Czwartek, 13 sierpień 2020, Imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
21°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 53
Clouds
21°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 53
Clouds
25°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 53
Clouds
27°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 39
Clouds
25°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 53
Clouds
23°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 53
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
25.08.2019, 10:48 | czytano: 1746

10 lat Festiwalu Pieniny Kultura Sacrum - Koncert finałowy (zdjęcia)

Wakacje mają się ku końcowi, nastał czas, aby wspomnieć o wybornym koncercie finałowym Festiwalu Pieniny Kultura Sacrum, który w minioną sobotę, w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku zgromadził rzeszę melomanów.

Znane arie i pieśni oraz utwory organowe największych mistrzów przyciągają zwykle wielu entuzjastów. Tak też się stało. Było to wręcz przedstawienie na najwyższym poziomie artystycznym i kulturalnym. Wysłuchaliśmy wspaniałych głosów operowych trzech tenorów: Szymona Kobylińskiego i księży: o. Rafała Kobylińskiego oraz Pawła Sobierajskiego. Trójce śpiewaków towarzyszył na organach Sylvester Rostetter z Węgier.

W repertuarze znalazły się m.in: J.S.Bacha Toccata i fuga d-moll BWV 565, Ave Maria, G. Donizettiego Ave Maria, G. Bizeta Agnus Dei, R. Arwyna Benedictus, K. Jenkinsa Ave verum, E. Morricone Nella fantasia, Ch. Gounoda Laudate Dominum, a na koniec E. Di Capui O sole mio, po którym rozpromieniona publiczność zażyczyła bisów.

W trakcie koncertu wystawiono malarstwo na szkle, szkice ołówkiem, ceramikę, akryle, pastele, hafty i kompozycje florystyczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy PERŁA w Szczawnicy. Wystawę „Pod Niebem Pienin” przygotowało Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczawnicy sprawujące opiekę nad dziećmi i młodzieżą z gmin: Krościenko n.D., Szczawnica, Czorsztyn, Ochotnica Dolna.

Jak na jubileusz przystało, po odczytaniu przez wójta Jana Dydę życzeń i podziękowań kierowanych do Dyrektora festiwalu Agnieszki Radwan-Stefańskiej, rozległo się głośne Sto lat!, i góralskie przyśpiewki w wykonaniu specjalnie zaproszonej przez wójta Gminy muzyki Jaśka Kubika.

Fragment przemówienia wójta: „Z okazji pięknego jubileuszu 10-lecia Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum składamy Pani serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia. Dzisiejsze święto to w sposób szczególny efekt Pani ogromnego zaangażowania i umiejętności zarażania ideą innych osób, dla których festiwal łączący piękno muzyki organowej z szeroko pojętą kulturą góralską jest pasją i źródłem satysfakcji.

Przez minioną dekadę organizowane przez Panią koncerty przynosiły słuchaczom chwile szczęścia, wytchnienia i radości oraz stanowiły wielobarwną, wspaniałą wizytówkę rozsławiającą nasz region w kraju i poza jego granicami.

Dziękując za wieloletnią współpracę z naszą społecznością, życzymy Pani wytrwałości w pokonywaniu codziennych problemów; niech nie zrażają Pani przeciwności, a poświęcenie i chęć pracy dla innych wciąż będzie taka sama.

Życzymy także, aby Pani działalność zawsze spotykała się z uznaniem i wdzięcznością, gdyż odgrywa ona ważną rolę nie tylko w życiu artystycznym, ale także społecznym naszego regionu.”

Były miłe słowa, oklaski i kwiaty.

Pierwszoplanowym instrumentem festiwalu odbywającego się w Krościenku od dziesięciu lat są organy. W XIV-wiecznym zabytku pw. Wszystkich Świętych artyści zasiadają za siedmiogłosowymi z 1827, budowanymi do 1887 r. przez starosądeczanina organmistrza Jana Grocholskiego, natomiast w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza - konsekrowanym w 1998 r., muzycy grają na organach sprowadzonych w 2009 z Niemiec, sygnowanych przez firmę Romanus Seifert & Sohn z Kevelaer.

Jakże miło, że te dwa instrumenty są użytkowane także dla celów kulturalnych, w tym ważnym cyklicznym wydarzeniu, jakim jest Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum, ściągającym do Krościenka artystów z różnych zakątków półkuli.

Życzmy twórcom festiwalu wytrwałości i zostańmy z nadzieją na interesujące przyszłe muzyczne lato!

Bożena Soliwoda
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij