Wtorek, 31 marzec 2020, Imieniny: Beniamina, Kornelego, Balbiny
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
-6°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 72
Clouds
-5°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 72
Clouds
-5°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 72
Clouds
-4°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 79
Clouds
-6°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 72
Clouds
-7°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 72
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Koronawirus - aktualna sytuacja na Podhalu
14.11.2019, 08:34 | czytano: 3768

Pod nieobecność nietoperzy wymienią dach na starej plebani

Fot. Joanna Dziubińska

Budynek starej plebani w Krościenku będzie miał nowy dach. Prace rozpoczną się już niedługo, gdyż muszą być prowadzone pod nieobecność nietoperzy, które tu żyją, czyli w zimie.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie realizuje projekt, którego celem jest  ochrona nietoperzy i ich siedlisk w południowej części województwa małopolskiego, m.in. na terenie powiatu nowotarskiego. 

RDOŚ w ramach projektu przeznaczyła pieniądze na remonty dziesięciu dachów obiektów sakralnych, w których znajdują się chronione gatunki nietoperzy. Do przeprowadzenia remontu dachu, jako obiekt zabytkowy oraz siedlisko podkowca małego, został zakwalifikowany także budynek starej plebani w Krościenku. 

Na wiosnę tego roku skończył się remont dachu kościoła parafialnego w Szczawnicy, który był przeprowadzony w ramach tego samego projektu. 

Kilka dni temu odbyło się wspólne spotkanie inwestora, wykonawcy i przedstawicieli gminy, na którym omówiono proces wykonania prac remontowych. Skutkiem nieprawidłowego przeprowadzenia prac  może być wypłoszenie podkowca małego, a co za tym idzie utrata jego siedliska. 
 
jd/
najnowsze informacje
komentarze
jaktowkroscienku21:52, 15 listopada 2019
po czym zamkną dostęp dla nietoperzy :-)
Do p.15:02, 14 listopada 2019
Oczywiście ,że dach nie jest środowiskiem naturalnym, ale przestrzeń pod nim, dla nietoperza, to jest środowisko naturalne .
alojzy13:23, 14 listopada 2019
@Władku, podziwiam Twoją cierpliwość. Mnie do takich "Romin" to nawet sie gadac nie chce.
p.12:29, 14 listopada 2019
Władek - zgadzam się że niszczymy środowisko naturalne, gdzie się tylko da.
Ale nie zgadzam się że dachy to środowisko naturalne.
Władek10:51, 14 listopada 2019
Romina, oczywiście, że nietoperz nie jest ważniejszy od człowieka! Chodzi o co innego, mianowicie o to, by człowiek jeśli jest to możliwe nie zniszczył środowiska naturalnego (w jego tym najbardziej zagrożonych elementów). Ludzkość i tak już zniszczyła za dużo, więc jeśli możemy wyremontować dach, by nie szkodzić przyrodzie to czemu tego nie zrobić?
Romina.08:51, 14 listopada 2019
Nietoperze ważniejsze od ludzi ?Świat stoi na głowie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij