Wtorek, 26 maj 2020, Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 86
Clouds
10°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 88
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 86
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
12.09.2019, 08:48 | czytano: 747

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Podhalańskim

W tym roku już po raz trzeci Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu i Urzędem Miasta Nowego Targu organizuje wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Odbędą się w sobotę 14 września.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem przewodnim Polski splot. Temat wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.

W tym szczególnym dniu muzeum otwiera swoje drzwi, by pokazać dziedzictwo, ale nie tylko, organizuje również szereg wydarzeń w tym m.in. koncert Agnieszki Banaś, która swym repertuarem niezwykle dobrze wpisuje się w tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Agnieszka Banaś, głównie związana jest z nurtem muzyki tradycyjnej, od lat wykonuje pieśni ludowe. Uczestniczka, inicjatorka, organizatorka warsztatów, spotkań z kulturą tradycyjną. Badaczka kultury ludowej u źródła, zaśpiewa wraz z zespołem koncert pt. „Zapach ziemi”.

Innym punktem tegorocznego święta będą rodzinne warsztaty edukacyjne z tworzenia makatek patriotycznych pt. W stronę wolności… by w ten sposób nawiązać do dawnego rzemiosła, tudzież rękodzielnictwa, a tym samym zacieśnić więzi, te rodzinne i społeczne.

Specjalnie z tej okazji przygotowana została plenerowa wystawa czasowa pt. 673/100 Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ. 673 nieprzypadkowe słowa o drodze do wolności. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach projektu ww. wystawy głos zabrali obywatele Miasta by w kontekście przypomnianych archiwalnych fotografii stworzyć splot przeszłości z teraźniejszością. Symboliczna liczba 673 koresponduje do dnia dzisiejszego oraz naszego lokalnego dziedzictwa, podkreślając ich znaczenie i indywidualność, ale także indywidualne znaczenie każdego z nas w budowaniu historii Miasta i kraju, tej dawno minionej jak i dnia wczorajszego.

Program:

9.00 -18.00 zwiedzanie wystawy stałej i czasowych w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego (Rynek 1), a w tym:

 Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku – Miasto, którego już nie ma (nowotarskie rzemiosło cechowe

 Na każde wezwanie. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 65 – lat Grupy Podhalańskiej

 Koń a sprawa polska. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

16.00-18.00 rodzinne warsztaty edukacyjne z tworzenia makatek patriotycznych pt. „W stronę wolności…”

18.15 otwarcie wystawy plenerowej przed budynkiem ratusza pt. „673/100. Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ. 673. słowa o drodze do wolności – w 100 –lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”

19.00 koncert Agnieszka Banaś wraz z zespołem pt. „Zapach ziemi”

Wstęp wolny.

Materiały prasowe, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
mani14:45, 12 września 2019
Basiuuuuuuuu a kiedyyy toooo
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij