Środa, 30 wrzesień 2020, Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
Szczawnica i okolice
Rain
11°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 87
Rain
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 3
Rain
10°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 87
Mist
13°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 90
Rain
10°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
10.12.2019, 23:07 | czytano: 4293

Ukazał się kolejny numer Almanachu Nowotarskiego (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski

NOWY TARG. W sali obrad Urzędu Miasta Zarząd PTPN oraz Kolegium Redakcyjne zaprezentowali 23. numer Almanachu Nowotarskiego. Ten numer zdobi na okładce zdjęcie św. Jana Pawła II podczas wizyty na nowotarskim lotnisku w 1979 r.

Tradycyjnie liczący ponad 360 stron Almanach otwiera poezja - Wandy Szado-Kudasikowej - "Czterdzieści lat minęło" i Krzysztofa Kokota - "Niech się sypie". Podczas promocji poeci odczytali swoje wiersze. Kolejne rozdziały to "Jutrzenka Wolności" - tu znajdziemy teksty Stanisława Hodorowicza, Macieja Hodorowicza, Marka Fryźlewicza, Wojciecha Malinowskiego - w dużej mierze poświęcone pielgrzymce papieża na Podhale.

W dziale "Z przeszłosci Miasta i regionu" ks. Andrzej Fryźlewicz pisze o parafii św. Katarzyny i mieście w 1618 r., Andrzej Skorupa - o gotyckim malarstwie tablicowym na Podhalu, a Anna Majorczyk i Antoni Nowak opracowali dzieje drukarstwa nowotarskiego w latach 1898–1947. Małgorzata Morajko opracowała temat "Schronisko na Turbaczu – konspiracyjna działalność w czasie II wojny światowej, a Zbigniew Korczak "Propaganda niemiecka i jej przekaz do gmin Podhala w czasie II wojny światowej w świetle archiwalnego dokumentu „Służba informacyjna dla wójtów nr 4”. znalazł się tu także tekst Jacka Bednarza "50 lat od katastrofy samolotu AN-24 pod szczytem Policy. 2 kwietnia 1969 roku w mojej pamięci, a Lucyna Czubernat dokonała podsumowania 20 lat istnienia Powiatu Nowotarskiego.

Na rozdział "Prace i studia etnograficzne" składają się teksty Barbary Zgami i Krzysztofa Waśkowskiego ("Strategie komunikacyjne i odniesienia kulturowe w tekstach „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” i „Gazety Podhalańskiej” na temat śmierci i dwóch pochówków Władysława Orkana"), Stanisławy Trebuni-Staszel o stuleciu Związku Podhalan, ks. Franciszka Florczyka i Krystyny Jasińskiej o historii koła nr 2 im. Władysława Orkana Nowy Targ Związku Podhalan Ameryki Północnej, Franciszka Fryźlewicza o Nowotarskim Ośrodku Hodowli Owcy Górskiej i Krzysztofa Miraja o turystyce handlowej.

"Miscellanea" to zbiór artykułów Stanisława Hodorowicza i Macieja Hodorowicza, Julity Wolskiej wywiad z Maciejem Mensfeldem oraz Ryszarda Remiszewskiego tekst o aktywnym wypoczynku w Gorcach.

Na "Pamiętniki, relacje, wspomnienia" składają się materiały poświęcone zjazdowi rodu Krzeptowskich w Zakopanem w 1938 r., wspomnienia wojenne i okupacyjne. W rozdziale "biografie, portrety" znajdziemy wspomnienie o bukowiańskim proboszczu księdzu Stanisławie Foksie, ks. kanoniku Franciszku Janczym, Andrzeju Gaździe - strażniku sztandaru 5 Dywizji Syberyjskiej, ks. Józefie Stanku , Jakubie Waksmundzkim, Janie Hycu i Zygmuncie Lubertowiczu.

"Listę nieobecnych" opracowała Beata Szkaradzińska, opisując postać prof. Władysławy Fudalewicz-Niemczyk, a Barbara Zgama, Stanisława Trebunia-Staszel, Stanisław A. Hodorowicz przybliżają sylwetkę Andrzeja Haniaczyka.

W "Recencjach" znajdziemy tekst Lucyny Czubernat "Kardynał Karol Wojtyła – Jan Paweł II do Nowotarżan” Marka Fryźlewicza i Grzegorza Watychy "Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II" Ludmiły Figiel.

Kronikę Nowotarską AD 2018 opracowała Kinga Łapczyńska-Podraza.

Redaktor naczelną publikacji jest Stanisława Trebunia-Staszel.

Przypomnijmy, że Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu jest wydawcą wielu cennych dzieł o walorach naukowych i popularnonaukowych przybliżających historię regionu Podhala, Spisza i Orawy, których autorami są lokalni twórcy. Jest stowarzyszeniem, którego nadrzędnym celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego regionu oraz przybliżanie dziejów i zagadnień o tematyce lokalnej. Wszelkie działania mają na celu pobudzanie zainteresowań historią i sprawami społecznymi. Publikacje wydawane pod patronatem Towarzystwa mają za zadanie nie tylko pielęgnowanie pamięci o ludziach i tradycjach, ale także podtrzymywanie dialogu międzykulturowego. W wydawanych przez nas książkach znajdują się artykuły dotyczące religii, kultury, gospodarki i obyczajów, zmieniających się przez kolejne lata. Każde dzieło to bogata oferta edukacji regionalnej, zawiera wiele oryginalnych opisów, analiz, opracowań, pięknych wierszy, zdjęć i grafik. Są one przewodnikami po zapomnianych miejscach, sytuacjach, na tyle ważnych, że należy je utrwalić, aby ocalić od zapomnienia. Teksty, to spora dawka informacji dla miłośników poszukujących ciekawych śladów z przeszłości, czytelników interesujących się historią, ale niekoniecznie będącymi specjalistami w tej dziedzinie. Autorami poszczególnych bloków tematycznych, są przedstawiciele różnych profesji, wykształcenia, dorobku naukowego, lecz łączy ich jedno. Pasja i chęć pogłębienia swojej wiedzy i wiadomości, a którymi to badaniami chcą się podzielić z odbiorcami. Niektóre artykuły wzbudzają nostalgię, zabierając czytelników w sentymentalną podróż do przeszłości.

- Bardzo ważne jest wzbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania tematyką regionalną i dziedzictwem. wskazać korzyści z poszukiwanych materiałów dotyczących ludzi, miejsc w których żyli i walczyli ich przodkowie. Istotne jest także poznanie kultury, gospodarki i obyczajów, zmieniających się przez kolejne lata. Dzięki współpracy między pokoleniami, nawiązywany będzie nie tylko dialog, ale przekazywana może być również wiedza dokumentująca czasy współczesne - przypomina Lucyna Czubernat.

Wtorkową promocję Almanachu Nowotarskiego ubarwił występ zespołu Mali Śwarni.

opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski
najnowsze informacje
komentarze
Majka20:22, 7 stycznia 2020
Kasia Mietus to śliczna dziewczyna , miło popatrzeć.Wzór góralek.
Piotrek17:03, 11 grudnia 2019
Gratulacje dla redakcji. Brawo panie Burmistrzu Marku Fryźlewicz za pracę w redakcji i historyczną pasję.
love07:46, 11 grudnia 2019
W kontaktach z radnymi swoją butą i arogancją uczeń przerósł mistrza
Agnus06:41, 11 grudnia 2019
Przecież Watycha to taki Fryżlewicz.
drugi Marek23:46, 10 grudnia 2019
No bo Grzesiek chce być drugim Markiem. Już jest prawie jak MF. Ma dwór i uprawia kolesiostwo... no i do Almanachu pisze
Fix23:23, 10 grudnia 2019
Grzegorz Watycha napisał recenzję książki, której jest wydawcą? Wow. Toż na promocji powinien jeszcze z książki wyskoczyć prezes z dronem, a z sufitu powinny polecieć wstążki
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij