Czwartek, 25 luty 2021, Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Rabka Zdrój i okolice
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 86
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 86
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 86
Mist
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 100
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 86
Clear
-1°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 86
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
27.04.2019, 10:30 | czytano: 6182

"Wyrażam swoje oburzenie na 400% podwyżkę"

Od nowego roku w wielu gminach nastąpiła drastyczna podwyżka opłat za wywóz śmieci. Wyższe rachunki płacą również mieszkańcy gminy Czorsztyn. Niezadowolenie z tego powodu wyraziła mieszkanka gminy.

Do tej pory mieszkańcy płacili „od gospodarstwa” – jeżeli nieruchomość zamieszkiwała od 1. do 2. osób, to przy zbieraniu i odbieraniu odpadów w sposób selektywny płacono 15 zł, a za niesegregowane trzeba było zapłacić 30 zł. Nowa stawka naliczana jest „od osoby” – 10 zł miesięcznie w przypadku segregowania odpadów, a 20 zł od mieszkańca, gdy odpady nie są segregowane.

Urzędnicy tłumaczyli, że „ceny za odbiór śmieci nie były zmieniane od wielu lat, a na ten moment system zagospodarowania odpadami przestał się bilansować. Pod uwagę należy wziąć fakt, że jak dotąd ceny za śmieci były najniższe w okolicy, a cena po podwyżce będzie oscylować w granicy cen odpadów za śmieci w sąsiednich gminach”.

Do biura Rady Gminy Czorsztyn wpłynęło pismo od mieszkanki, w którym wyraziła swoje oburzenie tak wysoką podwyżką. Pismo odczytani podczas sesji rady gminy. Brzmi ono następująco: „Wyrażam swoje oburzenie na 400% podwyżkę tychże opłat. Wasza decyzja uderzyła w rodziny wieloosobowe. Jestem współwłaścicielem domu, zatem jestem odpowiedzialna za wywóz m.in. odpadów poprzez korzystanie z waszych usług. Dotychczas uiszczałam opłatę w wysokości 30 zł miesięcznie, 90 zł kwartalnie. Teraz kwota ta wynosić będzie czterokrotność tej stawki. Od jednego z radnych usłyszałam, że w połowie tego roku, znowu nosicie się z zamiarem podniesienia wyżej wymienionych opłat. Nasze emerytury nie rosną w takim tempie.”

Biuro w odpowiedzi na zarzuty, stwierdziło, że podwyżka wynika z wysokich kosztów odbioru i utylizacji odpadów stałych oraz wzrostu ilości oddawanych śmieci przez mieszkańców, szczególnie tych niesegregowanych. Na koniec argumentowano, że sąsiednie gminy również podniosły ceny.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
maverick09:11, 30 kwietnia 2019
@ Janosik:
A oczywiście 'my' jesteśmy tymi którzy śmiecą jak ptaszek, a 'oni' śmiecą jak słonie, no i oczywiście to 'im' trzeba dowalić wyższe opłaty, a 'nas' zwolnić z opłat. Powoli przestajemy dostrzegać że ten cały wir opłat to obłęd. Powoli stajemy się Rzeczpospolitą Opłatową (za toaletkę, za parking, za śmieci, za przejazd drogą, za wodę, stop!).
:(22:52, 29 kwietnia 2019
Do Janosik
Twój sposób rozumowania niby dobry, ale niestety nie z tą świadomością ludzi. Jeśli będzie liczone od ilości produkowanych śmieci w gospodarstwie to niedługo większość z nich wyląduje w lesie lub w domowych piecach ;(
Janosik13:31, 29 kwietnia 2019
Podnieść tym co przyjmują turystów.
Ludzie, rozejrzyjcie się wokół, kto ma dużo śmieci i tych obciążyć.
Nie liczyć od osoby, tylko od ilości śmieci.
Łatwo to policzyć. Czytnikiem można skanować każdy kosz.
Niech każde gospodarstwo płaci tyle ile faktycznie wydala śmieci.
Liczenie od ilości osób jest niedokładne.
Jeden żre jak słoń i zostawia po sobie kupę śmieci.
A inny skromnie jak ptaszek, za rok tyle nie ma co ten słoń za miesiąc.
mm13:22, 28 kwietnia 2019
To m acie taniochę w gminie Nowy Targ 16 zł za segregowane od osoby nie wiem czym to idzie
sumienne naliczanie09:14, 28 kwietnia 2019
niedopuszczalny przekręt, skoro teraz płaci "mieszkanka" gm 120 zł na miesiąc to dotychczas jej odpowiadało że za 12 osób była opłata 30 zł? dziwne pretensje, jo bym tyz tak wcioł.
maverick07:47, 28 kwietnia 2019
Wodniku Szuwarku, nie wiem skąd Ci się wzięło to z tą płaską ziemią (widać że nigdy nie leciałeś samolotem), natomiast szczepionki i askorbinian to są kwestie do interesującej dyskusji, i to bynajmnej nie z psychiatrą. Ale nie to oczywiście jest tutaj tematem. Rząd to nie jest odgórnie narzucona nam władza, my go wybieramy, my, naród, decydujemy. Jak gminy zgłaszały że dostają o połowę za mało na reformę oświaty to w tym samym czasie Broniarz z ZNP i Duda z "S" biegali z długopisami za rządem żeby temu rządowi wszystkie uderzające w oświatę pomysły podpisywać i zatwierdzać. Zgadzam się z Tobą że w nazbyt wielu kwestiach rząd ma odmienny od nas interes i działają według swojego, a nie naszego, planu. Ale my na to przyzwalamy zbyt długo, a potem jest za późno by cokolwiek robić, czego ostatnim przykładem fiasko strajku nauczycieli (a wystarczyło żeby dwa lata wcześniej ZNP dogadał się z "S" i wspólnie odmówili podpisu pod projektem błędnie obliczonej reformy oświaty). Niemniej jednak to rząd ma w ręku wszystkie instrumenty i od tego co rząd zrobi zależy poziom życia nas wszystkich. Obawiam się że to co obecnie się (nie) dzieje (powinny być robione warunki dla przedsiębiorców) prowadzi do takiego kryzysu przy którym Jaruzelski i Gierek razem wzięci to pikuś (gospodarczo jest to podobne do sztucznie wywołanych boomów inwestycyjnych w Grecji przed Olimpiadą 2004 i w Hiszpani za rządów Zapatero - w Grecji taka inwestycyjna hucpa skończyła się koniecznością sprzedaży wysp i portów Niemcom i Chińczykom, a w Hiszpani wójtowie gmin z radnymi wchodzili do supermarketów i oficjalnie, w biały dzień, brali wózki i bez płacenia wywozili żywność na potrzeby swoich GOPS-ów; nie sądzę aby taki scenariusz był intencją rządu PiS).
Wyborca PIS21:23, 27 kwietnia 2019
Do Były wyborca PiS: Wszystko poszło w górę bo każdy chce godnie zarobić . Widzę że boli cię podwyżka robocizny! Teraz ma każdy a za PO mieli tylko wybrańcy co teraz najbardziej krzyczą
gorol19:10, 27 kwietnia 2019
do niedaleki sąsiad z ulicy:
brawo brawo brawo
niedaleki sąsiad z ulicy18:35, 27 kwietnia 2019
szanowna Kluszkowianka jak by płaciła za siebie i męża to było by 20 zł (dotychczas 15 zł) a że w chałupie siedzi rodzina wielopokoleniowa i sama na siebie wzięła płatności to kwota jest wysoka, o tym nie powiedziała i nie napisała. - tyle w tremacie
baciok@17:36, 27 kwietnia 2019
To wina Tuska
gorol16:33, 27 kwietnia 2019
za robotę się weście a nie tylko narzekać i narzekać!!!
fajnie jak się tak 500+ dosteja za free od rzadu to i wszystko byście chcieli za darmo
krokus16:23, 27 kwietnia 2019
"Od osoby" jest sprawiedliwie. W końcu jeśli gdzieś mieszka np. 5 osób, to średnio produkują 5 razy tyle śmieci co jedna osoba. Problem jeśli już, to jest w wysokości tej opłaty.
wodnikszuwarek16:09, 27 kwietnia 2019
maverick, ależ ty bredzisz. Rząd działa w naszym interesie - dobre :)))) wybrany przez nas,... a rady gmin przez kosmitów :)) Jak gminy zgłaszały, że na dostosowanie szkół do reformy oświaty dostają o połowę za mało pieniędzy to rząd usmiechniętymi ustami zalewskiej twierdził że wszystko jest świetnie przygotowane i nic nie zrobił. To tylko taki przykłąd podejścia rządu do samorządów. Przy każdej okazji wprowadzania zmian rząd dodaje gminom nowe "zadania własne" a nie dodaje pieniędzy na realizację. I się cieszy że brak pieniędzy to nie problem rządu tylko gmin. W efekcie gminy musiały dopłacać zabierając pieniądze z inwestycji albo dopłat do śmieci. Przecież to ten rząd podniósł opłaty środowiskowe które spowodowały podrożenie śmieci i ścieków. Dzięki światłej polityce ceny prądu dla firm poszły w górę. W telewizji minister oswiadcza że ceny prądu bedą bez zmian, a rachunek do firmy przychodzi wyższy. I taka to propaganda. Wprowadzili po cichu kilkadziesiąt niby-podatków - nie nazywają ich podatkami ale opłatami albo daninami, więc mogą gadać, że podatków nie podnieśli. No jakoś trzeba nazbierać na te socjale, misiewiczów i "nam się należało" Jak ci rząd coś chce dać, to się rozglądaj skąd ci kradnie. Zwłaszcza ten rząd. Bo kradnie i z krzywym uśmiechem premiera mówi że to dla dobra "polek i polaków"
A ostatni rząd który chciał sam wszystko bilansować - to był za jaruzelskiego a wcześniej Gierka. Czym sie skończyło to wszyscy starsi pamietają. I naprawdę nikt by tego nie chciał z powrotem. No może tacy fantaści którzy wierzą w płaską ziemię, askorbinian sodu i szkodliwość szczepionek.
Weź ty zachowaj te swoje mądrości dla siebie i swojego psychiatry.
Następne wybory15:29, 27 kwietnia 2019
Zrobili sobie monopol na śmieci i dyktują ceny a wójtowie śpią.
maverick12:17, 27 kwietnia 2019
Skoro system "przestał się bilansować" to może gmina powinna ten fakt zgłosić rządowi, bo to jest jego obowiązek żeby jednak wszystkie wydatki w gospodarce się bilansowały, a nie samowolnie i arbitralnie sprowadzać opresję ekonomiczną na mieszkańców. Przecież my w Polsce mamy własny, wybrany przez nas rząd, który działa w naszym interesie, to nie jest odgórnie narzucona nam władza.
abc11:46, 27 kwietnia 2019
no i pani dostała odpowiedź!!!
pytanie czy jest usatysfakcjonowana?
dobra zmiana czuwa i oby tak dalej.
Były wyborca PiS11:09, 27 kwietnia 2019
Nie rozumiem oburzenia,przecież macie 500+,300+,Jarkowe itd...
Co nie stać was na 100-procentowe podwyżki żywności,materiałów budowlanych,robocizny??
Stylchyn11:02, 27 kwietnia 2019
Brak pieniędzy na dopłaty do śmieci a pieniądze na zmiane planu zagospodarowania w przed oknami pensjonaciku wójta na Stylchynie w Kluszkowcach są. Władza ma różne priorytety nie zawsze zbieżne z oczekiwaniami mieszkańców
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij