Niedziela, 05 kwiecień 2020, Imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny
Szczawnica i okolice
Clear
13°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 26
Clear
12°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 26
Clear
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 26
Clear
14°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 28
Clear
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 26
Clear
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 26
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
05.04.2019, 14:59 | czytano: 7546

Spółka Nowa Targowica domaga się od burmistrza przeprosin. Burmistrz odpowiada, że nie ma za co przepraszać

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. Media ogólnopolskie opublikowały wczoraj informacje na temat wizyty na Podhalu ministra Patryka Jakiego. Wydźwięk artykułów i audycji był jednoznaczny: "minister spotkał się z osobami, którymi interesuje się CBA".

Kandydat do PE podczas ubiegłotygodniowej wizyty na jarmarku, goszczony był przez zarząd spółki Nowa Targowica. Rozmowa dotyczyła opłaty targowej. Jednak Gazeta, Wyborcza, portal NaTemat i jedna ogólnopolskich stacji radiowych skupiła się na opisaniu spotkania ministra Jakiego ze spółką, którą "interesuje się Centralne Biuro Antykorupcyjne.". To stwierdzenie oparto na wypowiedzi burmistrza Grzegorza Watychy sprzed niemal dwóch lat, który powiedział na jednej z sesji, że CBA zwróciło się do władz Miasta o udostępnienie umów (i aneksów) zawartych przez burmistrza ze spółką.

Podczas zwołanej dziś przez spółkę konferencji prasowej, prezes Nowej Targowicy Janusz Chowaniec mówił, iż słowa burmistrza Watychy z 2017 r. godzą w wizerunek spółki, przynoszą jej straty, bowiem inwestorzy nie chcą wchodzić w relacje i współpracować z "podejrzanym" podmiotem. Janusz Chowaniec mówił o prowadzonym "lobbingu przeciwko przedsiębiorcom", kolejny raz przypomniał o różnicy jaka jest w opłatach ponoszonych przez sklepy wielkopowierzchniowe i opłatach targowych (na niekorzyść kupców).


Prezesowi Chowańcowi towarzyszyli na konferencji - prawniczka Karolina Szews oraz Piotr Dobosz, zajmujący się obsługą medialną spółki.

- Ta wypowiedź burmistrza pojawiła się po raz pierwszy na sesji Rady Miasta. Pytaliśmy o to burmistrza, bo to była jedyna taka wypowiedź, powtarzana przez inne media, powielana wielokrotnie. Te słowa sprzed półtora roku nigdy nie były sprostowane. A teraz Gazeta Wyborcza o tym napisała i sprawa na nowo nabrała rozgłosu - tłumaczy Piotr Dobosz.

- Jesteśmy bezsilni wobec urzędniczej samowoli. To fakt bezsporny, że w relacji urzędnik - obywatel, ten pierwszy ma zdecydowaną przewagę - dodaje Janusz Chowaniec. Zapytany jednak, czy nie pamięta, że Urząd Miasta wielokrotnie stawał w obronie interesów spółki i osób handlujących przy ul. Targowej (preferencyjne stawki opłaty targowej - przyp. red.) - stwierdził: "nie mówimy, że Urząd Miasta za każdym razem występuje przeciwko nam, ale teraz chodzi o tę konkretną wypowiedź o CBA".


Mecenas Szews przypomniała, że spółka Nowa Targowica kilkakrotnie prosiła pisemnie burmistrza Nowego Targu o informację, czy CBA prowadzi jakiekolwiek postępowanie przeciwko Miastu, czy spółce. - To co zrobił burmistrz na sesji, to było ewidentne sugerowanie, że jest jakieś postępowanie i zawarta z miastem przez spółkę umowa, ma znamiona korupcji. Chcemy, żeby burmistrz za to przeprosił i sprostował, bo to są informacje nieprawdziwe. Burmistrz nigdy nie potwierdził, ani nie zaprzeczył tym informacjom - dodaje Karolina Szews.

Na pytanie, czy spółka sama zapytała o to Centralne Biuro korupcyjne, prezes Chowaniec mówi: - Nie mam takiej możliwości. Oni nie informują o tym co robią, to są niezależne organy, które podejmują działania na podstawie swoich wiadomości i nie mówią o tym innym. Burmistrz powiedział te słowa o CBA już dawno temu. Nie możemy się czepiać dawnych słów, czasem nie trzeba pewnych wypowiedzi nagłaśniać, ale to teraz odbiło się szerokim echem nie tylko w mieście, ale i w całej Polsce, stąd ta dzisiejsza konferencja prasowa - wyjaśnia Janusz Chowaniec.


Prawniczka wysłała do burmistrza Nowego Targu pismo, w którym wzywa go do publikacji przeprosin na łamach GW - w najbliższym, poniedziałkowym wydaniu.

- Pisma jeszcze nie widziałem, od wczoraj jestem na urlopie - mówi Grzegorz Watycha. - Ale skoro spółka uważa, że został naruszony ich wizerunek, niech się zwrócą do źródła, czyli do tych gazet i redakcji. To GW napisała powołując się nie na rozmowę ze mną - bo z nimi (dziennikarzami - przyp. red.) nie rozmawiałem, ale na moją wypowiedź sprzed jakiegoś czasu. Ta wypowiedź padła na sesji Rady Miasta. Było wtedy duże napięcie związane z próbą wprowadzenia opłaty targowej. Ja poruszyłem tę kwestię, że CBA interesuje się umowami na dzierżawę działek od Miasta i służba ta zażądała od nas umowy wraz z aneksami, które Miasto podpisało ze spółką Nowa Targowica. I to właśnie powiedziałem. Ta wypowiedź jest zarejestrowana i została wykorzystana przez dziennikarzy. W jakim kontekście i w jakim celu - to niech spółka sama oceni. Jeśli spółka czuje się w jakiś sposób pokrzywdzona, że naruszono jej dobre imię, to uważam, że powinna zwrócić się z tym do Gazety Wyborczej - kwituje samorządowiec.

Dopytywany, czy czuje się zobligowany do wyrażenia skruchy, czy przeprosin, Grzegorz Watycha powtarza: - To, co powiedziałem wtedy na sesji to jest prawda. W imieniu spółki pisała do mnie pani mecenas Szews pisma z pytaniem "czy ja wiem jakie jest prowadzone postępowanie przez takie, czy inne służby". Ja odpowiadałem, że takiej wiedzy nie mam. Jak chce się dowiedzieć, niech zapyta CBA czy są, albo były prowadzone kiedykolwiek postępowania. Ja nie mogę odpowiadać za inne służby.

Na razie wiadomo tyle, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zwróciło się do Urzędu Miasta o umowy i je dostało.

SPalka, zdj. Michał Adamowski
najnowsze informacje
komentarze
Do Białas.13:33, 9 kwietnia 2019
To chyba raczej łysa owca. ;)
białas08:32, 8 kwietnia 2019
Pan J. CH. to taka czarna owca
Rajder18:56, 6 kwietnia 2019
Do wszystkich, którzy piszą, ze targowica jest własnością miasta - to czemu miasto samo nie zorganizowało nowego placu targowego, nie wykostkowało terenu, nie postawiło karczmy i pawilonów handlowych, nie wywaliło grubej kasy na reklamę...? Wtedy można by powiedzieć - tak, to jest miejska targowica. A tak to udostępnili teren pod niepewną inwestycję, w razie czego nic nie tracąc, bo tam i tak nieużytki były, nie ponosząc żadnego ryzyka i żadnych wydatków. A No to teraz trzeba poczekać, aż ci którzy zaryzykowali odzyskają to co włożyli... Ot, biznes, jak wszędzie na świecie - inwestujesz, później zarabiasz.Ewentualnie miasto może się starać o udział w spółce, żeby mieć w pływ, na to co się na jarmarku dzieje, ale do tego trzeba chęci i głowy na karku.
janosik14:31, 6 kwietnia 2019
Królowie świata, czyli radość przed tragedią! Mina bezcenna...
Miastowy14:24, 6 kwietnia 2019
Tak czytam i czytam niektóre te komentarze można stwierdzić że chyba pisze sam zatrudniony pan który roznosi gazety po targu kazdy wie kto he he
A spółka walczy o 1 zł z miastem o zniesienie opłaty ludziska czy wy nie widzicie że oni nie walczą żeby opłaty nie było tylko żeby dodatkowo opłata była doliczone do m tej opłaty którą teraz zbierają!!
Teraz płacicie targowe jak jesteście jak was nie ma nie płacicie czy nie tak a tu będzie rezerwacja początkiem miesiąca czy jesteście czy nie płacić trzeba będzie.
A tak myślę 3 lata już mijają a co do rezerwacji co 3 lata co handlujący piszą na kartkach każdy wie co. Czy już się ten cyrk rozpoczął czy też jeszcze nie.
Czemu pan redaktor nie opiszę tego a może temu że on woli tego nie widzieć a nie mówiąc nie słyszeć o tym.
edek14:13, 6 kwietnia 2019
a tak z innej beczki,mamy mimista zamiast ministra pierwsze słyszę
LudzikUSA13:34, 6 kwietnia 2019
Panie Watycha czs skonczyc z okradaniem miasta targowica jest wlasnoscia miasta i niech przynosi zyski miastu a nie *** Chowaniec i inni. Za straty poniesione przez Miasto w wyniku nie fortunnej umowy ze spolka nowa targowica, powinien te straty pokryc nie kto inny jak poprzedni " gospodarz " FRYZLEWICZ
do Wyborca12:05, 6 kwietnia 2019
To dobrze ze każdemu życzysz takich spotkań jak z Jakim. BIEDROŃ przyjedzie we wrześniu to mam nadzieje ze go powitasz jeszcze serdeczniej. Przy nim jaki nie ma szans.
stasek09:59, 6 kwietnia 2019
juz dawno powinno sie wypowiedzieć umowę ze spółką !!! miasto traci ogromne pieniądze .
Heloł09:12, 6 kwietnia 2019
Miastowy: na szczęście miasta że ten burmistrz Fryżlewicz został radnym,jeden z nielicznych który może zabrać głos w każdym temacie bez ogólnej żenady.Ha, ha,ha,boli was jednak inteligencja i mądrość. A wystarczy czytać ze zrozumieniem albo zapytać o wytłumaczenie radnego Fryżlewicza.
czy będzie pozew gazety wyborczej?09:01, 6 kwietnia 2019
W artykule w gazecie wyborczej opisującym spotkanie Jakiego z prezesami targowicy - Jaki stwierdził - "Podczas kampanii spotykam tysiące ludzi i jak ktoś chce porozmawiać nie proszę go najpierw o wyciąg z rejestru karnego" ....???
Czyżby Jaki miał taką wiedzę,której my nie znamy? Zastanawia więc ze przy takim stwierdzeniu prezesi targowicy nie żądają sprostowania i przeprosin od Jakiego i od gazety wyborczej?
Tylko many !07:21, 6 kwietnia 2019
Burmistrz powiedział prawdę i ma jeszcze przepraszać pod groźbą sądu. Temu prezesowi coś w głowie się miesza, wszystkich straszy sądami, nawet już konkuręcję podał do sądu. Tylko on ma prawo do prowadzenia handlu na ul . Targowej i nikt więcej. Widać za mało mu już targowica, chce rządzić całym miastem, poucza wszystkich co mają robić i jak chodzić koło jaśnie Pana. Z nadmiaru pieniędzy już mu woda sodowa do głowy uderza. Byli już w N.Targu tacy pseudo biznesmeni i się przeliczyli.
manipulacja21:38, 5 kwietnia 2019
Kiedyś gościowi ukradli auto .
W Gazecie napisali że jest stroną w sprawie kradzieży auta.
Oro21:37, 5 kwietnia 2019
Wiecznie im coś nie pasuje jak dzieci kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada miasto powinno zrobić z nimi porządek tylko kasa i kasa i przeprosiny itd i podjudzanie ludzi jaki ten burmistrz nie dobry!!! Tak trzymać Panie Burmistrzu!!!!!
T.Komenda21:36, 5 kwietnia 2019
Kiedyś w czasie wojny pomówieni trafiali od razu do obozu .
Ale donosiciele działali na zlecenie faszystów.
Teraz podlega się też manipulacji .
W jaki sposób Jaki jest tu winny ?
Już sobie wyobrażam jakby pojechał do Zakładu Karnego .
Już by pisano :
Jaki spotkał się z mordercami i przestępcami .
A to nie ludzie z swoimi problemami ? Nie Polacy ?
Niejednokrotnie pokrzywdzeni przez martwe prawo ?
Brawo Patryk za odwagę .Musisz spotykać się z każdym.
A zwłaszcza pokrzywdzonym przez kulawe Państwo !
miastowy21:28, 5 kwietnia 2019
Do nowotarżanka przecież pozwolenie na color park i budowa ronda były za czasów byłego już na szczęście i obecnego na nieszczęście radnego p.Marka.
dura lex21:17, 5 kwietnia 2019
Może jeszcze za to że może w wyniku donosu albo pomówienia kimś zainteresuję się służby musi sobie wypalić na wszelki wypadek piętno na czole albo założyć ostrzegawczą opaskę -mną interesuje się CBA .
W Polsce jeszcze nie ma prawa domniemania . Jeśli się nie potwierdza natychmiast domniemania to się natychmiast oczyszcza domniemanego podejrzanego, A informacje o tym że się nim interesowała służba to plotka i pomówienie.Za takie coś trzeba przeprosić i odszczekać natychmiast.
Walcz Panie Januszu.
fanfan21:10, 5 kwietnia 2019
Normalnie kabaret. Jeśli Jaki nie wygra wyborów będzie na kogo zwalić winę :))) Prezes Ch. godnie zastępuje naczelnego aferzystę NT ps. "klapek" który ostatnio jakby nieco przysiadł na laurach.
Handlarz20:10, 5 kwietnia 2019
Jak to miasto ma pobierać 1 zł od m2, wszystko należy się spółce!
Handlarz niech płaci i płacze. Zasady funkcjonowania spółki NT, płatności, kaucje, przetargi to rozbój w biały dzień !
A wszystko to wina byłego burmistrza, jak można podpisać tak niekorzystną umowę dzierżawy gruntów spółka za dwa, trzy stragany pobiera większą opłatę niż za cały teren dzierżawiony płaci miastu.
Mam nadzieję że CBA w końcu zrobi z tym porządek a prezes zostanie Januszem Ch. i miasto odzyska to co utraciło na mocy niekorzystnych umów.
Na TAK20:02, 5 kwietnia 2019
To miasto jest porąbane. Walczy z swoimi przedsiębiorcami ,radnymi, mieszkańcami , Nową Targowicą , Żarneckim, Klubem Hokejowym .
Prawie z wszystkimi .A preferuje zagraniczne korporacje handlowe .
Dobrze że są Tacy jak Jaki i Siarka którzy popierają swoich,
Róbcie co chcecie ja głosuję na Patryka.
Pio19:49, 5 kwietnia 2019
Ta spółka to takie kukułcze jajko na spółki sraly jaskółki miasto ma nauczkę,daj palec
nowotarżanka19:40, 5 kwietnia 2019
Gowin spotkał się z Watychą który preferował Color Park budując im niepotrzebne rondo turbinowe . To taki "śpiący policjant"na Zakopiance.
Miasto preferuje centra handlowe które niszczą rodzimy handel.
Czy tym też interesuje się CBA ,CBŚ, ABW ?
takie proste19:03, 5 kwietnia 2019
przecież mamy radnego z tego okręgu -byłego burmistrza= jego wprost trzeba spytać czym może się interesować cba
Wyborc(z)a19:00, 5 kwietnia 2019
Z tego co wiem to Pan Patryk Jaki przyjechał zobaczyć słynną na południu targowicę . Chciał i spotkał się głownie z kupcami .Chowaniec jako gospodarz terenu zapewnił to gościowi udostępniając lokal na rozmowę.
Pan Patryk Jaki naprawdę spontanicznie i szczerze był witany przez handlujących i kupujących na Targowicy .Wzbudzał bardzo pozytywne emocje. Ludzie dziękowali mu i popierali Go za to co robi.
Każdemu politykowi życzę takich spotkań .
A tak na marginesie przecież ostatnio wielu polityków spotkało się z Watychą którym jak sam się przyznał interesuje się Centralne Biuro Antykorupcyjne !
I co to nie NEWS ?
Rybka18:53, 5 kwietnia 2019
Rany Julek. To ile jest spółek, stowarzyszeń wokół tej targowocy? Raz czytam prezes Chowaniec, raz Głut prezes? Czy te twory że sobą współpracują czy też świnie sobie i handlujacym oraz miastu podkladaja?
Gural17:55, 5 kwietnia 2019
Sama.drorzzna.na.targowicy
Edzio16:47, 5 kwietnia 2019
Już niedługo skończy się sielanka ,handlujących ubywa ,bo nie wytrzymują opłat,a pozostali tylko czekają jak przejdą na tańsze miejsca koło policji i tam zrobi się centrum ,bo tam zaczynają się parkingi ,a spółka jeszcze bedzie ściągać płot i prosić się żeby klijenci też tam doszli gdzie ich teren
Kolo16:42, 5 kwietnia 2019
Panie Burmistrzu natychmiast należy rozwiązać umowę i pokazać ,że zaczęli walkę z nieodpowiednią osobą ,bo to oni czerpią zyski z naszych terenów i powinni się liczyć przedewszystkim z burmistrzem czyli z naszym przedstawicielem
k16:38, 5 kwietnia 2019
Murem za Burmistrzem.
Edward16:29, 5 kwietnia 2019
Śliczna ta pani mecenas
Rotua16:10, 5 kwietnia 2019
Oj Panie Chowaniec czas najwyższy ale zastanowić się nad sobą samym. Bo jest z Pana strony za co przepraszać i żałować.
Marek15:55, 5 kwietnia 2019
podnieść im opłate targową
ja15:40, 5 kwietnia 2019
Na miejscu burmistrza wypowiedział bym spółce umowę za skutkiem natychmiastowym !! CBA powinno juz dawno sie tym zająć . Miasto traci duzo pieniędzy .
Lol15:18, 5 kwietnia 2019
Panie Burmistrzu najwyższy czas rozwiązać umowę z tą pseudospółką i zrobic porządek w miescie ,zarządzać swoimi terenami i zarobic prawdziwe pieniądze dla miasta ,a nie tylko pozwalać żeby korzystało ciągle kilku płaczących biznesmenów
Danka15:14, 5 kwietnia 2019
No tak. Lewactwo próbuje ośmieszyć prawicowego polityka Jakiego a ci na zdjęciu: to wina burmistrza.

Burmistrzu - wypowiedzieć wreszcie tę szkodliwą dla interesów miasta umowę i koniec tych szarpanek.
Kamil15:12, 5 kwietnia 2019
A co z handlem przy drodze ,który tak szpecił na starej targowicy dlaczego miasto pozwoliło zrobić nowy Bangladesz właścicielom spółki
Lolo15:10, 5 kwietnia 2019
Ta spółka to ino płacze jak małe dziecko cały czas ma jakiś problem,a ciekawe czy rozpisali już przetarg na pierwszą alejkę czy zaś odbędzie się wszystko pod stołem ,a tak wogóle to ta alejka nie była w planach i jest na miejskim gruncie w pasie drogowym i powinna być zlikwidowana ,bo wtedy handlujący mieliby równe szanse aby klijenci z południowego parkingu wchodzili w boczne alejki
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij