Środa, 19 luty 2020, Imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
01.08.2019, 10:40 | czytano: 3316

Jabłonka rezygnuje na razie z budowy ścieżki rowerowej

Arch. Podhale24.pl

Miała ona połączyć orawską gminę ze „Szlakiem Wokół Tatr”. Powodem oczywiście są pieniądze.

Początkowo gmina mogła liczyć na dofinansowanie z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego na poziomie 50 proc. Teraz po ogłoszeniu przetargu okazało się, że pieniędzy od marszałka starczyłoby jedynie na góra 25 proc.
Obecnie wartość realizacji przedsięwzięcia sięga 5 milionów złotych. Wcześniej jego koszty szacowano na 3 mln zł. Gmina musiałaby dołożyć 2 miliony na budowę trasy pomocniczej w pobliżu ścieżki, z której korzystać miałyby chociażby ciągniki. Takich pieniędzy w budżecie gminy jednak nie ma.

Radni dopytywali wójta, czy nie ma żadnych szans na budowę ścieżki. Wójt Antoni Karlak tłumaczył, że powodem jest gwałtowny cen towarów i usług budowlanych. – W nowych okolicznościach gospodarczych dotacja pokryje jedynie 25 proc. kosztów inwestycji. Byliśmy zmuszeni do rezygnacji na razie z realizacji tego przedsięwzięcia. Jak tylko pojawi się nowe źródło finansowania, wrócimy do tej inwestycji – mówił wójt Karlak.

Radni dopytywali, czy pomysł budowy ścieżki nie zostanie zarzucony. Niektórzy domagali się wręcz rezygnacji z innych inwestycji na rzecz budowy trasy rowerowej.

- Nie mogę sobie pozwolić na kolejny pięciomilionowy kredyt – tłumaczył radnym wójt Karlak. – Już teraz gmina jest zadłużona na 17 milionów. Z tych pieniędzy kończymy właśnie budowę oczyszczalni ścieków. Do tego dochodzi kanalizacja w Podwilku. Trzeba przebudować kolektor w Jabłonce i zwiększyć jego średnicę, żeby był w stanie przyjąć ścieki z Orawki. Trzeba wybrać, albo ścieżka rowerowa, albo kontynuacja budowy kanalizacji w gminie. Czeka na nią chociażby Lipnica Mała.

Wójt zapewniał, że na budowę ścieżki rowerowej, gmina będzie się starała o dofinansowanie z innych źródeł. Na razie ważniejsza jest jednak czystość Białej i Czarnej Orawy.

js/
najnowsze informacje
komentarze
Okey11:55, 8 sierpnia 2019
Dlaczego Gminy Jabłonki nie stać wybudować nawet 1 km ścieżki rowerowej??? Zawsze będą ważniejsze inwestycje.
Od kilku lat wiele osób czeka na ścieżkę rowerową! I dalej nic nie będzie?
Krokus14:26, 3 sierpnia 2019
@Rozżalony
Wiadomo ścieżka rowerowa fajna rzecz. Czyste środowisko niezbędne.
Pewnie w nieodległej przyszłości uda się pozyskać źródło finansowania również na ścieżkę. Priorytet jednak sensowny jest taki: czysta woda, czyste powietrze itp. Uważam, że decyzja Wójta jest słuszna.
spisok18:32, 2 sierpnia 2019
Aaaaaa.....Łapsze to inna broszka Wójt to gość zrobił drogi dla swojej Rodzinki i sam po nich jedzie że hej ,a przy okazji z drogi korzystają traktory tiry kłady motory, i to się nazywa Muniek droga tylko dla rowerów.Całe to towarzystwo inwestycje w tej Gminie ma w du..e.Dobrze że nie chcecie takich inwestycji duże brawka dla Wójta.......................
Rozżalony14:34, 1 sierpnia 2019
To były huczne zapowiedzi. I nici z tego. A ta inwestycja naprawdę przyczyniłaby się do rozwoju turystyki na Orawie. Ktoś za to musi odpowiedzieć...
aktywny14:04, 1 sierpnia 2019
Mądra decyzja. Ale jednak uważam, że taką gminę jak Jabłonka powinno być stać na całoroczne centrum sportu i rekreacji z krytą pływalnią, krytym lodowiskiem, kortami tenisowymi, boiskami do gier zespołowych, porządnym placem zabaw, siłownią na świeżym powietrzu, gastronomią itd. gdzie rodziny i turyści będą aktywnie spędzać czas. Ktoś powie koszty - oczywiście, ale gmina nie jest do generowania zysku tylko do zaspokajania potrzeb społeczności lokalnej. Można np. część gastronomiczną wydzierżawić prywatnym podmiotom itp..Jest porządne centrum kultury, biblioteka i w sumie takiego kompleksu jeszcze brakuje w gminie.
Młokos13:30, 1 sierpnia 2019
Nooo a w Łapszach odwrotnie...... Bardzo dobra decyzja Wójta Karlaka!!!
Maryś12:05, 1 sierpnia 2019
Wstyd panie wójcie! Sąsiednie gminy, niektóre nawet o wiele biedniejsze i potrafiły pozyskać środki na ścieżki. Dlaczego sąsiednie gminy budują ścieżki od lat, a nasza gmina zabiera się za to dopiero teraz? Głupie tłumaczenie, że wszystko podrożało.
Obiecanki cacanki11:53, 1 sierpnia 2019
Ze wszystkiego powoli rezygnują. A kiedy będzie obiecane kino w OCK. |Czy w ogóle coś sie w tej sprawie robi. A co w ogóle robią w |OCK bo nic sie tam nie dzieje przez wakacje.
Muniek11:51, 1 sierpnia 2019
Brawo za decyzję, a nie jak w Łapszach, nie ważne czy są pieniądze czy nie ważne żeby ścieżki były kosztem innych działalności i inwestycji.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij