Sobota, 25 styczeń 2020, Imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła
Jabłonka i okolice
Clouds
-6°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-5°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-5°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-5°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-6°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-9°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo zła
Zakopane
Umiarkowana
25.08.2019, 22:13 | czytano: 7412

Abp Marek Jędraszewski odwiedził rannych, poszkodowanych podczas czwartkowej burzy w Tatrach

zdj. ks. Rafał Wilkołek

ZAKOPANE. - Wobec takich wydarzeń, potęgi natury, bezradności człowieka, pozostaje modlitwa. I właśnie o nią prosili mnie wszyscy. - powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski, który w szpitalach w Krakowie i Zakopanem odwiedził rannych, którzy ucierpieli w czasie czwartkowej burzy w Tatrach.

Najpierw metropolita krakowski złożył prywatną wizytę u trojga poszkodowanych dzieci, które dochodzą do zdrowia w szpitalu dziecięcym w Krakowie Prokocimiu. Metropolicie krakowskiemu towarzyszył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Rannym i ich bliskim od Papieża Franciszka przekazał najgłębsze wyrazy współczucia, solidarności, błogosławieństwo i zapewnienie o modlitwie za ofiary tragedii w Tatrach.

– Jestem pod wielkim wrażeniem odwiedzin w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu – powiedział arcybiskup Jędraszewski. – Gdy byliśmy u rannego dziecka, pochodzącego z rodziny prawosławnej, jego rodzice byli ogromnie wdzięczni za naszą obecność. Ojciec mówił do swojego nie do końca świadomego dziecka: ”Synku, to są kapłani innego Kościoła, ale to też chrześcijanie. Modlimy się tak samo, wierzymy w tego samego Boga, będziemy się razem z tobą i za ciebie modlić.” To był ekumenizm w najpiękniejszym, najgłębszym doświadczeniu tego spotkania przy łóżku ocalonego dziecka – podkreślił arcybiskup.

W niedzielę metropolita krakowski odwiedził poszkodowanych w szpitalu powiatowym im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Pasterska wizyta także miała charakter prywatny. Arcybiskupowi towarzyszyła dyrektor placówki, Regina Tokarz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach w Zakopanem, ks. Piotr Pławecki oraz kapelan szpitala ks. Kazimierz Króżel.

– Są to nasze wyrazy jedności, solidarności i modlitwy z ofiarami tego nieszczęścia, ale także z ich rodzinami, które przyjechały nieraz z dalekich stron, np. z Białegostoku, ze Słupska, z Lublina, z Piotrkowa Trybunalskiego. To pokazuje, jak Zakopane ściąga ludzi z całej Polski. Przyjechali tutaj, żeby odpocząć, żeby zobaczyć piękno przyrody, nagle doświadczyli gór w ich najbardziej dramatycznym wymiarze i na pewno zapamiętają to do końca swojego życia. – powiedział metropolita.

Wśród rannych, których w zakopiańskim szpitalu odwiedził arcybiskup Marek Jędraszewski, jest ks. Jerzy Kozłowski z Dzierżoniowa. Młodego kapłana przebywającego na feralnej wycieczce w rejonie Giewontu, piorun raził trzykrotnie. Ks. Kozłowski mimo licznych obrażeń dochodzi do zdrowia. Jak mówią świadkowie: ks. Kozłowski, gdy rozpętała się burza i nie było już czasu na ucieczkę, mimo zagrożenia, udzielał absolucji generalnej, czyli formy rozgrzeszenia dla każdego żałującego swych win – aż sam został rażony błyskawicą. Metropolita krakowski pobłogosławił ks. Jerzego i czuwającą przy jego łóżku mamę.

– Po odwiedzinach rannych w szpitalu w Zakopanem, widzę, że ich stan na szczęście się poprawia. Jest to kwestia czasu, gdy wrócą do swoich domów, do swoich najbliższych – powiedział arcybiskup Jędraszewski. – To, co ich wszystkich łączy to przede wszystkim wdzięczność Panu Bogu, że przeżyli, a nie wszystkim niestety było to dane. Łączy ich też wiara w Pana Boga, która dodaje im sił, otuchy i nadziei, że to nieszczęście, tragedia, której byli uczestnikami, odpowiednio przeżyta, z perspektywy wiary, stanie się także dla nich umocnieniem na dalsze życie.

Metropolita w Księżówce spotkał się z delegacją służb uczestniczących w akcji ratowniczej na Giewoncie. Przy pomniku św. Jana Pawła II pod przewodnictwem metropolity krakowskiego odmówiono modlitwę za tragicznie zmarłych, rannych oraz ich rodziny i bliskich.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska
najnowsze informacje
komentarze
Do sąsiad i ja*20:42, 26 sierpnia 2019
Jak PO było przy władzy to oni zaczęli dzielić Polaków... PiS się od nich wiele nauczył... Tak jedni jak i drudzy szczuja... Tylko każdy człowiek słucha się swoich panów... Niestety naród tego nie widzi opluwaja się nawzajem... A co do biskupa to jeżeli środowisko lgbt ma prawo wysmiewac nasze wartości i obrażać Boga drwic z nas katolików to dlaczego on nie mógł powiedzieć takich słów? Odrazu fala nienawiści do niego poszła, lgbt chce szacunku ale dlaczego oni jie maja do nas szacunku? Publicznie w mediach się pewna Pani wyraziła o starych k... Żeby szybko zdechły? Więc o co chodzi? Dopóki człowiek nie będzie miał swojego rozumu tylko będzie sterowany przez kogoś to nigdy nie będzie dobrze w tym kraju...
Polak zza Wisły18:58, 26 sierpnia 2019
Do Gal Anonim. Mnie nie przekonałeś. Zagłosuję na lewicę nie dla tego że jeztem gejem, ale dla tego by Państwo Polskie było świeckie.
sąsiad i ja17:49, 26 sierpnia 2019
Ale się Galu Anonimie naprodukowałeś...a tu jest krótka piłka: My i Oni czyli PiS z przystawkami i reszta Polski. Tak Kaczyński podzielił Polaków, jak nikt wcześniej.
Gal Anonim16:49, 26 sierpnia 2019
Biedroń będzie premierem. BO PiS nie utworzy koalicji.

Bardzo bym prosił o poruszenie
( wszedzie gdziekolwiek kto może )
tematu połączenia list wyborczych - połączenia się wszystkich wyborców bo jest to jedyne wyjście wygrania decydującej bitwy typu Grunwald lub Bitwa Warszawska.
Wszyscy WYBORCY muszą się połączyć od PiS Kukiz i Konfederacja. W innym przypadku Koalicja wygra przykladowo 1% I utworzy rząd z Wiosną .Możliwe, że nawet dojdzie do połączenia ich list wzamian Premierem będzie Biedroń a tęczowa flaga będzie wisieć obok biało czerwonej i UE po środku.
Już pierwsze dyskusje medialne - rozmowy między Biedroniem a Schetyną na ten temat były.
Dopiero po wygranej bitwie niech się sprzeczają politycy o detale ustroje podatki itp?
W innym wypadku historia zatoczy Koło i miałeś chamie złoty róg został???
Wiem że będzie mnóstwo komentarzy przeciwnych ale naprawdę po jesiennych wyborach nie będziecie mieli się o co sprzeczać bo Kraj ? ten który pamiętacie i europa którą pamiętacie znikną bez powrotnie.
Czas zchować swoje ambicje do zakończenia wyborów.
Do wyborów musi przystąpić cały Naród . Wyborców lewicowych ,LGBT i całej tej zgnilizny jest zdecydowana mniejszość ale przy niskiej FREKWENCJI jak dotychczas ta mniejszość może wygrać wybory.

Dawniej Niepodległość , Suwerenność, Wolność otrzymywało się walcząc dziś wystarczy iść na wybory. Dawniej przed walką i w trakcie słychać było jeden wielki okrzyk Jeszcze Polska Nie Zginęła .Dziś wszyscy zamiast Dumy, Honoru mają spuszczone główny jak słyszą, że mają iść na wybory jak NIEWOLNIK w piątym pokoleniu.
Pamiętajcie JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA ................... ( do krytykujących troli słowa nie są w "... " ) - te słowa cały czas są aktualne. TE SŁOWA w ustach powinien mieć każdy trzymając dlugopis w rekach i głosując.
Mam nadzieję, że po jesiennych wyborach przy frekwencji 80 % 90% każdy z dumą idąc ulicą będzie mógł te słowa wypowiedzieć.
dziadek15:38, 26 sierpnia 2019
Nie przyjąłbym błogosławieństwa od tego człowieka.
A12:42, 26 sierpnia 2019
@no cóż. Prawda o tym człowieku rzeczywiście w oczy kole. I przyzwoitego człowieka powinna kłuć. I żadne tam propagandowe ocieplanie swojego wizerunku fotkami z rannymi, rozsyłanych po wszystkich mediach tej prawdy nie sfałszuje.
Mombasa Asad10:26, 26 sierpnia 2019
Dać Wam wszystkim absolucję generalną?
no cóż10:24, 26 sierpnia 2019
A... czyli przysłowie ma rację - prawda w oczy kole...
Michał10:07, 26 sierpnia 2019
Arcybiskup jest bardzo Dobrym pasterzem
Czarna zaraza09:58, 26 sierpnia 2019
Co jak co ale prosić o modlitwę takiego człowieka który nienawidzi innych a swoich kolegów pedofili ukrywa
G08:27, 26 sierpnia 2019
Każdy popełnia błędy, tylko najlepiej komentować zachowanie innych. Zal mi Cię "bryk"
Monika08:06, 26 sierpnia 2019
Autor ?tęczowej zarazy? a o zarazie pedofili w kościele to należy zapomnieć?!!
z zakopanego02:29, 26 sierpnia 2019
Ty nie możesz patrzyc a ja mam łzy w oczach czytając ten artykuł - taka między nami smutna róznica....
bryk00:08, 26 sierpnia 2019
Czy Arcybiskup zapytał rannych gdzie mieli rozumy, kiedy było widać zbliżającą się burzę a Ci jednak nie schodzili z kopuły Giewontu? bo jeżeli pojechał tylko ich pocieszać to jest to bez sensu. Wszystkim należy się opieprz a nie mówienie o wdzięczności i umocnieniu na dalsze życie... Oby zmądrzeli!!!
A23:52, 25 sierpnia 2019
Nie mogę patrzyć na tego człowieka.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij