Poniedziałek, 26 październik 2020, Imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza
Jabłonka i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 93
Clear
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 93
Fog
11°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 100
Clouds
12°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 88
Clouds
10°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
25.04.2019, 14:24 | czytano: 5635

"Sprawa bałwana" budzi emocje na sesji rady powiatu

NOWY TARG. Podczas sesji Rady Powiatu Nowotarskiego radni wypytywali konserwatora zabytków Pawła Dziubana o karę dla gminy Szaflary za postawienie bałwana na terenie chronionym. Gminie grozi nawet pół miliona złotych kary.

Przypomnijmy, iż w lutym konserwator zabytków nakazał usunąć bałwana, którrgo mieszkańcy gminy Szaflary usypali na cześć mistrza świata skoczka narciarskiego Dawida Kubackiego. Teren, na którym stanął, jest bowiem zabytkowy - tak tłumaczył swoją decyzję Paweł Dziuban, kierownik delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu. Jak twierdzi, teren, na którym stanął bałwan, jest wpisany do rejestru zabytków, jako teren podworski i jest chroniony. Położony jest obok zabytkowego muru, będącego pozostałością po istniejącym tu kiedyś dworze. Teren ten nigdy nie został przebadany. Tymczasem, według konserwatora, w wyniku prac z udziałem ciężkiego sprzętu przy budowie bałwana, zostały uszkodzone fundamenty.

Na czwartkowej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego radni dopytywali o postępowanie w tej sprawie. Kierownik Dziuban mówił, że w tym przypadku zostało złamane prawo, a grozi za to kara nawet do pół miliona złotych. Radni apelowali, by zamiast kary zastosować pouczenie. - Procedura nie została jeszcze zakończona. Ale w przypadku ewidentnego złamania przepisów nie mam wyjścia - rozłożył ręce kierownik delegatury UOZ.

Radny Jacek Król apelował o łagodny wymiar kary dla gminy Szaflary. Dziwił się jednak, że przez wiele lat konserwatorowi zabytków nie przeszkadzał dziki parking na placu podworskim, a zaczął przeszkadzać bałwan. - Czy był donos - pytał.

- Kontrola była od dawna planowana - zapewnił kierownik Paweł Dziuban. - U mnie nie ma czegoś takiego jak umorzenie - dodał.

Z kolei radny Stanisław Waksmundzki dziwił się, że w przypadku bałwana konserwator jest skrupulatny, a w przypadku np. niszczejących zabytków na Półwyspie Stychlyn już mniej.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Atunad20:11, 27 kwietnia 2019
A czy pan konserwator ma jakieś materiały badawcze tych resztek dworu?
czy ma inwentaryzację tych cennych pozostałości,dla porównania ew.szkód dokonanych przez Skoczusia?
Jak wygląda wpis tego zabytku/karta/?
Nie ma co gościa naciskać, trzeba zbadać materiały żródłowe i kompetencje.
ada19:53, 27 kwietnia 2019
Mieszkańcy wybudowali? Z tego co mówią mieszkańcy to ciężarówki i koparki zwoziły tony śniegu, a potem wywoziły. Zasłaniacie się dziećmi i strażakami?
Do Wchat07:23, 27 kwietnia 2019
A kto by tam chciał pracować. Pomyśl, popytaj, zastanów się chwilę.
Ewidentne złamanie prawa przez wójta.07:08, 27 kwietnia 2019
A nie lepiej się zapytać wójta dlaczego po raz kolejny złamał prawo, zamiast ćwiczyć konserwatora? Czyż sankcjonowanie przekrętów na wszystkich możliwych forach publicznych nie jest przekrętem? Czyż naciskanie na konserwatora przez funkcjonariuszy publicznych, aby odstąpił od wymierzenia kary, nie jest łamaniem prawa?
kredyt16:10, 26 kwietnia 2019
@Sara.Odkąd pamiętam (50 lat) zawsze był tam zakład napraw, między innymi motocykli (pomińmy że najlepszy w południowej Polsce).Pewnie będzie teraz tam bank. ,,Lepsze,, miejsce kultu tych co mieli Bóżnicę.
Sara09:24, 26 kwietnia 2019
Bałwan znjknął, ale zniknął również budynek na ul Szaflarskiej, została tylko dla pozorów niebieska fasada z oknem.Ten budynek to dawna Bóżnica Żydowska, miejsce kultu.To bardzo żle jeżeli nawet była decyzja na wyburzenie w co bardzo wątpię, zostaly gruzy tylko...
szanować wolność08:27, 26 kwietnia 2019
A jakby konserwator zabytków nie zareagował, a ktoś wyżej by się o tym dowiedział, to kto by był winny? Przeciętny obywatel może nie wiedzieć o obowiązujących przepisach prawa w danym zakresie (choć nieznajomość prawa nie uchroni przed konsekwencjami), ale organy administracji publicznej po to mają np. określone struktury w urzędzie, służby prawne itd., że one muszą przestrzegać prawa (aby potem egzekwować jego przestrzeganie od innych a nie mieć zarzucone - "co wymagasz ode mnie jak sam nie przestrzegałeś"). Tak mi się wydaje, że w tym kraju nigdy nie będzie dobrze. Nie umiemy się sami rządzić, posiadaną jeszcze wolność często zamieniamy w samowolę itd. Tak było w przeszłości i skończyło się to zaborami - później jest wielkie och, ach, powstania, pieśni patriotyczne, płacz, lament, wybrańcy spośród narodów itd....
ian.06:34, 26 kwietnia 2019
oooo boooże co za chory swiat to sie w pale nie mieści cholera pewnie kogoś albo coś pogniotlo pod tą bardzo chronioną ziemią tyle szumu tyle kombinowania jak tu kogoś udu... agdyby tak snieg zacząl padać intensywnie przez kilka tygodni i nasypalo by na ten niesamowicie chroniony teren 2 metry śniegu tooo cooooooooby było oj chyba księżulek byłby winien i po tacy go.....oj durnoty to już na tym pięknym świecie nie brakuje .... no to paaaaa bałwanolepcy zbierajcie kasę...
DżejDżejOkocza23:01, 25 kwietnia 2019
Faktycznie, część komentujących to bałwany. Na prawdę nie można nic zrobić tak spontanicznie, z chęci zrobienia czegoś fajnego i miłego dla drugiego człowieka, bo jacyś nie powiem kto, bo nie opublikują, ludzie, nagle mają za złe wykorzystanie nadmiaru śniegu. Należy zadać pytanie, kto lub co wyrządziło lub wyrządza więcej szkód.
sup22:48, 25 kwietnia 2019
czy bycie urzędnikiem zwalnia od myślenia? nie ośmieszajcie się!
DWA BAŁ WA NY22:25, 25 kwietnia 2019
Olaboga co się stało
Coś na Pańskim zbudowano
I już znalazł się karbowy
Wybatożyć jest gotowy
Jakiegoś BAŁWANA
Co przycupnoł na
Fundamentach Pana

Panie karbowy !!!
MA PAN TEMAT
Z GŁOWY !!!!!!!!
USTAŁA PRZYCZYNA
BAŁWANA JUŻ NI MA

ZNIKNĄŁ CORPUS DELICTI
TERAZ TO -PAN NIKT;p)

INNEJ RADY TUTAJ NI MA
JEŚLI PRZYJDZIE NOWA ZIMA
WYBUDUJEMY NOWEGO DLA PANA
BAŁWANA BĘDZIE PAN GO BATOŻYŁ
OD WIECZORA AŻ DO RANA :)))))))))
Wchat?21:41, 25 kwietnia 2019
Tutaj musiał być donos, konserwator zjawił się akurat teraz a wójt sam mówił że wysyłał do niego zgłoszenia w sprawie innych zabytków przez długi czas i nikt się nie zgłaszał... Prawdopodobnie jedna osoba chciała dostać pracę w gminie i wójt tej osby nie przyjął bo nie miała wystarczających kompetencji no to zgłosiła...
Zabytkowy śnieg21:01, 25 kwietnia 2019
Nie wierzę w to co czytam! Jedynie pasuje powtórzyć komentarz po
"Pasterz PPP"
"ŚNIEG STOPNIAŁ A BAŁWANY ZOSTAŁY"!
dj19:45, 25 kwietnia 2019
do gucio i święta racja u sypał go deja na polecenie nowej Pani od promocji gminy tak że niech ona za to beknie
strażak dyndu dyndu19:34, 25 kwietnia 2019
to jest bałwan na miarę naszych czasów jak miś u Barei
alik17:18, 25 kwietnia 2019
A co to za teren chroniony? Trochę asfaltu!!!!!
PasterzPPP17:09, 25 kwietnia 2019
Śnieg stopniał a bałwany zostały
***16:52, 25 kwietnia 2019
Chory kraj...
mieszkaniec Rabki15:41, 25 kwietnia 2019
A moze konserwator zainteresuje się zabytkami takimi jak budynek Gwiazdy oraz dawnego UM w Rabce?A może tam nalezy ukarać właścicieli za nic nie robienie.
Akna15:13, 25 kwietnia 2019
Bardzo dziwna sprawa z tym konserwatorem. Jakoś mam takie wrażenie, że nie ma go tam, gdzie powinien być, a udowadnia potrzebę swojej bytności tam, gdzie jest zbędny... ale to takie moje subiektywne odczucie
góralka15:03, 25 kwietnia 2019
Czy na tym terenie "chronionym" istnieje tablica z informacją o tym, iż nie wolno korzystać z tego terenu? Pół wieku minęło i nikt nie zainteresował się szczątkami muru, dopiero sława Dawida Kubackiego przeszkodziła konserwatorowi.
Przyszła ogromna susza i nie ma śladu po bałwanie. Ale pozostało jeszcze trochę żywych bałwanów - trzeba o nich dbać.
Stasek14:58, 25 kwietnia 2019
Za to w Nowym Targu stał się dobrą wymówką dla władz, która zwala na niego to, że nie potrafi wybudować hali sportowej obiecywanej już przed poprzednimi wyborami. No ale wstążka chce mok to będzie mok, a hala niech się zawali. Zwalą na konserwatora niczym PiS wszystko zwala na PO i odwrotnie.
Guccio14:44, 25 kwietnia 2019
"? którego mieszkańcy gminy Szaflary usypali na cześć mistrza świata skoczka narciarskiego Dawida Kubackiego... " wypraszam sobie mieszkańcy tego bałwana nie usypali!!!!!!! kto usypał niech teraz karę ze swojego portfelika zapłaci!!! ja już byłem i tak oburzony że te koparki i wywrotki na koszt podatnika czyli mnie cały dzień i pół drugiego pracowały. Tyle w temacie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij