Piątek, 18 październik 2019, Imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 81
Fog
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 81
Fog
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 81
Fog
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
08.10.2019, 18:16 | czytano: 1794

Debata „500+ dla turystyki” (art. sponsorowany)

Nowy projekt społeczny: bony turystyczne nazwane „500+ dla Turystyki” i program wyborczy Andrzeja Guta-Mostowego zdominował niedzielne spotkanie w zakopiańskim hotelu „Logos”. Na debatę transmitowaną przez media elektroniczne przybyło kilkadziesiąt osób, samorządowcy jak i zwykli mieszkańcy Małopolski.

O propozycjach dyskutowali eksperci i przedstawiciele władz rządowych i samorządowych: wicepremier Jarosław Gowin oraz Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Program nazwany „500+ dla Turystyki” zyskał już wstępną akceptację zarówno wicepremiera jak i ekspertów, którzy wskazują, że podobne projekty z sukcesem są realizowane w wielu krajach europejskich.


- Projekt 500+ dla turystyki zakłada, że budżet państwa będzie dofinansowywać wypoczynek tym grupom społecznym, których obecnie nie stać na wyjazdy poza miejsce zamieszkania. Turystyczne bony społeczne to rozwiązanie znane w całej Europie Tak jest m.in. we Francji, Hiszpani i na Węgrzech, w tym ostatnim kraju np. wspomniane bony są współfinansowane z budżetu państwa. Dzięki temu z wypoczynku skorzysta znacznie więcej osób - podkreśla pomysłodawca Andrzej Gut-Mostowy, wiceprzewodniczący Rady Programowej ds. Rozwoju i Promocji Turystyki w Małopolsce.


Z drugiej strony w Polsce wciąż są miejscowości, gdzie w branży turystycznej poza dużym sezonem niewiele się dzieje. Tutaj dodatkowi goście będą niewątpliwą korzyścią – pensjonaty i hotele nie będą stać puste, wręcz przeciwnie będą zarabiać na siebie. Jeśli pensjonaty mają gości, to ci odwiedzają przecież aquaparki, karczmy i kupują sobie pamiątki. Ludzie którzy już przeszli na emeryturę powinni mieć możliwość wyjazdów turystycznych i aktywnego spędzania czasu.

Projekt 500+ dla turystyki został pozytywnie oceniony przez przedstawicieli rządu.

– Jeśli po wyborach Zjednoczona Prawica będzie tworzyć rząd, to obiecuję że zrobię wszystko aby społeczne bony turystyczne stały się faktem. To powinien być filar polityki naszego rządu – będzie to projekt m.in. dla seniorów, którzy w innych krajach europejskich powszechnie z tego korzystają. – mówi Jarosław Gowin wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Podczas dyskusji na zakopiańskim spotkaniu wypowiadali się polscy turyści, którzy korzystali z podobnego programu w Hiszpanii mimo, że byli tam obcokrajowcami.

- 500+ dla turystyki to znakomity projekt, a cały program wyborczy Andrzeja Guta-Mostowego zapewnia stabilny i dobry rozwój Małopolski, szczególnie jeśli chodzi o turystykę. Chcę podkreślić, że jeśli po wyborach Zjednoczona Prawica będzie dalej rządzić, to właśnie Andrzej Gut-Mostowy będzie żelaznym kandydatem na wiceministra do spraw turystyki. Powszechnie wiadomo, że jest znakomitym ekspertem i fachowcem o wieloletnim doświadczeniu. I jest niezbędny dla właściwego wprowadzenia projektu 500+ dla Turystyki jak i dbania o to, aby cała branża rozwijała się prężnie tak w Małopolsce jak i całym kraju - podkreślał Gowin.


Tylko osoba, która działa aktywnie w życiu publicznym i ma ogromną wiedzę, może pomóc w rozwoju tej części biznesu, która z każdym rokiem przynosi budżetowi państwa i przedsiębiorcom coraz większe zyski.

– To znakomity kierunek biorąc pod uwagę to co dzieje się na rynku turystycznym. Chcemy, aby sezon trwał jak najdłużej, aby pobyty poszczególnych osób też były dłuższe niż obecnie i na tym aby wiek nie był w społeczeństwie przeszkodzą w podróżowaniu i wypoczynku. Chcemy aby jak najdłużej seniorzy byli aktywni korzystali z uroków naszego województwa. Są więc spore szanse, że po wyborach doczekamy się realizacji kolejnego dużego programu społecznego – tym razem 500+ dla Turystyki - ocenia Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.
najnowsze informacje
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij