Niedziela, 31 maj 2020, Imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli
Nowy Targ i okolice
Rain
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 75
Rain
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 75
Rain
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 75
Rain
10°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 100
Rain
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 92
Rain
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 75
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
26.08.2019, 13:35 | czytano: 15268

Jedna z najpiękniejszych na Podhalu tras rowerowych częściowo przejezdna (zdjęcia)

Fot. Marian Żemełko

Kilka odcinków ścieżki rowerowej wzdłuż południowego brzegu Jeziora Czorsztyńskiego jest jeszcze w budowie, ale można już przejechać praktycznie od mostu na Dunajcu w Dębnie do przystani w Niedzicy.

Pierwszy odcinek biegnie przez Dębno najpierw po wale, potem wydzielonym pasem drogi do mostu na Białce i do granicy z Frydmanem, gdzie skręca z powrotem na wał. Tu jest jeszcze niewielki fragment bez asfaltu, niewykończone miejsce postojowe i mostek, który tylko z jednej strony jest połączony ze ścieżką. Dalej jedziemy przez Frydman koroną wału, z którego na końcu ścieżka skręca na camping i tam urywa się przy wprawdzie gotowym, ale jeszcze niepołączonym z drogą mostku. I tutaj, po ponad 5 km asfalt się kończy. Ta część trasy jest w zasadzie płaska, różnica wzniesień to zaledwie 17 metrów.

Frydman opuszczamy starą drogą gruntową biegnącą nad brzegiem jeziora, która została przedłużona na potrzeby ścieżki do Zatoki Falsztyńskiej. Do Falsztyna wjeżdżamy ulicą Błachuty i do ulicy Dworskiej, w którą musimy skręcić, pokonujemy ponad 4 km, z czego większa część ma już asfalt. Wokół zbudowanych, a nie włączonych jeszcze mostków są objazdy. Trasa nie jest łatwa. Trzeba pokonać nie tylko nierówności terenu, ale przede wszystkim 108 metrów różnicy wysokości, co wyraża się tym, że tylko zawodowcy nie zsiądą ani razu z roweru.

Z Falsztyna wyjeżdżamy słynnym już czerwonym asfaltem, zjeżdżamy z powrotem nad jezioro, objeżdżamy Zatokę Kosarzyska i brzegiem docieramy do przystani w Niedzicy. Ten odcinek ma ponad 4 kilometry i jest cały wyasfaltowany. Przed Niedzicą znajduje się jedno, prawie już wykończone miejsce postojowe: dużo drewna, regionalne zdobienia, warto zobaczyć. Różnica wzniesień 104 metry, więc zjeżdża się fajnie, ale wracając trzeba trochę popedałować.

Cała opisana wyżej trasa liczy 13,5 kilometra. Duże wzniesienia na krótkich odcinkach powodują, że ścieżka jest wymagająca i zasadniczo różni się od odcinka na brzegu północnym. Poza wałem, biegnie głównie w lesie, więc mamy mniej atrakcji widokowych niż po drugiej stronie akwenu, ale piękne otwarcia rekompensują to z nadmiarem. Powtórzę to, co pisałem poprzednio: ścieżka wokół Jeziora Czorsztyńskiego zapowiadają się na najatrakcyjniejszą ścieżkę rowerową w Polsce, oferującą unikalną lokalizację, piękne widoki i dwie zróżnicowane trasy.

Ścieżka wzdłuż tego brzegu zalewu składa się z wybudowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich fragmentów trasy Velodunajec oraz budowanych przez Gminę Łapsze Niżne odcinków nazwanych Biała Dama i Polana Sosny. Połączy się przy moście w Dębnie z będącym na ukończeniu, a budowanym przez Nowy Targ odcinkiem Modrzewiowy Szlak. Prace mają zakończyć się w tym roku.

Tekst i zdj. Marian Żemełko (zdjecia sprzed kilku dni)
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Adam19:04, 11 października 2019
Od 20 lat pokonujemy z żoną na rowerach różne trasy na Podhalu, a bywa też że w Krakowie wsiadamy na rowery i w sobote jedziemy na Podhale a w niedzielę wracamy. Z czasem głośno wypowiadane marzenia np. o ścieżce rowerowej na starym nasypie kolejowym stawały się faktem. Z rozkoszą testowaliśmy nowe odcinki powstających ścieżek. Stan jaki jest obecnie porównujemy z najlepszymi trasami rowerowymi w Austrii, czy Danii. Jeździmy na rowerach po całej Europie i bez żadnego naciągania można powiedzieć że na Podhalu mamy światowej klasy system ścieżek rowerowych a zapowiada się jeszcze lepiej. Szkoda tylko że "dzicz" wtargnęła i bardzo szybko zainteresowała się narzędziami w punktach obsługi.
7 nie kradnij nie bredź08:25, 29 sierpnia 2019
bzdur większych nie słyszałem iż ścieżka dzięki PiS (: ścieżka powstała dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządów i fundacji rozwoju zbiornika czorsztyńskiego, a dokumentacja powstała 7 lat temu, a dla ścisłości środki przyznano na nią ze środków UE+środki samorządów za rządów PO chociaż to też nie ma nic do rzeczy.
7 nie kradnij07:49, 28 sierpnia 2019
To już jest dla mnie nie do pojęcia jak musieli kraść na potęgę. 8 lat rządów PO-PSL i pieniędzy nie było na nic a nawet trzeba było okraść Polaków z ich OFE. Teraz 4 rok rządzi PIS i nie dość że jest na wszystko i nawet na tak wspaniałą ścieżkę rowerową która by za PO nie powstała to jeszcze budżet w 2020 będzie bez deficytu.
Pozytywny21:42, 27 sierpnia 2019
Jest super ta ścieżka powinni rozreklamować ją na cały świat.
Kl-ce21:04, 27 sierpnia 2019
Wszystko fajnie ,tylko w miejscach gdzie były drogi dojazdowe do pól ,wylany asfalt mógłby być szerszy , mieszkańcy będą musieli jakość dojechać , a to może być trochę uciążliwe dla rowerzystów i pieszych .
Nawet grupa rowerzystów może mieć trudność z minięciem się ta tej ścieżce .

Atrakcja turystyczna fajna .
LJ19:04, 27 sierpnia 2019
doskonałe i wymagające przeżycie
czekam na finisz
ocenka z Krakowa14:23, 27 sierpnia 2019
dziękuje Fundacji Rozwoju Jeziora Czorsztyńskiego za wykonanie dokumentacji wraz z pozwoleniem na budowę
i przekazanie jej gminom - Łapsze Niżne, Czorsztyn i Nowy Targ.
Trafiony pomysł !
ff09:41, 27 sierpnia 2019
Pasowałoby jeszcze zamknąć pętlę od Czorsztyna przez Sromowce do Niedzicy. Wtedy byłoby super. Wiem, że można jechać drogą pomiędzy samochodami, ale jazda w dużym ruchu samochodowym nie jest przyjemna.
helloyellow07:07, 27 sierpnia 2019
do @gorol:
W każdy weekend na ścieżkach rowerowych są tłumy mieszkańców i turystów na rowerach, rolkach, hulajnogach itp., a i w dni robocze rowerzystów nie brakuje. Może warto wyjrzeć poza czubek własnego nosa, a nie pisać głupoty, że nikomu te ścieżki nie służą.
Ścieżki jak najbardziej polecam i pochwalam.
La Manche21:35, 26 sierpnia 2019
do @MiKi - nie martw się, za rok zbudujemy pod górka tunel, a za pięć lat zaplanowano pod dnem jeziora drugi tunel, aby bliżej było do Czorsztyna... Bo my nie byle jakie France...
gorol21:34, 26 sierpnia 2019
ile to można było by dróg za te pieniadzę zrobić a nie coś co nikomu do niczego nie jest potrzebne za chwile wszyscy o tym zapomnimy i zniszczone zostanie jak nowe to pieknie wyglada......
Kocham PIS20:36, 26 sierpnia 2019
Takie cuda tylko za PIS.
BMW racer19:08, 26 sierpnia 2019
Super turystycznym motorkem śmiga się tam jak ta lala tylko nie za szybko ale polecam ;-)
MiKi17:45, 26 sierpnia 2019
Wczoraj tam byliśmy pierwszy raz. Świetna sprawa chociaż podjazd z przewyższeniem 100 m jest niezwykle wymagający co nieco psuje uroki podróży dla rodzin z dziećmi. Ale generalnie klasa!
kolarze15:48, 26 sierpnia 2019
Cudeńko! Oby tylko wandale nie zniszczyli miejsc postojowych, jak to niestety widać na ścieżce do Czarnego Dunajca....
nick15:30, 26 sierpnia 2019
Potwierdzam,jechałem już tym odcinkiem, trasa będzie bajkowa zwłaszcza z zbliżającą się jesienią. Pozdrawiam miłośników dwóch kółek.
Antypis14:52, 26 sierpnia 2019
Potwierdzam, przejechałem całą i północną i południową część.
ja14:11, 26 sierpnia 2019
oby tylko mieszkańcy nie zrobili z tej scieżki drogi motocyklowej do rajdów nie zarejestrowanymi motocyklami .
Brawo13:46, 26 sierpnia 2019
I TO JEST PRODUKT TURYSTYCZNY !
Może takie inwestycje troszkę odciągną
naszych Gości od zdobywania na siłę Giewontu .
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij