Wtorek, 14 lipiec 2020, Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
20°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 45
Clouds
21°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 45
Clouds
20°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 45
Clouds
21°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 45
Clear
21°
Wiatr: 8.46 km/h Wilgotność: 60
Clouds
18°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 45
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
12.09.2019, 11:20 | czytano: 1872

Góral na Góry

W sobotę 14 września, już po raz 4 odbędzie się wydarzenie Góral na Góry pod patronatem prezydenta miasta Wysokie Tatry Jána Mokošauskutoční.

Głównym punktem programu będzie także i w tym roku symboliczne przejście Górali trasą ze Starego Smokowca na Hrebienok. Podczas imprezy spotkają się nie tylko Górale zaproszeni ze wszystkich górskich regionów Słowacji, Czech, Polski i Ukrainy, ale również wielbiciele góralskiej kultury, tradycji oraz miłośnicy Tatr.

Symboliczny marsz górską trasą przypomni wszystkim historyczną wędrówkę Górali podczas kolonizacji wołoskiej. Wędrówka Walachów trwała kilka dziesięcioleci. Stopniowo zajmowali terytoria coraz bardziej odległe od swoich pierwotnych osad przejmując kulturę ludności mieszkającej w regionie zachodniej Ukrainy, południowo-wschodniej Polski oraz północno-wschodniej Słowacji. Wraz z upływem lat odrębne niegdyś kultury zostały przekształcone w jedną, tworząc tym samym odrębną grupę etniczną – Górali.

Organizatorem imprezy jest stowarzyszenie non-profit pod nazwą „Renowacja tradycji kulturowych" ze wsi Hniezdne na Słowacji. „Naszym celem jest zgromadzenie mieszkańców wszystkich regionów górskich ze Słowacji oraz z zagranicy, a także miłośników góralskiego folkloru i kultury ludowej, co najmniej raz w roku, w jednym miejscu" – mówi dyrektor stowarzyszenia Marcel Kandrik.

Zbiórka uczestników odbędzie się na parkingu przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, w pobliżu dolnej stacji kolejki linowej na Hrebienok. Impreza rozpocznie się o godz. 8.00. Podobie jak w roku ubiegłym celem trasy będzie wieża widokowa Szilágyiho Pavilón – pierwszy turystyczny obiekt na Hrebienku wybudowany w 1904 roku.

Po powrocie z wędrówki do miejsca imprezy o godz 13.00, na głównej scenie rozpocznie się bogaty program kulturalny. Dla tych, którzy nie wezmą udziału w marszu zorganizowane zostaną w Starym Smokowcu pokazy zwyczajów i obyczajów góralskich z Kysúca, Orawy, Spisza, Liptowa, Czech, Polski i Ukrainy. Osoby zainteresowane tradycyjnym rzemiosłem mogą podglądać sekrety produkcji bielizny, tworzenia rękodzieła, plecenia na drutach oraz wyrabiania koszyków. Będzie można również przyjrzeć się tajnikom produkcji ceramiki, tradycyjnej produkcji fujar, drewnianych ozdób czy ręcznie robionych lasek dekoracyjnych. Już od rana będą przygotowywane tradycyjne dania góralskie, a dla najmłodszych dostępna będzie ręcznie robiona karuzela. Kolejnym punktem programu będzie pasowanie znanej osobowości na „Przyjaciela Górali", podobnie jak uhonorowano ubiegłorocznego gościa aktora Jana Slezáka.

Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie imprezą rodzin góralskich i nie tylko oraz serdecznie zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie.

Więcej informacji na: www.goralnagory.sk

Materiały prasowe, oprac. r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij