Czwartek, 28 maj 2020, Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Szczawnica i okolice
Clouds
15°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 47
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 47
Clouds
15°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 47
Clouds
17°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 63
Rain
12°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 66
Clouds
14°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 47
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
30.08.2019, 09:36 | czytano: 3492

Polski Związek Alpinizmu zabiera głos ws. doniesienia do prokuratury na TOPR. "Apelujemy o umiar i powstrzymanie się od osądów"

Arch. Podhale24.pl

Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu wydał komunikat, w którym odciął się od doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chodzi o akcję ratunkową w Jaskini Śnieżnej, w której zginęło dwóch grotołazów. PZA apeluje o powstrzymywanie się od pochopnych wypowiedzi i osądów.

Według osoby prywatnej, która złożyła zawiadomienie, mogło dojść do nieprawidłowości podczas prowadzenia akcji ratunkowej. Przedmiotem postępowania miałoby być nieudzielenie pomocy osobom, które znalazły się w bezpośrednim zagrożeniu życia, bądź odniesienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to jest czyn z artykułu 162 paragraf 2.

Do sprawy odniosły się Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu, Komisja Taternictwa Jaskiniowego i Grupa Ratownictwa Jaskiniowego. W wydanym komunikacie czytamy, że:

"W związku z wydarzeniami w Jaskini Wielkiej Śnieżnej – Rodziny naszych pozostałych w jaskini Kolegów, bliscy i taternicy jaskiniowi – przechodzimy przez bardzo trudne chwile.

Dramat naszych Kolegów wywołuje w środowisku jaskiniowym wiele emocji. Apelujemy do wszystkich o umiar i powstrzymanie się od pochopnych wypowiedzi i osądów. W naszym odczuciu ocena przebiegu akcji ratowniczej powinna być prowadzona po jej zakończeniu.

Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu, Komisja Taternictwa Jaskiniowego i Grupa Ratownictwa Jaskiniowego odcinają się od wniosku o wszczęcie postępowania, który został złożony w prokuraturze przez osobę prywatną, w sprawie działania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

Chcemy podkreślić, że akcja w Wielkiej Śnieżnej jest ogromnym wyzwaniem dla całego środowiska i instytucji ratowniczych. Stoimy na stanowisku, że tak złożona akcja ratownicza powinna być punktem wyjścia do dyskusji na temat zasad i możliwości współdziałania w przyszłości.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w akcję niesienia pomocy naszym Kolegom".

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
a10:08, 31 sierpnia 2019
@skeptic
to są góry, a nie sztuczna jaskinia żeby sobie pochodzić. Jasne, rozwalmy wszystko. Jak jedziesz na tor pierwszy raz też Ci rozkładają dodatkowy asfalt w zakrętach jakbyś czasem nie potrafił w niego wejść ? Idą ci co potrafią chodzić i wiedzą po co idą. Góry nie są dla wszystkich, a jaskinie już na pewno.
skeptic15:39, 30 sierpnia 2019
@ Marek Kroker:
Wielki szacun, co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości, ale jest pytanie dlaczego korytarz nie był zawczasu poszerzony ze względu na wymogi bezpieczeństwa, a dopiero potem dopuszczony do użytku, otwarty dla grotołazów. Te warunki dotarcia do zagubionych mogły być znacznie mniej niekorzystne, gdyby zawczasu poszerzono korytarz. A jak nie to można było zabronić wejścia. Mówię tu nie o samym wydarzeniu, tylko o okresie wcześniejszym, kiedy można było zadbać o bezpieczeństwo tego korytarza.
Marek Kroker14:03, 30 sierpnia 2019
Wielki szacun dla ratowników, którzy na pewno nie oszczedzając swoich sil wpełzali w zimne korytarze, próbując w niekorzystnych wodnych warunkach dotrzec do zagubionych.Podejrzewam, że zawiadomienie do prokuratora złozyła osoba, która nigdy nie pełzała w ciasnych jaskiniach.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij