Wtorek, 17 wrzesień 2019, Imieniny: Franciszka, Hildegardy, Roberta
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
12°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 82
Clouds
12°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 82
Clouds
13°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 82
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clouds
13°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 82
Clouds
13°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 82
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
10.06.2019, 09:22 | czytano: 2311

Uzdrowisko odzyskało dawny czar (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj

Przez dwa dni ulicami Rabki-Zdroju przechadzały się wytworne panie i eleganccy panowie w przedwojennych strojach. Klimat lat 20. i 30. ub. w., kiedy to uzdrowisko przeżywało lata swojej świetności, przywróciła impreza "Dawnej Rabki Czar".

Zorganizowana została po raz drugi i okazała się strzałem w dziesiątkę, dzięki dużej liczbie rabczan, którzy przyłączyli się do zabawy i przebrali w postacie z innej epoki. Panie zaprezentowały się w sukienkach, spódnicach i garsonkach nawiązujących do przedwojennej mody, w kapeluszach na głowach, z wachlarzem w ręku, obok eleganckich panów w strojach sprzed stu lat.

Przez dwa dni tej inscenizacji towarzyszyły wydarzenia nawiązujące do tych czasów. Na kortach w Parku Zdrojowym odbył się pokaz gry w tenisa ziemnego w stylu lat 20. i 30. ub. w., w altanie „Pod Grzybkiem” zorganizowano dawne gry i zabawy dla dzieci, był rysunkowy plener retro, w amfiteatrze wystąpiły "Triolki", a kawiarenka "Mon Ami" zaprosiła na kino letnie.

W sobotę tłumy widzów i orkiestra dęta witały na dworcu kolejowym epokowych gości, którzy przyjechali pociągiem retro do Rabki-Zdroju, a następnie przejechali wozami konnymi na deptak zdrojowy. Koło fontanny, obok epokowych strojów, można było też podziwiać m.in. kuglarzy, bicykle, epokowy samochód. Do zabawy w ciągu całego dnia przygrywały dwie orkiestry. W programie znalazły się takie atrakcje jak koncert zespołu Old Metropolitan Band, deptakiem przeszedł korowód uliczny, był pokaz i nauka tańca, piknik na trawie, były występy ulicznych grajków i stragany z rękodziełem. W kawiarni Zdrojowa Stowarzyszenie Przyjaciół "Rabcia" zaprezentowało bajki "Krzesiwo" i "O Rybaku i złotej rybce", a w kawiarence Mon Ami odbyło się wspólne śpiewanie piosenek retro. Sobotę pełną wrażeń zakończył recital piosenek retro w wykonaniu Marcina Sroki i dancing z New Market Jazz Band w kawiarni Zdrojowa. W okolicach kawiarni "Zdrojowa" można było oglądać wystawę "Rabka na starej fotografii" ze zbiorów Piotra Kuczaja.

Przez cały czas trwania impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem widzów, którym ten powrót do przeszłości bardzo się podobał. Burmistrz Leszek Świder pogratulował organizatorom pomysłu i wykonania. Przypomniał, że wydarzenie to nawiązuje do czasów świetności uzdrowiska, gdy do Rabki-Zdroju przyjeżdżało się po zdrowie, ale też towarzysko, żeby odpocząć i poznać nowych ludzi. I zapowiedział, że przyszłym roku miasto jeszcze mocniej zaangażuje się w organizację tego wydarzenia, którego pomysłodawcą jest Małgorzata Rybińska, a głównym organizatorem Fundacja im. Jerzego Koleckiego.

r/ zdj. Piotr Kuczaj
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
do Robcoń.17:24, 10 czerwca 2019
Od siedzenia na d........turystów nie przybędzie. Mnie się pomysł bardzo podoba. Niech pozyskają sponsorów i za rok kto wie. Może to będzie wydarzenie kilkudniowe z atrakcjami w stylu lat 20 takich jak FAJF w stylu epoki ,potańcówka wieczorem w parku w klimacie międzywojnia albo koncert o puchar Burmistrza Rabki /ufundować godziwą nagrodę/ i już miasto przyciągnie turystów. JAK DLA MNIE SUPER.
koza13:28, 10 czerwca 2019
Super pomysł.
Robcoń11:49, 10 czerwca 2019
Jak się nie ma pomysłu na przyciągnięcie turysty to robi się taką wioche dla swoich mieszkańców
Zasmucona Beata09:47, 10 czerwca 2019
heheheh
takatam09:42, 10 czerwca 2019
Świetny pomysł na promocję Rabki, mam nadzieję, że będzie się rozwijał w następnych latach. Brawo pomysłodawcy, brawo organizatorzy, brawo mieszkańcy, którzy chyba również dobrze się bawili.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij