Wtorek, 18 luty 2020, Imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława
Rabka Zdrój i okolice
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 98
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 99
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 98
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 98
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 97
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 98
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo zła
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
24.06.2019, 18:53 | czytano: 2604

Burmistrz z wotum zaufania

zdj. Podhale24

NOWY TARG. Dwunastu radnych zagłosowało za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania, jedna osoba była przeciw, siedem - wstrzymało się od głosu. Przeciwko głosował Michał Glonek.

Zgodnie z ustawą co roku do końca maja burmistrz musi przedstawić Radzie Miasta raport o stanie Miasta - Gminy. Dokument obejmuje podsumowanie działalności w roku poprzednim - szczególnie realizację programów i strategii, uchwał rady i budżetu obywatelskiego.

Raport ten szczegółowo omówiła sekretarz Miasta Stanisława Szołtysek, która przypomniała, że dokument przygotowany został po raz pierwszy, ale "wejdzie do obowiązków na lata następne".

Szczegółowe opracowanie dotyczące Miasta

Raport jest bardzo obszerny zawiera dane geograficzne, demograficzne, a nawet informację o tym jakie imiona najczęściej nadawano dzieciom w 2018 roku. Jest mowa o ilości zwoływanych sesji, podjętych uchwał, złożonych interpelacji, czy skarg. Szerzej o raporcie pisaliśmy w artykule "Optymistyczny raport"...

- Myślę, że wszyscy państwo zaobserwowaliście tę wyraźną tendencję wzrostu wydatków na inwestycje w ostatnich latach. Możliwości pozyskania środków unijnych na realizację projektów związanych inwestowaniem w infrastrukturę miejską pozwoliły na realizowanie nowych inwestycji i kierunków rozwoju dostosowanych do współczesnych standardów. Łącznie Wydział Funduszy Pomocowych i Inwestycji zrealizował 30 zadań inwestycyjnych, na które poniesiono nakłady w wysokości 23 563 577 zł. W roku 2018 na te zadania udało się pozyskać z funduszy zewnętrznych dofinansowanie w wysokości 9 536 767zł na wymienione przedsięwzięcia inwestycyjne. Inwestycje realizowane były również przez inne Wydziału Urzędu Miasta i jednostki organizacyjnych na łączną kwotę 6 485 349 zł - mówiła cytując raport sekretarz.

Kilku radnych miało jednak w sprawie raportu nieco inne zdanie.

"Pan burmistrz jest ekspertem od wszystkiego"

Jako pierwszy głos zabrał Michał Glonek, który przypomniał, że zestawienie dotyczy roku 2018. - To był szczególny rok, to ostatni rok poprzedniej kadencji burmistrza, kiedy to pan burmistrz rozlicza się przed mieszkańcami z tego, co im obiecał. Ten dokument to prawie 150 stron tekstu, z którego niewiele się dowiadujemy. Przemilcza się to, czego się nie udało zrobić i poddaje się analizie skutków dla miasta i mieszkańców - mówił radny.

- Pan burmistrz wokół siebie gromadzi ciała doradcze i na ich opiniach polega. To są: Młodzieżowa Rada Miasta, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Kapituła Honorowa oraz ciało zajmujące się planami zagospodarowania przestrzennego. tego wynika, że pan burmistrz jest ekspertem od wszystkiego. Nie ma ciała doradczego dotyczącego przedsiębiorczości, sportu czy inwestycji. Te działania pozostały tylko hasłem wyborczym. W mojej ocenie burmistrz musi się w końcu otoczyć fachowcami, bo to jest w interesie społecznym - kontynuował radny Glonek.

"Rzecz niesłychana"

Jego kolejna uwaga dotyczyła edukacji, która jak mówił "jest od kilku lat jednym z najbardziej zaniedbanych zadań". - A personalnie odpowiada za to pani burmistrz, która ma to zadanie przypisane do swoich obowiązków. A brak kompetencji w tym zakresie powoduje, że mamy duży bałagan i nie dowiedziałem się nic z raportu o problemie dwuzmianowości w szkołach, czy reformach edukacji i zmianach organizacyjnych w szkołach, ryzyku zwolnień nauczycieli. Sprawa edukacji jest mocno w raporcie przemilczana - oświadczył.

Zdaniem radnego "jako sukces przedstawiono rewitalizację". - Ja to postrzegam inaczej. Dopuszczono do projektu różne podmioty, ustawodawca tak ustali, by dać szansę wszystkim szansę. Ale w naszym mieście miała miejsce rzecz niesłychana. Ponieważ przez ponad rok dopuszczono przedsiębiorstwa, które mogły się ubiegać o środki unijne. W tym czasie urząd wydawał stosowne zaświadczenia, a przed samym ogłoszeniem naboru - podjęta została chwała Rady Miasta, która ograniczyła dostęp do programu i po środki sięgać mogły tylko uprzywilejowane podmioty samorządowe, stowarzyszenia i szkoły. Nie wiem czym to było podyktowane, ale jeśli chciano tym zwiększyć swoje szanse na pozyskanie środków - to słabo to oceniam - skwitował.

"Otwarcie na Gorce", którego nie ma

Radny przypomniał, że zgłoszony przez niego projekt dotyczył Kowańca i polegał na budowie stacji narciarskiej. - Taka inwestycja z punktu widzenia ekonomicznego ma racje bytu. Jestem związany z turystyką zawsze o niej mówię głośno i będę mówić. Turystyka jest tak ciekawym, ale i wrażliwym zadaniem, że nie mogę zrozumieć powodów, dla których władze miasta nie dostrzegają potencjału w jej budowaniu. Dzisiaj w raporcie kwestia turystyki jest całkowicie przemilczana. Troszeczkę mnie to dziwi, bo jeszcze niedawno to pan burmistrz był twarzą przedsięwzięcia "Otwarcie na Gorce". Całe miasto było pełne banerów, gdzie za głową pana burmistrza była wyeksponowana stacja narciarska i wyciągi krzesełkowe. Na dzień dzisiejszy jeśli chodzi o "otwarcie na Gorce" nic się nie dzieje, a wręcz czynione są ruchy, które nie pobudzają działań turystycznych - oskarżał radny Glonek.

Jak dodał "większość radnych krytycznie się wypowiada o promocji miasta, bo nie ma w urzędzie ludzi, którzy mieliby jakakolwiek praktykę w branży i robili to zawodowo". "Strzałem w kolano" nazwał zawieszenie współpracy z Izbami Turystycznymi.

Raport jest niepełny

Paweł Liszka dodał: - Czytając raport nie znalazłam informacji na temat Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych. Powinna być informacja, że "na dziś stoimy na takim, a takim etapie", żeby w przyszłym roku zobaczyć, czy robimy coś czy się cofamy. Czemu nie ma informacji na ten temat? To była przecież sztandarowa inwestycja pana burmistrza, za kilkadziesiąt milionów złotych - pytał radny.

Szymon Fatla zauważył, że jak na tak spore opracowanie z dużą ilością informacji brak jest rozdziału poświęconego w całości przedsiębiorczości, turystyce, a temat rynku pracy - potraktowany został niemal po łebkach.

- Mowa jest o Strefie Aktywności Gospodarczej. Ale ona powstała w 2014 roku. Mówienie o niej w raporcie za rok 2018 to nadużycie. Ponadto w raporcie są okrągłe słowa i frazesy, a brakuje konkretów i perspektyw na przyszłość. Dwa razy pojawia się zwrot o "zmniejszaniu się liczby mieszkańców" i nie ma słowa o tym, co miasto zamierza z tym problemem zrobić - podsumował radny Fatla.

- Gdybyśmy chcieli w raporcie wszystkie zmieścić to wyszłoby z tego 2 tysiące stron. Raport powinien zawierać główne informacje. Jakby zawrzeć w nim wszystkie informacje to byśmy tydzień nad nim siedzieli - odpierał zarzuty radny Marek Mozdyniewicz.

Wsparł go Krzysztof Sroka mówiąc, iż uwagi dotyczące przyszłości i trendów powinny się raczej znaleźć w strategi rozwoju, a nie w raporcie o stanie miasta.

Nikt z mieszkańców nie skorzystał z prawa zabrania publicznie głosu na temat raportu.

s/
najnowsze informacje
komentarze
ixi20:41, 26 czerwca 2019
Z zaufanie czy bez teraz będzie już tylko pod górkę. I w końcu trzeba wziąć się do jakiejś roboty, po czterech latach utyskiwania. Halo, tu Nowy Targ! Zatrzymaliśmy się i buksujemy. Wstążki i laurki nie poprawią naszej sytuacji. Nawet zryw Fryźlewicza trwał co najmniej pięć lat, ale jednak.
Uc11:42, 26 czerwca 2019
Jakie wotum zaufania dla człowieka koterii biznesowo celnej?
???? Rower20:44, 25 czerwca 2019
Do Celina ścieżki rowerowe mamy w mieście tylko dzięki radnemu Glonkowi !!!
ferdy17:40, 25 czerwca 2019
Gratulacje.
Celina17:40, 25 czerwca 2019
Powiem tak - jak widać w Kraju najlepiej ma się opozycja. W Nowym targu też. Radny Glonek był w różnych rolach i jakoś niczego nie dokonał, za co dostał wieczne pióro, czyżby teraz nim własnie spisywał swoje postulaty ? Najbardziej boli brak otwarcia na Gorce ale chyba z powodów osobistych tak myślę. Czy nie zna stanu budżetu Miasta? zna, więc powinien wskazać komu zabrać, żeby zrobić to czy tamto. Tak samo Pan Fatla. ten to się musi dużo jeszcze nauczyć o funkcjonowaniu Miasta. Wszyscy w opozycji to najlepsi fachowcy i to nimi powinien otoczyć się Pan Watycha i ich słuchać!
diagnoza08:45, 25 czerwca 2019
A miało być? Lepiej.
A miało być? Efektywniej.
A miało być? Z wizją.

A jest jak jest.

Cztery lata zasłaniania się błędami poprzednika.
Cztery lata opowiadania bajek o przyszłości.
Cztery lata pozorowania zmian i nieuzasadnionych wydatków.

Właśnie to jest najkrótszy raport.
Układ zamknięty.
turysta06:46, 25 czerwca 2019
Czy ten pan Glonek jest fachowcem ?
Z tego co napisano, wynika, że to kolejny drobny narzekacz na wszystko. Podobno to fachowiec od "deptania trawy" i wuefista
spm22:07, 24 czerwca 2019
Sesja absolutoryjna w Zakopanem dopiero będzie. Za dwa dni. Więc co niby ma być tym przykładem zakopiańskim?
@spm21:31, 24 czerwca 2019
taaa popatrz na zne
czy to twoje referendum gdzieś wyszło
vv20:56, 24 czerwca 2019
@spostrzegawczy - bo tak się składa, że Watycha jak był radnym zachowywał się zupełnie tak samo. Tak już mają ***, które za dużo nie mają do powiedzenia, a chcą zaistnieć. Jak to mówią karma wraca.
spostrzegawczy20:21, 24 czerwca 2019
Dlaczego radni, którzy tak krytykowali rozliczenie roku 2018 nie głosowali przeciw wotum zaufania, a jedynie się wstrzymali? Ciekawostka roku.
avivat20:19, 24 czerwca 2019
do radny Glonek
Stwierdzenie: "W mojej ocenie burmistrz musi się w końcu otoczyć fachowcami, bo to jest w interesie społecznym" to chyba jakiś żart? Uważa pan, że trzeba jeszcze więcej urzędników zatrudniać? Przepraszam mamy dwóch v-ce burmistrzów, iluś tam naczelników i kierowników. Możemy dalej mnożyć tę rzeszę urzędniczą, tylko po co, skoro zatrudnia się osoby niekompetentne, niejednokrotnie nie mające podstawowej wiedzy na temat swoich podstawowych obowiązków?
spm20:07, 24 czerwca 2019
@Konstytucja" nie wprowadzaj ludzi w błąd.

"Nie udzielenie burmistrzowi absolutorium otwiera drogę do przeprowadzenia referendum w sprawie jego odwołania". Tak stanowi prawo.
Konstytucja19:38, 24 czerwca 2019
Stasiu nic bez absolutorium tez będzie burmistrzem
to tylko zabawa pod publiczkę
Zbych19:32, 24 czerwca 2019
Ufasz...ufam...uff..uf
STAŚ19:30, 24 czerwca 2019
Gdyby nie dostał, odpowiedniej ilości głosów, to co mówi prawo ?!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij