Czwartek, 16 lipiec 2020, Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
12°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
14°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
17.10.2019, 13:24 | czytano: 11676

Nowy rok akademicki na "Podhalańskiej" rozpoczęty. Rektor: "Kieruję te słowa do tych sfrustrowanych i agresywnych" (zdjęcia)

fot. Adamowski Michał

NOWY TARG. 19. rok działalności zainaugurowała, w dodatku pod nową nazwą, nowotarska uczelnia wyższa. Naukę w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej na 15 kierunkach rozpoczęło ponad 2000 studentów. Dziś w siedzibie uczelni na Kokoszkowie odbyła się oficjalna inauguracja nowego roku akademickiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św., którą w kościele św. Katarzyny odprawił dla społeczności akademickiej PPUZ ks. prof. Henryk Skorowski. Potem zaś przeniosły się pod Ratusz, gdzie złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ceremonię w murach uczelni na Kokoszkowie rozpoczął wykład inauguracyjny rektora ks. dra hab. Stanisława Gulaka. Rektor mówił o misji nowotarskiej uczelni, jej miejscu w Nowym Targu i na Podhalu i wyznawanych wartościach. Mówił, że "Podhalańska" to wizytówka i miejsce, w którym nauka spotyka się z wiarą. Powitał też nowych studentów, którym życzył, by na uczelni odnaleźli swoje prawdziwe powołanie.

Rektor Gulak przyjął też ślubowanie od grupy studentów, którzy uzyskali najlepsze oceny podczas postępowania kwalifikacyjnego. A byli to: Klaudia Nowińska, Justyna Drąg, Sylwia Łaś, Mateusz Turwoń, Klaudia Dziedziech, Justyna Harbut, Natalia Mąka, Michał Marczyk, Wojciech Dzieżęga, Klaudia Bączek, Jakub Sowa, Małgorzata Komperda i Kacper Kierzyk. Większość z nich to absolwenci szkół średnich z Nowego Targu, Rabki-Zdroju, czy Jabłonki. W imieniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ślubowanie złożył Jerzy Rams.

Ostatnimi punktami uroczystości były wykład inauguracyjny prof. Edwarda Malaka pn. „Próba nawiązania polsko-litewskich stosunków wojskowych w latach 1938-1939 w świetle 80. rocznicy kampanii wrześniowej”, koncert chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i Gaude Mater Polonia.

Cieniem na działalności uczelni kładzie się afera związana z rektorem ks. Stanisławem Gulakiem, który w ocenie autorytetów naukowych i specjalistów z zakresu prawa autorskiego, dopuścił się plagiatu w swojej pracy habilitacyjnej. Murem za rektorem stanęły Rada i Senat PPUZ. Mimo to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Można przypuszczać, że z tego też powodu nieobecny był na inauguracji twórca uczelni, jej pierwszy i wieloletni rektor prof. Stanisław Hodorowicz, który stwierdził, że "ks. Gulak swoją pseudonaukową działalnością kompromituje uczelnię".

W swoim przemówieniu inauguracyjnym rektor Gulak pośrednio nawiązał do afery z jego udziałem. - Profesor Andrzej Zoll podczas konferencji w UJ w 5 rocznicę śmierci Arcybiskupa Józefa Życińskiego powiedział: „Możliwości absurdalnych oskarżeń są dziś praktycznie nieograniczone, odpowiedzialność żadna. W tekstach można znaleźć konstatację, że często rzucane oskarżenie wobec drugiej osoby nie jest dyktowane troską o prawdę. Motywem takiego działania jest nierzadko pustka przybierająca postać frustracji przechodzącej w agresję. Pustka ta może być formą tęsknoty za postawą pryncypialnego Katona” - mówił rektor. - Dlatego powtarzam dziś za Władysławem Bartoszewskim słowa: „Jeśli nie wiesz, w jaki sposób w danej chwili postąpić, to przynajmniej zachowaj się przyzwoicie”. Pochodzą one z książki wywiad rzeka z Władysławem Bartoszewskim „Warto być przyzwoitym”. Dlatego kieruję je do nas wszystkich tu będących, a w sposób szczególny do tych sfrustrowanych i agresywnych, którzy uzurpują sobie prawo do wydawania wyroków.

r/ zdjęcia: Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Janusz12:27, 22 października 2019
wystarczy w google wpisać: Ksiądz oskarżany o plagiat. To rektor państwowej uczelni" i w wiadomościach onet jest wszystko pięknie wyjaśnione.
Korny żuczek11:41, 20 października 2019
Magnificencjo! Pouczaj nas, wskazuj nam ścieżki, którymi będziemy mogli kroczyć, naśladując Twą nienaganną postawę etyczną! Nasza wdzięczność nie ma granic! Obyś na tym stanowisku trwał jak najdłużej, zwiększając prestiż nowotarskiej uczelni!
Janusz10:38, 19 października 2019
tutaj jest wszystko pięknie przedstawione. Polecam obejrzeć i będzie wszystko jasne. Pozdrawiam
https://...
mila12:41, 18 października 2019
Do nowy
Widać, że nowy. Jaki poziom nauczania niższy?! Sami wykładowcy którzy przyjeżdżają z Krakowa mówią, że uczą i wymagają tego samego co w Krakowie. Sama studiowałam i tu i tu i różnic nie widzę. No, ale zawsze wypowiadają się ludzie, którzy nie studiowali tu, a lubią narzekać!
ffsdfs11:09, 18 października 2019
no fajnie ale jeżeli to ksiądz to czy wiara nie powinna mu zabronić kradzieży ? Jeżeli to prawda , że ukradł prace , to nie powinien być nadal księdzem ?
Nibylandia23:07, 17 października 2019
Pamietam akurat wszystkich rektorow i mogę powiedzieć że Gulak w porównaniu do poprzednich rektorów to mistrz erudycji. Poprzedni rektor działał w trybie slow motion, a pierwszy cedzil pseudo intelektualne słówka zanudzajac na śmierć i do tego tak WSPANIAŁY że swoje własne cytaty umieszczał na korytarzu uczelni.
ss21:58, 17 października 2019
Ta w środku super!
Cytat plagiat21:16, 17 października 2019
Ksiądz rektor lubi obszerne cytaty zamiast własnych myśli. To się nazywa plagiat. I dziś znowu to udowodnił.
:)20:37, 17 października 2019
nie wiesz co mowic, to mow niewyraznie ;)
nowy15:25, 17 października 2019
Szkoda tylko studentów!!!
Kadra nauczycielska sama sobie wybrała z jakim autorytetem chce pracować, może wyszli z założenia skoro poziom nauczania jest niewielki to rektor nie musi być autorytetem, wystarczy koloratka a nie wiedza.
Łączę pozdrowienia dla kadry tej uczelni.
k15:01, 17 października 2019
Jest i pan gulak. Szkoda słów.
Jasiek14:45, 17 października 2019
Widzę na zdjęciach ludzi zdawałoby się mądrych, bo wykształconych , a tak naprawdę nie mających nic do powiedzenia bo strach silniejszy... Takie nasze autorytety w togach, jedni zażenowani inni uśmiechają się szeroko, toć przecież guru patrzy. Okrutna polityka przedziera się do każdej sfery naszego życia.
Szok14:33, 17 października 2019
Szkoda czasu na klikanie w klawiaturę tej opinii, gdyż bohatera tego przybytku i tak nie da się obrazić
Niwrok13:43, 17 października 2019
Już samo cytowanie profesorów Zolla i Bartoszewskiego przez rektora Gulaka daje pogląd na jego osobę.
Panie Gowin tak wiele akcentów łączy Pana z Podhalem i jeszcze jest Pan Ministrem Nauki i nic Pan z tym nie robi ?
Rektor z tak poważnymi zarzutami to hańba dla tej uczelni.
hej13:35, 17 października 2019
To już nie jest wyższa? :)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij