Piątek, 21 luty 2020, Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Rabka Zdrój i okolice
Clear
-1°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 79
Clouds
-1°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 79
Clear
-1°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 79
Mist
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clear
-2°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 79
Clear
-3°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 79
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo zła
Zakopane
Dostateczna
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
24.04.2019, 16:52 | czytano: 3742

Bitwy o opłatę targową ciąg dalszy

zdj. Podhale24

NOWY TARG. Na jutro zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Poświęcona będzie przede wszystkich podjęciu nowej uchwały dotyczącej opłaty targowej. Projekt zakłada utrzymanie dotychczasowych stawek. Czyli w skrócie - "nadal złotówka, a nie 50 groszy".

Przypomnijmy, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił złożoną po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
przez Urząd Miasta - skargę kasacyjną.

WSA we wrześniu ub. roku stwierdził nieważność części uchwały dotyczącej opłaty targowej. Zakwestionowano "brak wskazania przy pobieraniu, iż opłata nie może przekroczyć ustawowej maksymalnej kwoty opłaty targowej". Urząd Miasta zaprotestował, ale sąd wyższej instancji utrzymał w mocy decyzję WSA. O sprawie pisaliśmy w artykule NSA potwierdził nieważność uchwały....

Decyzja sądu oznacza, że uchwała o opłacie targowej teoretycznie obowiązuje, ale wobec braku ustalenia stawki - inkasenci nie mogą zbierać od handlujących pieniędzy. By takiej sytuacji nie przedłużać - jutro Rada Miasta przyjmie stosowną uchwałę. - W związku z oddaleniem skargi kasacyjnej przez Naczelny Sąd Administracyjny na wyrok WSA - podjęcie nowej uchwały w zakresie opłaty targowej staje się konieczne - argumentuje burmistrz Miasta i tłumaczy: - Wyrok WSA stwierdził nieważność paragrafu zaskarżonej uchwały odnośnie wprowadzenia opłaty targowej, jej wysokości oraz zasad pobierania na terenei miasta. Sąd uznał, że w uchwale określono dzienne stawki opłaty targowej, ale nie wskazano, że kwota opłaty nie może przekroczyć maksymalnej kwoty wynikającej z ustawy. Zdaniem sądu sposób określenia przez Radę stawek opłaty musi gwarantować, że kwota wynikająca z powołanych przepisów nie zostanie przekroczona. Konieczne jest wyraźne wskazanie w treści uchwały kwoty stawki maksymalnej.

Stąd nowy zapis w uchwale: "przeliczona kwota opłaty nie może być wyższa od ustawowej maksymalnej stawki opłaty targowej w wysokości 778, 20 zł."

I to najważniejsza zmiana w dokumencie. Inne dotyczą usunięcia z treści uchwały słowa "detalicznej" odnośnie rodzaju sprzedaży i zwrotu "stawka od osoby", który uznano za zbędne.

Ponadto w związku z wypowiedzeniem umowy przez spółkę Nowa Targowica na pobieranie inkaso opłaty targowej - w zmienionym wykazie inkasentów nie ma już spółki. Pozostałe zapisy uchwały z roku 2017 w tym wysokość stawek opłaty pozostawiono bez zmian.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Aero23:21, 28 kwietnia 2019
Ciekawe jak głosowała radna z kembridż, Katarzyna co uczy aerobiku
LudzikUSA16:44, 25 kwietnia 2019
stary burmistrz fryzlewicz nie tylko za targowice powinien poniesc konsekwencje ale wicej ma na sumieniu i nalezalo by go rozliczyc sumiennie ze wszystkich swoich dzialan szkodzacych naszemu miastu a jest ich bardzo duzo
k15:01, 25 kwietnia 2019
Pożegnać się z tą spółką . Dla mnie powinna być opłata podniesiona do 2,5 zł. Tyle płaca kupcy w Krakowie na giełdzie kwiatowej w opcji najtańszej. Za lepsze miejsca trzeba dać nawet 7,5 zł. I nikt nie płacze! A tu po 0,50 groszy. Skąd taka kwota? I kto na rozum się zamienił z.........???
Jozek14:54, 25 kwietnia 2019
Do Moniki bez stanika.........Jak nie rozumiesz to nie pisz.Jak zamkna jarmark to miasto z czego bedzie mialo wplywy. Na Ciebie nie ma co liczyc bo Ty nawet na stanik nie masz.
Monika bez Stanika13:17, 25 kwietnia 2019
Jak sie niemogo dogadać to zamknoć na dobre i koniec , komu potrzebne te kiermasy
Hyba tylko slovakom co tu przyjezdzajo i korkują nam miasto .
zielony08:36, 25 kwietnia 2019
handlarze spokojnie mogli by płacic 10 zł /m2 jak nie było by rezerwacji miejsca . Może niech sie wypowiedzą sami zainteresowani , po przeliczeniu wychodzi 600 zł na jarmark ?.
M...07:54, 25 kwietnia 2019
Hej ludzie przypominam wam jakie komentarze były pisane o przeniesienie targowicy z Bereków. Wszyscy byli za!!! Bo Bangladesz bo syf nikt nie słuchał że miasto pozbywa się kury znoszącej złote jajka. Daliście się zmanipulować nie przyjmując do wiadomości faktów ważnych dla nas mieszkańców a mianowicie braku kasy w kasie miasta teraz z targowicy.
nowotarzanin05:42, 25 kwietnia 2019
Stary burmistrz powinien poniesc konsekwencje dlaczego tak tanio wydzierzawil spolce teren miasta .Dlaczego o tym nikt nie mowi.
jolka23:04, 24 kwietnia 2019
i to wyjaśnia całą sprawę, dlaczego podatki podnieśli, i dlaczego nie ma pieniędzy na inne ważne społeczne działania.
Gniewny 622:43, 24 kwietnia 2019
Na zdjęciu są bezradni. A Stary burmistrz to by świętego nie udawał. .!!!!
handlarz22:19, 24 kwietnia 2019
Handlarze dlugo juz tego nie pociagna bo coraz mniej juz jest slowakow a oplaty sa wysokie.Nikt nie bedzie dokladal do interesu bo nie ma z czego.Coraz wiecej jest juz pustych miejsc do wynajecia na targowicy a nie ma chetnych. Pomalu to umiera.Beda tylko wspominac ze Nowy Targ slynal z jarmarku.
po nn z nt21:41, 24 kwietnia 2019
Piszecie głupie komentarze ale kogo wybieracie ilu radnych ma nasze korzenie mówiąc o takich aby ojciec lub matka była z Nowego Targu polczcie a potem narzekajcie wyborcy od wstążki
Zasmucona Beata20:45, 24 kwietnia 2019
Wstyd mi za Nowy Targ teraz !!!!

Takie zwadzby ciągle ze hej
rympał19:55, 24 kwietnia 2019
A radni, którzy podjęli wadliwą uchwałę zwrócą utracone dochody do kasy miasta? A burmistrz też zapłaci ze swoich zwracając pieniądze spółce? Ciekawy ten kraj i ludzie wiecznie ślizgający się po brązowej mazi. Kraj wiecznych jaj i zadowolonych z siebie nieudaczników.
ED19:32, 24 kwietnia 2019
AAAAAAAAA CO NA TTTOOO nase kochane stowarzyszenie kupieckie i wszyscy jego władni prezesi i ich zastępcy TOO nie walczymy juz wołać telewizje robić wywiady małe albo duże szoł co rozleciało się to stowarzyszenie nie morze to być
ubawiony19:21, 24 kwietnia 2019
Jak widzę *** uśmiech jednej radnej, to mi autentycznie słabo.
alik18:46, 24 kwietnia 2019
Należy spółce wypowiedzieć PRAWNĄ umowę. Podnieść spółce prawnie kwotę dzierżawy. I więcej nie ruszać, poza obciążeniem spółki za parking. I to takie proste, aby spółka sama zrezygnowała. Proste jak budowa cepa, ale nie dla wszystkich!!!!!!!!
Marek18:09, 24 kwietnia 2019
pdnieść tą opłatę
kolekcjoner17:45, 24 kwietnia 2019
gruba kasa idzie miastu koło nosa
sympatyk podatków17:29, 24 kwietnia 2019
a może 778 zeta będzie poniżej maksymalnej
sukces17:26, 24 kwietnia 2019
a może 8 zeta od razu na co miastu targowica
wystarczy nowiusieńki mok i potężna hala lodowa
Lili17:02, 24 kwietnia 2019
Walczą o głupie 50 groszy ,a miliony przechodzą koło nosa .Natychmiast wypowiedzieć spółce umowę dzierżawy i zacząć zbierać prawdziwe pieniądze ,a nie ochłapy
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij