Czwartek, 22 sierpień 2019, Imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii
Szczawnica i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clear
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Clouds
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
24.03.2019, 09:48 | czytano: 3568

Muzeum Drukarstwa i odremontowana Wieża Wodna "cieszą się dużym zainteresowaniem"

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. Na zapytanie radnego - ile osób odwiedziło otwarte w ubiegłym roku Muzeum Drukarstwa i Wieżę Wodną, Urząd Miasta odpowiada: "Obydwa obiekty cieszą się dużym zainteresowaniem czego potwierdzeniem jest właśnie ilość osób je odwiedzająca. Muzeum Drukarstwa odwiedziło 607 osób, natomiast Wieżę Wodną 1 222 osoby.

Dla radnego Szymona Fatli magistrat przygotował szerszą odpowiedź. Oto ona:

"W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że utworzenie Muzeum Drukarstwa w dawnej oficynie Herza oraz remont wieży wodnej przy dworcu PKP w Nowym Targu zostały zrealizowane w ramach projektu Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów, współfinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020. Podkreślić należy w tym miejscu, iż udało się Miastu zrealizować dwie duże inwestycje z unijnym dofinansowaniem wynoszącym 3 594 000,00 zł przy wkładzie własnym rzędu 1 318 000,00 zł. Obydwa obiekty cieszą się dużym zainteresowaniem czego potwierdzeniem jest właśnie ilość osób je odwiedzająca. Muzeum Drukarstwa odwiedziło 607 osób od momentu jego otwarcia natomiast wieżę wodną odwiedziło 1 222 osoby od momentu jej otwarcia.

Obiekty zostały przekazane Miejskiemu Ośrodkowi Kultury a zainteresowanie nimi, zwłaszcza Muzeum Drukarstwa, systematycznie rośnie czego odzwierciedleniem jest fakt, iż do końca marca 2019 r. zapisanych i potwierdzonych jest już 430 osób, które chcą wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i lekcjach muzealnych organizowanych w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. Działalność obiektów wzbogaci i urozmaici także ofertę wakacyjną w Mieście jako ciekawego turystyczno - edukacyjno - kulturowego miejsca na mapie naszego regionu."


Przypomnijmy - Muzeum Drukarstwa oficjalnie otwarte zostało 12 października, a Wieża Wodna 10 września 2018 r.

s/
najnowsze informacje
komentarze
celnik dipscopolo16:31, 28 marca 2019
Dopóki jest Joanna w qulturze dopóty będą takie muzea, swawole, modern tokingi, kozłyblaszane na rynku, biesiady weselne, wesela, poprawiny i inne wsiowe badziewie.
Kordian14:11, 26 marca 2019
Muzeum pół roku nie prowadziło działalności. Siedział tam taki pan z urzędu chyba za karę. Pan burmistrz jak zwykle lekko mija się z prawdą. Wstyd dla miasta że wydano tyle pieniędzy a nic się nie działo.
Kuśtyk Kuśtyk13:34, 26 marca 2019
Jakby co to jest druk wklęsły, wypukły i PŁASKI.
Lechu08:46, 26 marca 2019
@pustak, jak możesz nazwać to błędem. Przecież to sukces pokropiony przez proboszcza, namaszczony przez pana Antoniego, szefa wszystkich szefów. Poczekaj jak zbudują Centrum Lodowe z dwoma taflami, saunami i i siłowniami z dziesiątkami pokojów hotelowych. Poczekaj jak wybudują MOK z *** dla Romów na dachu i windami do nieba. Będziesz zmógł zatańczyć tak czaczę i będziesz szczęśliwy:)
pustak22:52, 25 marca 2019
Może by tak wreszcie nasi decydenci wyciągnęli z tego swojego błędu jakieś wnioski na przyszłość? Może następnym razem, zanim podejmą podobną niefortunną decyzję, zwrócą się jednak do wyborców z zapytaniem o zgodę? Popełniono błąd koszty którego całe społeczeństwo będzie spłacać. UE i jej fundusze to nie są prezenty mikołajkowe. W UE nie ma nic za darmo, oni znajdą sposób aby od nas i naszych wnuków w przyszłości wyegzekwować odsetki od tych jakże niemądrze zaciąganych długów żeby zbudować muzem drukarnię w miasteczku, które nigdy nie miało nic wspólnego z drukarstwem, w czasach gdy już sam druk na papierze powoli odchodzi do lamusa.
Szprota19:33, 25 marca 2019
Witam tu rybka Wiktoria, zapraszam na druk wklęsły i druk wypukły
pustak17:02, 25 marca 2019
@ Racja:
Nie ma czegoś takiego jak "bezpłatne". A dziurę w bucie i gnój podawałem jako przykład i dowód na to że szkolne dzieci mogą się podekscytować naprawdę byle czym.

@ odnedzydopiniedzy:
No więc właśnie na polską szkołę nie ma pieniędzy. Nie ma pieniędzy na zmniejszenie oddziałów klasowych do maksimum 20 uczniów (dzisiaj klasy często liczą ponad 30 uczniów), żeby nauczyciel matematyki czy fizyki mógł więcej czasu poświęcić na każdego ucznia z osobna, żeby mógł indywidualnie zająć się każdym uczniem, żeby polonista mógł dać się wypowiedzieć i wysłuchać każdego ucznia na lekcji w trakcie dyskusji o K.K. Baczyńskim i Powstaniu Warszawskim albo o Dostojewskim. Na tak elementarne rzeczy nie ma pieniędzy, bo nasze władze trwonią środki na drukarnie muzea.
Tosia16:27, 25 marca 2019
Właśnie się zastanawiałam za czym kolejka ta stoi w okolicach kościola św Jadwigi a to chętni do wieży wodnej.
powiew wiosny14:42, 25 marca 2019
Jakaś korba, chyba ta od maszyny drukarskiej najwyraźniej walnęła kogoś w czoło. Dzisiaj czytam na fejsie, że Muzeum oferuje zwiedzanie familijne dla rodzin za ... 30 zł! Chyba zatem władze zapomniały, że ich utrzymanie właśnie zostało zapłacone przez te rodziny i to jeden z największych skandali, że dyrektor wyciąga od Nowotarżan jeszcze dodatkowe pieniądze. Dlatego pytam, czy w tym mieście jest jeszcze burmistrz, skarbnik, Rada? Ludzie opamiętajcie się!
rozgwiazda13:46, 25 marca 2019
Sprzedają tam jeszcze ryby?
Racja12:47, 25 marca 2019
@pustak no jeśli chcesz edukować młodzież pokazując im dziurę w bucie lub kupę gnoju. To raczej się nie dogadamy. Poza tym warsztaty są bezpłatne .
odnedzydopiniedzy11:34, 25 marca 2019
@pustak
po co dzieci do szkoły chodzą? zlikwidować!!! zlikwidować muzea, ośrodki kultury i szkoły!!! Szkoda piniendzy!!! wróćmy do jaskini
Joanna10:24, 25 marca 2019
Nie wlno o takie rzeczy pytać. Kto na to pozwolił. Niech Paweł weźmie szybko drona i w NTVce puści materiał że do muzeum ustawiają się kolejki. Natychmiast!!! Co za niewdzięcznicy...
pustak08:49, 25 marca 2019
@ szok:
Nie ma racji racja, ponieważ te dzieci z okolicznych szkół poszły do tego muzeum bo musiały a nie chciały. Pani w szkole zrobiła zbiórkę, powiedziała: "a teraz moje drogie dzieci idziemy do muzeum" i tyle dzieci miały do gadania. No a jak już w tym muzeum były, no to dzieci są ciekawe świata więc się zainteresowały. Dziecko można zainteresować byle czym, nawet czymś tak prozaicznym jak dziura w bucie albo kupa gnoju przy drodze.
Niezadowolony22:50, 24 marca 2019
Najlepiej się coś robi nie za swoje pieniądze. A może by tak pytać na przyszłość, na co kasę wydawać?? Co ci k....a radni nasi, bezradni, robią?? Dostali coś na zachętę??
W takim tempie, 100 miesięcznie, to ta nasza inwestycja jakby się miała zwrócić po 20 latach, choć ciężko tu mówić o zwracaniu, bilet musiałby kosztować 60zł/osoba.
Nie mówiąc o kosztach bieżących działalności "muzeum". A ile to kosztuje??
spostrzegawczy22:04, 24 marca 2019
Te wymienione osoby to chyba urzędnicy podczas otwarcia i następni sporadyczni.
cichosza miejska20:11, 24 marca 2019
Jednym słowem inwestycje na miarę nowotarskiego Misia i ludzi, którzy o kulturze i lokalnej historii wiedzą tyle co wilk o gwiazdach. O marketingu zresztą tyle samo. Ale zamiast konkretów i pomysłów radni bujają się pomiędzy wrzucane bez składu i ładu tematy zastępcze burmistrza Watychy, by co rusz, poderwać Nowotarżan do szalonego sza la la. No i zabawa trwa, da, da, da. A ciemnu lud w tej euforii łyka wszystko.
(-)19:29, 24 marca 2019
Gołym okiem widać że Watycha ma same problemy z działką swojej zastępczyni. Kombatanci, pomnik samowola, wstążki, niedziałające muzea, nieistniejąca promocja miasta, chaos i przeszacowane wydatki. Powinien się grubo zastanowić nad zmianą na tym stanowisku. No ale do tego trzeba mieć cojones.
Salonowy lew19:27, 24 marca 2019
Tancerzu z Lublina, murarzu ze Szczawnicy, ich mamusiu z Radomska oraz groźna pani z muzeum drukarstwa oddajcie kulturę nowotarżanom
szok19:10, 24 marca 2019
No masz rację racja,normalnie się zapowietrzyłam,w szoku jestem do tej pory.
ilona18:49, 24 marca 2019
hehe a a pan panie fatla kiedy był w wiezy wodnej albo w muzeum? polityka polityka...
ilona18:47, 24 marca 2019
moje dziecko tez było i bardzo chwaliło warsztaty introligatorskie.
były18:24, 24 marca 2019
Czego Państwo chcecie, czego wymagacie jak zawiadują tym cyrkiem Pan dyrektor moku i kierownik z pth. Pan dyrektor wiecznie nieobecny w miejscu swojej pracy i biegający częściej po lodowisku niż po obiektach kultury. Bajkopisarz promujący diskpolo i weselne biesiady, mówi jedno robi co innego ale generalnie nie robi nic. Kierownik jest zaś nieprzyjemny dla ludzi i widzący tylko koniuszek swojego nosa.
karol17:10, 24 marca 2019
Włodarzom miasta proponuję jeszcze stworzenie Muzeum Przerabiania Wklęsłego na Wypukłe. Sukces frekwencyjny równie gwarantowany.
No cóż17:09, 24 marca 2019
Może pewną przeszkodą w zwiedzaniu muzeum drukarstwa jest to ze rzadko kiedy jest otwarte w godzinach w których powinno. Ciągle widze ze jest otwierane kilka minut po 8 a zamykane wczesniej niż o 16.
Ulga15:39, 24 marca 2019
@Boguś od statystyki
Brawo, komentarz w punkt. Dobrze, że są tacy, którzy widzą i myślą, a nie łykają tą uwłaczającą naszej inteligencji propagandę.
Racja15:18, 24 marca 2019
Jak zwykle same marudy. Moje dziecko z klasa bylo na fajnych warsztatach z papieru czerpanego . Klasie się podobało i nikt ich nie zmuszał aby tam puść. Proponuję, żeby marudy weszly na stronę muzeum drukarstwa na Facebooku i zobaczyli ile uczniów było.
W większości są na warsztatach uczniowie okolicznych gmin. Pan radny też tego nie wie bo oferta skierowana jest w dużej mierze do dzieci szkolnych i młodzieży a to jest poza jego zainteresowaniem skoro składa takie zapytanie i nie wie zupełnie jaka oferta edukacyjna jest w mieście. Super że jest taka oferta uczniowie chętnie chodzą na różne warsztaty !!!!!
Tico15:18, 24 marca 2019
Radni powinni zapytać ile osób w tym czasie odwiedziło muzeum w ratuszu. Porównać dane i wyciągnąć konsekwencje.
mieszkańcy13:32, 24 marca 2019
Pan burmistrz oszołomiony sukcesem wyborczym napisał wiekopomne słowa cytat * Obydwa obiekty cieszą się dużym zainteresowaniem czego potwierdzeniem jest właśnie ilość osób je odwiedzająca.*
5 osób dziennie w muzeum. Wieża zamknięta. Duże zainteresowanie. Masakra jakaś. Kogo wybraliśmy?
pustak13:11, 24 marca 2019
To był projekt Śladem zabytków techniki z Podhala - przykro mi ale nie słyszałem jeszcze żeby na Podhalu wieki temu istniały jakiekolwie tradycje drukarskie (Staszic wytapiał złoto, ktoś na paralotni zlatywał przed wiekami z Trzech Koron, ale o drukarstwie nic nie ma). Najwięcej winy ponoszą oczywiście polscy urzędnicy, ale popatrzcie też na zachowanie unijnych urzędników, którzy też bezmyślnie klepnęli ten projekt, pewnie na zasadzie że gdzieś tam na peryferiach UE jest zacofana kultura pasterska (to o nas), która 30 lat temu była w stanie embrionalnym (w ich mniemaniu przed 1989 rokiem skakaliśmy po drzewach), więc teraz trzeba ich ucywilizacyjnić i na pewno zaciekawi ich zachodnia myśl technologiczna sprzed 400 lat, niech sobie mają tę zabytkową drukarnię. Czasami UE ma nawet dobre intencje wobec nas, ale ich biurokracja błędnie uważa że to oni zawsze wiedzą lepiej co jest dla nas dobre, a poza tym oni muszą zawsze w to wszystko wepchnąć swoje własne interesy, a tu trzeba było gdzieś upchnąć tę drukarnię. Gdyby Austriackich uczniów zaprowadzić do zwiedzania tego muzeum to kładli by się ze śmiechu. To samo Niemcy.
nigdy12:52, 24 marca 2019
A kiedy otworzą WC miejskie w muzeum?
kociara12:38, 24 marca 2019
A te 3 i pół osoby dziennie dadzą zarobić na prąd i ogrzewanie?
fobia11:48, 24 marca 2019
Jeżeli chodzi o "muzeum" drukarstwa, to na szybko policzyłem, że od otwarcia odwiedziło je średnio 3,7 osoby dziennie.
Cyt. klasyka: "Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie ? mówimy ? to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo?
Boguś od statystyki11:21, 24 marca 2019
Hahaha. Dane dotyczą materiałów ściśle tajnych i równie pokrętnie zakłamanych jak sama wataha Watychy, bo liczba odwiedzających wieże wodną określa ilość osób będących na jej otwarciu (potem była już tylko zamknięta, co łatwo sprawdzić), a Muzeum Drukarstwa to zapewne obowiązkowy ruch wycieczek szkolnych z nakazu jaśnie panującej pani Wstążki. Najważniejszy jest przecież sukces i umiejętne odmienianie tego słowa przez wszystkie przypadki. Teraz czekam tylko na kwieciste podziękowania ze strony pań radnych, które z uwielbieniem złożą je za turystyczny rozwój naszego miasta. Tak trzymać, wszak liczby powalają z nóg.
qwerty11:16, 24 marca 2019
mieszkam obok i nigdy nie widziałem by ktokolwiek chociaż chwycił za klamkę muzeum drukarstwa. Przechodzę dziennnie kilka razy, nie widziałem za szybą żywej duszy.
Smród smogu, który mogłby być mniejszy dzieki tym dutkom czuje w nosie do teraz.
Robert10:59, 24 marca 2019
Na muzeum drukarstwa na drzwiach są naklejone inne godziny otwarcia placówki niż na plakacie zachęcający do dowodzenia muzeum który też jest przyklejony do drzwi wejściowych. Które godziny otwarcia są prawdziwe?
TKM10:58, 24 marca 2019
Średnia w muzeum 4 do 5 osób dziennie tłok.
baciok10:44, 24 marca 2019
Jasne panie burmistrzu a raczej pani wiceburmistrz od kultury. Wieża wodna zamknięta zaraz po otwarciu. W muzeum niedziałającej maszyny drukarskiej było aż 607 osób. Sukces!!! Muzeum otwarto 6 miesięcy temu. 607 osób przez 6 miesięcy podzielone na 20 dni otwarcia w miesiącu - równa się 5 osób dziennie. Oszałamiająca frekwencja godna możliwości władz stolicy Podhala. Obecny bilans kosztów milion złotych na osobę odwiedzającą. Rekord świata, sukces, zwycięstwo! Wieszamy wstążki!
Zecer10:34, 24 marca 2019
A kiedy CBA sprawdzi rozdysponowanie dotacji unijnej przyznanej na Muzeum Drukarstw i do kogo jakie środki trafiły? Jak sprawdzą to może być ciekawie :-) Prędzej czy później sprawdzą. Kwestia czasu.
ewa10:27, 24 marca 2019
Muzeum czynne od poniedziałku do piątku od 10 do 15 czyli dokładnie wtedy kiedy większość ludzi jest w pracy lub szkole.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij