Środa, 28 październik 2020, Imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 91
Clouds
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
13.08.2019, 11:00 | czytano: 3710

Radni zaniepokojeni brakiem nocnych dyżurów aptek

Arch. Podhale24.pl

Nie milknie dyskusja nad problemem nocnego dostępu do aptek w gminach uzdrowiskowych na terenie powiatu nowotarskiego.

Zaniepokojenie brakiem nocnych dyżurów aptek w Rabce-Zdroju, Szczawnicy i Krościenku, wyrazili radni powiatowi Tomasz Hamerski, Stanisław Kiersztyn i Bartosz Leksander, którzy napisali w tej sprawie interpelację skierowaną do starosty Krzysztofa Fabera. Radni przypominają, że dyżury aptek ustanawia uchwałą Rada Powiatu Nowotarskiego. Mają one umożliwić mieszkańcom swobodny dostęp do leków również w nocy i święta. I to powiat - ich zdaniem - powinien weryfikować, czy wyznaczone apteki dyżurują w nocy według harmonogramu.

Przypomnijmy, iż w czerwcu apteka z Krościenka wycofała się w nocnych dyżurów. Oznacza to, że mieszkańcy Pienin, który w porze nocnej potrzebują lekarstwa, musza jechać po nie do Nowego Targu, gdzie działają najbliższe całodobowe apteki. Z podobnym problemem boryka się również Rabka-Zdrój.

Wicestarosta Bogusław Waksmundzki, który udzielił radnym odpowiedzi w tej sprawie, podkreśla, że powiat nie ma kompetencji do "dyscyplinowania aptek" w przypadku, gdy odmawiają pełnienia nocnych dyżurów. Jak dodaje, z przepisów wynika, że to Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki "gdy apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych".

- Ustalony przez uchwałę harmonogram pracy aptek w porze nocnej często nie jest przestrzegany - przyznaje wicestarosta. Aptekarze, jak mówi, uzasadniają to względami ekonomicznymi, brakiem realnych potrzeb mieszkańców w tym zakresie i zbyt małą liczbą pracowników. - W obecnym stanie prawnym jedyną możliwość wpływa na właścicieli aptek posiada Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny - ocenia.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Mombasa Asad14:42, 15 sierpnia 2019
@ strzykawa
Spróbuj nie oddychać przez tydzień. Wpłynie to pozytywnie na negowanie efektu cieplarnianego (!)
he,he,he10:49, 14 sierpnia 2019
brak lekarstw w aptekach, to likwiduja dyzury
strzykawa09:43, 14 sierpnia 2019
Nie realizować recept,tudzież nie robić zakupów w rabczańskich aptekach przez np.tydzień,może wtedy się oplaci aptekarzom przywrócić dyżury nocne.
Janusz20:29, 13 sierpnia 2019
do "Patrząc realnie" od kiedy to samorządowcy decydują o zezwoleniu na prowadzeniu apteki. Samorząd co najwyżej może mieć wpływ na wynajęcie poieszczenia będącego we władaniu gminy. Tyle i tylko tyle.
Mombasa Asad17:41, 13 sierpnia 2019
@do Mombasy Asada
Tiaaa jeden dzień w tygodniu... nikogo w okienku albo w toalecie... żebyś Pan/i sam czasem nie był kiedyś w nagłej potrzebie do Wydziału Spraw Społecznych, Sanepidu, NFZ albo ZUS...
Patrzac realnie15:18, 13 sierpnia 2019
Te sama kasę robin w godzinach dziennych, to po co będa ograniczać sobie sen ci aptekarze ? Sprawa powinna być rozwiazana przy pozwoleniu na otwarcie apteki, ale mamy takich samorzadowców co nie choruja,albo nie maja mózgów I tyle w temacie
do Mombasy Asada13:52, 13 sierpnia 2019
niemal każdy urząd ma w tygodniu dzień, kiedy jest otwarty dłużej...
zestawienie pracy urzędów oraz aptek, które mogą decydować o czyimś zdrowiu bądź życiu, jest delikatnie mówiąc chybione
Mombasa Asad12:13, 13 sierpnia 2019
A ja chciałbym mieć dostęp do UM, Starostwa oraz US w tygodniu w godzinach 17-18 oraz w soboty między 14 a 15... trzeba wyprowadzić nową ustawę czy co? Bo raczej mieszkancy tp poprą mimo zapewne tlumaczen ze strony urzędników, że brak kasy na to i ludzi.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij