Wtorek, 31 marzec 2020, Imieniny: Beniamina, Kornelego, Balbiny
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
-2°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 58
Clouds
-2°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 58
Clouds
-1°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 58
Clouds
-0°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 74
Clouds
-3°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 58
Clouds
-3°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 58
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Koronawirus - aktualna sytuacja na Podhalu
25.10.2019, 15:56 | czytano: 11109

Co się stało z Białką. Czarna maź w górskiej rzece (zdjęcia)

Rzeka Białka na wysokości Białki Tatrzańskiej jest mętna, a kamienie oblepione są czarną mazią. Spacerowicze i turyści pytają, co się stało.

Według mieszkańców, koryto rzeki wygląda tak już dłuższy czas. W miarę jak opada jej poziom, na powierzchnię wychodzą czarne od mazi kamienie. Nad wodą unosi się też lekki, nieprzyjemny zapach.

Jedni mówią, że to ścieki z szamb (Białka Tatrzańska nie ma kanalizacji), inni, że to zrzut z oczyszczalni ścieków.

Przypomnijmy, iż rzeka Białka leży w obszarze chronionym Natura 2000, częściowo stanowi też rezerwat przyrody Przełom Białki.

r/ zdj. Robert Miśkowiec
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
turysta11:09, 28 października 2019
A dawniej była to taka czysta rzeka i co się to porobiło? teraz całe to szambo wpływa do zapory w Niedzicy? Czy tak ma wyglądać ekologia na Podhalu?
Baciok09:02, 27 października 2019
Ja proponuje wziasc pod lupe oczyszczalnie w Czarnej Gorze moze to rozjasni troche sytuacje.....
Widzial-wie20:32, 26 października 2019
Szamba po gościach pełne i już nie nadąża ziemia wciągać tego dziadostwa. Musi to w końcu pierdzielnąć. Co wy myślicie że to studnia bez dna. Ze jak kamienny teren to wszystko wciągnie? Mylicie się. Wszystko wyjdzie teraz. A to dopiero początek tego co czeka wszystko wzdłuż Białki od początku Białki Tatrzańskiej aż do samego jeziora. Przejdzcie się brzegiem wieczorem. Zdziwicie się jak prężnie "oczyszczają" się "szczelne" szamba wielkich bambrów Białki. Niedługo trzeba będzie zmienić z Tatrzańskiej na "Szambiarska". Obudzcie się w końcu. Niszczycie przyrodę przez swoją zawiść do pieniądza.
zasadniczy15:03, 26 października 2019
popatrzcie urzędnicy z ochrony środowiska na czarne brzegi kamieniste
w Nowym Targu na Białym Dunajcu od kładki na lotnisko wzwyż koryta !
O TO CZAK10:32, 26 października 2019
Ej cudownie gdzieś spod OKA
Źródła biją dla potoka
Nieskalanie sobie płyną
Po kamieniach tą doliną
Tworzą piękne się kaskady
Otoczaki ,wodospady :))))
Czyste, białe żwirowiska
Strumyk pluska -
woda tryska !!!!
Czasem wolna
Czasem bystra -
I dlatego właśnie dama
BIAŁKĄ TUTAJ JEST NAZWANA
Mówią że podobno Chrobry
Tu polował już na bobry !
Co na smalec na wyścigi
Zamawiały tutaj Strzygi
Bo łupało ich coś w
kościach Z tych
"prezentów" tu po
gościach Zapytały
więc Wodnika Jaki
morał tu wynika
ON IM MÓWI --
WIDOK MARNY
TERAZ BIAŁKA
TO POTOK
CZARNY
Pseudoekolog09:54, 26 października 2019
Przecież wszyscy wiedzą że kontrola wywozu ścieków, czy też pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód to fikcja to nie ma się czemu dziwić, że wszystko płynie Białką
Perpetuum mobile09:01, 26 października 2019
To może być efekt cudownego działania przydomowej oczyszczalni z atestem i zezwoleniem ochrony środowiska. Co miesiąc 10 kubików ścieku do potoka a do wywozu 3 kubiki rocznie. Z jednego domu tylko. Cud miód.
Black River08:39, 26 października 2019
Trzeba założyć wszystkim hotelom i pensjonatom plombowane wodomierze i porównywać z wywozem ścieków... Nie gra opłata na rzecz gminy na budowę oczyszczalni...

Do tego jak by Białka miała wodomierze i Wody Polskie by się wspomogły...i wg ilości ścieków opłatę za z wywóz odpadów mogłaby Gmina ustalić na realnym poziomie...

Ale trzeba szybko działać, a wielu nie chce bo za odpady i ścieki trzeba płacić - teraz wszystko na koszt gminy i środowiska.. A condohotele rosna jak grzyby po deszczu....
wicek08:12, 26 października 2019
Jeszcze trochę a Białka będzie uznana za obszar skażony szamba do Białki a resztę w ziem . Już wkrótce studnie będą skażone bo filtr się zapchał.
Goście nie przyjadą i będzie lament a wszyscy będą pogodzeni.
Żeby brać trzeba dać - ale to działa w jedną stronę.
popisss08:10, 26 października 2019
a wladza jak zwykle nic nie wie... po co nam taka wladza? lopata i kopac rowy!
wicek08:10, 26 października 2019
Jeszcze trochę a Białka będzie uznana za obszar skażony szamba do Białki a resztę w ziem . Już wkrótce studnie będą skażone bo filtr się zapchał.
Goście nie przyjadą i będzie lament a wszyscy będą pogodzeni.
@fan politycznej propagandy06:38, 26 października 2019
Daj spokój ;)
Przecież wiesz, że ta organizacja nie powstała po to, aby chronić przyrodę, naturę, tylko po to aby "pewne grupy międzynarodowe mogły robić zadymę na własne potrzeby i użytek. Lepiej, żeby "pseudo ekolodzy" sobie poszli WON do Niemiec, tam ich miejsce i tam niech robią sobie zadymę.
Jeden kraj23:07, 25 października 2019
Jak w Warszawie legalnie mogą spuszczać ścieki i jeszcze mówią że nie ma katastrofy ekologicznej to przecież w Białce też mogą.
Ewelina22:44, 25 października 2019
Dziwne pytanie co się stało z Białką????......w Białce Tatrzańskiej nie ma kanalizacji, turystuka rozwija się pełną parą i dziwnym trafem nikt się nie interesuje tym że ścieki wywalają do Białki!!! Gdzie są ludzie z ochrony środowiska??? Ci którzy tak strasznie bronili tego aby Białkę na wysokości Krempachy/Nowa Biała zabezpieczyć aby podczas powodzi nie zalewała mieszkańców tych wiosek?!! Wtedy wielki cyrk odegrali, ale tym co naprawdę się dzieje z rzeką Białką się nie interesują......gdzie są urzędnicy, sanepid????
WSZYSCY wiedzą co jest przyczyną takiego stanu wody. Niestety w Białce Tatrzańskiej płyną pieniądze, a w rzece płynie ich szambo!!!!!!!!
ekolog201421:56, 25 października 2019
no nic sie nie stało to tylko scieki wypuszczane do rzeki
Ekologom się nie opłaca21:40, 25 października 2019
Szambiarki(nie jedna,nie dwie i nie pięć),biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców i turystów,powinny kursować po Białce 24h na dobę,przez 365 dni w roku !Jak jest,każdy widzi.
anty syf21:19, 25 października 2019
Do zdziwiony ! Z czego ty się cieszysz? Żebyś nie był zdziwiony jak już bedzie za późno. Tola druga mądra. Chyba to nie do ekologów wąty. Gdzie władze i służby.Co innego zmieniać bieg rzeki biegnący o hohoho a co innego wlewać w nią syf samemu zarabiając na tych co ten syf w większości wytwarzają ( turyści ) Rury po moim nie puszcze , niech idzie po sąsiada albo wcale i koło się zamyka.
Szkoda rzeki

ps. może mi się wydaje ale chyba coraz więcej syfu i śmieci dookoła, czy nie ?
egon21:02, 25 października 2019
Pytacie gdzie są ekolodzy?
Pewnie po sezonie na wczasach w Białce T.
Zorro20:56, 25 października 2019
Dunajec wcale lepszy nie jest...
Zdziwiony20:00, 25 października 2019
Hehe
Pseudo ekolodzy jak miejscowi chcieli trochę koryto rzeki uregulować , parę kamieni koparka ruszyć to WIELKA akcja protestacyjna była bo biednym rybkom i roślinom się krzywda stanie ... Gdzie są teraz jak rybki zdechniete pływają, a roślinek to już nie ma ? Gdzie są komentarze i protesty ? Z szambem w rzece nie od dziś jest problem, tylko teraz jest najbardziej widoczny bo susza i poziom rzeki minimalny ..
Dziwne to jest wszysko dziwne ...
Aras19:50, 25 października 2019
Aaa tam ekolodzy... Gdzie są mieszkańcy Białki Tatrzańskiej i lokalne władze??? Stać na wybudowanie domu czy pensjonatu na kilkadziesiąt tysięcy może milion albo dwa a ile razy szambo wywieziona??? Tylko ja taki głupi co roku dwa razy szambo wywożę i patrzę jak sąsiad wyżej i niżej wieczór z latarką pompuje szambo do rzeki.... Ja głupi cap biedniejszy i kilka złotych... On bogatszy o kilka złotych śmieje się z biedniejszego uczciwego capa p kilka złotych. Kiedy zaczną sprawdzać kto wywozi a kto nie???
66619:31, 25 października 2019
Może jak konie się napiją i padną to się ekolodzy zjadą :)
z Mielca - tu też trują19:15, 25 października 2019
Własność - własnością a interes Społeczny i ekologiczny są WAŻNIEJSZE.
Kto sprzeciwia się kanalizacji powinien "słono" za to zapłacić ! ! ! Czyżby opór przed kanalizacją oznaczał opór przed cywilizacją? Nie. Myślę, że ten opór jest zdecydowanie głupszy niż opór (cecha) ludzi z Zespołem Downa (czyli niczemu niewinni ludzie - bardzo sympatyczni przecież!). Obawiam się, że wielu mieszkańcom Białki Ich opór po prostu i bezczelnie pasuje. Żenada :-(
...18:43, 25 października 2019
to ropa!!w tym kraju wszystko jest możliwe..
Pola18:34, 25 października 2019
Głupie pytanie przecież wiadomo Białka się pyśni hotelami a kanalizacji nie ma ...Ekolodzy łapówki wzięli to siedzą cicho
wodnik szuwarek18:18, 25 października 2019
Jeśli w wodzie były glony, to w skutek wysokich temperatur rozkładają się do czarnej mazi,może to jest przyczyna?
...18:09, 25 października 2019
Od tego g..a kiedyś to MUSIAŁO NASTĄPIĆ.
ja17:51, 25 października 2019
najważniesze żeby dutki trzepać !!! a że białka to już gnojówka to mniej istotne .
Jan Tek17:28, 25 października 2019
Biały Dunajec jest taki sam w Nowym Targu, więc to albo glony albo... ?
Janek17:12, 25 października 2019
A może by tak parlamentarzyści zajęli się to śmierdzącą sprawą. Pani posłanka Anna Paluch ( działa w komisji na rzecz Ekologi ) może by tak zmusiła instytucje do tego stworzone by przeprowadziły gruntowne kontrole dokumentów z wywozu fekaliów z wszystkich budynków prywatnych, agroturystycznych i pensjonatów wsi Białka Tatrzańska. Uwzględniając przy tym rzeczywistą liczbę turystów i wczasowiczów. Zacząć przykładnie karać. Wtedy przyjdą po rozum do głowy i pozwolą na przeprowadzenie kanalizacji po swoich działkach i gruntach.

Pani Anno do dzieła przecież na Podhalu wierzą w Pani moc sprawczą.
Okres odcinania wstęg zakończony. Czas do pracy. Proszę pociągnąć za odpowiednie sznureczki i temat szamba (rzeki Białki) skuteczne rozwiązać.

Do wcześniej komentującego "znany" Jak nie mają kanalizacji to się wywozi do oczyszczalni jak po innych wioskach
Maryna17:10, 25 października 2019
Wystarczy się przejść spacerem wieczorem między 22.00 a 23.00 jaki wtedy jest smród w Białce Tatrzańskiej to właśnie wtedy spuszczaja z szamba do rzeki Białki .Tyle pensjonatów tyle ludzi tam przyjeżdża prócz samych mieszkańców bo wioska jest duża a każdy się tłumaczy że ma szambo i co z tego skoro skoro wszystko leci do rzeki .
nowotarżanin16:51, 25 października 2019
więcej turystów i brak kanalizacji powoli zaczyna przesiakać gleba bo przecież rzeka jest niżej zawsze lekka powódż czyściła koryto i wszyscy udawali że jest OK niedługo będzie jeszcze ciekawiej
fan politycznej propagandy16:34, 25 października 2019
gdzie są ekolodzy?
pewnie bronią kornika w lesie ;)
a może nikt nie zapłacił?
a może sprawa nie jest medialna?

halo, halo, gdzie jesteście?
stan16:33, 25 października 2019
W Białce nie ma ani metra kanalizacji, dutki się trzepie, ale nie pozwala się na przejście kanalizacji przez posesję. Tu nie ma ekologów to jest zmowa prawie mafijna.
Franky16:19, 25 października 2019
Białcany nie szanują przyrody.
Szanują dudki. Nie szanują Boga, szanują Mamonę.
*** zanieczyszczają tą Białkę cały rok.
jaga216:17, 25 października 2019
Białka to tylko wspomnienie kiedyś rwąca czysta rzeka dzisiaj smętny czarny potok
Wsiok16:13, 25 października 2019
ropę wydobywają z szamb
znany16:09, 25 października 2019
nic innego jak ścieki na tyle pensjonatów co tam jest i braku oczyszczalni gdzieś to muszą wypuszczać
Tola16:07, 25 października 2019
Tutaj i teraz nie ma ekologów, nie plotą warkoczy, nie chronią rzeki wtedy kiedy trzeba.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij