Środa, 19 luty 2020, Imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 64
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 64
Rain
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 80
Rain
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 64
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 64
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
08.03.2019, 11:24 | czytano: 3773

Radna proponuje nadać jednej z ulic w Mieście - imię Generała Andersa

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. Danuta Szokalska-Stefaniak złożyła w tej sprawie interpelację - argumentując, iż w przyszłym roku mina 50. rocznica śmierci generała. Do swojego wniosku dołączyła podpisy mieszkańców nowej ulicy. Jak mówiła - "przeszła za podpisami od domu do domu i podpisali się niemal wszyscy, tylko w trzech domach nie zastała nikogo".

Chodzi o ulicę, którą na razie określa się jako "Grel-Boczna". Wniosek radnej to nazwa "osiedle gen. Władysława Andersa".

Nadawanie nazw ulicom, czy placom należy do kompetencji Rady Miasta, czy Gminy. Najczęściej radni sami decydują, ale bywa, że robią to na wniosek mieszkańców - jak na przykład przy niedawnej decyzji o wyborze patrona dla nowego ronda przy Al. Tysiąclecia. Czasem też przeprowadzane są konsultacje społeczne. Tak też było w przypadku ulicy, o nazwę której upomniała się radna Szokalska-Stefaniak.

Przez ponad dwa miesiące mieszkańcy mogli zdecydować o nazwie dla czterech ulic. Urząd Miasta przygotował propozycje - były to nazwy już funkcjonujące, ale można było zgłaszać własne pomysły.

Ogłoszone przez Urząd Miasta konsultacje nie wywołały odzewu wśród mieszkańców. - Było bardzo małe zainteresowanie. To były pojedyncze głosy. Pomysł nazwy "Generała Władysława Andersa" zgłosiła jedna osoba - mówi inż. Maciej Gawlikowski z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, który nadzorował przebieg konsultacji.

Inne proponowane nazwy dla nowych ulic to Widok (obok ul. Gorczańskiej), Majora Stanisława Mroszczaka (w rejonie Willowej i Gorczańskiej) oraz św. Kingi (ulica obok nowego cmentarza przy lotnisku).

s/
najnowsze informacje
komentarze
kibic20:26, 9 marca 2019
Szkoda ,ze tak Pani radna dba o nazwę tej ulicy a ja się pytam gdzie była jak remontowano tą ulicę i zostawiono niedokończoną . Mieszkańcy muszą do domu dojeżdżać po bitej drodze i wątpię że kiedykolwiek doczekają się normalnej drogi.
O Głupoto!
Pszczoła17:46, 9 marca 2019
Ja osobiście nie rozumiem tej dyskusji. Rozumiem ludzi bo zmiana adresu to duży kłopot. Jednak niestety UM popełnia błąd w opieszałości nazw ulic. Jak zaczynają się budować domy to wtedy jest czas na nadanie nazwy ulicy a nie jak już mieszkają. Wystarczy popatrzeć na mapę i teren gdzie budują się domy w okolicy Ustronia Górnego. Pierwsza "odnoga" to Halikowskiego a kolejne to wciąż Ustronie Górne a już powinny się tam pojawić nazwy bo liter w alfabecie braknie na nadawanie numeracji. Mało to jest pisarzy Konopnickiej, Tuwima, Brzechwy, Fredry czy Chopina nie ma ulicy. Nazwy ulic powinny być łatwe do zapamiętania i nie powodować zamieszania.
pustak06:54, 9 marca 2019
@ Robert:
Uważaj na Koreę i raczej nie kpij sobie z tego kraju, bo nawet Chiny i Japonia tego kraju panicznie się boją, ponieważ jeśli doszłoby do połączenia północy z południem Korei to gospodarcze sny o potędze tych gospodarczych supermocarstw nagle mogą pęknąć jak bańka mydlana. Północ ma niesamowite złoża pierwiastków ziem rzadkich i tanią siłę roboczą, natomiast południe wiedzę i najnowsze technologie. Dlatego myśl co piszesz.

@ Mieszkaniec:
A kimże Ty jesteś? Za kogo Ty się masz że ja dla Ciebie zbyt mało znaczę aby ze mną dyskutować? Argument siły czy siła argumentu? Ty już wybrałeś, eliminując się z dyskursu.

A tak w ogóle to apologetom Andersa przypomnę jedynie iż był to generał, a od kogo jak kogo, ale od generała to nasi pradziadkowie w czasie wojny mieli jednak prawo oczekiwać że ten człowiek jako generał będzie orientował się w czymś takim jak geopolityka szeroko rozumiana. Swoim wyjściem z ZSRR uderzył w strategiczne interesy Polski. Śmiem twierdzić, że jego pozostanie u boku Stalina mogło spowodować zupełnie inny przebieg całej wojny (trochę gdzie indziej krew by się lała, niekoniecznie w Warszawie i w Auschwitz), ale historia nie zna trybu przypuszczającego, więc zostawmy ten temat (tylko na litość Boską nie gloryfikujmy tej postaci).
d3D2M23:21, 8 marca 2019
Czemu nie zbrodziarzy?
Sasiadka20:43, 8 marca 2019
Przy ul Grel boczna kwitnie szara strefa dlaczego Pani radna tym sie nie zainteresuje i nie zglosi tam gdzie trzeba
Robert20:30, 8 marca 2019
Ewa ma dobry pomysł- pustak jedź do Korei Północnej.
Robert20:28, 8 marca 2019
Patrząc na wpis osoby o nazwie pustak uważam że nazwanie ulic imieniem Andersa będzie bardzo dobre ale trzeba też przygotować jakąś wystawę o nim żeby douczyć pewne osoby.
Mieszkaniec19:29, 8 marca 2019
Do pustak. Jesteś *** żeby z tobą dyskutować. Jedno zdanie- robienie komuś zarzutu że nie współpracował z państwem które zaatakowało jego ojczyznę i chciało wymordowac wszystkich Polaków świadczy tylko o tobie i o tym kim jesteś.
Do pustak19:17, 8 marca 2019
Prawie zwymiotowalem jak przeczytałem twoje bzdury. Anders uratował ponad 150 tys. Polaków wyprawdzajac ich z ZSRR. Ty byś wolał żeby u boku ZSRR walczył o komunistyczna Polskę żeby ułatwi Stalinowi podboj Polski i dokonanie ludobójstwa na narodzie polskim?(Stalin chciał zagłady Narodu Polskiego- opornych zabić np Katyń z reszty zrobić bezwolna glupia masę) To by ci pasowało? Jak czytam twój komentarz to myślę że z tobą komunistom się udało zrobić to co chcieli.
Do pustak19:09, 8 marca 2019
Propaganda komunistyczna zniszczyła ci mózg. /.../ Nie kompromituj się takimi wpisami. Anders z ZSRR to mógł jedynie ułatwić Stalinowi zabijanie Polaków. Tego byś chciał?

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Ewa19:07, 8 marca 2019
Do pustak. Ty tak naprawdę myślisz czy żartujesz. Anders opuścił ZSRR z ponad 100 tys. ludzi głównie były to dzieci i kobiety. Wszyscy byli wyglodniali, komuniści nie dawali im jedzenia. Byli to zwolnieni więźniowie Łagów. Anders miał walczyć za sprawę ZSRR który chciał go zabić bo Stalin byl sojusznikiem USA i WB? Mialy walczyc niedożywione dzieci? Dużo czasu minęło zanim Anders i jego ludzie podjęli walkę z Niemcami bo musieli dojść do siebie po sowieckich torturach i czekali na broń od WB. Jak tak kochasz ZSRR to jedź do Korei Północnej bo najbardziej przypomina ZSRR i daj nam spokój swoimi głupimi wpisami.
aa18:40, 8 marca 2019
Jak już radni chce upamiętniać osoby to dlaczego nie sięga się do lokalnych, tutejszych nazwisk. Co ma generał W. Anders wspólnego z Podhalem, Nowym Targiem?
Rafał18:11, 8 marca 2019
żeby ta boczna bokiem Grelowi nie wyszła,daj kurze grzędę a ona,wyżej siędę
pustak17:14, 8 marca 2019
@ Mieszkaniec:
Czy Ty mówisz tu o tym Andersie, który zamiast walczyć o wyzwolenie Polski u boku ZSRR (sojusznika Anglii i USA), całą wojnę błąkał się bez celu ze swoją armią po Bliskim Wschodzie i Afryce? Na czym polegało jego męstwo i odwaga, poświęcenie dla Polski? Jego postać budzi ogromne kontrowersje.
Dziwne16:23, 8 marca 2019
Pani radna twierdz, że wszyscy się zgodzili poza 3 osobami których nie zastała w domu. A na forum wiele ludzi krytykuję tę propozycją. Albo radna kłamie albo ci co tu piszą podszywają się pod mieszkańców ulicy Grel Boczna.
Oj nie ładnie15:57, 8 marca 2019
Kłamstwo! Mało kto w ogóle wiedział o takiej propozycji zmiany a co dopiero podpisał się pod nią. W jednej z bocznych dróżek na ulicy Grel Boczna nie była pani u nikogo, w następnej podobno tez nie, u mnie nie u sąsiadów też nie. Wszyscy mieszkańcy powinni mieć prawo wyboru nazwy własnej ulicy, móc wybrać jakąś nazwę z zaproponowanych. Były propozycje we wcześniejszym artykule na Podhale24.pl i jak dobrze pamiętam nie było tam mowy o ul. Gen. Andersa
do Roberta15:54, 8 marca 2019
Rober pisze: "Radna Danuta Szokalska zebrała podpisy i załatwiła sprawę"...
hahhhahhahahhaa właśnie czytam jak "załatwiła" Ludzie się zburzyli i napisali protest. No wspaniale po prostu załatwiła. Ale co? Czyje podpisy są pod jej wnioskiem? Na stronie Urzędu podpisy są zaczernione. To będzie bardzo ciekawe jak się porówna kto podpisał jej wniosek, a kto podpisał się pod protestem. Ktoś tu napisał, żeby radni przestali nas uszczęśliwiać na siłę. Święte słowa.
Co do radnego Fati - poczytaj ten wywiad który tak krytykujesz raz jeszcze to się może doczytasz co zrobił, dlaczego i kiedy. A ten wywiad to nic innego jak prośba by słuchać tego czego chcą ludzie.
Robert15:36, 8 marca 2019
Do Robert.
Nie wiem o co ci chodzi. Radna Danuta Szokalska zebrała podpisy i załatwiła sprawę. Radny Fatla wiedział że ludzie chcą innej nazwy ronda i nic nie zrobił a jak już było za późno to tylko udzielił wywiadu. Co złego jest w pytaniu wyborców o ich poglądy?
Do Robert15:27, 8 marca 2019
Brawa dla tej pani? haha Robert, pojechałeś :)
Nie pacjent15:24, 8 marca 2019
Do mnie i kogo bym nie zapytał z ul. Grel Boczna radna jakoś nie dotarła. Skąd więc te podpisy? Niedawno poszło pismo od nas mieszkańców tejże ulicy, że nie zgadzamy się na tą nazwę gdyż nikt z nami się wcześniej nie konsultował, były inne propozycje i oburza fakt, że Szokalska chodzi po innych ulicach i zbiera podpisy
Grel Boczna ok15:15, 8 marca 2019
1) Pani radna jesli chce zmieniac nazwe to prosze sobie zmieniac na swojej ulicy jesli cos nie pasuje.
Po drugie to wczoraj podpisywalam liste mieszkancow wlasnie ulicy Bocznej ktorzy sa za pozostawieniem nazwy jak jest obecnie i bylo juz ze 25 podpisow przede mną więc jakim cudem ta Pani "radna" twierdzi że zebrała podpisy od niemal wszystkich oprócz 3 których nie zastała - ktoś tu wyraźnie kłamie .....
2man15:04, 8 marca 2019
Najwiekszy problem dla rady i radnych to jest jak nazwac ulice, rondo czy inny plac. To sa dla radnych najwazniejsze sprawy . Zamiast skutecznie zajac sie istotnymi problemami wyszukuja tematy zastepcze. A moze zostawic to narazie i odczekac jak ludzie sami to nazwa i tak nazwac.
do Roberta15:01, 8 marca 2019
Pomysł chodzenia po domach dobry. Przy okazji można sprzedawać polisy, kosmetyki albo lekarstwa.
Robert14:34, 8 marca 2019
do Robert
A czemu nie? Co by się stało jak raz w roku radny poświęciłby jeden-dwa dni na osobiste rozmowy z mieszkańcami? Zebrał ich pomysły i dowiedział się o ich problemach? To na pewno byłoby tańsze niż referenda które proponuje Fatla. Nie ma nic lepszego od osobistego kontaktu z wyborcami. Wiem, że łatwiej udzielać wywiady ale praca radnego na tym nie polega.
hh14:15, 8 marca 2019
Pan radna traktuje ludzi jak idiotów? Po co się pani wtrąca? Od początku była mowa że to będzie Grel Boczna.
do ciekawe14:02, 8 marca 2019
A mi się dowcip o gejach podoba. Poza tym tu mowa nie o tych co mieszkają ale o tych co bronią tej głupiej nazwy. A to różnica.
WER13:58, 8 marca 2019
do lolo to pomyśl i sam zaproponuj
dawaj, zobaczymy jaka będzie Twoja propozycja
Jan13:56, 8 marca 2019
Zgadzam się z opiniami że Boczna to głupia nazwa. Wiem że Polacy mało czytają i w ogóle nie mają zbyt wielu zainteresowań ale co trzeba mieć w głowie żeby bronić tej nazwy to nie jestem w stanie pojąć.
do Roberta13:50, 8 marca 2019
To radny ma twoim zdaniem robić za domokrążcę? Popukaj się w głowę.
Grel13:46, 8 marca 2019
pod pismem podpisani sa mieszkańcy Grel Boczna, wiec nie rozumiem niektórych wpisów oburzenia. Była u mnie też, dziękuje za zaangażowanie, nazwę popieram
ciekawe13:34, 8 marca 2019
a jaką to ułomność mają mieszkańcy ulicy Krzywej? skoliozę?
a mieszkańcy Krótkiej - co mają niewymiarowego?
do "do major" - głupszego komentarz niż twój trudno będzie znaleźć.
poza tym w Nowym Targu jest kilka małych uliczek z dodatkiem "boczna", więc zamiast się silić do durne dowcipy - doucz się.
Jo13:22, 8 marca 2019
Co to za nazwy zawsze błotna
Qx 8013:20, 8 marca 2019
Niemiec z inflantow do 30 roku życia oficer armii carskiej wykształcenia ruskich akademii co ta radna jeszcze wymysli
do major13:09, 8 marca 2019
Co ty gejem jesteś, że chcesz mieszkać przy Bocznej? To idiotyczna nazwa. Może jeszcze Tylna jako nazwa ulicy? Ulice powinny mieć poważne nazwy.
Sx13:06, 8 marca 2019
Ta ulica ze względu na brak około 50 metrów asfaltu powinna nazywać się niedokończona
wierny13:06, 8 marca 2019
Czy może ktoś poczytał życiorys Andersa w wieku 50 lat brał chrzest
Ewa13:06, 8 marca 2019
Nazwa ulicy Boczna jest po prostu głupia. Nie wiem kto chce mieszkać przy takiej ulicy.
major12:56, 8 marca 2019
Może się pani radna zajmie ulicą Nwa --Grel jak nie ma pani zajęcia. Nazwa naszej ulicy powinna być taka jak już jest czyli Boczna.
major12:55, 8 marca 2019
LOLO to zaproponuj coś a nie narzekaj
miotonik12:48, 8 marca 2019
zdenerwowana,mów za siebie bo mieszkańcy cenią radną i jak zechce ponownie kandydować to ma poparcie większości
fred12:39, 8 marca 2019
To jakiś pojedynek między naszymi radnymi??? Ścigają się z Leszkiem Mikołajskim kto bardziej wkurzy wyborców?
Lolo12:32, 8 marca 2019
Pani radna narzuciła nazwe i chodzi po domach ,a większość ludzi podpisuje bez zastanowienia ,bo nie ma czasu na myślenie , przecież można było przyjść z kilkoma propozycjami i zapytać o zdanie ,a potem za jakiś czas przyjść z nowu i wspólnie coś zdecydować ale pani radna działa szybko byle było o niej głośno że coś robi idziala ,a teraz mamy protest mieszkańców przeciwko nazwie ulicy jak i chyba przeciwko pani radnej
zdenerwowana12:22, 8 marca 2019
Czy radni z panią radną Danutą na czele - zechcieliby w końcu przestać nas mieszkańców uszczęśliwiać na siłę? Od dawna nazwa tej ulicy wśród ludzi brzmi Boczna. Taka była też propozycja urzędu miasta bo to my mieszkańcy tego chcieliśmy. Kto panią radną prosił o wtrącanie się.
histeryk6512:12, 8 marca 2019
Ciekawe czy to prawda ? Wiki: "W porozumieniu z władzami radzieckimi próbował przerzucać do kraju podległych mu oficerów (np. ppłk Józefa Spychalskiego) co spowodowało stanowczy zakaz ze strony gen. Sikorskiego podejmowania przez Andersa wszelkich działań zmierzających do nawiązania kontaktów z podziemiem w kraju i prób kierowania nim".
Wewewe12:08, 8 marca 2019
Jedna z ulic w mieście powinna nosić imie premiera Olszewskiego. Pierwszego premiera wybranego przez w pełni demokratyczny sejm.
Danuta11:56, 8 marca 2019
o nie, nie nie...
mało mamy lokalnych bohaterów?
co się dzieje?
Mieszkaniec Grel boczna 85abcdefghijklmnoprstuwxyz11:56, 8 marca 2019
U mnie nie była ,a pytałem tylko dwóch sąsiadów i u nich też nie była więc chyba coś tu nie gra,a jeszcze teraz wyszła incjatywa przeciw tej nazwie i bardzo dużo mieszkańców jest przeciw ,a na dodatek pani radna zbierała podpisy na głównym Grelu gdzie ludzi to nie dotyczy to chyba coś tu rzeczywiście nie gra
tadek11:50, 8 marca 2019
A może Jerzego Bieleckiego .
Elton11:37, 8 marca 2019
Konsultacje były i bardzo małe zainteresowanie. To powinno dać innym do myślenia.
Propozycja11:34, 8 marca 2019
Ta, która prowadzi do cmentarza powinna nosić nazwę burmistrza Watychy, w podziękowaniu za walkę ze śmiercionośnym smogiem.
Robert11:32, 8 marca 2019
Panie Fatla ucz się.
Robert11:31, 8 marca 2019
Brawa dla tej Pani. Sama wszystko zorganizowała i poświęciła swój czas na zebranie podpisów. Inni radni powinni się od niej uczyć.
Robert11:30, 8 marca 2019
Panie Fatla tak postępuje rozsądny radny- bierze sprawy w swoje ręce i sam pyta się mieszkańców. Nie tak jak Pan tylko mówi i udziela wywiadów.
Mieszkaniec11:28, 8 marca 2019
Bardzo dobry pomysł. Generał Anders jest powszechnie szanowany i jego postać nie budzi kontrowersji.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij