Poniedziałek, 01 czerwiec 2020, Imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany
Szczawnica i okolice
Clouds
12°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 76
Clouds
11°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 76
Clouds
11°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 76
Clouds
12°
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 99
Clouds
11°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 93
Clouds
12°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
08.09.2019, 20:17 | czytano: 3410

Rada Seniorów nie może liczyć na wsparcie z budżetu miasta

zdj. Podhale24

Nowotarska Rada Seniorów zwróciła się do Rady Miasta o przyznanie im środków na działalność. Radni i urzędnicy odpowiadają: rozumiemy potrzeby, ale po pierwsze przepisy nie pozwalają na taki wydatek z budżetu miasta, a po drugie - umawialiśmy się, że rada będzie działać bez kosztów.

Nowotarska Rada Seniorów powołana została zarządzeniem burmistrza w październiku 2015 roku. Obecnie trwa druga kadencja NRS. Do 2022 roku prezydium tworzą: Marek Bochowicz - przewodniczący Nowotarskiej Rady Seniorów, Małgorzata Morajko - zastępca przewodniczącego i Maria Słowik - sekretarz.

Seniorzy przygotowali dwa projekty uchwał na poniedziałkową sesję Rady Miasta. W pierwszej jest mowa o przeznaczeniu środków z budżetu miasta na aktywizacje seniorów i na działalność NRS. Druga uchwała dotyczy zmian w statucie.

W sumie chodzi o 45 tysięcy. Na aktywizację chcą seniorzy 30 tysięcy zł. Proponują utworzenie funduszu aktywizacji seniorów z przeznaczeniem na dofinansowanie różnych form aktywności, w tym - gimnastyki w sali, w plenerze, czy w wodzie oraz nordic walking. Zdaniem Rady Seniorów środki na dofinansowanie tej aktywności powinny być przekazane poprzez konkursy nowotarskim organizacjom pozarządowym, "mającym doświadczenie w organizowaniu tego typu zajęć dla seniorów". Rada Seniorów wnioskuje, by te środki zabezpieczyć w budżecie. Z kolei 15 tysięcy ma być przeznaczone na działalność NRS, sfinansowanie kosztów podróży członków rady na szkolenia i konferencje edukacyjne, materiały biurowe i przygotowanie strony internetowej.

Seniorzy poszli za ciosem i w drugiej uchwale, dotyczącej zmian w ich statucie chcą umieścić zdanie, że "koszty działalności Rady Seniorów pokrywane są z budżetu Gminy - Miasta Nowy Targ". Dzięki temu sprawa finansowania byłyby uregulowana na kolejne lata.

Inna zmiana w statucie to wykreślenie z paragrafu 11 - który brzmi "Radni seniorzy pełnią swoje funkcje społecznie. Za udział w posiedzeniach nie przysługuje im wynagrodzenie, ani rekompensata za utracone zarobki" - drugiego zdania. Pozostać ma tylko to o społecznej funkcji.

Projekty uchwał przedstawione Radzie Miasta omawiali radni na komisjach. Sekretarz Miasta Stanisława Szołtysek zaproponowała, by "wstrzymać się z tematem". - Trwa proces legislacyjny dotyczący zmian w ustawie o samorządzie gminnym. Jest wśród poprawek i taka, która dotyczy finansowania kosztów funkcjonowania Rad Seniorów z budżetu miasta. Proponuję, by poczekać, aż projekt poselski znajdzie swój finał - mówiła sekretarz. Jak dodała - w Małopolsce nie ma przykładu, by Rady Seniorów były utrzymywanie z budżetów samorządowych, chociaż w innych województwach to się zdarza.

Obecna po posiedzeniu Komisji Ekonomiki przedstawicielka NRS tłumaczyła, że koszty wyjazdów na szkolenia, czy posiedzenia innych rad są wysokie, co stanowi duże obciążenie dla emerytów - członków rady.

Odwołanie się bezpośrednio do skarbnika, poskutkowało tym, że Łukasz Dłubacz powtórzył za sekretarz Miasta, iż przepisy nie przewidują, by takie wydatki pokrywać z budżetu miasta. - Rozumiemy potrzebę, ale przepisy nie pozwalają nam, przynajmniej na razie, by zgodzić się na państwa propozycję - podsumowała Stanisława Szołtysek.

Niejako podsumowując dyskusję, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda przypomniał, że "ideą powoływania rad - i seniorów, i młodzieży było, że będą bez-kosztowe".

Burmistrz Grzegorz Watycha i inni radni dopytywani o zdanie na temat wniosku NRS zgodnie odpowiadają, że powołano w Mieście Radę Seniorów jako ciało doradcze w sprawach dotyczących osób starszych, ale unikają odpowiedzi na pytanie jak w ciągu lat istnienia rady spełniany był ten obowiązek, czyli ile razy i w jakich sprawach seniorzy doradzali samorządowcom. Powtarzany jest też argument, że w założeniu - Rada Seniorów, podobnie jak Młodzieżowa Rada Miasta - miały nie generować żadnych kosztów.

s/
najnowsze informacje
komentarze
cykor18:52, 9 września 2019
Małgosiu
Napastliwy styl wypowiedzi świadczy że jesteś z armii Wstążki a może i nawet samą Królową Kiczu. Co jest nieprawdą? To że burmistrz wziął 26 tys ekwiwalentu za urlop? Czy że Wstążka w jedną noc przepuściła 180 tysięcy? Obie informacje pochodzą ze strony miasta - odpowiedzi na interpelacje 2019
to ci dopiero zart17:56, 9 września 2019
a nie trzeba wam nosić szlafroka jak brytyjskiemu spajkerowi?
Obywatel15:43, 9 września 2019
Wyborca: wyjąłeś mi z myśli. 100 % się z tobą zgadzam.
Małgosia10:11, 9 września 2019
do cykor
Mam nadzieje że masz sprawdzone dane co piszesz bo w internecie nikt nie jest obcy. A pomawianie jest karalne :)
A@09:57, 9 września 2019
Mam pytanie do radnych miasta i do władz miejskich: to po co ta Rada Seniorów została powołana? żeby co?
Ola08:15, 9 września 2019
Seniorzy chyba żartują. Chcieli do Rady, wiedzieli że to społecznie i bez kasy a teraz jej chcą. Bez żartów szanowna Rado Seniorów.
Wyborca07:12, 9 września 2019
Myślę jak p. ryba i popieram jego komentarz. Co N. R. Seniorów jako grupa społaczna zrobiła dla miasta. To sztuczny twór dawnych miejskich Vipów z tamtego czasu. Jak się dorawli do jakiejś władzy to zaraz chcą pieniądze. Nie wolno tej grupy czy innych grup z ludzkich podatków finansować. Niech sobie zrobią zrzutkę. Jaki im potrzeba środków na szkolenia i wyjazdy niech sobie założą fundacje staruszków. To nastepna jakaś kpina.
Wyborca
Junior07:00, 9 września 2019
Proponuję seniorom udać się do prawnika - on podpowie jaką drogą można uzyskać legalnie dofinansowanie z samorządu. Są projekty jak "budżet obywatelski" ...
avivat23:38, 8 września 2019
A kto może liczyć na wsparcie z budżetu miasta? Ano przedsiębiorcy, którzy za ponad 35 mln zł będą nam remontować MOK! To jest konkretne wsparcie!
cykor22:17, 8 września 2019
Członkowie Rady Seniorów, pełniący obowiązki społeczne, mogą uzyskiwać przychód w związku z wykonywaniem swoich funkcji. Przychodem tym jest również wartość świadczenia polegającego na pokryciu kosztów przejazdu, noclegu w miejscu realizacji zlecenia oraz kwota wypłaconych diet.

O pełnieniu obowiązku obywatelskiego mówimy wtedy, gdy osoba uczestniczy w zawiadywaniu sprawami państwowymi jako obywatel, zgodnie z zasadami demokratyzmu instytucji publicznych. Natomiast pełnienie obowiązków społecznych to uczestniczenie danej osoby w pracy instytucji jako reprezentant pewnej społeczności, biorąc udział w rozwiązywaniu problemów tej społeczności i w jej interesie (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 listopada 1997 r. sygn. 6/97).

Odwołując się do Słownika języka polskiego pod red. M. Szymczaka (tom III, Warszawa 1981r., str. 296) termin "społeczny" oznacza zorganizowany, przeznaczony dla społeczeństwa, dla dobra ogółu, zaś termin "obywatelski" rozumiany jest jako "instytucje tymczasowe, zorganizowane z osób prywatnych, ochotników, niefachowców, do doraźnej pomocy władzom" (tom II, str. 435).

Decyzję w kwestii pokrycia kosztów przejazdu, noclegu członków/członkiń rad seniorów winien podjąć organ, który radę powołał (rada gminy), ujmując w budżecie gminy wydatku o nazwie "Rada Seniorów":
ryba21:32, 8 września 2019
jedni i drudzy byli po to by wesprzeć obecną władze po wyborach d***
cykor21:26, 8 września 2019
Najważniejsze że Watycha wziął 26 tysiaków ekwiwalentu za urlop. Na to są pieniądze. Podobnie 180 tys dla Wstążki na powitanie lata. Fajnie się szasta publiczym groszem, dla emerytów nie ma.
Wojtek20:40, 8 września 2019
Zawsze jest tak,że gdy się chce to się zrobi,więc najpierw trzeba chcieć i jakoś wymanewrować,a nie zakrywać się przepisami,tym bardziej,że wiele jest działań omijających suche przepisy.Więc w tym temacie,dla tych zasłużonych Ludzi,nie bądźcie suchą literą i gdy proszą trzeba Im dać.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij