Środa, 08 lipiec 2020, Imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clear
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clear
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
19.11.2019, 21:13 | czytano: 6414

Nie żyje Franciszek Bachleda-Księdzularz

Arch. Podhale24.pl

Zmarł były burmistrz Gminy Tatrzańskiej, senator trzech kadencji, regionalista, poeta, choreograf, Honorowy Obywatel Gminy Krościenko nad Dunajcem. Franciszek Bachleda Księdzularz miał 72 lata.

Franciszek Bachleda Księdzularz urodził się w Zakopanem. Tu ukończył technikum budowlane, pracował w Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego „Podhale”. Potem ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim - kierunek filologia polska. Po studiach pracował w Muzeum Tatrzańskim i Zespole Szkół Zawodowych im. Władysława Matlakowskiego w Zakopanem. W czasie stanu wojennego został internowany na kilkanaście dni.

Ukończył kurs choreograficzny, współpracował z kilkoma zespołami regionalnymi, m.in. Studenckim Zespołem Góralskim „Skalni” przy Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 80-tych przewodniczył oddziałowi zakopiańskiemu Związku Podhalan, a następnie przez dwie kadencje był prezesem zarządu głównego tej organizacji. Był członkiem honorowym Związku Podhalan, redaktorem naczelnym pisma „Hale i Dziedziny”.

Przez trzy kadencje zasiadał w Senacie - reprezentował województwo nowosądeckie (z ramienia Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform i Akcji Wyborczej „Solidarność”, a w 2001 roku został wybrany w okręgu nowosądeckim z listy komitetu Blok Senat 2001. Przewodniczył senackiej Komisji Ochrony Środowiska.

Od 1994 do 1995 pełnił funkcję burmistrza Gminy Tatrzańskiej - wtedy w jej skład wchodziło Zakopane, Kościelisko i Poronin. Współorganizował i kierował przedsiębiorstwem „Geotermia Podhalańska” S.A. Był także sekretarzem miasta. W 2008 powołano go na stanowisko dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. W 2010 z ramienia Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat radnego sejmiku małopolskiego.

Był autorem "Tatrzańskiego Psałterza Dawidowego", czyli poetyckiego przekładu na góralską gwarę psalmów. Gwarowe przekłady Franciszka Bachledy zaczęły powstawać w sierpniu 1980 r. Do każdego z psalmów przełożonych na gwarę dopasował góralskie nuty. "Psałterz" nie był sprzedawany, autor ofiarowywał go ludziom w prezencie.

opr.s/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij