Poniedziałek, 16 grudzień 2019, Imieniny: Albiny, Zdzisławy, Adelajdy
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-0°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
16.11.2019, 21:00 | czytano: 2348

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Nowy Targ walczy ze smogiem (art. sponsorowany)

Rok 2019 jest dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Nowy Targ Sp. z o.o. (MPEC) kolejnym rokiem realizacji działań związanych z walką miasta Nowy Targ ze smogiem. Dynamiczny rozwój sieci ciepłowniczych oraz podłączanie nowych budynków możliwe jest dzięki otrzymanej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dotacja została przyznana po pozytywnej weryfikacji złożonego przez Spółkę wniosku, pod kątem uzyskania znacznego efektu ekologicznego, polegającego na zmniejszeniu emisji do atmosfery szkodliwych związków i substancji.
Od początku 2018 roku przyłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej ponad 80 budynków, w tym około 70 domów jednorodzinnych. Pozwoliło to na zlikwidowanie 59 starych pieców węglowych, co z kolei przekłada się na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza. Emisja samego pyłu do atmosfery została zmniejszona w skali roku o około 7,5 tony, natomiast popiołu o około 72 tony. Zmniejszono również emisję związków siarki o około 9 ton oraz dwutlenku węgla o 160 ton.

Równolegle trwają prace zmierzające do całkowitego wyeliminowania węgla z procesu produkcji energii przez MPEC. Trwa realizacja projektu budowy magistrali geotermalnej, która połączy system ciepłowniczy Nowego Targu z układami Geotermii Podhalańskiej S.A.. W 2020 roku natomiast miejska Spółka odda do eksploatacji pierwszy silnik kogeneracyjny, produkujący z gazu ziemnego zarówno energię cieplna jak również prąd, a na dachu budynku biurowego Spółki pojawią się panele fotowoltaiczne.

W roku 2020 zaplanowano budowę ciepłociągu na ulicy Mickiewicza, Podhalańskiej, Ku Studzionkom oraz Orkana.
Duże zainteresowanie mieszkańców miasta możliwością likwidacji swoich starych pieców węglowych, skłoniło władze Spółki do złożenia drugiego wniosku dotacyjnego, który pozwoli na wymianę kolejnych, zatruwających powietrze palenisk w ścisłym centrum miasta.

Zachęcamy Nowotarżan do składania wniosków o wydanie informacji technicznej o możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej, szczególnie tych posiadających nieruchomości przy ulicach gdzie nastąpi rozbudowa ciepłociągu. Jeśli chcesz mieć wpływ na poprawę powietrza którym oddychasz, zadzwoń do naszego Biura Obsługi Klienta – tel. 18 266 23 82 wewn. 25 / 533 853 138 lub przyjdź osobiście - ul. Powstańców Śląskich 1, budynek administracji MPEC Nowy Targ Sp. z o.o.
najnowsze informacje
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij