Sobota, 19 październik 2019, Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 100
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Umiarkowana
09.09.2019, 12:41 | czytano: 9582

Znane są przyczyny śmierci grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. To nie było utonięcie

Arch. Podhale24.pl

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu otrzymała wstępne wyniki sekcji zwłok grotołazów, którzy w połowie sierpnia utknęli w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach.

- Wynika z nich, że grotołazi zmarli w wyniku hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu - informuje prokurator Jan Ziemka z PR w Nowym Targu. Przypomnijmy, iż początkowo spekulowano, że grotołazi, po zalaniu korytarza przez wodę, utonęli.

To nowotarska prokuratura, decyzją przełożonych, zajęła się sprawą sierpniowej tragedii w Tatrach. Wszczęte zostały dwa śledztwa. Pierwsze, z zawiadomienia osoby prywatnej, dotyczy nieprawidłowości przy organizacji akcji ratunkowej przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Drugie zostało wszczęte z urzędu, a dotyczy organizacji wyprawy do jaskini, posiadania przez grotołazów materiałów wybuchowych i nieumyślnego spowodowania śmierci.

- Oba postępowania są w początkowej fazie - dodaje prokurator Ziemka.

Tragedia w jaskini miała miejsce w połowie sierpnia. Do jaskini położonej w Tatrach Zachodnich w rejonie Doliny Małej Łąki weszła szóstka grotołazów. Czworo wyszło na powierzchnię, a dwoje utknęło w tzw. Przemkowych Partiach. Było to w sobotę 17 sierpnia. Wąski korytarz zalała woda i odcięła im drogę powrotną. Obaj zginęli. Grotołazi mieli ok. 30 lat i byli mieszkańcami województwa dolnośląskiego.

r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij