Wtorek, 25 luty 2020, Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 74
Clouds
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 80
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
24.05.2019, 12:44 | czytano: 5890

Spółka Nowa Targowica pozywa burmistrza do sądu

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. "Do końca mieliśmy nadzieję na polubowne załatwienie konfliktów, na przeprosiny za rzucane publicznie słowa szkalujące spółkę. Niestety, w sytuacji braku dobrej woli burmistrza Grzegorza Watychy, zmuszeni jesteśmy skierować do sądu pozew przeciwko niemu o ochronę dóbr osobistych i zadośćuczynienie" - czytamy w przesłanym nam oświadczeniu spółki.

Chodzi o słowa jakie padły podczas sesji Rasy Miasta, w grudniu 2017 roku. Burmistrz powiedział wtedy radnym, że "CBA zwróciło się do władz Miasta o udostępnienie umów i aneksów zawartych przez burmistrza ze spółką". Zdanie to zostało w tym roku wykorzystane przez ogólnopolskie media, opisujące wizytę kandydata do PE Patryka Jakiego na placu targowym i sformułowany został przekaz, iż polityk PiS spotkał się z osobami, którymi interesuje się CBA. To wzburzyło zarząd spółki. Uznali, iż słowa Grzegorza Watychy z 2017 r. "godzą w wizerunek spółki, przynoszą jej straty, bowiem inwestorzy nie chcą wchodzić w relacje i współpracować z podejrzanym podmiotem". Janusz Chowaniec mówił o prowadzonym "lobbingu przeciwko przedsiębiorcom". Podczas zwołanej na początku kwietnia tego roku konferencji prasowej zarząd spółki zapowiedział skierowanie przeciwko burmistrzowi sprawy do sądu, jeśli ten nie przeprosi za swoje słowa.

Burmistrz Watycha nie widział powodu do przepraszania. W rozmowie z Podhale24 wyjaśniał: - To, co powiedziałem wtedy na sesji to była prawda. W imieniu spółki pisała do mnie pani mecenas Karolina Szews pisma z pytaniem "czy ja wiem jakie jest prowadzone postępowanie przez takie, czy inne służby". Ja odpowiadałem, że takiej wiedzy nie mam. Jak chce się dowiedzieć, niech zapyta CBA czy są, albo były prowadzone kiedykolwiek postępowania. Ja nie mogę odpowiadać za inne służby .

- Skoro spółka uważa, że został naruszony ich wizerunek, niech się zwrócą do źródła, czyli do tych gazet i redakcji. Gazeta Wyborcza napisała powołując się nie na rozmowę ze mną - bo z nimi (dziennikarzami - przyp. red.) nie rozmawiałem, ale na moją wypowiedź sprzed jakiegoś czasu. Ta wypowiedź padła na sesji Rady Miasta. /.../ Ja poruszyłem tę kwestię, że CBA interesuje się umowami na dzierżawę działek od Miasta i służba ta zażądała od nas umowy wraz z aneksami, które Miasto podpisało ze spółką Nowa Targowica. I to właśnie powiedziałem. Ta wypowiedź jest zarejestrowana i została wykorzystana przez dziennikarzy. W jakim kontekście i w jakim celu - to niech spółka sama oceni. Jeśli spółka czuje się w jakiś sposób pokrzywdzona, że naruszono jej dobre imię, to uważam, że powinna zwrócić się z tym do Gazety Wyborczej - podsumował samorządowiec.

Spółka jednak nie rezygnuje i skierowała sprawę do sądu. Oto przesłane nam oświadczenie zarządu Spółki Nowa Targowica:

"Spółka Nowa Targowica wyjaśnia powody wystosowania pozwu przeciwko burmistrzowi Nowego Targu
Wypowiedzi burmistrza Grzegorza Watychy - zdaniem Zarządu - godzą w wizerunek spółki, co skutkuje jej stratami. Do końca mieliśmy nadzieję na polubowne załatwienie konfliktów, na przeprosiny za rzucane publicznie słowa szkalujące spółkę. Niestety, w sytuacji braku dobrej woli burmistrza, zmuszeni jesteśmy skierować do sądu pozew przeciwko niemu o ochronę dóbr osobistych i zadośćuczynienie.

Chodzi o słowa, które padły podczas sesji 29 grudnia 2017 roku. Burmistrz poinformował wówczas, że Centralne Biuro Antykorupcyjne interesuje się umowami na dzierżawę działek pomiędzy Miastem i Spółką Nowa Targowica.

Jak kilka tygodni temu w rozmowie z mediami stwierdził rzecznik CBA, Temistokles Brodowski, Centralne Biuro Antykorupcyjne w roku 2017 podjęło czynności analityczno-informacyjne związane z tą umową, jednak w sierpniu tego samego roku zostały one zakończone z powodu braku przesłanek do ewentualnych dalszych czynności. Informacja przekazana przez burmistrza na sesji w grudniu była więc całkowicie nieaktualna, powtarzana potem przez media działała na szkodę spółki, między innymi odstraszając od współpracy z nią potencjalnych inwestorów.

4 kwietnia bieżącego roku sprawa wróciła za sprawą artykułu w „Gazecie Wyborczej”, dotyczącego wizyty wiceministra sprawiedliwości na nowotarskim jarmarku podczas kampanii do Europarlamentu. „GW” podała nieprawdziwą informację, że wiceminister „spotkał się na Podhalu z biznesmenami, którymi interesuje się CBA”, a na potwierdzenie tej informacji, powołała się właśnie na słowa burmistrza Grzegorza Watychy wypowiedziane podczas sesji Rady Miasta 29 grudnia 2017 roku. Za sprawą owego artykułu szkalowanie Spółki Nowa Targowica przeniosło się więc z Podhala na forum ogólnopolskie. Pomimo zażądania przez spółkę od burmistrza sprostowania i przeprosin, burmistrz odmówił.
Finał jest więc taki, że szkalujące Spółkę Nowa Targowica, powielane słowa miejskiego włodarza sprzed prawie 1,5-roku - ewidentnie sugerujące, że jest jakieś postępowanie i zawarta z miastem przez spółkę umowa nosi znamiona korupcji - sprostowane nie zostały nigdy.

Słowa te uderzyły nie tylko w samą spółkę, ale również - prywatnie - w jej właścicieli, budowniczych jarmarku, ludzi, którzy stworzyli coś z niczego. Ucierpiały też ich rodziny, spotykające się dziś z krzywdzącymi - a przecież całkowicie pozbawionymi podstaw - osądami, podważającymi uczciwość i wiarygodność ich najbliższych.

Na naruszanie dobrego imienia i godzenia w jej wizerunek zarówno spółka, jak i osoby prywatne z nią związane, pozwolić sobie dłużej nie mogą, stąd decyzja o skierowaniu pozwu."

s/
najnowsze informacje
komentarze
lady21:34, 28 maja 2019
Miasto funkcjonuje i egzystuje tylko i wyłącznie z naszych pieniędzy oraz cała świta wraz z Burmistrzem miasta który uważa się za Bóg wie kogo ! Gdyby nie biznesmeni i przedsiębiorcy z Podhala to Pan Burmistrz by kwiczał i z pewnoscią nie uważał by sie za niewiadomo kogo . CBA najlepiej niech zrobi porządek w UM bo tam dopiero ręka ręke myje ! Wystarczy tylko zobaczyc po nazwiskach i wiadomo kto zasiada na stołkach i ma posadki , Rodzinne powiązania i koligacje rodzinne sięgają od UM po US . Dajcie spokój ludzion którzy inwestowali swoje pieniądze aby cos stworzyc ! Tylko ciągle narzekacie . Może jarmaki przeniesc z powrotem na Bereki , juz zapomnieliscie jak było ?
Pijak18:44, 25 maja 2019
Mam rację moim zdaniem Hreśko i spółka lubi włóczyć się po sądach jak Kargul z Pawlakiem to doradzam Te Hreśdko i Spółka nie dajcie kasy Adwokatom dajcie lepiej Kasę dla dzieci na Żłobki i Przedszkola w Nowym Targu Swoją drogą dawniej byliśmy dobrymi kolegami teraz materialista jesteś wstyd
Niwrok13:25, 25 maja 2019
Referendum w mieście na temat dalszego przebywania i zarabiania kroci przez spółkę tych panów wydaje sie być najsensowniejszym rozwiązaniem.
Trzeba działać Panie Burmistrzu. Nie bój się Pan tylko rób swoje.
Targowica Nowotarska12:23, 25 maja 2019
Tak słabego burmistrza niewykorzystanych szans nie był i nie będzie. No i asysty wstążkowej królowej kiczu i infantylnego leśnika ze wsi
szuser12:20, 25 maja 2019
..Słowa te uderzyły nie tylko w samą spółkę, ale również - prywatnie - w jej właścicieli, budowniczych jarmarku, ludzi,...którzy stworzyli coś z niczego.....

Bełkot, z niczego nie można stworzyć czegoś!
pilot11:45, 25 maja 2019
a ja tyle razy latąłem tam dronem, fe
murem za Burmistrzem09:32, 25 maja 2019
Natychmiast im wypowiedzieć umowę. WYPAD Z BARU. Jak nie chcecie płacić panowie i panie a budy rozebrać.
c/handlaż/rz09:08, 25 maja 2019
wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym !! Panie Burmistrzu trzeba działać !!
nowotarzanin21:37, 24 maja 2019
Do ludzik USA.............Popieram Twoja wypowiedz .Nowy burmistrz nowa umowa i po sprawie.Miasto by bardzo duzo zyskalo.Radni do roboty a w miescie przeprowadzic referendum niech mieszkancy zadecyduja w tej sprawie bo te tereny wydzierzawione spolce sa calego nowotarskiego spoleczenstwa.
Ze Szwecji21:27, 24 maja 2019
Ja bym uderzył w GW, niby wysoka liga ale jak wygrywać to z mocniejszym.
Koko20:47, 24 maja 2019
Zamknąć ten bur....... Wypowiedź umowę i dać nakaz rozbiórki
Podatnik19:46, 24 maja 2019
Do jagi
Jak nie ma nic? Basen podrożał, śmieci podrożały, podatki w górę,to jest nic? Coście se wybrali ,to macie.
ddr18:29, 24 maja 2019
żygać sie chce już tym Chowańcem...
PiterQ18:19, 24 maja 2019
Cały burmistrz. Nie on ma służyć Miastu, tylko miasto jemu. A dla dobra nowotarskiej firmy byś przeprosił człowieku! Najgorsze jest to, że już drugi raz nabrałeś Mieszkańców i teraz prawie pięć lat jeszcze się z tobą trzeba męczyć...
kupić17:41, 24 maja 2019
Do wszystkich handlarzy, narzekają cały czas że drogo źle itd chodźcie a ludzmierską tam jest za darmo a wolnych miejsc dużo
handlarz17:36, 24 maja 2019
Spolka placi 2.500 zl.za 5 hektarow pola miesiecznie to jest kpina a mlody Mateusz H. chodzil przez dwa jarmarki z metrem i mierzyl dodatkowo kazdy metr zajmowany przez handlarzy.Kto byl troszeczke szerzej rozlozony to doliczal dodatkowe merty do zaplaty.Nikomu nie odpusci,z nikim sie nie liczy.Uwaza sie za pana calej targowicy .Za ubikacje trzeba u niego placic dwa zlote a nie ma zadnego paragonu .Panie na bramkach przed ubikacjami tez stoja bez zadnych umow o prace.Gdzie jest Urzad Skarbowy.Trzeba sie wziasc za tych bizmesenow .
Wiji17:32, 24 maja 2019
Typowy Janusz..
LudzikUSA17:16, 24 maja 2019
jest nowy burmistrz ma byc nowa umowa w sprawie targowicy stary burmistrz przechandlowal targowice a nowy bezwzglednie powinien doprowadzic do przejecia targowicy we wladankie przez miasto i bedzie po sprawie Radni do ROBOTY wy musicie pomoc burmistrzowi w tej sprawie a maziorza pozbawic mandatu Radnego za targowice ,zajezdnie PKS ,Tartak i dlug pozostawiony nowemu burmistrzowi
Poeta15:01, 24 maja 2019
Idzie Grześ przez wieś
Worek piasku niesie
A za Grzesiem ABW CBA i CBŚ
Stańczyk14:53, 24 maja 2019
Grzesiu kończ już wstydu oszczędź mieszkańcom tego wspaniałego królewskiego miasta.
Zio . br . o14:53, 24 maja 2019
Jakiego się zaprosiło do knajpy to teraz są plecy żeby dawać sprawę do sądu
Nowotarżanin14:44, 24 maja 2019
Grzegorzu nosił wilk razy kilka ponieśli i Grzegorza
obiektwyny14:31, 24 maja 2019
Za mało się Panowie ze spółki nahapali ?
Handlujący14:23, 24 maja 2019
Masakra ci niby biznesmeni na targu myślą że są panem i władcą a co złego powiedział burmistrz prawdę skąd miał wiedzieć że działania zostały przerwane pan Burmistrz powinien pokazać że ma *** i zerwać z tymi niby Biznesmenami umowę a gdzie podziewa się ten kryształ co jeździł land cruiserem i nigdy z prawem nie miał do czynienia :)
No ale o tym się nie mówi bo to mogło by godzić w dobre słowo tego cyrku.
Polecam handel ludziom w galeriach
Oliviaboli14:18, 24 maja 2019
Za 2 tysiace miesiecznie 5 hektarów od miasta gdzie od handlarza za stoisko 40 metrów biorą 2 tysiace miesiecznie i to jest uczciwie ,przecież niech sobie sami spojrzą w oczy i odpowiedzą na pytanie ,a nie jeszcze cały czas udają biednych i dokładających do biznesu
jagi14:13, 24 maja 2019
I bardzo dobrze, ta władza jest jeszcze gorsza niż poprzednia. Dużo zapowiadała, dużo obiecywała, miała być zmiana a jest nic.
Mieszkaniec13:35, 24 maja 2019
Spółka wszystko odwraca, tak jak i z opłatom targową którą handlający chcą płacić i wspierać miasto, bo jest symboliczna wporównaniu do ich z kosmosu i o tą tu chodzi tylko nikt nie może się temu przeciwstawić.
czarna owca13:29, 24 maja 2019
beeeeeee beeeeee beeeeeee
ja13:23, 24 maja 2019
kij ma dwa końce ! mam nadzieje że burmistrz wypowie umowę spółce jak najszybciej .
Tomik13:22, 24 maja 2019
Panie Burmistrzu należy natychmiast wypowiedzieć spółce umowę i zacząć działać ,a nie patyczkować się z biznesmenami którzy to przez podnoszenie opłat ,handel miejscami ,budowę muru,,przyzwolenie na powstanie handlu w pasie drogowym i niekończącą się walkę z miastem ,cały czas robią zament i antyreklamę dla targowicy jak rownież dla Nowego Targu
Lili13:13, 24 maja 2019
Miejsca w głównej alejce już są sprzedawane ,bo minęło trzy lata i albo kasa albo wypad ,a o przetargach ani widu ani słychu , tacy to uczciwi włodarze nowej targowicy
Olaf13:10, 24 maja 2019
Po co wracać to co było 2 lata temu!!!!! Do przodu panowie do przodu a nie cofać się w czasie!!! Szkoda czasu na jakieś bzdury!!!!!!
olis12:48, 24 maja 2019
ośmiesza się tylko spółka..po dwóch latach...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij