Czwartek, 20 luty 2020, Imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-0°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 80
Clouds
-1°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 80
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
19.03.2019, 13:09 | czytano: 6118

Przez usterkę mieszkańcy płacą większe rachunki za prąd

Mieszkańcy gminy Ochotnica Dolna są zaskoczeni rachunkami za prąd, a wszystko za sprawą źle działających paneli fotowoltaicznych. Grzałki pobierały prąd z sieci, zamiast ze słońca.

Panele, na które gmina otrzymała kilkumilionowe dofinansowanie, zostały zamontowane na ok. 700 budynkach, głównie prywatnych, w całej gminie Ochotnica Dolna. Była to jednak z największych w Polsce inwestycji skierowanych do mieszkańców. Ale w zamontowanych w 2017 roku instalacjach pojawiły się usterki.

Po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej, czyli takiej, która przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną, mieszkańcy byli pozytywnie zaskoczeni tym, jak sprawnie wszystko funkcjonuje. Jednak po jakimś czasie okazało się, że grzałka w zbiorniku na ciepłą wodę pobiera energię elektryczną z sieci. Po licznych interwencjach władz, do końca kwietnia firma FlexiPower zobowiązała się do wymiany wadliwych przekaźników we wszystkich instalacjach.

Na ostatniej sesji Rady Gmina Ochotnica Dolna problem poruszył radny Andrzej Runger.

– Jakie istnieją rozwiązania i procedury w zaistniałych sytuacjach, tj. wadliwe podłączenie instalacji fotowoltaicznych? Mam na myśli konkretnie sytuację, gdzie grzałka w zbiorniku na ciepłą wodę pobierała energię elektryczną z sieci i nieświadomie mieszkańców narażono na poważne koszty, czasem kilkakrotnie zwiększenie rachunków za energię elektryczną. Zaznaczam, że ta sytuacja wystąpiła wbrew woli i wiedzy mieszkańców poprzez błędne, niefachowe i niezgodne z umowami zainstalowanie instalacji – skwitował.

– Ten temat zaistniał również na zebraniu wiejskim w Ochotnicy Górnej i, mówię krótko, będzie takie ogłoszenie i proszę, żeby pojawiło się na stronach internetowych, żeby wszyscy mieszkańcy, którzy uważają, że w związku z fotowoltaiką zapłacili wyższe rachunki za prąd, zgłaszali się do gminy. Te wszystkie sprawy zbierzemy w jeden katalog. Zadzwoniłem do firmy w ubiegłym tygodniu. Muszę zebrać wszystko w jedną całość i przekażemy wszystko firmie. Będzie jeszcze jedno spotkanie w tym temacie – odpowiedział wójt Tadeusz Królczyk.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
ol14:13, 20 marca 2019
Robią ludzi w bambuko aby tylko na ich niewiedzy zarobić.Jak już się poprzyłączają to dopiero się dowiedzą jaka jest prawda.Polacy za bardzo wierzą różnym chosztaplerom,myślą że każdy jest uczciwy.
korel09:26, 20 marca 2019
Można zużywać energię z solarów na bieżąco za pośrednictwem aku i i przetwornika, ale do tego potrzeba na skromną grzałeczkę minimum 20 paneli. To możliwość tecniczna a prawnie to aktualnie raczej tylko do sieci i za to zniżka. /.../
dziabson22:13, 19 marca 2019
Do:Laik, a może nawet ignorant
Jest kilka możliwości:
1)zużywanie prądu na bieżąco
2)magazynowanie w aku
3)zużywanie prądu na bieżąco sprzedaż nadmiaru do sieci a kupowanie gdy mamy niedobór energi
TW Turnia15:24, 19 marca 2019
Coś poszło nie tak....
aro15:12, 19 marca 2019
Laik, a może nawet ignorant
Nieee, to raczej z jakichś wiatrakowych czy wodnych mini midi maxi elektrowni jest tak jak mówisz, bo raczej panele tyle prądu nie wytwarzają. Panele są raczej dostosowywane do stałego (w miarę możliwości, bo pogoda) zapotrzebowania na prąd pod kątem powierzchni użytkowej domostwa. Chyba, że taki dom czy domek byłby ze wszystkich stron otulony tymi panelami od fundamentów po sam dach to być może wytwarzałyby nadprąd i wtedy tak. Ja to tak rozumiem ten przepis. Ale ja też mogę się mylić :)
Laik, a może nawet ignorant14:29, 19 marca 2019
To na pewno nie żart? Może się mylę, ale z tego co wiem, wg jeszcze aktualnych przepisów prąd z paneli musi być wpierw odsprzedany elektrowni, a bojlery i tak muszą być podpięte wyłącznie pod sieć.
JFK13:23, 19 marca 2019
zaraz się posypie że wina starego wójta:) A nowy wÓJT rozwiąże sprawe i wszyscy bedą żyć długo i szczęśliwie:) poza tym my teraz w gminie mamy same konsultacje, konsultujemy to i owo oraz owo i to. Taka wiejska burza mózgów:) mnie nawet zaczyna to się podobać ponieważ wymyślono place zabaw dla dorosłych.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij