale uzasadnienie sądu nowosądeckiego jest skandaliczne. "Sąd w Nowym Sączu stwierdził , że nie ma dowodów na to, że "Ogień" został pozbawiony życia przez funkcjonariuszy państwa totalitarnego, a z opisów wynika, że sam się postrzelił w efekcie czego zmarł". Nie ma również dowodów na to że więźniowie obozów koncentracyjnych zostali zagazowani przez Niemców, gdyż z opisów wynika że więźniowie sami wchodzili do komór gazowych w efekcie czego umierali.
Wicher20:07, 11 lutego 2019
W tym sądzie jakby syn Kiszczaka chciał odszkodowanie to by dostał nie tylko milion !
Sasia19:42, 11 lutego 2019
Czy ktoś mi powie z czyjego rozkazu zginął brat Lamparta ???
AKpodhale19:11, 11 lutego 2019
Coś mi się zdaje,że ks.proboszcz Płachta przegna to towarzystwo spod Krzyża Katyńskiego.
bohater malutki,ha,ha18:35, 11 lutego 2019
A widzę że z ciebie franio to jest dopiero potomek.
a to łobuz18:31, 11 lutego 2019
Bredzisz Franio ,mam nadzieję że to wpływ wiatru halnego,faktów historycznych nie zmienisz,kim był ogieniek doskonale wiemy.
Do leming doskonały17:53, 11 lutego 2019
Czyli jak typowy leming zrobiłeś unik i filmów nie wskazałeś. Nie ma filmów pokazujących bezpośrednio gazowane ludzi przez Niemców. Są filmy i zdjęcia gdzie widać zmarłych jak są przenoszeni i grzebani zresztą głównie przez innych więźniów. Zdjęć pokazujących bestialstwo Niemców jest bardzo mało.
jaga217:46, 11 lutego 2019
I dobrze się stało że nie dostanie , z drugiej strony gdyby te pieniądze dostał , byłby armagedon
AK16:50, 11 lutego 2019
Wyrok Sądu W Nowym Sączu to zwycięstwo drugiego pokolenia AK nad drugim pokoleniem UB!
do ja16:32, 11 lutego 2019
Skoro wdowy smoleńskie po mimo baaaardzo wysokich odszkodowań jakie już dostały dalej chcą pieniędzy i końca roszczeń nie widać. To syn kurasia w myśl podobnej logiki opierał swoje racje. No przecież nikt logicznie myślący by mu nie przyznał odszkodowania . Wyrok sądu jak najbardziej słuszny. A co do rzetelności prac IPN to nie pierwszy raz wzbudzają kontrowersje i rzetelność dowodów zebranych przez tą instytucje również nie dla wszystkich jest oczywista. To tak bardzo delikatnie rzecz ujmując.
Jaka jest prawda,każdy wie16:07, 11 lutego 2019
Szakal.ostrzegam-nie jesteś anonimowy,zanim napiszesz głupotę zastanów się.
franio15:54, 11 lutego 2019
najwięcej drą *** potomkowie donosicieli i złodziejaszków co to własne ciemne interesiki załatwiali a winą obciążali Ognia za mało batów na gołe *** zebrali ,nie drzyjcie tych gęb bo można w IPN sprawdzić przeszłość waszych ojców matek i dziadków Ogień to bohater malutki góralski ludku cieszcie się że żył na waszej ziemi
logik15:46, 11 lutego 2019
Jakby takie wyroki zapadały to nikt nie miałby wątpliwości do pracy SĄDÓW-ta sprawa nie miała prawa być na wokandzie ...
Szakal15:04, 11 lutego 2019
Ci rzekomo wymordowani to byli konfidenci którzy donosili na swoich.
leming doskonały14:48, 11 lutego 2019
do : historyk
kiepski z Ciebie historyk
wujkowie you tube i google się kłaniają - kto chce ten znajdzie
b14:26, 11 lutego 2019
No i bardzo dobrze!!!Sprawiedliwości stało się zadość!!!
baca14:21, 11 lutego 2019
he he partyzant!!! taki jak dzisiaj nasi w rzadzie ha ha!!! pierwszy sprawiedliwy wyrok!!!
Verity13:57, 11 lutego 2019
"Sąd ... ogłosił dziś wyrok ", "Sąd Okręgowy w Nowym Sączu ogłosił"," Sąd nie uwzględnił ", "Sąd stwierdził,", " w ocenie sądu ", "Zdaniem sądu", " jak mówiła sędzia prowadząca sprawę,". Sąd działa nie jako Gall Anonim. Proszę o podanie nazwiska sędzi lub sędziego.
LudzikUSA13:51, 11 lutego 2019
doJan prosze wziac roznice w czsie/1939-1946/7/
kopnij się kolanem w twój pusty łeb13:50, 11 lutego 2019
@mieszkaniec: Robisz karygodne porównanie ? To zastanów sie czy wlatach gdy powstawały obozy koncentracyjne istniało państwo polskie, czy była tu okupacja niemiecka , nie nazistowska , tylko niemiecka . Co ty w ogóle porównujesz . Kopnij się kolanem w pusty łeb .
Miejscowy13:49, 11 lutego 2019
Brawo Sąd.Nie należy się nic,bo trzeba by dać odszkodowanie dla ofiar niewinnie pomordowanych przez Józefa K.
ceper miejscowy13:37, 11 lutego 2019
Myślę ,że chyba słuszną decyzję tym razem podjął sąd .Faktycznie skoro syn miałby dostać odszkodowanie , to co z wieloma poszkodowanymi , WIELOKROTNIE NIEWINNYMI LUDŹMI ?Bardzo kontrowersyjna postać mimo jakichś zasług . Te zasługi to także bardzo kontrowersyjne . nie jest to jednoznaczna postać .
do baciok13:31, 11 lutego 2019
Wieczna hańba. A co byś dla ofiar Kurasia chciał?
baciok@13:02, 11 lutego 2019
A co dla rodzin zamordowanych ??
Jan13:01, 11 lutego 2019
Do LudzikUSA
Czemu ma ktoś płacić odszkodowania ludziom na Słowacji? Napadli na nas razem z Niemcami. Prześladowali Polaków to kni powinni nam zapłacić a nie odwrotnie. Dobrze ze Ogień ich bił.
LudzikUSA12:47, 11 lutego 2019
Panie Morawa cz y Pan sie bawi w fistoryka czy z Pan nim jest bo weprdlug mnie tworzy Pan wlasna fistorie zupelnie nie zgodna z prawda
LudzikUSA12:43, 11 lutego 2019
Zbyszku nie zgadzaj sie na zadne odwolanie od wyroku ,krecisz bat przeciwko sobie ,jezeli Ciebie pozwa o odszkodowania ofiary grupy Ognia czy tez samego Ognia to ewentualne odszkodowanie jakie by Tobie przyznano nie starczy Ci na splate bo to Ty bedziesz musial zadoscuczynic rodzinom ofiar na Podhalu jak i na Slowacji jako SYN OGNIA chyba dorze sobie zdajesz sprawe z tego
ja12:24, 11 lutego 2019
i bardzo dobrze .
historyk12:09, 11 lutego 2019
Do leming doskonały
Możesz powiedzieć gdzie są filmy jak Niemcy wpuszczają gaz do komory gazowej tak aby było wszystko widać tzn.duszacych się ludzi? To będzie niezwykle odkrycie bo takie filmy nie są znane naukowcom.
Do leming doskonały12:04, 11 lutego 2019
Możesz podać gdzie są te dziesiątki filmów na których widać jak Niemcy cyklonem b gazuja Żydów? Niemcy zniszczyli większość obozów śmierci. Zdjęć i filmów jest bardzo mało. Ja nie znam żadnego na którym widać gazowane zydow- czyli wpuszczane gazu do komory nie ma nawet takich zdjęć.
Do Morawy11:58, 11 lutego 2019
Z Pana wypowiedzi wynika że to krakowski IPN już był w ogródku i witał się z gąską. Czy może Pan wyjaśnić bo nie rozumiem. Wyrok dotyczy odszkodowania dla syna Ognia a nie IPNu
k11:37, 11 lutego 2019
Ze strony pani mecenas nazbyt pochopne i nieprzemyślane są wnioski o rozszerzenie materiałów dowodowych w kwestii zasadności działań kurasia jakie by one nie były. To byłoby włożenie kija w mrowisko bez gwarancji zachowania nawet tych palcem na wodzie pisanych opinii IPN-u które w mojej ocenie są dla niego nazbyt kwieciste . Mówiąc krótko: Skutek badań tych materiałów dowodowych może spowodować pozbawienie kurasia atrybutów bohatera które to zafundował mu IPN w amoku który dla wielu jest niezrozumiały i niesprawiedliwy.
leming doskonały11:33, 11 lutego 2019
do : Mieszkaniec
Nim coś napiszesz, to wcześniej pomyśl - są dziesiątki filmów jak NIEMCY Cyklonem B zagazowywali więźniów obozów zagłady
Do Tadeusza Morawy11:32, 11 lutego 2019
Panie Morawa nie chce Pana obrażać ale to raczej Pana kompromitacja. Opinia IPN o Ogniu jest pozytywna, wystarczy przeczytać publikacje instytutu a chwalenie się swoim ojcem w komentarzu Pana kompromituje.
Kacper11:25, 11 lutego 2019
Panie Morawa po co Pan się chwali czyim synem Pan jest? Po pierwsze to nie daje Panu powagi. Po drugie Pana pochodzenie nie znaczy że ma Pan rację w ocenie wydarzeń historycznych. Po trzecie wszyscy wiedzą o Panu ojcu(przynajmniej ci co maja jakąś wiedzę o historii naszego regionu) i nie ma po co na siłę szerzyć jego kultu.
Dobra decyzja11:23, 11 lutego 2019
Decyzja Sądu słuszna, nie starczyłoby synowi ognia pieniędzy na odszkodowania dla rodzin ofiar.
Naukowiec11:16, 11 lutego 2019
Do Tadeusza Morawy.
To bardziej kompromitacja sądu, opinia IPN o Ogniu jest jasna- walczył o wolną Polskę, był żołnierzem wyklętym. A tak na marginesie chwalenie czyim jest się synem w takim komentarzu jest słabe bo nie uwiarygadnia twoich tez(tu licza sie naukowe dowody a nie pochodzienie osob wypowiadajacych sie) a świadczy o twojej niskiej samoocenie.
cc11:13, 11 lutego 2019
Brawo Sąd
Daria11:08, 11 lutego 2019
A czy sędzia był w PZPR tak jak idol demokratów czyli Rzepliński? To by wiele wyjaśniało.
Ja11:00, 11 lutego 2019
Myślę że dobrze że nie dostał kasy bo wszyscy Polacy nie powinni płacić za zdrajców którzy zabijali patriotów. Ale uzasadnienie wyroku to skandal.
Wyborca10:59, 11 lutego 2019
Po tym wyroku widać że PiS musi dokończyć reformę sądów.
Mieszkaniec10:58, 11 lutego 2019
Już wiem czemu pisze się o polskich obozach śmierci. Skoro sędzia uważa że nie ma dowodu że to funkcjonariusze totalitarnego państwa zabili Ognia no to nie ma też dowodu że to Niemcy gazowali Żydów a skoro obozy są w Polsce na to robili to Polacy. Proste
Jan10:56, 11 lutego 2019
Czy ktoś wie czy ta opinia IPN jest gdzieś dostępna. Z artykułu wynika ze sędzia i mecenas inaczej ja interpretują.
Ewa10:55, 11 lutego 2019
Stwierdzenie że nie ma dowodu że to funkcjonariusze totalitarnego państwa zabili Ognia jest na poziomie mówienia o polskich obozach śmierci gdzie Polacy gazowali Żydów.
Sąsiad świadka10:55, 11 lutego 2019
Jednak są jeszcze sprawiedliwe sądy...a rzekomo miało ich nie być...
Historyk10:52, 11 lutego 2019
Nie wiem czy to dobrze ze nie dostał pieniędzy- w mojej opinii to Rosja albo byli członkowie UB i SB powinni zapłacić- ale uzasadnienie wyroku to kuriozum. Nie ma dowodu że to funkcjonariusze totalitarnego państwa zabili Ognia? To żart. Sędzia mogła wysilić się intelektualnie i coś mądrego napisać.
Robert10:49, 11 lutego 2019
Sedzia twierdzi że nie ma dowodów że to komuniści odpowiadają za śmierć Ognia bo on popełnił samobójstwo? To jakaś kpina. Strzelił sobie w głowę bo był otoczony przez siepaczy z NKWD i UB i nie chciał być torturowany.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN10:41, 11 lutego 2019
Kompromitacja IPN krakowskiego,już był w ogródku już,witał się z gąską
Wolnosciowy10:37, 11 lutego 2019
Wstyd , ale co w tym dziwnego jak w Wwa są ulice nazwane katami Polaków
195610:36, 11 lutego 2019
Płomyk jesteś jesteś zakłamany
Obserwator10:24, 11 lutego 2019
Rodziny ofiar(po 1945 r.) p. Kurasia, powinny starać się o odszkodowanie. Dobrze wiedza sąsiedzi kto na czym siedzi.
A@10:12, 11 lutego 2019
taa, legendarny partyzant. Szkoda komentować, bo rozpęta się burza.
Viktor10:10, 11 lutego 2019
No i dobrze.
Viktor
Skała10:06, 11 lutego 2019
No i w końcu jakiś pozytywny, mądy wyrok. Rodzina powinna domagać się odszkodowania od Sowietów i ich marionetek w naszym kraju, czyli PZPR- SLD - PO
franc10:02, 11 lutego 2019
Wiwat sąd wiwat wszystkie stany!!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij