Niedziela, 09 sierpień 2020, Imieniny: Romualda, Romana, Ireny
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
15°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clear
18°
Wiatr: 20.916 km/h Wilgotność: 89
Clouds
14°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clear
17°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clear
16°
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 89
Clouds
14°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
22.07.2019, 14:12 | czytano: 2854

Na Podhalu przybędzie ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Fot. MUW

Małopolska otrzymała z rezerwy celowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ponad 4,3 mln zł. Dotacja ta pozwoli na utworzenie dwóch nowych ośrodków: środowiskowego domu samopomocy w Zakopanem oraz środowiskowego domu samopomocy na terenie gminy Czarny Dunajec.

Aktualnie w Małopolsce funkcjonuje 78 ośrodków wsparcia przeznaczonych dla 2880 uczestników. Przyznana dotacja pozwala na utworzenie 5 nowych ośrodków i 1 filii funkcjonującego już środowiskowego domu samopomocy, utworzenie nowych miejsc w istniejących ośrodkach oraz poprawę ich infrastruktury.

Dotychczas w powiecie tatrzańskim nie było ŚDS-u. Przyznana w 2019 roku dotacja dla powiatu tatrzańskiego jest przeznaczona na opracowanie dokumentacji projektowej. Po wybudowaniu obiektu efektem będzie utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Zakopanem przeznaczonego dla 30 uczestników.

Powiat nowotarski w ramach przyznanych środków zamierza dokonać zakupu wyposażenia dla nowo utworzonego środowiskowego domu samopomocy na terenie gminy Czarny Dunajec (planowana lokalizacja: Czerwienne), dla 33 osób (w tym 7 miejsc przeznaczonych dla osób ze spektrum autyzmu lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi). Zadanie planowane jest we współpracy z podmiotem niepublicznym, po ogłoszeniu konkursu w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Istniejąca infrastruktura zabezpiecza potrzeby pełnoletnich osób niepełnosprawnych na terenie i w pobliżu trzech miast powiatu: Nowy Targ, Szczawnica i Rabka-Zdrój. Brak jest natomiast tego typu ośrodków wsparcia w rejonach wiejskich położonych w obrębie gminy Czarny Dunajec, a sąsiadujących z powiatem tatrzańskim.Ze względu na rozległość terytorialną oraz górzystą topografię powiatu nowotarskiego, utworzenie nowego ośrodka, ułatwi dostęp do jego usług osobom z zaburzeniami psychicznymi.

Umowy przyznające dotacje podpisali w Krakowie starosta nowotarski Krzysztof Faber i tatrzański Piotr Bąk.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
k14:19, 22 lipca 2019
Halny wieje coraz mocniej. Pacjentów coraz więcej to i ośrodków wsparcia przybywa.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij