Środa, 30 wrzesień 2020, Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
Nowy Targ i okolice
Rain
12°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Rain
10°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Rain
12°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Rain
13°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 87
Rain
12°
Wiatr: 14.472 km/h Wilgotność: 90
Rain
12°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
17.03.2019, 18:29 | czytano: 4046

Będą zmiany w budżecie obywatelskim

arch. Michała Adamowskiego

NOWY TARG. Radni debatują nad zmianami w regulaminie budżetu obywatelskiego. Projekt zakłada rezygnację z podziału na okręgi oraz zniesienie kryterium wieku osób, które mogą zgłaszać projekty. Do BO nie będzie można zgłaszać projektów dotyczących szkół podstawowych.

Podczas posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju omawiano nowy projekt regulaminu. Główne zmiany to brak podziału na okręgi, czyli projekty będą mieć charakter ogólnomiejski. Uznano, iż Nowy Targ niej jest podzielony na części - w postaci jednostek pomocniczych - więc środki gminne mogą być wydawane na całość gminy. Wprowadzony został zapis o ogólnodostępności zrealizowanych inwestycji oraz tzw. projektów miękkich.

Inna zmiana, to limit wydatków: 150 tysięcy na projekty infrastrukturalne i 15 tysięcy na projekty prospołeczne (tw. miękkie). Zgłaszać projekty będą mogli wszyscy, także osoby młodsze niż 16-latkowie.

W ramach nowych przepisów, regulamin budżetu będzie uchwalany uchwałą Rady Miasta (obecnie jest to zarządzenie burmistrza).

Nadal pulą przeznaczoną na rzecz BO będzie milion zł. Zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego zostają uwzględnione w uchwale budżetowej Miasta, a przy zmianach tejże uchwały nie można będzie ich ani usuwać, ani znacząco zmieniać.

W pierwotnym projekcie regulaminu zapisano, iż dany projekt musi podpisać minimum 25 mieszkańców Nowego Targu. Radny Szymon Falta zaproponował, by było to 15 osób. Poprawka została przyjęta.

Z kolei radny Paweł Liszka zaproponował zapis w regulaminie, który pozwoli na realizacje inwestycji nie tylko na terenach należących do miasta-gminy, ale także na terenach spółdzielni mieszkaniowych.

Uprawnionymi do zgłaszania zadań i do głosowania będą wszyscy mieszkańcy Miasta. Każdy nowotarżanin może złożyć i poprzeć więcej, niż jeden projekt.

Podczas zbierania podpisów pod projektami oraz w trakcie głosowania - nie można zbierać numerów PESEL od mieszkańców. Jedyna metodą identyfikacji mieszkańca będzie jego imię, nazwisko i adres zamieszkania.

Nad nowym regulaminem budżetu obywatelskiego debatować będą radni podczas kolejnej sesji Rady Miasta.

s/
najnowsze informacje
komentarze
koza10:24, 19 marca 2019
No to Liszka objawienie intelektu nam zaprezentował. Teraz tylko odpowiednie poparcie z ambon i już można witać się z gąską. Elektorat jak by nie było ma potencjał tylko nad aktywacja trzeba by było popracować. No to się pochylił nad tematem.
pustak18:08, 18 marca 2019
@ Robert:
Z tym Internetem u starszych osób to jest trochę tak jak z pływaniem u kotka, który jak najbardziej umie pływać, ale nie chce wchodzić do wody żeby sobie futerka nie pomoczył. Starsze osoby i mają komputery i potrafią je obsługiwać w takim sensie żeby się zalogować i oddać głos. Nie korzystają z komputerów bo nie mają takiego nawyku, przywykli do innych środków komunikacji, ale to nie znaczy że tego nie będą w stanie zrobić (sporo z nich ma konta internetowe w bankach, karty kredytowe, dziś emeryci dają stałe dyspozycje przez Internet aby z ich konta pobierane były co miesiąc stałe opłaty za prąd, wodę, itp., na skype czy gadu-gadu rozmawiają przez Internet z dziećmi za granicą, już nie ma staruszków podpisujących się trzema krzyżykami).
Natomiast co do argumentu że młodzież się zmobilizuje na Facebooku i wybierze zły projekt to półtora wieku temu w Anglii bano się dać wszystkim prawo głosu w wyborach argumentując, że skoro biednych jest zdecydowana większość w społeczeństwie to że ta biedota wygra wybory i wprowadzi komunizm, no bo jest ich więcej a każdy ma taki sam głos.
Czy Ty wiesz że PO już 10 lat temu poprzez głosowanie wszystkich swoich członków przez Internet wybrała na kandydata w wyborach prezydenckich Komorowskiego, który wygrał online z Radkiem Sikorskim? Takie głosowania są już dawno technicznie możliwe.
milemari16:20, 18 marca 2019
no pięknie Liszka wymyślił z tą spółdzielnią..Teraz będzie jak Karlak zbierać na siłę (głownie od starszych ludzi) podpisy przy kasie, jak tamten po mszy.. Działa w w radzie Spółdzielni więc już widać kogo reprezentuje..
Robert13:30, 18 marca 2019
Do pustak.
To dość oczywiste że w głosowaniu tylko przez internet dla wszystkich bez względu na wiek wygra głupi projekt. Starsze osoby w większości nie mają internetu lub nie potrafią go obsługiwać. Młodzież się zmobilizuje przez Facebooka i wybierze głupi projekt.
pustak08:37, 18 marca 2019
@ janko:
I właśnie tu narzuca się potrzeba stworzenia systemu głosowania online. Na co oni czekają? Już powinny zostać porozsyłane do mieszkańców pisma z adresem strony na Urzędzie Miasta zakładka "demokratyczne głosowania" z loginem i hasłem roboczym dla każdego mieszkańca (kto jak kto, ale urząd ma ewidencję mieszkańców i dobrze wie kto jest a kto nie jest mieszkańcem), mieszkańcy po zalogowaniu zmieniają sobie hasło na takie które tylko oni znają i gdy jest jakieś istotne głosowanie głosują. Następnie radny na sesji może głosować jak chce, ale nie może zupełnie zignorować głosu swojego suwerena jakim są mieszkańcy danych ulic które reprezentuje w radzie. Jeśli do czegoś świetnie nadaje się ten BO to właśnie do przetestowania głosowań online mieszkańców. I niech 'Robert' i 'Mieszkaniec' nawet nie żartują z tym, że w takim demokratycznym głosowaniu online przejdzie projekt w rodzaju "my chcemy słonia w czekoladzie" młodzieży. Tylko w urzędzie potrzebny jest prawdziwy informatyk żeby potrafił taką zakładkę z głosowaniami na stronie Miasta zrobić.
Obserwator07:44, 18 marca 2019
głosowanie nieletnich? nie popieram ponieważ nie płaca podatku.
janko23:03, 17 marca 2019
@mieszkaniec
15 zbyt mało bo co? Niech głosowanie mieszkańców decyduje a nie ile osób zgłosi pomysł!
pustak21:13, 17 marca 2019
@ Robert:
No to co się takiego strasznego stanie? Zgłoszą głupi projekt, który zostanie odrzucony, a przynajmniej zaangażują się w proces demokratyczny, jakim jest zbieranie podpisów, składanie wniosku, etc.
mieszkaniec18:55, 17 marca 2019
A propozycję radnego Liszki by inwestycje można też było realizować na terenie spółdzielni mieszkaniowych przyjęto? To mądra propozycja. W przeciwieństwie do propozycji Fatli- tylko 15 osób musi poprzeć projekty by go zgłosić to zbyt mało. Będzie dużo słabych propozycji.
Robert18:47, 17 marca 2019
Pomysł by każdy bez względu na wiek mógł zgłosić projekt i że musi go podpisać tylko 15 osób nie jest zbyt rozsądny. Obawiam się że wiele młodzieży może dla zabawy zgłaszać głupie projekty.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij