Czwartek, 19 wrzesień 2019, Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Zakopane i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 79
Clouds
13°
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 71
Clouds
13°
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 72
Clouds
13°
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 54
Clouds
13°
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 72
Clouds
12°
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 79
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
25.04.2019, 15:53 | czytano: 4085

Radni podjęli szybką decyzję ws. nowej stawki opłaty targowej i dołożyli pieniędzy na budowę drogi Niwa-Grel

zdj. Zbigniew Krauzowicz

NOWY TARG. Powodem zwołania dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta była konieczność podjęcia nowej uchwały dotyczącej opłaty targowej oraz "pilne zmiany w budżecie na 2019". Owe pilne zmiany dotyczyły przeznaczenia dodatkowych pieniędzy na budowę drogi Niwa-Grel. Po otwarciu ofert zgłoszonych do przetargu okazało się, że Miasto przeznaczyło na inwestycję za mało pieniędzy.

Obrady, w których uczestniczyli wszyscy radni rozpoczęły się od uczczenia minutą ciszy - pamięci zmarłego wczoraj wieloletniego pracownika Urzędu Miasta - Andrzeja Zająca. Długoletniego naczelnika Wydziału Organizacyjnego, wcześniej pracownika NZPS Podhale.

Opłata targowa

Jako pierwszą procedowano uchwałę o opłacie targowej. O perypetiach sądowych pisaliśmy już kilkakrotnie. Przypomnijmy tylko, że poprzednią uchwałę w części dotyczącej stawek opłaty zakwestionował - zarówno Wojewódzki, jak i Naczelny Sąd Administracyjny. Ta decyzja sprawiła, że chociaż uchwała obowiązywała to inkasenci nie mieli podstaw do pobierania opłat. Stąd potrzeba szybkiego działania legislacyjnego.

Projekt uchwały referowała naczelnik Wydziału Podatków i Opłat Barbara Kryj Mozdyniewicz i to do niej miał serię pytań radny Paweł Liszka. A pytał m. in. o to czy kupcy, którzy uiszczali od miesięcy wyższą stawkę mogą się zwracać do Urzędu Miasta o zwrot nadpłaty, ("jeśli nadpłata jest, to będą wydane stosowne decyzje" odpowiedziała naczelnik). Radny pytał dlaczego "do teraz czekano z uchwałą, skoro sąd wydał opinię we wrześniu i wtedy można było podjąć decyzję, a tak to przez siedem miesięcy pobierana była opłata, którą trzeba będzie zwracać.". W odpowiedzi naczelnik wyjaśniła, iż wrześniowa decyzja sądu niższej instancji nie kwestionowała zapisów, które podważył NSA.

Radnego interesowały także koszty, jakie poniosło Miasto z tytułu bycia reprezentowanym przed sądem przez zewnętrzną kancelarię. Kosztów obsługi prawnej nie umiał podać "z głowy" skarbnik. - Musimy to sprawdzić i w najbliższym możliwym terminie przekażemy tę informację - zapewnił Łukasz Dłubacz. I dodał: - Nikt niczego nie chce ukryć. Z głowy nie podam kosztów, ale przypomnę, że Rada zgodziła się na to, żeby Miasto reprezentował radca prawny z zewnątrz, więc liczyliśmy się i z kosztami.

Kupcy się skarżą, że "dostają z obu stron pałą"

W imieniu stowarzyszenie kupców z Nowej Targowicy głos zabrał jego przewodniczący - Roman Kuranda. W swoim wystąpieniu mówił o "niezgodnej z prawem uchwale Rady Miasta z grudnia 2017 r.". Tu szybko zareagował burmistrz Miasta, mówiąc, że uchwała nigdy nie została przez sąd unieważniona, a uchylony został jedynie jeden z jej punktów z załącznikiem. - Trzeba powiedzieć prawdę. Nie została zakwestionowana uchwała, tylko jej jeden, kluczowy ustęp. I tu nie chodzi o podwyżki, tylko o techniczny zapis, który w tych załącznikach się znalazł. Trudno dyskutować z decyzją sądu, ale i trudno się nie zgodzić z obecnym rządem, że są potrzebne zmiany w sądownictwie - skwitował Grzegorz Watycha.


Reprezentant kupców zapowiedział, że handlujący będą żądać zwrotu opłaty, która uiszczali przez ponad rok. Zwracając się do radnych powiedział: - Niezależnie od tej kwestii, dziś będziecie podejmować nową uchwałę. Jesteśmy tu, byście dotrzymali obietnicy, jaką dawaliście przy likwidacji placu targowego na os. Bereki. Obiecano nam wtedy, że będzie stawka 50 groszy za metr kwadratowy powierzchni handlowej, że cena preferencyjna będzie utrzymana do momentu, aż jarmark się rozwinie, aż ruszymy. A my jesteśmy nadal "na starcie". Nie dotrzymano tej obietnicy, dwukrotnie podniesiono opłaty. Dziś liczymy, że sobie o tej obietnicy przypomnicie. Wiem, że kasa miasta potrzebuje pieniędzy więc najlepiej sięgać do kieszeni kupców. Nie boimy się płacić jak inni. Ale boimy się przyszłości. Ja dziś zapłacę 100 zł - jutro może to być 200 zł. Chciałbym, żebyście się zastanowili nad tym. Chcemy płacić, ale rozsądnie. To wy oddaliście teren w prywatne ręce - a teraz "chcecie zjeść ciastko i mieć ciastko". My nie wiedzieliśmy o waszej umowie ze spółką Nowa Targowica. Nas to nie dotyczyło. Ale płacę podatki jak każdy inny i chcę je płacić do kasy tego miasta. Chcemy płacić, ale normalne - a nie, że z dwóch stron dostajemy pałą. Chciałbym, żebyście wzięli to sobie do serca - zakończył apel Roman Kuranda.

Inni handlujący płacą wyższe stawki bez protestów

- Powiedział pan, że "ktoś obiecał że będzie 50 groszy na starcie"... , a ktoś też wam obiecał, że będzie 2,5 złotego opłaty za stragan i słowa też nie dotrzymał. Czy stowarzyszenie ma zamiar też wystąpić do spółki Nowa Targowica, żeby było 2,5 za metr stoiska - zapytał z wyraźną ironią burmistrz.

- Złotówka, to najniższa stawka pobierana na straganach w Małopolsce. Bardzo bym prosił, by nie opowiadać, że "to jest nadal faza wstępna targowiska". Cały czas można mówić, że jest lepsza, czy gorsza koniunktora. Ale plac targowy został przeniesiony skutecznie i ma się dobrze. Działalność handlowa jest tam wspierana poprzez stawkę opłaty, bo w innych miejscach wynosi ona 4 zł. I tylko na tym placu przy Targowej jest problem. Nigdzie indziej nie ma problemu, inni na opłaty się zgadzają i nie ma w ostatnim czasie żadnego problemu z poborem - podsumował Grzegorz Watycha.

Za zmianami zagłosowało 11 radnych, 2 było przeciw, 8 - wstrzymało się od głosu.


Więcej pieniędzy na drogę Niwa-Grel

Druga podejmowana dziś uchwała dotyczyła zmiany w budżecie na ten rok. Chodziło o "konieczność zwiększenia planowanych środków na bursowe drogi Niwa-Grel o 500 tysięcy złotych.". - Najtańsza oferta zgłoszona w przetargu wyniosła ponad 9,8 mln, do tego dochodzą jeszcze dodatkowe koszty. Z budżetu państwa otrzymamy na tę inwestycję 4,5 mln. By móc podpisać umowę z wykonawcą - brakuje nam w planie 500 tysięcy zł - tłumaczył skarbnik Łukasz Dłubacz.

Radni, tym razem bez dyskusji przyjęli uchwalę o zmianie kwoty przeznaczonej na drogę. "Za" zagłosowało 20 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Jarmark22:19, 26 kwietnia 2019
Za Romana miejsce 50 tyś dają
mózgociąg14:33, 26 kwietnia 2019
Tłumaczenie skarbnika o kosztach reprezentowania miasta w sporze z targowicą BEZCENNE! Brawo Wy! Przecież grosz publiczny nie ma tutaj znaczenia. Ciemny lud kupi wszystko.
Stach08:37, 26 kwietnia 2019
Grzegorz Opłata Targowa
ja08:33, 26 kwietnia 2019
kupcy walczą nie z tym kim trzeba !!
Handlujący06:57, 26 kwietnia 2019
Panie Romku
Wazelina albo naprawdę dobry środek poslizgowy dla Pana oraz dla reszty co przyszła z tego bodejta Boże stowarzyszenia żeby gładko wchodzić wiadomo gdzie prezesowi jest szefem tego stowarzyszenia bo pan to tylko pionek nawet pan z kartki przeczytać nie umie wstyd
RomekAtomek23:21, 25 kwietnia 2019
Romeczku zamilcz już i nie wypowiadaj się w moim imieniu. Biją z każdej strona tylko z tej str co bije 1zl to nie boli tak jak bije spółka z drugiej str. Idź walcz z nimi o obniżkę a jak nie to po cholere to całe stowarzyszenie? Stoisz z przodu w centrum, zamień się i idź na tyły to pogadamy. Stoję z tyłu, ruch mniejszy a nie mam zamiaru jak Ty to mówisz za mnie zadać zwrotu pieniędzy,chyba że od spółki....
anty kupiec21:38, 25 kwietnia 2019
kupcy ze swoja frustracją boją się podskoczyć do spółki bo dostaną kopa w du.... , ile teraz kosztuje rezerwacja 30 K ?
pis rozliczy21:27, 25 kwietnia 2019
Do wcur*** panu przewodniczącemu porzebna bezmyślnie wydawnie kasy gdy pis buduje S7
wcur***20:52, 25 kwietnia 2019
500 tysięcy dodają na drogę (nikomu nie potrzebną )a nie mają parę tysięcy na utwardzenie dwustu metrów ,na osiedlu Buflak
piotrek20:49, 25 kwietnia 2019
a herbatki ze spirytem bez akcyzy idą jak woda ...
Handlarz19:00, 25 kwietnia 2019
Romek zmysły postradal. O to co trza to do spółki nie pójdzie bo jak się sprzeciwić zleceniodawcy. To stowarzyszenie to farsa. Idź ty chłopie do psychologa bo ci zryli beret
Rubel18:59, 25 kwietnia 2019
a kiedy oni dali kasy tyle żeby na coś starczylo ?? diety to wiedzą ile sobie dać tylko ktoś żeby robił za pół darmo i jeszcze na ich diety
Smutek18:09, 25 kwietnia 2019
Zastanawiam się, jak to jest że niektórzy kupcy nie figuruja w centralnej ewidencji działalności gospodarczej. Można sprawdzić na stronie cedig. Występują w zastępstwie za żone siostrę czy brata. ?? Też chciałbym być kupcem co nie ma zarejestrowanej działalnosci. Może ktoś rozwiac moje wątpliwości ??? A może ja taki mało sprytny
Jagna17:33, 25 kwietnia 2019
Normalnie wstyd. Romek idź ty się lecz, jesteś poslancem spółki i robisz to co ci każą. A o zlikwidowanie płotu żeś nie walczyl, bo po co. Do spółki nie pójdziesz z ptetensjami o obniżkę bo po co jak im ***. Kto pójdzie z tobą o zwrot kasy?? Nie masz prawa gadać w imieniu wszystkich kupców.
Zmienić stowarzyszenie, bo tańczy jak zagra spółka. To jakaś kpina stowarzyszenie powinno walczyć o godność handlarza, o likwidację płotu, o za pełnienie parkingów z tyłu. Ale po co?? Jak Pan prezes stoi w cdntrum
kupiec17:16, 25 kwietnia 2019
To kto obdziera ze skóry kupców ? Janusek ? No przecie trza życ na poziomie jeuropejskim,to trza łupić,teren działania od wieków zbójników,a czy ? królewskich? czytaj - mieskich,czy innych,to jak widać łupia oba,ino się łupami nie moga pogodzić,podzielić
M17:14, 25 kwietnia 2019
podnieść temu stowarzyszeniu oplate taegowa to im się odniechce zwrotow
al17:06, 25 kwietnia 2019
w porównaniu do "rezerwacji " miejsca na placu to ta złotówka to nic , spokojnie można by płacić 8 zł .
hej16:57, 25 kwietnia 2019
Kupcy walicie nie w tego co trzeba. To nie miasto jest waszym wrogiem.
Pietrek16:43, 25 kwietnia 2019
O smogu nad Podhalem cisza,aż do września,normalne(potem larum).
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij